Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

ЗеДипломатія ЗеПрезидента. Intro

22 квітня 2019, 16:21

Однією з, безперечно, сильних сторін президента Порошенка була зовнішня політика. За винятком, хіба, погіршення відносин з нашими сусідами – Угорщиною і особливо Польщею.

Порошенко став в історії незалежної України чи не першим президентом зовнішньої кризи. І потрібно віддати йому належне за те, настільки натхненно він інвестував свої зусилля у її подолання втаких питаннях як утримання й посилення санкцій чи розблокування неформального вето на надання Україні летальної зброї.

Натомість спроможність президента Зеленського бути ефективним міжнародним переговірником стало одним з ключових питань, що породжувало багато скепсису під час кампанії ("уявіть його на переговорах з Путіним"). Однак, Зеленський-президент – це вже доконаний факт і тут варто подивитись, які можливості відкриваються з його президенством. Ось нашвидкоруч лише деякі з них:

По- перше, це оновлення принаймні на деякий період часу інтересу до України. Занадто вже цікавий й інтригуючий сюжет Україна надала світу: комедійний актор, який грав президента у серіалі стає президентом у реалі. При грамотній кампанії з"являться шанс на корекцію міжнародного позиціонування України: замість країни-жертви, яка постійно лише просить про допомогу та підтримку, виникає країна креативна, неймовірно спрагла до змін.

По-друге, можливість налагодити стосунки з тими країнами, з якими не склалось у попереднього президента. Передусім з нашим традиційно найближчим західним партнером Польщею (про це напишу окремо). Варшава точно мала б бути серед перших столиць, які варто відвідати новому президенту. З огляду, поміж-іншим, й на проживання у цій країні понад мільйона українців, частину яких кандидат Зеленський обіцяв повернути до України.

По-третє, можливість використати неприховану цікавість до настільки очевидного переможця українських виборів та ще й з таким нетиповим бекграундом для налагодження персональних контактів з "сильними світу цього". Переможці приваблюють в принципі. А таких персон як президент США Дональд Трамп політики з популярністю селебріті приваблюють особливо. Не в останню чергу блискуча перемога на президентських виборах у Франції Емануеля Макрона прикувала до нього увагу і зробила його на певний час фаворитом американського президента. Відсутність шлейфу втручання в американські вибори у 2016 році на боці демократів і можливість завдяки обранню Зеленського розблокувати діалог з Путіним (через звільнення моряків) робить персону нового президента України ще більш привабливою для нинішнього господаря Білого Дому. Головне, вміти цим скористатись.

По-четверте, завжди була переконана, що популярний на Півдні та Сході України президент може зробити більше для просування європейської та євроатлантичної інтеграції та її сприйняття у цих регіонах, аніж хтось, кого тут не вважають своїм. Якщо Зеленський виконає свою обіцянку і буде на піку своєї популярності дійсно, як він казав в інтерв'ю РБК Україна, постійно пояснювати людям на Сході України, що НАТО – "не зверюга", то референдум у майбутньому може і не знадобитись.

Окрема супер можливість – зрушити з мертвої точки врегулювання конфлікту навколо Донбасу. Поки, принаймні, в Берліні є прихильна до України канцлер Меркель, а в США зацікавлений у дипломатичних перемогах для переобрання Дональд Трамп. Однак ця можливість супроводжується такою кількістю супутніх ризиків, що вимагає окремого обговорення. Поки що новому президенту важливо визначити ті "червоні лінії", пересікання яких заплановане ним об"єднання України спроможне швидко перетворити у її фрагментацію.

Звичайно, щоб наявну міжнародну цікавість до персони нового президента трансформувати у розбудову відносин з багатьма партнерами, важливо з перших днів президенства серйозно приділити увагу менеджменту очікувань – не обіцяти того, що президент України апріорі неспроможний буде виконати. Також президенту Зеленському буде потрібна професійна зовнішньополітична команда, в якій бажано, щоб на посту міністра закордонних справ опинився кар'єрний дипломат, з бекграундом роботи і в центральному апараті і на посаді посла, а також якого знають, позитивно сприйматимуть і поважатимуть не тільки в ключових столицях, але й в такому достатньо специфічному і консервативному відомстві як МЗС. Міністр, який володітиме певною інституційною пам'яттю принаймні на ключових напрямках і спроможний пропонувати цікаві ходи та рішення президенту. Такі люди в українській системі МЗС є.

