Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Що залишилось після візиту Дуди?

14 грудня 2017, 12:22

Цей пост стосується візиту президента Польщі Дуди в Харків, але не обмежується виключно цією подією і українсько-польськими відносинами. Навіть попри те, на жаль, що відносини з Польщею дійшли до тієї точки, що сам факт візиту польського президента до України вважається досягненням. Ну а до краківської зустрічі глав консультаційних комітетів Польща реально мала всі шанси стати на якийсь час для України ще однією Угорщиною за рівнем конфронтаційного елементу в двосторонньому діалозі.

Візит був дійсно потрібен. Переважно безпековий вимір поїздки Дуди до Харкова – зокрема ситуація навколо Донбасу – апріорі робили цей візит вигідним та виграшним для України. В української сторони була можливість продемонструвати в географічній близькості до окупованих територій, чому живий Путін все ще небезпечніший для польської безпеки та добробуту, аніж покійний Бандера. Чесно кажучи, інколи здається, що для багатьох польських партнерів відбувається навпаки.

Що залишилось для роздумів після візиту?

- Україна та Польща не можуть "порозумітись" не тільки щодо історії: вони демонстративно не хочуть порозумітись з приводу того, для чого вони потрібні одне одному саме в цей історичний момент. Впевнена, якби усвідомлення потреби одне в одному було сильнішим, тональність з приводу історичного діалогу теж була б іншою.

- Питання, яке залишається після візиту – якою є ціна, чи скільки коштує та підтримка, яку Польща надавала і продовжує по деяким трекам надавати Україні? Ми роками думали, що та підтримка була безкоштовна і в інтересах самої Польщі. Виявляється, що вона мала певну ціну, і очікування Варшави щодо, зокрема, прославлення Україною лише "правильних" з її погляду героїв розглядається польськими партнерами як частина плати за підтримку. Питання по гарячим слідам візиту: що конкретно ми винні будемо Польщі за підтримку, наприклад, на рівні РБ ООН, яку вчора обіцяв Дуда в Харкові в контексті непостійного членства РП з другої половини січня? Чи можемо ми дозволити собі польську підтримку й надалі?

- На жаль, співпраця з Україною та її підтримка далі сприймається багатьма польськими політиків не як привілей, а як загроза. Сьогоднішній консенсус щодо України полягає не в тому, щоб підтримувати її одноголосно, а в тому, щоб ставити її на місце. Так відбувається і в деяких інших сусідніх державах (в Угорщині Україна вперше за багато років об"єднала різні політичні сили). Так може відбутись і в Німеччині, якщо реформи саботуватимуться. Допоки підтримка України буде як мінімум не шкодити, а як максимум – приносити електоральні дивіденди – доти небезпечні випадки траплятимуться в наших взаєминах і надалі.

- Жертва не завжди права. І жертва – це не значить вседозволеність. Чи-то йдеться про відносини з партнерами за кордоном, чи то йдеться про внутрішньополітичні перипетії в Україні. Понад те, якщо ти жертва чиєїсь агресії – ти маєш бути в рази відповідальнішим, щоб підтримка залишалась. Отож, від того, що Україна є жертвою російською агресії це не знімає з неї відповідальності продумувати свої дії на два кроки вперед у відносинах з нашими партнерами. "Чорні списки" щодо поляків першою почала запроваджувати Україна. Від польської історії з "чорними списками" ми вигідно відрізнялись тільки тим, що у нас це робилось на рівні СБУ, у Польщі, таке враження, це курував ледве не особисто міністр закордонних справ з синхронним коментуванням у публічному просторі.

- Найбільша сила Польщі в Україні – це сотні тисяч українців, які досі вважають Польщу найбільшим союзником України. У Варшаві нарешті мають усвідомити: чим більше польські політики публічно шмагатимуть Україну чи то за Бандеру чи за окремих істориків, тим більше вони послаблюватимуть позиції своїх же прихильників в Україні. Дуже важливо – і не приховуватиму, приємно – відтак було почути від президента Дуди у Харкові: "Обговорення історичних питань важливе. Але воно має сприяти налагодженню мостів, а не розбрату. Тому я звертаюся до політиків – історичні питання не мають зруйнувати рівень відносин між нашими народами, який ми маємо на сьогодні". Шкода, правда, що це не прозвучало раніше і в Варшаві, а не лише в Харкові. І шкода, що подібні візити здатні лише зняти напругу у відносинах, але не вирішити проблему.

Коментарі — 40
Mike Naplekov _ 15.12.2017 22:51
IP: 35.205.38.---
Yaroslav Yurkiv:
панаєхалі!
Ах, оставьте... но эту избитую шутку прокомментирую.
В своё время флора и фауна, наблюдая за слезанием человечества с деревьев, небось недовольно ворчала – понасползали тут... И невдомек же им было, что вы так нацразовьетесь, и лично и всей сектой сразу:)
руслан49 _ 15.12.2017 17:09
IP: 37.52.17.---
Yaroslav Yurkiv:
Борис Беккер:
Ирина Полевик:
По мере продвижения Украины по кривой дорожке этнонационализма количество стран-"небратьев" вдоль ее границ стремительно растет: теперь это уже не только Россия, но и Польша, Венгрия, Румыния.
=======
Привет...
В смысле?
Ат "небратьєв":)
Це було б смішно, якби не було так сумно. В Раді з 420 депутатів 6 депутатів, які називають себе націоналістами (Свобода). В документах громадян України немає графи національність. По всім засобам масової інформації тіче ріка вєрок сердючек і вовок зеленських. І ще хтось буде говорити про "український націоналізм".
Борис Беккер _ 15.12.2017 16:06
IP: 35.205.37.---
Yaroslav Yurkiv:
Борис Беккер:
С палучкі – надіраютца...
Чувствуется, что в это утверждение вы вложили что-то свое, личное.
Борис Беккер _ 15.12.2017 15:56
IP: 35.205.60.---
Yaroslav Yurkiv:
Борис Беккер:
Цілком здурів?
А напитися з чого?
1.Как с чего напиться? С получки.
2.Почему-то представления о колодцах как источнике влаги не мешало вашим предкам набивать эти колодцы трупами поляков.
Mike Naplekov _ 15.12.2017 15:31
IP: 46.118.250.---
І далі. Чому укр. націоналізм архаїчний? тому що архаїчне суспільство. Україна до середини 20 ст. буда ще переважно селянською, а феодальною є й зараз. Ну, не було в нас капіталізму. І на те є причина – природні умови, що дозволяли виживати своїм окремим господарством, і тому не було потреби об'єднуватися для подолання природніх негараздів. І влади не було потрібно своєї, бо від чужої було чим відкупитися. Все змінилося лише з кінця 20 ст., коли чернозем перестав бути головним активом, і активом стали знання та вміння людей, нові технології. Тут і виявилося, що тих економічних та політ. традицій, що мають люди у Європі, в нас немає – обираємо звично феодалів, навіть наявними ресурсами скористатися не вміємо. Ми одинаки, хуторяни за звичкою. Нема об'єднавчої ідеї (як прив. власність на зах.), тому й живе те, що є – етнічне, і націоналізм такий. Але ж, ми не моноетнічна держава, і безідейний та етн. н. її загубить.
Mike Naplekov _ 15.12.2017 15:10
IP: 46.118.250.---
Пешков Александр:
чуття власної поваги повинно бути при всіх розкладах. Це чуття і творить і державу, і націю, і народ, і майбутнє країни
А чи не спадало на думку, що чуття вл. поваги без причини зветься пихою?:) І це, доречі, притаманно українцям (Франко).
От вам приклад. З яким поч.в.п. ви будете виступати на форумі фізиків-ядерщ. чи генної інженерії? а якщо я ніц не розумію і у інших галузях (включно з буд. держави)? це почуття зведеться до 0. Тобто, це почуття є похідною від знань, умінь, традицій.
з яких таких могутності та здобутків викреслився польський націоналізм.
Щось я не одного ні другого не побачив...Мені наприклад до вподоби наш націоналізм, в кращому значенні цього поняття
Тут відішлю до Грицака ("Як Укр. не Рос...") – "Тим, чим був французький націоналізм для Західної Європи, тим був польський націоналізм для Східної"
Наш же націоналізм по суті сектантський, по етн. ознаці.
руслан49 _ 15.12.2017 14:38
IP: 37.52.17.---
Yaroslav Yurkiv:

Так то воно так. Але конкретно зараз так може статися. що на всій Україні постануть сотні нових (НОВИХ!) католицьких кладовищ, де були поховані люди і 80, і 100, і 150 років назад, а зараз там або пасуться корови, або чийсь город. Гроші на це у поляків є. Вони ексгумують могили, знову ховають і ставлять памятники. А потім вам буде сказано – "Подивіться, та це ж польська земля! Поляки тут жили завжди!"
А тому, нехай ексгумують, а далі...walizka-stacja-Polska.
Це теж варіант. Хай вивозять кістки в Польшу. Я бачив, як місцеві жителі за гроші розкопували могили німецьких солдат, які були поховані в Україні в 1941 році. Під керівництвом представника німецького посольства. Це було в лісі. А у представника посольства був план ще з часів 1941 року, де було точно вказано місце поховання і хто похований (прізвище). Німці ховали по одній людині в могилу. Потім ці викопані кістки вивозили в Німеччину для перепоховання.
руслан49 _ 15.12.2017 12:36
IP: 37.52.17.---
Ivan Dashevets:
Ivan Dashevets:
"І еті люді запрєщают полякам ковіряться в носу?!" (с)
Давайте, краще, будемо поучати своїх паучат. Це нагальніше та потрібніше. Врешті найкращий спосіб довести власну правоту – стати кращими. В тому числі – не опускатися до рівня танців на кістках.
Так то воно так. Але конкретно зараз так може статися. що на всій Україні постануть сотні нових (НОВИХ!) католицьких кладовищ, де були поховані люди і 80, і 100, і 150 років назад, а зараз там або пасуться корови, або чийсь город. Гроші на це у поляків є. Вони ексгумують могили, знову ховають і ставлять памятники. А потім вам буде сказано – "Подивіться, та це ж польська земля! Поляки тут жили завжди!"
Ivan Dashevets _ 15.12.2017 11:10
IP: 31.129.189.---
Ivan Dashevets:
"І еті люді запрєщают полякам ковіряться в носу?!" (с)
Давайте, краще, будемо поучати своїх паучат. Це нагальніше та потрібніше. Врешті найкращий спосіб довести власну правоту – стати кращими. В тому числі – не опускатися до рівня танців на кістках.
Ivan Dashevets _ 15.12.2017 11:04
IP: 31.129.189.---
Orest Jj:
Та не в поляках справа, не шукайте злого україножера у рясі польського католіка, особливо, якщо там його немає.
Є в Польщі частина населення, яка із задоволенням хворіє на ура-патріотизм, особливо – коли цю благодатну тему бере на правпор влада. Так само, як і в нас, до речі. Пихатість поляків нічим не відрізняється від пихатості українців. Ті ж яйця...
Була б Україна того ж рівня розвитку суспільства та економіки – реакція на їх висери могла б, навіть, бути і симметричною.
На жаль Україна, в порівнянні із Польщею, – "це африка" (с). В нас неосвічене, нездатне жити за правилами, безвідповідальне, нездатне поважати одне одного, корумповане і таке, що толерує корупцію суспільство. В нас всі гілки влади за якістю і порядністю програють навіть східному сусіду. В нас розграбована економіка, яка не має шансів під тягарем мародерів із СБУ та прокуратури (від тепер буде ДБР, очевидно, але таки обов'язково буде таке ж мародерське, як і була прокуратура).
...далі – буде.
руслан49 _ 15.12.2017 08:15
IP: 37.52.17.---
Зараз тільки чути зі сторони поляків – "Ексгумація! Ексгумація!" У Польші з'явилися вільні гроші (Польша отримала від ЄС починаючи з 1991 року біля 100 млрд євро допомоги, не кредитів!) і Польша почала відновлювати католицькі кладовища в Україні. Я так розумію, що приїзджають поляки, викопують кістки, заново хоронять і ставлять памятники. ТЕРМІНОВО ПОТРІБЕН ЗАКОН, ЯКИЙ УЗАГАЛЬНИТЬ ЦІ ПИТАННЯ!!! Неправильно, коли один Вятрович, то дозволяє, то не дозволяє. В законі потрібно вказати, що нові-старі кладовища з'являються після укладення договорів з сільрадами, чи міськрадами. Інша сторона (країна) повинна забезпечити сторожів, людей, які косять траву, підрізують дерева, прибирають сміття, утилізують сміття і т.п. Хоча місцева громада може і не дозволити відновлювати кладовище. В Європі за місце захоронення люди платять арендну плату.
Orest Jj _ 15.12.2017 07:37
IP: 35.205.38.---
-Vesna-:
В Большой Британии подсчитывают насколько Рашка вмешалась и усилила Брексит...
Уверена, что приход ко власти консервативных совков или правых в Польше, Венгрии, Чехии... и везде где смогла достать... без Рашки не обошлось.
Пора опять под рашку, видно быть нет нам счастья без неё!
-Vesna- _ 15.12.2017 00:28
IP: 93.74.189.---
В Большой Британии подсчитывают насколько Рашка вмешалась и усилила Брексит...
Уверена, что приход ко власти консервативных совков или правых в Польше, Венгрии, Чехии... и везде где смогла достать... без Рашки не обошлось.
borodinn _ 14.12.2017 22:34
IP: 35.195.251.---
Ожегова ф топку...!!!!!

У четвер, 14 грудня, лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко привітала Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета з днем тезоіменитства.

ba.org.ua/wp-content/uploads/2017/12/apx6633-e1513252341732.jpg

День именин члена царской семьи,
высокопоставленной особы,

День именин любого крещеного человека.

Ожегова ф топку...!!!!!

Суку на Гіляку...!!!

.
Борис Беккер _ 14.12.2017 22:31
IP: 35.205.33.---
Пешков Александр:
Борис Беккер:
Да, г-н Беккер!
Мы все правильно поняли.
Успехов Вам в Новом Году, да и в этом тоже.
Ну. а по теме Блога. что, ни гу-гу
А тема серьезная
Ну, почему же "ни гу-гу"?
Борис Беккер _ 14.12.2017 14:59
"По мере продвижения Украины по кривой дорожке этнонационализма количество стран-"небратьев" вдоль ее границ стремительно растет: теперь это уже не только Россия, но и Польша, Венгрия, Румыния".
Как видите, наши оценки "вашего национализма" разнятся кардинально.
Пешков Александр _ 14.12.2017 22:03
IP: 176.115.101.---
Борис Беккер:
Да, г-н Беккер!
Мы все правильно поняли.
Успехов Вам в Новом Году, да и в этом тоже.

Ну. а по теме Блога. что, ни гу-гу
А тема серьезная
Борис Беккер _ 14.12.2017 21:31
IP: 104.199.71.---
Пешков Александр:
Борис Беккер:
Не угадали землячек!
Наш -это немецкий, Deutschland uber alless, уверен – знаете.
До встречи в Берлине на Кристмас
А-а, так вы из "контингентных беженцев".
Что у человека в голове делается – ужас: еврей, живет в Германии, имеет русскую фамилию и при этом считает себя украинским националистом (надеюсь, вам понятно, что я валял дурака, притворяясь, будто не понял, что под словами "наш национализм" вы имели в виду национализм украинский, как мне понятно, что вы валяете дурака, говоря что под этими словами вы имеете в виду немецкий национализм).
Борис Беккер _ 14.12.2017 21:25
IP: 35.205.60.---
Ирина Полевик:
По мере продвижения Украины по кривой дорожке этнонационализма количество стран-"небратьев" вдоль ее границ стремительно растет: теперь это уже не только Россия, но и Польша, Венгрия, Румыния.
=======
Привет...
В смысле?
Пешков Александр _ 14.12.2017 20:47
IP: 176.115.101.---
Борис Беккер:
Пешков Александр:
Mike Naplekov:
Мені наприклад до вподоби наш націоналізм, в кращому значенні цього поняття
Судя по вашей фамилии. под словами "наш национализм" вы понимаете русский национализм?
Не угадали землячек!
Наш -это немецкий, Deutschland uber alless, уверен – знаете.
До встречи в Берлине на Кристмас
Ирина Полевик _ 14.12.2017 20:03
IP: 35.205.33.---
По мере продвижения Украины по кривой дорожке этнонационализма количество стран-"небратьев" вдоль ее границ стремительно растет: теперь это уже не только Россия, но и Польша, Венгрия, Румыния.
=======
Привет...
hrim _ 14.12.2017 19:34
IP: 35.205.42.---
Претензії до України з боку сусідів свідчать про одне – ми ще недостатньо сильні.

А не ті герої, не такі особи займають посади, не такий Закон про освіту, не... – усе це приводи для тестування нас на міцність. Адже, є план "відкусити" частину нашої території. А кремль не проти. Тому не шукаймо причин "непорозумінь" між нашими сусідами в "українському націоналізмі", якого нам так не вистачає.
Orest Jj _ 14.12.2017 18:25
IP: 35.187.20.---
Andrey Kononenko:
А мне наплевать на визит польского президента.
Что может быть интересного в визите президента соседней страны?
Это как сосед, который забежал за спичками или солью (или за чем они ещё забегают в в анекдотах?).
Когда в Киеве был переворот, то поляки молча смотрели на потрет Бендеры и Шухевича на стенах Киева, но после переворота они решили взять за горло украинцев за их национализм и содрать с этой овцы хоть шерсти клок.
Andrey Kononenko _ 14.12.2017 18:12
IP: 188.163.73.---
А мне наплевать на визит польского президента.
Что может быть интересного в визите президента соседней страны?
Это как сосед, который забежал за спичками или солью (или за чем они ещё забегают в в анекдотах?).
Борис Беккер _ 14.12.2017 18:12
IP: 35.195.106.---
Yaroslav Yurkiv:
Борис Беккер:
А може, замало етнонаціоналізму в Україні, і тому "братья-націаналісти вдоль граніц" крутять не поклацнутими носами?
Признайтесь, что о "поклацнутых" соседских носах вы написали из осторожности. На самом деле, вы, конечно же, мечтаете о колодцах забитых соседскими трупами.
Борис Беккер _ 14.12.2017 17:56
IP: 35.195.91.---
Пешков Александр:
Mike Naplekov:
Мені наприклад до вподоби наш націоналізм, в кращому значенні цього поняття
Судя по вашей фамилии. под словами "наш национализм" вы понимаете русский национализм?
Корупція1117 Свобода слова546 Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter