Ганс-Юрґен Гаймзьот Посол Німеччини в Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), з 2008 р. по 2012 р. - Посол Німеччини в Україні

Владна вертикаль

01 червня 2012, 16:00

Одне із словосполучень, яке два роки тому було особливо популярним, зникло з ужитку: владна вертикаль. Чи зумовлено це тим, що сподівання, які пов'язувалися з ефемерною можливістю "наскрізного урядування", розвіялися? Я цього не знаю.

Здається, стало зрозумілим, що це слово асоціюється з рухом України у невірному напрямку. Чи може я занадто оптимістичний з таким припущенням? Концентрація влади спокуслива: адже з'являється враження, що завдяки їй можна краще братися за проблеми. Де факто при цьому не бачать того, що найбільший виклик, перед яким стоїть Україна – модернізація економіки і суспільства – цим не вирішується.

Сучасні економіка і суспільство базуються на ефективно функціонуючих, позначених поділом праці одиницях. Зашкалююча корупція є перешкодою для ефективних дій, так само, як і сильна орієнтація відповідної системи на одну особу. Монополізація влади у суспільствах, де через історичну зумовленість власна ініціатива і готовність брати на себе відповідальність відсутні, має негативні наслідки: замість того, щоб стимулювати власну відповідальність, вона зміцнює тенденцію до подальшого підстрахування себе нагорі. Той, хто має досвід спілкування з українськими міністерствами, знає, до чого це призводить: до безмежного затягування прийняття рішень, оскільки кожний чиновник, а також велика частина політиків намагаються підстрахуватися.

Той факт, що все більше рішень приймається на дуже високих рівнях вертикалі, призводить до того, що коліщата державного механізму не крутяться, а також до надмірного перевантаження верхівки вертикалі: частково рішення взагалі більше не приймаються. Спроможність до стратегічного мислення знижується.

Водночас розвивається система домагання прихильності ієрархічної верхівки. Це ускладнює горизонтальне співробітництво, призводить до конфліктів компетенцій, взаємовідгородження та бажання завжди презентувати себе як хтось, хто, начебто, більше знає і більше може. Знищується прозорість, яка так потрібна для наявності сучасного, функціонально дієвого суспільства, необхідний інформаційний потік гальмується.

На жаль, також і за роки після 2004 року – з інших причин – мало що було зроблено для просування модернізації суспільства та децентралізації структур прийняття рішень. Нездатність провести справжню модернізацію уже має негативні на сталу перспективу наслідки для економіки. Незважаючи на найблагіші наміри до цих пір не вдалося надати економічному розвитку такого прискорення, яке рухало б Україну вперед в економічних "рейтингах". Коли-небудь це проявиться також і на рівні населення. Добре, що словосполучення "владна вертикаль" зникло: будемо сподіватися, що за цим послідують відповідні кроки з децентралізації влади.

powered by lun.ua
Коментарі — 3
Innovative _ 01.06.2012 22:56
IP: 92.112.219.---
Innovative:
Господин Ганс, почему вы не дали Ирене Карпе визу?
Если это ошибка, то совершившего её чиновника надо увольнять. Если это не ошибка, то увольнять надо вас...
потому что такая ситуация не способствует установлению хороших отношений между народами Украины и Германии.
Innovative _ 01.06.2012 22:52
IP: 92.112.219.---
Господин Ганс, почему вы не дали Ирене Карпе визу?
Если это ошибка, то совершившего её чиновника надо увольнять. Если это не ошибка, то увольнять надо вас...
ler fler _ 01.06.2012 18:20
IP: 95.69.198.---
Господин Посол, почему ваши клерки отказали Ирене Карпе в визе в Германию? И почему ваши клерки НЕ отказывают в визе откровенным бандитам от власти? Таким вот способом вы настроите против себя всю Украину.
Україна та Європа1085 Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter