30 жовтня 2014, 13:38

Думку про перемогу ''Опоблоку'' на Сході та Півдні нав'язують Льовочкін і Росія

Більшість тих, хто голосував у східних і південних областях, насправді віддала свої голоси за списки партій Майдану, а не представників "сім'ї" Януковича.

Таку думку в коментарі кореспондентові Galnet висловив політолог, професор кафедри політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

"Теза про перемогу "Опозиційного блоку" нам вкидається. Давайте просто подумаємо, хто цю тезу розкручує, а ми вільно чи невільно починаємо їй підігравати", – сказав О.Гарань.

У цілому ж, політолог пропонує не вживати слів "Опозиційний блок", а говорити, наприклад, "Опоблок" ("Кремлеблок", або ж просто "регіонали", як і було), бо "насправді це не опозиція, а спекуляція на опозиційній ніші, насправді це частина режиму Януковича".

"Я вам наведу дуже прості цифри. Так, як окрема партія в ряді областей "Опозиційний блок" на першому місці. Поки що офіційні результати не оголошені, але є екзит-пол, скажімо, "Демініціатив". Навіть на Сході партії, які асоціюються з Майданом, набрали майже 49% голосів, "Опоблок" + КПУ + "Сильна Україна" – лише 41%. На Півдні, відповідно, 67% проти 27%. Тобто насправді ці цифри показують, що в свідомості українців відбулися колосальні зміни. І навіть на Сході та Півдні за партійними списками більшість проголосувала за партії Майдану. Тому ми не маємо роздмухувати цю тезу, що "Опоблок" там переміг. Це теза Сергія Льовочкіна, це теза Росії", – пояснив він.

Разом з тим, на думку О.Гараня, доволі високий результат "Опоблоку" зумовлений тим, що "вони просто підібрали електорат "Сильної України" і комуністів, які не пройшли, і за рахунок цього набрали голоси". "Плюс надзвичайно агресивна телевізійна кампанія, у яку було вкладено величезні гроші. Ми маємо розуміти, що цій кампанії підігрував телеканал "Інтер"", – додав експерт.

Політолог наголосив, що мало би бути ухвалене положення, яке не допускало б депутатів, які голосували за закони 16 січня, до участі у виборах. "Але попередній парламент в силу відомих причин такого положення не прийняв, бо ті самі депутати не могли собі ж заборонити таке право. Тому, на жаль, ми цих людей матимемо в парламенті. Але, знову ж таки, я б це не драматизував", – зазначив він.

О.Гарань пропонує порівняти результати нинішнього волевиявлення з результатами минулих виборів, коли регіонали набрали 30%, а комуністи – 10%. "Тобто 40% тоді проголосувало за ці партії. Зараз ми будемо мати 10% – у чотири рази менше. Це колосальні зміни. Тому тут треба трошки інакше посилати меседжі. Так, тут є небезпечні тенденції. Це говорить про те, що частина людей ще лишається в полоні тих стереотипів, на жаль. Але нам просто триба думати інакше в багатьох випадках", – наголосив політолог.

Експерт навів приклад 216-й одномандатного округу в Києві, де переміг Олександр Супруненко – зять Леоніда Чорновецького, набравши 24%. "А Ксенія Ляпіна від "Народного фронту", яка була депутатом від цього округу, й Олексій Кучеренко від "Блоку Петра Порошенка" набирають по 23%. Хто депутатом стає? О.Супруненко. От вам приклад. Нам теж треба робити висновки. При чому вони абсолютно очевидні – треба діяти злагоджено, потрібне відповідне пояснення того, що відбувається. Треба не розколювати позиції, а діяти спільно", – сказав він.

Відповідаючи на питання, чи варто було проводити вибори в округах на Донбасі, де відкрилися лише кілька дільниць, зокрема в 45-му окрузі на Донеччині, у якому перемогу здобув регіонал Юхим Звягільський, набравши лише 1 454, О.Гарань зазначив: "Тут наклала відбиток війна, тому що ми прагнемо показати, що території все-таки під контролем України, що вибори проводяться, у тому числі й на Донбасі". Тому, на думку політолога, одіозних екс-регіоналів до Верховної Ради могла не пустити лише постанова про заборону балотування тим, хто підтримав закони 16 січня.

"Зараз, скажімо, Дмитро Ярош каже, що ми не запустимо "Опозиційний блок" до парламенту. Я думаю, що зараз це пізно робити. Але зараз депутатська недоторканість знімається дуже просто – більшістю голосів у Верховній раді, якщо, звісно, є подання Генпрокуратури. Я думаю, треба щодо кількох з цих людей довести справу до кінця. Взяти, наприклад, Юрія Бойка з його вишками, взяти тих, хто брав участь у фальсифікування голосування 16 січня, і бодай з кількох показово зняти недоторканість і відправити до суду. І я думаю, що всі інші все добре зрозуміють", – наголосив експерт.

Крім того, політолог переконаний, що багато з колишніх регіоналів, які обрані в одномандатних округах як самовисуванці, насправді "будуть болотом, тому що на них є компромат, вони всі на гачку, і я думаю, що більшість з них навіть не підуть до "Опоблоку".

"Прикро просто з моральної точки зору, що ці люди будуть у парламенті", – додав О.Гарань і зауважив, висловити претензії в цій ситуації можна не тільки до того, що відбулося на Донбасі. "Ообраний Антон Яценко в Черкаській області, обраний Олександр Герега в Хмельницькій області. І це результат того, що зберігся мажоритарний компонент. В умовах України від нього треба позбавитись", – уважає експерт.

Бразильський професор про помилки Лули

Невиправдані помилки Лули шкодять його міжнародній репутації "Тиждень", 4.04.24. Англомовний оригінал: Americas Quarterly Олівер Штункель – професор Школи міжнародних відносин Фундації Варгаса в Сан-Паулу...

21 лютого: як Захід тиснув на "Раду Майдану" і про "незавершену революцію"

Повний текст в журналі "Країна". Додаткові фото і діаграми на сайті "Демініціатив" - 21 лютого 2014-го, після розстрілів на Майдані владнати конфлікт між українською владою й опозицією приїхали міжнародні посередники – міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Польщі та представник РФ...

Чи варто оприлюднювати персональні рейтинги військових і порівнювати з політиками?

А от не певен, чи треба це робити. Звісно, закриті дослідження варто робити. А от оприлюднювати? На початку інвазії була неформальна домовленість не ставити президентські рейтинги і рейтинги політичних партій...

Не розхитувати човен: нам потрібно підтримати нове військове керівництво

Не встиг дати інтерв'ю "Галичині" із закликом, який у заголовку, як з'явилося повідомлення, що новий командувач ТрО керував Внутрішніми військами при розгоні Майдану, а командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв заявив, що дізнався про своє звільнення зі ЗМІ...

Будні комуністичної "Cuba Libre" – країни моїх юнацьких захоплень

Куба була кінцевим пунктом моєї останньої поїздки країнами Глобального Півдня, що цього разу включала ПАР і Мексику, де в Університеті Гвадалахари я брав участь в дискусії під час Гвадалахарського книжкового ярмарку, найбільшого в іспаномовному світі і другому в світі після Франкфурстського...

ЗЕ+ЗА: більшість українців воліють бачити спільну команду

Про це в етері "Радіо Свобода" говорили експерти. Свої думки з приводу цього висловив у розмові із Властою Лазур (з 28:43 хв.) науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, професор політології НаУКМА Олексій ГАРАНЬ...