powered by lun.ua
Коментарі — 23
nestor79 _ 24.04.2019 12:24
IP: 35.235.226.---
Виктор Волик:
Международный фонд "Відродження", который формально является частным фондом американского миллиардера Джорджа Сороса, опубликовал отчет о потраченных в 2015 году средствах.
Больше 4 млн. грн. получил от МФВ "Институт мировой политики", которым руководит Алена Гетьманчук.
Эта организация проводит различные исследования и мероприятия, направленные на сближение Украины с ЕС и НАТО. Согласно отчету института, он тоже финансируется почти исключительно иностранными организациями, общий объем финансирования, начиная с 2015 года – 700 тыс. дол. США.
Hosha Kovach _ 24.04.2019 09:21
IP: 35.235.226.---
На МЗС терміново потрібно ставити фігури штибу К.Грищенко, О.Моцик...Терміново!
Сергей Папков _ 23.04.2019 12:15
IP: 35.235.226.---
"Виносити" Зеленського з кабінету на Банковій до завершення 5-річки будуть не за стагнацію економіки і навіть не за тарифи, а за капітуляцію перед РФ чи навітьпоступки Росії в питаннях територіальної цілісності включно з Кримом; за спробу перегляду євро-атлантичного курсу, за реванш в справі "українізації України" (мова, церква, національні герої і національна гордість, Україна понад усе) тощо. Бо робити це буде пасіонарна частина українського суспільства (нехай і не достатня, щоб перемогти на голосуванні, але цілком чисельна, щоб це зробити), для якої все це важливо. А інша частина суспільства, для якої це неважливо, навряд чи вийде його захищати (навіть при знижених тарифах). Бо ментальність у цих двох груп дуже різна.
І це Зеленський має завжди пам'ятати та враховувати (бо на ці граблі свого часу наступили і Кучма, і Янукович, в порівнянні з якими Зеленський поки що політичний карлик).
Виктор Волик _ 23.04.2019 08:06
IP: 35.235.226.---
Что это за центр, в котором служит директором эта Альёна, кем он финансируется?
Ірина Глуховська _ 23.04.2019 00:55
IP: 35.235.226.---
Stanislav Nastenko:
Натуральна європейскість – це те, що тряслося,вигиналося біля мікрофону. корчило міни, гладко висловлюватися навіть російською не може (без наперед написаного тексту). Надзвичайний "карколомний успіх зовнішньої політики при ЗЕ".
Higgs _ 23.04.2019 00:00
IP: 35.235.226.---
Автор мабуть забула (чи робить вид), вихваляючи Порошенко за успіхи у зовнішній політиці його ляпсус щодо проклінтоновської позиції підчас виборів в США у 2016 році? Це не Угорщина чи Польща а щось посудьбоносней.
Борис Павлов _ 23.04.2019 00:00
IP: 35.235.226.---
Анатолій Білик:
Борис Павлов:
Саме нашвидкоруч робився Зе-президент. Ви самі все сказали.
Не-а, его старательно 5 лет готовил сам Порошенко своими "успехами " в брехне, симулякрах реформ и коррупцией. Украинцы выбрали Зеленского, но фамилия могла быть и другая – но точно не Порошенко.
Log Log _ 22.04.2019 22:33
IP: 35.235.226.---
Семен Бондарев:
презрительно вынося ее существование за скобки своего внимания
Вас обидели?
В ООН жаловаться пробовали?
Семен Ивангородский _ 22.04.2019 21:19
IP: 35.235.227.---
Пані Альона Гетьманчук буде дуже гарним міністром закордонних справ!
Stanislav Nastenko _ 22.04.2019 20:51
IP: 35.235.226.---
Ми часто приписуємо статиці динамічні якості. Поясню. ПП не демонстрував ніяких особливих таких якостей – на нього в зовнішній політиці працювала ситуація. Найкращим дипломатом України був "укурений", агресивний Кремль. Зовнішньополітичний успіх Україні створила її ситуація, її правильний цивілізаційний вибір. Так і має бути. Так, ПП має гарну англійську мову... це в принципі і всі його динамічні, залежні від його руху досягнення. Зараз ми будемо спостерігати, вже спостерігаємо, карколомний успіх зовнішньої політики при ЗЕ. Знову, автоматом за статику і, виглядає, цілком реально отримати додаткові бонуси за динаміку: за нову якість, новий молодий шарм президента, за його англійську, яка поки не така як у ПП, але вже є, за його спосіб триматися біля мікрофону, його якусь натуральну європейськість...ось побачите.
Nadja Simon _ 22.04.2019 20:27
IP: 35.235.226.---
Навіть Захід не може налагодити гарні стосунки з Угорщиною та Польщею, це Ви знаєте самі... Якщо це не зміг зробити Порошенко, безграмотний популіст Зе і поготів не впорається з цим завданням!
