1 червня 2021, 00:45

Обрати Україну. Як нам перемогти у битві за мізки і душі українських випускників з окупованих територій

Щороку на окупованих територіях України випускається зі школи понад 14 000 дітей. Вони дистанційно навчались в українських школах, чи взагалі здобували освіту в так званих ДНР, ЛНР або окупованому Росією Криму.

Лише близько двох тисяч із них вступає в українські заклади вищої освіти. Це – мізерна частина, і ми маємо послідовно працювати з року в рік, щоб змінити цю ситуацію.

Україна не визнає свідоцтва, видані окупантами. Але ми визнаємо наших громадян, які стали заручниками війни з Росією, та їхнє право на якісну українську освіту. Це має бути потужним сигналом усьому світу: Україна не полишає своїх громадян напризволяще, в яких би умовах вони не опинились.

Ми маємо боротись за цих випускників. Потрібно інтегрувати їх у наше суспільство та створювати умови для того, щоб вони обирали Україну. Розумна політика має стати сильнішою за пропагандистські міфи.

Під час минулої вступної кампанії завдяки ініціативі президента вступники з тимчасово окупованих територій вперше змогли обирати будь-який український заклад вищої освіти для вступу за квотою. Натомість окупанти "через коронавірус" дуже жорстко обмежили виїзд на територію України. Через "право одного виїзду" навіть ті діти з Криму, які дуже хочуть склавши ЗНО потрапити до українського закладу, не можуть цього зробити.

Минулого літа Верховна Рада законодавчо закріпила можливість проводити підготовчі курси з проживанням і стипендією для дітей з окупованих територій. Цього року Мінреінтеграції та МОН проведуть пілотне навчання.

Кожен випускник цього року, який закінчив школу на окупованій території та подав документи через освітні центри "Крим-Україна" або "Донбас-Україна", матиме змогу пройти підготовчі курси в одному з 23 українських закладів вищої освіти. Серед них – КНУ ім. Т. Шевченка, КПІ ім. Ігоря Сікорського, ЛНУ ім. Івана Франка, НТУ "Харківський політехнічний інститут" та інші (повний список вишів є за посиланням).

Курси з проживанням дозволять абітурієнту не повертатись до початку навчального року на окуповану територію. Завдяки ним випускники зможуть підтягнути знання української мови та історії України, познайомитись із містом та університетом, а також пройти реінтеграційну програму.

Незважаючи на позитивні зрушення, які відбуваються завдяки таким програмам, та мій особистий оптимізм, я розумію: повертати наших дітей з окупованих територій з кожним роком буде все важче. Тому цей процес потребує допомоги всіх внутрішньо переміщених осіб та просто свідомих українців, що мають знайомих на окупованих територіях.

Поки там все ще немає проукраїнських ЗМІ, найкращою рекламою буде особистий контакт і дружня порада. Саме ваш дзвінок знайомим із Криму чи так званих ЛДНР може допомогти випускнику зробити правильний вибір на користь України.

Розкажіть тим, хто це потребує:

⁃ Будь-який випускник, склавши екзамени, може вступити в український ЗВО за квотою без складання ЗНО і українського сертифікату про повну загальну середню освіту.

⁃ Будь-який випускник цього року, який подасть документи через освітні центри "Крим-Україна" або "Донбас-Україна" зможе пройти підготовчі курси з проживанням в гуртожитку, стипендією на рівні двох прожиткових мінімумів та якісною підготовкою до навчання.

Поділіться зі знайомими цим посиланням. Там є вся інформація про цьогорічний вступ. Це буде вашим важливим вкладом у боротьбу за мізки та душі українців.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Волонтерство в українській школі. Як системі освіти визнавати такий досвід?

В багатьох країнах світу волонтерство в школах є однією з важливих складових розвитку учнів. Досвід волонтерства важливий і може навіть впливати на вступ до університетів...

Повітрофлотський чи проспект ЄС?

Останнім часом мешканці Солом'янського району Києва стурбовані можливістю перейменування Повітрофлотського проспекту – однієї з основних магістралей району, яка веде до міжнародного аеропорту "Київ" імені Ігоря Сікорського, та на якій містяться основні військові відомства країни: Міністерство оборони України та Генеральний штаб ЗСУ...

Україні потрібна "Гвардія вчителів". Хто і що буде викладати у школах звільненого Донецьку?

Уявіть собі: вже завтра ЗСУ звільняють усі окуповані території України. Усі міста і села, які були під окупацією рік, і ті, які були під окупацією 9 років, знову стають українськими...

Відсоткова філантропія. Як напряму розпоряджатися частиною свого податку?

- Женю, потрібно 10 рацій та 30 кариматів. У підрозділі все є, крім цього. - Котику, усе буде. Тільки-но кошти назбираємо. У Бородянці благодійний фонд і храм ПЦУ збирають кошти, допомагають місцевій владі з відбудовою школи...

Студентське питання. Дистанційна освіта, фінансування студрад, зміни до закону "Про вищу освіту"

Студенти – майбутнє країни, наш потенціал та сила. Це не діти, як можуть вважати деякі викладачі чи коменданти гуртожитків. Це люди, які змінюють країну: розробляють інноваційні стартапи, показують світові потенціал України, моделюють нашу реальність...

Обрати Україну. Як нам перемогти у битві за мізки і душі українських випускників з окупованих територій

Щороку на окупованих територіях України випускається зі школи понад 14 000 дітей. Вони дистанційно навчались в українських школах, чи взагалі здобували освіту в так званих ДНР, ЛНР або окупованому Росією Криму...