18 листопада 2020, 14:19

Вдвічі менше асоціацій з Росією. Що насправді думають про Україну в країнах ЄС?

Коли німці, французи, італійці та поляки чують слово "Україна" воно у них викликає передусім три асоціації – війна, бідність та іммігранти. Такий результат соціологічного опитування, замовленого Центром "Нова Європа" у цих чотирьох європейських країнах.

На перший погляд нічогодля України хорошого. Однак, якщо порівняти з аналогічним питанням, яке ми ставили мешканцям цих же країн п"ять років тому, то побачимо доволі обнадійливі сигнали. Сигнали, які мотивують а не примушують скласти руки.

П"ять років тому, три головні асоціації з Україною виглядали дещо інакше- це була війна, Росія та бідність. Сьогодні Росія як головна асоціація з Україною не входить до ТОП-3. Лише за останні п"ять років асоціація України з Росією зменшилась ВДВІЧІ. Асоціація України з війною теж зменшилась в чотири рази за останні п'ять років (з 49% у 2015 до 12%у 2020). Добре це чи погано – це питання більш дискусійне. З точки зору акценту Києва на економічну дипломатію, нові інвестиції, туризм, очевидно, що так. З точки зору, що війна тримає і агресор має й надалі нести покарання – зокрема й у вигляді санкцій – не дуже. Абсолютно новий тренд – асоціація з іммігрантами/сезонними працівниками з України в трійці пріоритетів.

Взагалі, мене у нашому нинішньому соціологічному опитуванні здивували три речі.

По-перше, це Італія. З десяти головних асоціацій з Україною – фактично жодної негативної.Це в той час, як в трьох інших країнах суттєво переважають негативні асоціації. Також італійці підтримують членство України в ЄС майже на тому ж рівні, що і поляки: 61,6% в Італії, 69,5% – в Польщі (у Німеччині це 47%). Понад те, мешканці Італії підтримують надання Україні перспективи членства в ЄС як відповідь на російську агресію щодо України (інші країни в ролі такої відповіді вбачають продовження санкцій). Очевидно, завдання для України сьогодні, як такі прихильні настрої італійського суспільства перенести на рівень політичних еліт цієї країни.

По-друге, це підтримка членства України в НАТО серед французів – майже 40%. Як виявилось, французи більше підтримують членство України в НАТО не тільки,ніж німці чи італійці, але й навіть, ніж поляки. Феномен дійсно цікавий.Є з чим серйозно попрацювати.

По-третє, прихильне ставлення до України з боку німецької молоді. Серед молодих людей віком 18-25 років підтримка членства України в ЄС – 60,7%. Очевидно, студентська та шкільна дипломатія вартують свого продовження і посилення. Тут цікаво, що в Польщі Україну в ЄС більше підтримують старші люди.

Не здивуванням, але гарною новиною стало те, що російські пропагандистські штампи про громадянську війну в Україні не спрацювали належним чином, попри масштабні ресурси, які витрачаються Москвою на дискредитацію України в європейських країнах. Лише 0,8% в цих країнах думають, що в Україні громадянська війна.

Ну а важливим сигналом для української влади має стати те, що у всіх чотирьох країнах викорінення корупції вважається головною передумовою для набуття членства України в ЄС. Хоча сама по собі корупція у списку асоціацій з Україною, попри стереотипи, посідає лише дев"яту сходинку. Самого ж Зеленського у списку асоціацій з Україною назвали лише 9 осіб (не %, а осіб).

Як на мене, результати опитування продемонстрували: Україна як держава стає все більше самодостатньою в сприйнятті європейців. Навіть якщо поки що йдеться, швидше, про певну окремішність, а не індивідуальність. Однак надалі бракує зрозумілої та яскравої історії про Україну. А тут зусилля публічної дипломатії – якими б геніальними вони не були – мають опиратись на реальні зміни в самій країні.

P.S. Повністю з дослідженням можна ознайомитись на сайті Центру "Нова Європа"

powered by lun.ua

Про що говорить дзвінок Байдена Зеленському?

Через два з половиною місяці після інавгурації Байден вперше поговорив телефоном з Зеленським. Ми не знаємо напевне, чи відбувся б саме вчора цей дзвінок, якби не загострення на Сході України та накопичення Росією військ вздовж наших кордонів...

Путін-вбивця від Байдена. Що це змінює для України?

З боку президента США наразі спостерігаємо досить цікавий підхід до України: Байден не має проблем з тим, щоб говорити про Україну, але вочевидь має проблеми з тим, щоб говорити з Україною...

Безпекові підказки з Токіо

У ці дні в Токіо серйозний дипломатичний рух. Візит держсекретаря та міністра оборони США. Прибув до японської столиці і український міністр оборони Таран, що само по собі серйозна подія...

Україна, не Коломойський, на радарі США

Питають часто останніми днями, що означають санкції проти Коломойського для українсько-американських відносин. Відповідаю) По-перше, Адміністрація Байдена всіляко намагається продемонструвати, що вона дійсно серйозно налаштована відстоювати демократію та антикорупційні зусилля в міжнародному масштабі...

ПДЧ-reality check

Однією з причин, чому у НАТО чимало хто радів приходу президента Зеленського у президентське крісло, було сподівання, що він, на відміну від Порошенка, не буде просити у НАТО того, до чого там неготові...

Зеленський як обличчя євроінтеграції. Ви знали?

Обличчям і голосом євроінтеграції України українці переважно вважають Володимира Зеленського. Це один з результатів нового опитування щодо євроінтеграції, замовленого проєктом Євросоюзу Association4U і на презентації якого в Києві сьогодні мала честь виступати...