Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Залізна леді не за ''Залізною завісою''. Як британці сприймають смерть Тетчер

11 квітня 2013, 21:08

Щойно з'явилося повідомлення про смерть Маргарет Тетчер, я запитала у британського журналіста, чого очікувати. Той прогнозував суперечки про те, чи гідна екс-прем'єрка державного похорону. У Великій Британії така церемонія передбачена лише для членів королівської родини. З державними почестями ховали єдиного очільника уряду – Вінстона Черчіля. Однак, на відміну від Тетчер, той герой однозначний – переміг у війні.

Журналіст зауважив, що попри нелюбов до Тетчер більшості населення, її опоненти швидше за все заспокояться, не зловтішатимуться, а газети розповідатимуть про особливу роль в історії єдиної в британській історії жінки прем'єр-міністра. Соратники Тетчер з консервативної партії застерігли одразу: будь-яка критика екс-лідерки сприйматиметься, як неповага до родини померлої.Виявилося правило "про мертвих або добре, або нічого" Тетчер не стосується. Так само, як не стосуються кліше на кшталт "її можна любити, можна ненавидіти, але не можна не захоплюватися та не поважати." Тетчер була найяскравішим політиком другої половини ХХ-го століття, але в Британії чимало тих, хто і не захоплюється, і не поважає.Стримані заголовки "Та, що змінила історію" перетворилися на "Та, що розділила країну", "Розділяла після життя, розділяє й після смерті", змінилися на "Кимось улюблена, кимось ненависна" і згадки про те, що англійська футбольна ліга відмовилася вшановувати смерть колишньої лідерки хвилиною мовчання. Дійшло й до публікацій фото графіті з написами: "Гори у пеклі", "Відьма померла", а також репортажів зі святкування в окремих регіонах країни, зокрема в Шотландії.Консервативні видання таки закликали своїх читачів надсилати чинному прем'єрові Камерону прохання організувати державні похорони.Звісно, вистачає й політкоректних заголовків. У таких матеріалах насамперед йдеться про особливу силу волі, віру у неможливе. Та вони не настільки чіпляють, як украй категоричні цитати відомих діячів, в тому числі й політиків: "Те, що Тетчер померла не має значення. Найгірше, що вона народилася" або "У всьому поганому, що існує в Британії сьогодні винна вона" з вуст колишнього мера Лондона Кена Лівінгстона.

Тоді, як світові ЗМІ писали стандартні присвяти про "Прощання з іконою", радіоведучі, які брали коментар про те, як Лондон сприймає смерть Тетчер, кілька разів перепитували, чи варто бути такими критичними. Журналіст повинен надавати слово усім, однак не зобов'язаний створювати штучний баланс, якщо той не відповідає дійсності.Так, шанувальники Тетчер приходять до її будинку, віддати шану. Це не означає, що у жалобі вся держава, як це було, коли загинула принцеса Діана."Жінка без серця", як називали Тетчер, навряд чи могла стати "Королевою сердець". Зізнаюся, що сама здивувалася, прийшовши до будинку Тетчер у Белгравії у день її смерті, і нарахувала біля порогу не більше 50 букетів.Будинок Маргарет Тетчер у фешенебельному та дуже спокійному районі  Белгравія у центрі Лондона.

Річ у тім, що у самій Британії Маргарет Тетчер ніколи не була по-справжньому популярною. Її підтимка не перевищувала 44% виборців. Її перевага – у відсутності гідних конкурентів.

У часи Холодної війни вважалося, що лідер зобов'язаний бути безкомпромісним, а її міць і готовність "йти по трупах" вражала. Тоді як у сьогоднішній політиці шанують "м'яку силу", уміння прислухатися, а культ егоїзму й зневаги до слабших видається пережитком минулого.

Щоправда колеги Тетчер усупереч громадській думці додають, що "баронеса була дуже доброю людиною. Справді доброю." Принаймні так під час зустрічі у Британському парламенті мені відповів депутат від Консервативної партії Джон Віттінгдейл, який був її політичним радником. Про досвід роботи з прем'єркою він додав: "Мені було 28 років, коли я потрапив до неї на роботу. Було лячно. Маргарет Тетчер була настільки переконливою, так надихала, що за усі мої погляди сформувалися ще тоді і майже не змінилися. Водночас, Тетчер була вкрай вимогливим керівником. Її всі боялися."За що?

Консерватори цінують Залізну Леді за жорсткість у проведенні реформ після економічної кризи. Ліберали ненавидять за те, що прем'єрка підтримувала великий бізнес й підірвала основи соціальної держави, від чого досі не може оговтатися частина населення. Мешканці СРСР добре знають про боротьбу з шахтарями, але британці назвуть десяток сфер. Згадають і спроби знищити місцеве самоврядування і державний тиск на "Бі-Бі-Сі".Останні роки через хворобу Маргарет Тетчер через хворобу майже не спілкуватися з медіа і вкрай рідко бувала на публіці

Питання полягає не в тому, чи варто було проводити реформи, а в тому, що Меггі не зважала на "побічні ефекти", такі як два мільйони викинутих на вулицю людей. Зміни могли б бути не настільки жорсткими. Тетчер на 23% знижувала податки для найзаможніших і в той самий час скасовувала безкоштовне молоко для молодших шкіл, яке не було великим тягарем для державного бюджету. Дрібниця? Але її запам'ятали. Найголовніше, на відміну від решти політиків вона навіть не намагалася виглядати людянішою: "Для мене не існує такої речі, як суспільство. Є лише окремі люди: жінки й чоловіки".

Окрема історія міжнародна політика Тетчер: чи це підтримка апартеїду в ПАР, чи протистояння з Європейським Союзом, який британка називала "Брюсельським царством", чи безглузда, але кривава війна за Фолклендські острови, що коштувала життя 649 аргентинцям та 255 британцям.

Так вже сталося, що пострадянський світ, чи не єдиний регіон, де до Тетчер ставляться з великим пієтетом і навіть зачаруванням. Британці воліють уточнювати, що ім'ям "Заліна леді" Меггі нагородили радянські журналісти з агенції ТАСС.

Звісно, Тетчер цінують за критику комунізму. До того ж ворог нашого ворога – наш друг. Можливо, Тетчер стала популярною у СРСР, тому що у часи перебудови харизматична жінка виявилася чи не найяскравішим західним політиком. А значить просто не могла стати іконою. А якщо ікона не ідеальна, про іншу сторону краще не знати. Дивно те, що й через 20 років чимало хто в Росії й Україні досі дивиться на Тетчер немов крізь "Залізну завісу", що вкотре показує наскільки відрізаним від західного лишається наш інформаційний простір.

"Що я відчув, дізнавшись про смерть Тетчер? Нічого. Померла просто жінка. Тетчер-політик померла двадцять років тому. По-справжньому британці святкували, коли вона заявила про свою відставку," – говорить ще один знайомий британський політичний журналіст. Насправді ж така думка чи не найкраще демонструє, як ставляться до смерті Залізною Леді самі британці.

Тоді як інформацію про смерть прем'єрки з перших шпальт витіснили повідомлення про вміст конячого м'яса у продуктах з яловичиною.Знову про Тетчер заговорять за тиждень: наступної середи у день похорон. Хто знає, чи востаннє. Швидше за все світові медіа, в тому числі й українські, заслужено назвуть її чи найважливішим політиком минулого століття. Не виключено, що поставлять в один ряд, наприклад, з Нельсоном Манделою, котрого сама Тетчер за життя називала "терористом".

powered by lun.ua
Коментарі — 36
Доктор Мальтус _ 14.04.2013 01:15
IP: 194.88.152.---
Найбільше вражає мене оце молоко, яке не можуть пробачити Тетчер вже 30 років.
Що то за батькі, які не здатні забезпечити дитині молока? Навіщо вони тоді народжують цих дітей?

