Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Феміда не повинна бути смішною. Або хто кому стає вироком?

27 травня 2020, 11:58

Однією з найяскравіших фраз політика Зеленського є, без сумніву, його стадіонна репліка Порошенку про те, що Зеленський його вирок. Наразі події стрімко розвиваються у тому напрямку, що насправді вже Порошенко може стати політичним вироком для президентства Зеленського.

Схоже, чи не у кожного українського президента було своє політичне прокляття, яке засліплювало і штовхало на ірраціональні та шкідливі як для власного президентства, так і для держави рішення. Найчастіше це "прокляття" вони накликали на себе самі і являлось воно в особі жіночого роду на ім'я – Юля.

Зеленський тут виявився оригінальним – його політичним прокляттям може стати особа чоловічого роду на ім'я Петро, якщо кримінальні провадження щодо нього множитимуться швидше, ніж у свій час магазини "Рошен".

Безкінечні справи проти Порошенка у країні, де за рік президентства Зеленського не з'явилось незалежного правосуддя, у країні, де судам довіряють 13%, а прокуратурі 18% (дані Центру Разумкова), приречені на сприйняття у кращому випадку як вибіркового правосуддя, у гіршому – як політичного переслідування. Можливо, такі кроки викличуть симпатію у тих виборців Зеленського, які досі переконані "все, що робить президент – він робить правильно". Хоча, сумніваюсь, що навіть для них питання переслідування Порошенка сьогодні є в пріоритеті. Однак такі дії точно нашкодять позиціям Зеленського серед активної частини суспільства, лідерів думок, які якраз досить лояльно ставились до Зеленського і критично до Порошенка. Адже насправді Зеленський поступово втрачає унікальний шанс увійти в історію як президент, за якого в Україні з'явилось незалежне правосуддя. Як і втрачає шанси такими діями зреалізувати дійсно благородну мету президента об'єднати країну, а от ще більше незгоди може додати...

Хто від цього виграє – всім добре відомо. Всі, хто почуваються дуже комфортно, якщо до України застосовуватиметься виключно географічне поняття "країна", а не політичне "держава". Всі, кому імпонує сценарій взаємовідносин України з Заходом часів "пізнього Кучми" і "пізнього Януковича", а не "раннього Зеленського", коли відторгнення Заходом провокує поглинання Сходом. І з нинішніми амбіціями Китаю, у ролі Сходу може виступати вже не тільки Росія.

У мінус грає "пунктик" на притягнення Порошенка за всі можливі гріхи і в наших відносинах з міжнародними партнерами. Про те, як це рикошетом б'є по Україні в американській історії, ми побачили впродовж останнього тижня. І на жаль, у передвиборчому пориві у США ніхто особливо не буде розбиратись, що Зеленський насправді не про-Трампівський, і не про-Байденівський, він просто анти-Порошенківський, про що я детальніше писала на "Європейській правді" у минулу п'ятницю.

Але окрім вибухонебезпечної, але короткої у часі історії з американськими виборами, є ще більш тривалий двосторонній трек відносин з ключовими партнерами на Заході, і, на жаль, питання політичних переслідувань починає ставати фактором у наших білатеральних взаєминах теж. Якщо далі ситуація розвиватиметься у подібному ключі, то політичні переслідування будуть використовуватись як ще один привід – поруч з корупцією – сказати Україні "ні". Незалежно від суті поставленого питання.

Загнати у серйозну пастку українського президента це може і на російському треку. Чим більше український президент призначатиме відповідальним за продовження війни Порошенка, чим більше на нього вішатимуть звинувачення у справах, де насправді головним фігурантом має бути Росія (а-ля прохід українських моряків Керченською протокою), тим менш відповідальною за війну і агресію ставатиме Росія. Не просто ставатиме. Призначатиметься самою жертвою агресії. Можливо, хтось розповідає президенту, що через Порошенка, який начебто розкачує ситуацію політичними протестами, Зеленський не може закінчити війну, а тому варто зробити Порошенка менш багатослівним? Тоді, очевидно, президенту варто запросити більш об'єктивний аналіз щодо тих, хто в українському суспільстві активно виступає проти миру з Росією за будь-яку ціну. Чи раптом не виявиться, що таких буде більшість і серед виборців "Слуги народу"?