Анатолій Білик _ 22.04.2019 19:46
IP: 35.235.227.---
Борис Павлов:
Саме нашвидкоруч робився Зе-президент. Ви самі все сказали.
Борис Павлов _ 22.04.2019 18:51
IP: 35.235.227.---
Пані Ально, Зепрезидент та Зе дипломатія у ваших вустах схожі на щось (і не найкраще) з минулої кампаніїї Порошенка. Зеленський обраний Президент України і дипломатія його буде українською. З цьго і треба було виходити при підготовці блогу. А що нашвидкоруч робиться, те сліпе родиться. Зверхність ніколи і нікому не приносила користі, ваш кумир тому пряме підтіердження.
Grenader45 _ 22.04.2019 17:40
IP: 35.235.226.---
Семен Бондарев:
Grenader45:
Семен Бондарев:
"Однак ця можливість супроводжується такою кількістю супутніх ризиків, що вимагає окремого обговорення."
Это написано про урегулирование на Донбассе. Новые возможности во взаимоотношениях с Россией, открывающиеся (может быть) с приходом Зеленского, шире новых возможностей по нормализации (может быть) конфликта, одной из сторон которого она является.
В України власні пріоритети. І що первинне – вирішувати нам. Власне, як і формувати повістку.
Семен Бондарев _ 22.04.2019 17:18
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
Семен Бондарев:
"Однак ця можливість супроводжується такою кількістю супутніх ризиків, що вимагає окремого обговорення."
Это написано про урегулирование на Донбассе. Новые возможности во взаимоотношениях с Россией, открывающиеся (может быть) с приходом Зеленского, шире новых возможностей по нормализации (может быть) конфликта, одной из сторон которого она является.
Vadym Kvartsyany _ 22.04.2019 17:15
IP: 35.235.226.---
Богдан Яременко (або Дещиця) – міністр закордонних справ, Альона Гетьманчук – заступник міністра. Нормальний був би варіант!
Grenader45 _ 22.04.2019 17:10
IP: 35.235.227.---
Семен Бондарев:
А где анализ новых возможностей, которые с приходом Зеленского открываются на северо-восточном направлении? Я понимаю, что правоверный украинец/украинка должны упоминать о России только в самом крайнем случае и только в самом негативном контексте, во всем остальном презрительно вынося ее существование за скобки своего внимания, но здесь представлена, вроде как, аналитика, а аналитика должна рассматривать все составные части того, что подвергается анализу, независимо от того, как к ним относится анализирующий.
..."Однак ця можливість супроводжується такою кількістю супутніх ризиків, що вимагає окремого обговорення."
Семен Бондарев _ 22.04.2019 17:06
IP: 35.235.227.---
А где анализ новых возможностей, которые с приходом Зеленского открываются на северо-восточном направлении? Я понимаю, что правоверный украинец/украинка должны упоминать о России только в самом крайнем случае и только в самом негативном контексте, во всем остальном презрительно вынося ее существование за скобки своего внимания, но здесь представлена, вроде как, аналитика, а аналитика должна рассматривать все составные части того, что подвергается анализу, независимо от того, как к ним относится анализирующий.
Grenader45 _ 22.04.2019 17:04
IP: 35.235.226.---
Сергей Руденко:
ТЬОТЮ... вищось нанюхались... чи що?
ТОБІ ХТО дозволив встати з горшка. МАРШ В КУТОК, і щоб я тебе більше тут не бачив.
Rock Anatol _ 22.04.2019 16:48
IP: 35.235.226.---
єдина дорога зеленському в чорну Африку,там про Україну нічого не чули,але місцевим прИзидентам
буде в кайф приймати Білого політика,а інше їм РОHUY (напис на футболці лисого з квартала)
Сергей Руденко _ 22.04.2019 16:45
IP: 35.235.227.---
ТЬОТЮ... вищось нанюхались... чи що?
Татьяна Баранова _ 22.04.2019 16:43
IP: 35.235.227.---
В Україні багато професіоналів,які не реалізували себе в тих корупційних реаліях,які були. Є надія на зміни.
Viacheslav Hryhoriev _ 22.04.2019 16:30
IP: 35.235.226.---
"За винятком, хіба, погіршення відносин з нашими сусідами – Угорщиною і особливо Польщею"

У погіршенні відносин головна провина – на самих Угорщині та Польщі. І нормалізація цих відносин у першу чергу – не наша, а їхня проблема та завдання.
ONLINE
Корупція1408 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Зеленський60 Мовне питання187
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter