Дорога яєчня
На початку цього тижня я мав нагоду брати участь у відкритті "Тижня сталої енергетики" в "Європейському містечку". Хоча смаження яєчні з використанням сонячної енергії і було головною "принадою для ока" під час цієї події, але ж, звичайно, насамперед цей захід мав на меті привернути більше уваги до тих можливостей, які відкривають нам відновлювані джерела енергії та енергозберігаючі технології.
На прес-конференції зразу по тому мене запитали, чи не є бува відновлювані джерела енергії для України задорогими і чи не краще було б притримуватися традиційних видів палива. Але що є дорогим чи недорогим? Кожного року українці платять приблизно 10,7 млрд. доларів США за дотування цін на енергоносії для домогосподарств та регіональних ТЕЦ. Це приблизно 6,3% українського ВВП. Хіба це не дорого?
Слід також зважати й на те, що ці дотації не є благом для майбутнього країни, адже вони спотворюють ринок на користь принципово неправильного способу життя. У випадку з енергією, аналогічно як і з іншими товарами, існує тісний взаємозв'язок між цінами на енергоносії та попитом на них. Низькі ціни є ключовим фактором розтринькування енергії. Країни з низькими цінами на газ споживають помітно більше енергії. Реалістичні ціни на газ для домогосподарств сприяли б скороченню обсягів енергоспоживання, а отже і покращенню показників енергетичного балансу всієї економіки. І, звичайно ж, залежність України від імпорту газу із-за кордону має також і свою зовнішньополітичну ціну, якою не варто нехтувати.
Звичайно, підвищення цін на газ не мало б миттєвого ефекту, і, крім того, споживачам потрібно дати час для пристосування до нього. Тут уже слово за урядом, це він повинен створити стимули для придбання енергозберігаючих технологій. Можливості економного обходження з енергією такі ж різноманітні, як і можливості її розбазарювання: енергоефективне обладнання у промисловості і домогосподарствах, енергозберігаючі транспортні засоби і системи, поліпшення теплоізоляції і опалювальних систем (термостати) − це лише деякі приклади. Їх можна було б дотувати заощадженими мільярдами.
Перехід на ресурсозберігаюче використання енергії не розкіш, а необхідність. Проте воно стане можливим тільки після розпізнання його ролі як стратегічної мети для всієї країни. Сподіваюся, що негативні наслідки нинішньої енергоцінової політики все більше і більше проникатимуть у свідомість, доки не стане ясно, що яєчня, смажена на "дешевому" газі, в кінцевому підсумку є все-таки дорогою яєчнею.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.