А шахтарі? Я мав радість співпраці з ними, певно, вони в усьому світі однакові. Їх не бентежить, що їх праця збиткова та шкідлива – по**й, нам давай зарплату, ми будемо копати.

Мені не раз доводилось міняти роботу, і батькові в тяжкі 90-ті також.
Це просто верх бидлячества – згадувати, як 30 років тому твою збиткову шахту закрили, і ти до сих пір маєшся з цього...
Radist2010 _ 13.04.2013 15:52
IP: 93.72.76.---
Vasyl Skopyk:
Radist2010:
Чпід час обідньої перерви в старбаксі. 17 з них!!! відгукнулись схвально, 2 – нейтрально і лише 1 жінка (уродженка Шотландії) "згадала" Ваше забране молоко.
Я не проти того. В Россії думаю такі ж відповіді будуть і про Сталіна, тільки якійсь чеченець чи українець буде проти.
Наскільки знаю вона не мала ніколи більше 40% підтримки. У принципі якщо не брати це "викрадення молока", то ідея не субсідіювати відстале виробництво, та обмежння допомоги по безробіттю (для стимулювання пошуку роботи) в принципі добре, але те що збільшилась наркоманія та кількість розлучень, то погане. В принципі її мають право нелюбити, і те що вона далеко неоднозначний політик і її далеко неоднозначно спримають в Британіі (нехай навіть за вашою версією, це невдячні Шотланці та Ірланці).
Vasyl Skopyk _ 13.04.2013 11:37
IP: 86.25.34.---
Radist2010:
Чому Ви так завзято педалюєте оте Ваше "всі плачуть за Тетчер"...я цього не говорив. В демократичному суспільстві, яким безумовно є Велика Британія, безмежна, тотальна, всеохоплююча "любов" до будь-якого політичного лідера чи монарха просто не можлива. Абсолютної "любові" взагалі не існує. Завжди будуть ті хто "за" і ті хто "проти". А от що може вилитись в абсолют, то це ненависть (і Янукович в Україні, здається, до цього абсолюту наближається). Учора, заради експерименту, я задав одне і теж запитання (How were you affected by Margaret Thatcher's policies? Do you feel her legacy affects your life today?) 20 чоловікам та жінкам у віці від 35-60рр. під час обідньої перерви в старбаксі. 17 з них!!! відгукнулись схвально, 2 – нейтрально і лише 1 жінка (уродженка Шотландії) "згадала" Ваше забране молоко.
Radist2010 _ 13.04.2013 07:50
IP: 93.72.76.---
Vasyl Skopyk:
P.S. Критикуючи леді Тетчер кожен має право на власну думку, незважаючи на те, якою б неправильною вона була. Але факт залишається фактом – феномен Тетчер – це служіння демократії, боротьба з комунізмом, як з тотальним злом та самовіддана, безмежна любов своїй країні, чого так бракує теперішньому українському політикуму.
Можна жити в Україні все життя і не знати української мови. Можете жити в Англії та обменжувати своє коло знайомих лише тими, які поділяють ваші переконання (що в принципі нормально), і дійсно якщо брати з вашої точки зору то всі плачуть за Теччер, як наприклад з мого всі голосують "проти Януковича".
Стосовно тону дискуссії то це Ви перевели її в особисті образи блазнюючи і звинувачуючи мене в не обізнаності.
Bohdanchyck _ 13.04.2013 04:05
IP: 98.116.34.---
"За що? "
За що пані Гуменюк називає себе "журналістом -міжнародником".
11 сторінок статті не містять жодного аналізу реформ Тетчер.
Vasyl Skopyk _ 12.04.2013 22:34
IP: 86.25.34.---
P.S. Критикуючи леді Тетчер кожен має право на власну думку, незважаючи на те, якою б неправильною вона була. Але факт залишається фактом – феномен Тетчер – це служіння демократії, боротьба з комунізмом, як з тотальним злом та самовіддана, безмежна любов своїй країні, чого так бракує теперішньому українському політикуму.
Vasyl Skopyk _ 12.04.2013 22:34
IP: 86.25.34.---
Radist2010:
І насамкінець, щодо англійської "молоді". Молодь часів Тетчер отримала можливість простішого доступу до навчання і забезпечувалась роботою. Чи може бути ще щось огидніше, аніж спектакль, влаштований дурнуватими підлітками, сьогодення, яких ще навіть на світі не було, коли леді Тетчер виграла три виборчі кампанії??? І ця молодь аж ніяк не наслідок "діальності" Тетчер...це наслідок "шовково-цукрової" політики Мейджора в постТетчерівський період. Це наслідок "балабольства" й абсолютної вседозволеності Блера. Це наслідок тупості Брауна і теперішнього "без виходу" Камерона. Останній, до речі, все частіше апелює до залізної руки Тетчер. Мовляв, якби усі ці прояви молодіжної деградації мали місце 20 років тому, цього би просто не було.