Продовжує переслідувати стійке враження, що з початком президенства Зеленського передвиборча кампанія не закінчилась. Вона просто увійшла в іншу фазу. Зрозуміло, коли на щоденній основі "фундаментальну виборчу помилку нерозумного українського народу" намагаються доказати "порохоботи" всіх мастей, тим самим ще більше роз'ятрюючи суспільні рани. Зрозуміло, коли це робить Трамп зі своєю дуже хиткою перемогою у 2016 році. Але навіщо це робити Зеленському, який дійсно виніс політичний вирок Порошенку і заодно всій політичній еліті рік тому на виборах? Це не означає, що Порошенко не повинен відповідати перед законом за будь-які можливі протиправні дії. Це означає, що спочатку потрібно забезпечити незалежне правосуддя і довіру людей до нього. Феміда не повинна виглядати смішною.

powered by lun.ua
Коментарі — 12
Оria-Na _ 30.05.2020 09:17
IP: 46.119.119.---
Але навіщо це робити Зеленському, який дійсно виніс політичний вирок Порошенку

Тут як детективній історії треба ставити питання: кому вигідно? – і відповідь очевидна. Найперше вигідно рашці. Вигідно коломойському. А оскільки ці два вигодонабувача не так давно об"єдналися – то всім повинно стати зрозумілим – хто і для чого привів зеленського до влади.
iip _ 29.05.2020 10:36
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Всё, илья-сик, можеш не хлюпать.
Ты жалкий засранец и не способен писать правду.
iip _ 28.05.2020 18:28
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
пойду отмечать!!!
Иди, дорогой, иди. И выпей побольше стекломоя.
Может с дедом-вертухаем встретишся, в жилетку ему поплачеш.
iip _ 28.05.2020 18:18
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Первый...
Тебе вопрос задали, а ты жопой закрутил, аж позвонки захрустели.

Где Россия по ВВП на душу населения?
iip _ 28.05.2020 18:08
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
23 мая 2020...
Задом не крути.
Где Россия по ВВП на душу населения?
iip _ 28.05.2020 17:47
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
...ВВП на душу населения...
О – прогресс. ВВП на душу населения.

Двигаемся дальше. А где Россия по ВВП на душу населения?
iip _ 28.05.2020 17:34
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
Myhailo Rivchuk:
На момент развала СССР, Украина была самая развитая страна, ей вторили место "второй франции", сейчас её место по ВВП 134 после Молдавии 133, а Молдавия была самая нищая в СССР.
Илья-сик, тут тебя народ спросил за ссылочку – что за место, какой ВВП. А ты сдрыснул и морду сделал морозильником.
Брехня то всё про ВВП.
Myhailo Rivchuk _ 28.05.2020 10:22
IP: 46.211.35.---
Ильяс Ростовский:
Так грабували, що вистачало і на армію і на субсидії, пенсії ще й на кіно. А зараз ніхєра ніхто не краде, а грошей в державі катма 🙄
iip _ 28.05.2020 09:59
IP: 31.40.110.---
Ильяс Ростовский:
... по последним данным, против Порошенко возбуждено...
Фу.
iip _ 27.05.2020 23:22
IP: 31.40.110.---
Все ніби прийнятно, окрім одного.

"Але навіщо це робити Зеленському, який дійсно виніс політичний вирок Порошенку і заодно всій політичній еліті рік тому на виборах?"

Зеленський ніякий "вирок" не виніс – Зеленьский усіх нахабно надурив. Вирок виніс Голобородько.
Люди обирали не Зеленського, а Голобородька. А це все одно, що очікувати Супермена, а обрати Генрі Кавілла.

Обирали міфічного Голобородька, а отримали абсолютно реального пустопорожнього блазня і його нікчемних друзяків. В біографії реального Зеленського немає ні одного факту на підтвердження того, що він був би достойним Президентом. Навпаки – пів життя у Москві, заробітки – у Москві, дуркування на корпоративах у бандитів і олігархів...Мультяшний президент країни телепузиків.

Не можна усіх дурити вічно. Помилки треба визнавати і виправляти якнайшвидше. Вірно сказав Жадан: "...насправді країні потрібно, аби ця влада якомога скоріше пішла у відставку. А ключі від офісу залишила комусь із дорослих..."
Alexander Vasilevsky _ 27.05.2020 19:59
IP: 93.73.67.---
Vasyl Shtager:
+100500
Vasyl Shtager _ 27.05.2020 17:29
IP: 46.133.67.---
Про що Ви, Альона, який з Зеленського політик, він клоун комічного жанру. А відносно справ проти Порошенка – не Зеленський її з ініціює, Портнов по завданню Путіна. Путіну потрібно, щоб оцій ляльці, яку Ви назвали політиком, не заважали тягнути Україну в ОРДЛО? На жаль, інших політиків, які б протистояли Путіну, не має, послухайте бовдура Гриценка на путінському каналі Наш – просто подільник Путіна. Займатися аналізувати дій Зеленського на його посаді – марна справа, він тільки лялька, яку привели до влади Путін і Коломойський не щоб вирішувати свої проблеми.
ONLINE
Україна та Європа1106 Aтака Путіна1257 Корупція1375 Свобода слова572 Зеленський44
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter