30 жовтня 2012, 22:17

Буревій у США. Політичний також

Поки Державний департамент США заявляє про стурбованість виборами в Україні, називаючи їх кроком назад, східне узбережжя Америки оговтується від буревію Сенді. Більше про наслідки у новинах.На ті кілька днів, коли Нью-Йорк заливало, мені пощастило перебратися до Вашингтона. Тут так само було оголошене штормове попередження. На дві доби закрилися усі офіційні установи, офіси, школи. Зупинено громадський транспорт. Буревій мав дістатися столиці в неділю ввечері. Вдень на телефон отримую кілька дзвінків, які попереджають про ймовірну загрозу й те, що не працюватимуть школи. Над містом літають гелікоптери, американці закуповують продукти і з'ясовують, де саме розташовані генератори, які забезпечуватимуть енергію, якщо вимкнеться світло. Наступні дві доби не працюють державні інституції, працівники яких посеред ночі імейлами сповіщають про скасування зустрічей. Вашингтонцям радять залишатися вдома. За вікном потужний вітер і злива.

Американські вибори віднесло вітром

За 10 днів до голосування на екранах американських телевізорів виборчої кампанії як і не було. Усі новини про погоду. Мер Нью-Йорка Майкл Блумбер попереджує мешканців мегаполісу про загрозу. Поряд сурдоперекладач. Наостанок мер підсумовує своє звернення іспанською.
Один з експертів у студії скаржиться, що ньюйоркці зазвичай не дослуховуються до порад, тому на просить цього разу не проявляти зайвої хоробрості.

Обидва кандидати в президенти скасовують усі заходи, зокрема у штаті Вірджинія, який теж у зоні стихійного лиха. Обама у Вашингтоні. Його кортеж дорогою до Білого дому помітили знайомі українці, які все ж таки вибралися з дому. На тлі українських виборів, слідкувати за всіма американськими медіа не встигаю – тільки за великими. Ньй-Йорк Таймз на час буревію робить безкоштовний доступ до свого сайту.

Аналітики розмірковують, як вплине стихійне лихо на вибори 7 листопада. Буря не на руку республіканцеві Ромні. Це йому наздоганяти. Для нього зустрічі з виборцями мають більше значення. За день тут заведено проводити три-чотири. Крім того півроку тому в одному із коментарів республіканець говорив про намір передати фінансування федеральних бюджетів у разі наздвичайних ситуацій керівництву штату, а краще приватному сектору. Республіканцеві можуть закинути – ось і приклад, коли федеральний бюджет не можна скорочувати. Лихо прийшло у кілька штатів одразу. Буревій може завдати шкоди і Обамі, якщо федеральний уряд не впорається із наслідками. Джорджа Буша не менше за війну в Іраку поховав ураган Катріна в Новому Орлеані.

Поки 31 загиблий, 7,5 мільйонів людей без світла – результат невтішний.


Другу добу обидва політики намагаються бути дуже обережними. Ще б пак. Американська преса уважно стежить за тим, щоб ніхто з кандидатів не спробував спекулювати на горі людей.

У американців заведено розміщувати під будинками таблички з іменами кандидатів, яких вони підтримують. Місцева влада й політики звертаються до громадян згорнути усю символіку, адже, якщо здійметься вітер вона може бути небезпечною.


У Нью-Йорку, куди маю повернутися завтра, величезна кількість друзів і знайомих. Друзі-фотографи – активісти руху "Окупуй", які до останнього трималися в наметовому містечку поблизу центрального парку, перелаштувалися у фоторепортерів.
[Фото Jenna Pope]

В епоху інтернету пряма трансляція через Твіттер та Фейсбук оперативніша за будь-які ЗМІ.

Ось повідомлення, що заливає Стейтен Айленд. Мешканці Брукліна, що живуть у так званій зоні "А", тобто ближче до води, перебираються до друзів. Метро у Нью-Йорку закрили. Чимало станцій затоплено. У Твіттері розповідають, де і в якому районі вимкнулося світло. В одному з районімів міста пошкоджено кран. Люди намагаються попередити сусідів.


Знайомі соціальні активісти вказують адреси притулків і звертають увагу, що лікарні не укріплюють піском так, як один із найбільших банків світу "Goldman Sachs".


Вони також пишуть про те, що влада й центральні медіа забули згадати про в'язницю, що знаходиться на острові. "Не так давно 20 мільйонів людей залишилися без домівок у Пакистані. От тільки так багато камер там не було", – пишуть інші. "Нарешті вони звернуть увагу на те, що зміни клімату це не жарт."

Ще один робочий день скасовано. Хто має світло, сидить в Інтернеті і заспокоює родичів і друзів з інших штатів. Утім, у половини міста електрика не працює.


Буревій у Нью-Йорку вже пройшов. Дощить, вітряно. Завтра (у середу) мають відкритися деякі офіси. Школи не працюватимуть. Комунальні служби і далі телефонують і попереджають про повалені дерева на дорогах. Знайомі мешканці Нью-Йорка продовжують публікувати повідомлення про шкоду біля своїх будівель."В такому-то районі не працюють світлофори, обережніше".Барак і Мішель Обама й далі щодня шлють мені імейли. Думаю, що знову просять пожертвувати 5 доларів на кампанію. Виявляється ні, звертаються з закликом передати гроші Червоному хресту.

Буревій Сенді призупинив виборчу лихоманку в США. Так само довелося перенести всі зустрічі, на яких би зацікавлені американці прокоментували результати голосування в Україні. Про це, а також враження американського політтехнолога, що працював на виборах в Україні трохи згодом.

P.S. BREAKING NEWS. Кандидати прямують до постраждалих у Нью-Джерсі. Телекамери за ними. Пауза виявилася недовгою.

powered by lun.ua

Чому ЄС дали Росії ще три дні? В чому логіка?

Кілька тижнів тому суд скасував європейські санкції, застосовані проти сирійського банку. Той довів, що процедура прийняття рішень була порушена, адже не було прямо доведено, що банк має стосунок до загибелі людей, і що його було попереджено про застосування санкцій...

Тімоті Снайдер: ''Чіткі пропозиції від Майдану щодо бажаних екомічних та політичних реформ дадуть змогу Заходу запропонувати конкретнішу допомогу.''

Тімоті Снайдер – американський історик, фахівець з історії Східної Європи, професор Єльського університету. Автор світового бестселера "Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним"...

Герой фільму ''Майдан'' Халід Абдалла: ''Важливо не те, як повалено владу, а як народ робить її підзвітною.''

Халід Абдалла – британський актор єгипетського походження, медіактивіст, один із засновників колективу громадянських журналістів "Mosireen". Герой документального фільму "Майдан" про єгипетську революцію, який цього року номіновано на "Оскар"...

Ен Епплбом: ''Не сам лише вуличний протест, а широкий Рух проти корупції, тиск на суди та міліцію допоможуть українцям''

Енн Епплбом – американська письменниця, журналістка, лауреатка Пулітцерівської премії за книгу "Історія ГУЛАГу". Зайняла 27-му позицію у переліку найвпливовіших мислителів 2013...

Тімоті Ґартон Еш: ''Україні треба доводити, що події і далі розвиваються в ключі Оксамитових революцій. Насильство псує сприйняття українського протесту на Заході.''

Тімоті Ґартон Еш - один з найвпливовіших гуматінарних мислителів сучасності, автор багатьох книг та публікацій, присвячених політиці та "історії теперішнього часу", які змальовують трансформацію Європи протягом останньої чверті століття...

Світові інтелектуали про майбутнє України. Відкритий лист

"Майбутнє України залежить передовсім від самих українців. Десять років тому, під час Помаранчевої революції, українське суспільство виступило на захист демократії, встаючи на боротьбу за гідне майбутнє...