Vasyl Skopyk _ 12.04.2013 22:07
IP: 86.25.34.---
Radist2010:
Як я вже казав, оцінку діяльності Маргарет Тетчер дадуть історія і люди тієї країни, яку вона любила понад усе, а не Ви і "журналісти-міжнародники". Зрешто вони вже це зробили. І факт виділення понад 10 млн £ з бюджету на організацію похорону колишнього прем'єр-міністра, вартує багато. І це при тому, що сама Тетчер задовго до своєї смерті, коли британська влада консультувалися з нею з даного питання, розпорядилася не влаштовувати пишних похоронів і запропонувала обмежитися "скромною церемонією". На самому похороні будуть присутні як люди, що формують світову історію (Камерон, Клінтон, есс) так і ті, хто формує соціальну думку (Кларксон, Каввел, Лойд Вебер, есс). А бажання майже 2 млрд. людей у всьому світі переглянути похорон онлайн??? Це найкращий доказ любові й поваги британців до великої людини, що часто-густо твердою рукою але з добрими намірами вела Англію до процвітання.
Vasyl Skopyk _ 12.04.2013 21:42
IP: 86.25.34.---
Radist2010:
Тай й шо там казати, перше місце в Британії пісеньки про смерть відьми, говорить красномовніше за багато хвалебних відгуків.
Скажіть, будь ласка, а що Ви намагаєтесь мені довести...те що Тетчер не є лідером для англійців та Англії? Те що вона бездара в політиці й управлінні великою країною? Те що вона не лідер світового маштабу???? Сам факт трьох разового обрання/переобрання прем'єром (не тільки в Англії з Уельсом, а й проблемних Ірландії та Шотландії) де, на відміну від України, вкидання бюлетенів пачками відкидається, красномовніший за всі Ваші наведені нище "негативи" в політичній біографії Тетчер.
Vasyl Skopyk _ 12.04.2013 21:31
IP: 86.25.34.---
Ну, а стосовно "обізнаності", та блазнювання деяких дописувачів, то я з радістью вислухаю заперечення стосовно пісенькі на ВВС, а не загальні фрази типу всі дурні, а я Дартаньян.
Я не розділяю Вашого скептичного погляду шодо політики Маргарет Тетчер і тим більше проти Вашого агресивного тону спілкування. Я звовсім не планував виставляти себе "Дартаньяном", що все знає, як Ви написали. Просто з огляду на знимки, зроблені айфоном з 30 пенсових "жовтезних" газет та претензією на об'єктивне висвітлення ситуації зі смертю Тетчер, стаття так званого журналіста-міжнародника викликала в мене внутрішнє обурення. Для подання матеріалу людям, недостатньо побувати в Лондоні, сходити в Белгравію і порахувати кількість букетів біля будинку Залізної Леді. Для цього потрібно тут жити, бути близько знайомим з англійським побутом, культурою, самим стилем життя...і хоча б трішки орієнтуватись в історії та політиці.
boh _ 12.04.2013 13:54
IP: 194.44.142.---
Еще один исторический урок: не бывает абслотного зла, как и абсолютного добра. Только осознанная необходимость:)
Radist2010 _ 12.04.2013 13:44
IP: 94.153.230.---
Stakhanov:
Вона слуга народу, в даному випадку британського і саме йому її судити. Це совковізм, коли влада вважається чимось надприроднім та величним, і всі перед чиновником повинні схиляти голову.
Stakhanov _ 12.04.2013 13:23
IP: 93.72.3.---
Пигмеи обсуждают умершего великана. Тетчер мертвая сильнее всех украинских политиков. Таких выдающихся лидеров в славяно-православном мире нет и быть не может.
Radist2010 _ 12.04.2013 12:36
IP: 94.153.230.---
Led_Zeppelin:
Radist2010:
...А знаменита ситуація із молоком для шкіл, ...
====================================
...совок-радІст...
До чого тут совок? Люди які сплачують податки мають право на те щоб ці податки витрачалися вірно. Якщо вони хочуть єкономії, то думаю треа почати з самого інституту королеки, яка як ні крути апсолютно безглузда у даній ситуації...
Я кажу про наслудки, а наслудки прості найпопулярніше ім'я в Лондонському роддомі було Мухамед. Так що треба оцінювати наслідки дій, а не самі дії.

