Відсоткова філантропія. Як напряму розпоряджатися частиною свого податку?
- Женю, потрібно 10 рацій та 30 кариматів. У підрозділі все є, крім цього.
- Котику, усе буде. Тільки-но кошти назбираємо.
У Бородянці благодійний фонд і храм ПЦУ збирають кошти, допомагають місцевій владі з відбудовою школи.
А як їх підтримати? Хоча в самого зараз із зайвими грошима дикий напряг...
Подай заяву на відсоткове відрахування. Сплатиш внесок за рахунок частини податку, який вираховується при отриманні зарплати.
Перший діалог став для нас буденним. Другий, сподіваюся, із найближчого майбутнього. Адже днями ми зареєстрували законопроєкт про відсоткову філантропію (механізм відсоткового відрахування для підтримки неприбуткових організацій). Чому це важливо – пояснюю в кількох абзацах.
В Україні діє понад 20 тисяч громадських, благодійних організацій, які працюють на благо нашої держави. Зокрема, благодійні фонди "Повернись живим", "Таблеточки" та інші стали надійною і міцною опорою забезпечення армії та медичних закладів.
А такі громадські організації як Центр протидії корупції, Рух ЧЕСНО, Zmina, ЦЕДЕМ тощо багато років працюють у різних сферах, змінюючи країну на краще. Від антикорупційного напряму і до побудови ефективної політики контролю над тютюном або ж розвитку незалежних медіа в Україні.
Сьогодні громадянське суспільство докладає максимум зусиль для спільної перемоги. У широкому сенсі – над росією, яка вже вісім років веде війну проти України. У вужчому – підсилюючи органи влади на всіх рівнях і однаково якісно втілюючи як місцеві ініціативи (культурні, соціальні чи просвітницькі), так і загальнонаціональні: активізуючи і підтримуючи суспільство на інформаційному полі бою. Зокрема, у боротьбі із ворожою дезінформацією.
У часи війни саме волонтери, громадські, благодійні та релігійні організації стали найнадійнішими партнерами держави. Вони допомагають забезпечувати армію, включаються в експертну роботу, коли потрібні швидкі зміни до законодавства, надають правову допомогу людям і навіть працюють на міжнародному рівні для підтримки України.
А як ми можемо їм допомогти?
У законопроєкті, котрий я зареєстрував разом з колегами, передбачено, що кожен платник податків зможе перерахувати до 2% від сплаченого податку з доходів (ПДФО) на користь однієї або двох неприбуткових організацій за власним вибором. Тобто з 18% податку, сплаченого при отриманні зарплати, кожен з нас зможе використати на власний розсуд 2% і передати ці кошти благодійній, громадській чи релігійній організації. Чим не чудова можливість додатково підтримати суспільно значущі проєкти?
Відсоткова філантропія працює в низці країн Східної Європи. Зокрема, в Угорщині з 1996 року, у Словаччині з 2003 року, у Литві, Румунії та Польщі з 2004 року та у Молдові з 2017 року.
Досвід цих країн показує, що механізм відсоткового відрахування допомагає неприбутковим організаціям стати фінансово стійкішими та дозволяє зібрати кошти на успішне втілення проєктів та ініціатив, корисних для суспільства або окремої громади.
Сьогодні Україна повністю зосереджена на відсічі збройної агресії російської федерації та перемозі у війні. Але вже зараз ми усвідомлюємо, як важливо відбудувати нашу країну після перемоги.
Неприбуткові організації мають величезний потенціал працювати над повоєнним відновленням та розвитком України.
Україна матиме потребу не тільки комплексно відбудувати, наприклад, інфраструктури, але й повністю модернізувати та перезапустити економіку, відновити та зберегти об'єкти культурної спадщини, провести реформи, втілення яких необхідне для нашої головної мети – вступу до Європейського Союзу.
Одну з провідних ролей у всіх цих процесах мають посісти громадські об'єднання, благодійні та релігійні організації, які працюють у різних сферах життя та економіки країни, але зі спільною – побудувати в Україні демократичну, правову державу.
А що може бути більш демократичним, ніж право громадянина на участь в адмініструванні частини своїх податків, а отже і вплив на прийняття рішень у державі та її розвиток?
Ознайомитися з текстом законопроєкту можна за посиланням.