Ну, а стосовно "обізнаності", та блазнювання деяких дописувачів, то я з радістью вислухаю заперечення стосовно пісенькі на ВВС, а не загальні фрази типу всі дурні, а я Дартаньян. Стосовно молоді, то вони як раз і відчувають ті наслідки, і думаю пана Горбачова в Россії будуть ховати так само, бо нелюбов до нього була в роки його правління не менше як зараз. Хоча на Заході Горбачов герой, як Тетчер у нас.
Vasyl Skopyk _ 12.04.2013 12:01
IP: 82.132.236.---
Radist2010:
Тай й шо там казати, перше місце в Британії пісеньки про смерть відьми, говорить красномовніше за багато хвалебних відгуків.
Ви досить "підкуті" в даному питанні і це викликає в мене лише повагу і щире бажання дискусії з Вами. На жаль за браком часу мушу відсалютувати. А що стосується політики Тетчер – історія підведе підсумок. P.S. На остаток... Танці на кістках молодих людей в Ірландії, Уельсі та Шотландії викликають у мене лише сміх. Самі зважте, на час правління Тетчер, левова частка "протестувальників" ходила "під стіл"...
Radist2010 _ 12.04.2013 11:15
IP: 94.153.230.---
Тай й шо там казати, перше місце в Британії пісеньки про смерть відьми, говорить красномовніше за багато хвалебних відгуків.
Radist2010 _ 12.04.2013 11:14
IP: 94.153.230.---
Vasyl Skopyk:
Проблеммі з еміграцією (яка почалась ще у 70-ті) виникли через демографічну кризу, з якою вона як мінімум не боролась, і не збиралась. А знаменита ситуація із молоком для шкіл, говорить про те що заради швидкого задоволення сумнівних потреб вона готова жертвувала майбутнім свого народу. Та й цензури вона не цуралася, недарма ж навіть жарти Бені Хіла вирізалися за її наказом. Вона представляла позицію найбагатших людей яка незавжди збігалася із потребами народу, який фактично вимирає, хоч і ситий.
Vasyl Skopyk _ 12.04.2013 10:29
IP: 82.132.236.---
Radist2010:
Vasyl Skopyk:
Правильна чи ні політика визначаеться результатом цієї політики. Якщо в резльтаті Британія має велику демографічну кризу, та певну напруженість через завезену дешеву та агресивно-чужу ментально іноземну робочу силу, то навряд чи це добре. І підтримка багатих за рахунок урізання бідних і призвело фактично до цього. Нажаль це політика всих імперій, які приносять на вівтар свій народ аби лише, ненадовго, зберегти величь держави.
Шановний/а Маргарет Тетчер ніякого відношення до еміграційних проблем англійського сьогодення не має. Двері мільйонам заробітчан відкрив своїм невдалим рішенням Тоні Блер. На початках, це потрібно визнати, допомогло Англії і ті сантехніки поляки оправдали сподівання Давнінг Стріт. На даний час емігріція своїм залізним плугом просто переорює англійську культуру, побут та звичаї. І саме зараз дуже часто політики апелюють до тих безкомпрмісних рішень прем'єра Тетчер.
Radist2010 _ 12.04.2013 09:59
IP: 94.153.230.---
Vasyl Skopyk:
Правильна чи ні політика визначаеться результатом цієї політики. Якщо в резльтаті Британія має велику демографічну кризу, та певну напруженість через завезену дешеву та агресивно-чужу ментально іноземну робочу силу, то навряд чи це добре. І підтримка багатих за рахунок урізання бідних і призвело фактично до цього. Нажаль це політика всих імперій, які приносять на вівтар свій народ аби лише, ненадовго, зберегти величь держави.
Radist2010 _ 12.04.2013 09:51
IP: 94.153.230.---
Шевченко Тарас:
Наталі Гуменюк. Довідка.
Основні принцип комунізму: 1.Знищення експлуатації людини людиною, яка існує при капіталізмі. 2. Суспільна власність на засоби виробництва. 3. Соціальна справедливість – підтримка слабких.
Детальніше – Моральному кодексі будівника комунізму.
Прибічники капіталізму з метою приховання вищеназваних принципів від народу, який вимирає в результаті реставрації капіталізму в Україні, називають комунізмом революцію 1917 р. та період диктатури Сталіна.
Почитайте "маніфест комуністичної партії" сталінський комунізм ше м'який порівняно із цим. Тому не прикривайтесь невдалою реалізацією, будь яка реалізація цього буде невдала, і за рахунок репрессій та нищення.
lara zabara _ 12.04.2013 09:43
IP: 95.215.36.---
Дааа.вот тебе и монархия...интересно,а какая "заслуга2членов королевского семейства,чтоб исключительно им организовывать "пышные "похороны?
Stakhanov _ 12.04.2013 09:38
IP: 93.72.3.---
Убогая писанина Гуменюк просто поражает. Она называет себя журналистом! Гуменюк, скорее всего, такой же журналист как и А.Кочнева.
Ljuba Markovets _ 12.04.2013 09:34
IP: 2.33.4.---
VELYKYJ POLITYK!
Vasyl Skopyk _ 12.04.2013 08:41
IP: 82.132.236.---
RichUkraine8:
Vasyl Skopyk:
Почему же они грустят за ней? За то, что она лишила их с работы и перераспределила средства бедных в пользу богатых? Интересный народ эти "ваши" британцы.
Шановний, мій дідусь все своє здоров'я загубив у шахтах Лестешира. Моя бабуся Мері всі свої сили віддала освіті дітей тих шахтарів...і вони як ніхто інший, мали змогу переконатись у правильному й безперечно жорсткому рішені Тетчер по скороченю шахт, закриттю профсоюзів, есс. Через місяц-півтора мій дід був працевлаштований на заводі Воксхола, з більшою зарплатнею. А ще він зміг вперше в своєму житті придбати свій власний будинок з гаражем і садом. Знаєте, будь-які зміни, тим більше якщо вони стабільні й незмінні, як англійська погода і обідній чай, викликають спротив і несприйняття. Після Черчіля Англія не знала й не буде знати лідера такої величини. Маргарет Тетчер зробила Britain по справжньому Great.
Шевченко Тарас _ 12.04.2013 08:13
IP: 37.19.165.---
Наталі Гуменюк. Довідка.
Основні принцип комунізму: 1.Знищення експлуатації людини людиною, яка існує при капіталізмі. 2. Суспільна власність на засоби виробництва. 3. Соціальна справедливість – підтримка слабких.
Детальніше – Моральному кодексі будівника комунізму.
Прибічники капіталізму з метою приховання вищеназваних принципів від народу, який вимирає в результаті реставрації капіталізму в Україні, називають комунізмом революцію 1917 р. та період диктатури Сталіна.
Aтака Путіна1292 Зеленський77 Мовне питання191 Корупція1445 Україна та Європа1133
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter