Дар'я Каленюк Юрист, виконавчий директор та член правління Центру протидії корупції

Як конфісковані "мільярди Януковича" роздали друзям Порошенка: документи

31 серпня 2017, 11:02

Блогер Віктор Уколов, який співпрацює з Адміністрацією Президента, звинуватив ЦПК в "інформаційній провокації" і спробував довести, що конфісковані "мільярди Януковича" пішли не на дотації агробаронам Косюку та Бахматюку, про що ми написали, а на зовсім інші цілі.

Аргументи Уколова – помилкові. Наводимо всі документи про освоєння конфіскованих грошей, що пояснюють та доводять правдивість нашого висновку. Кожну тезу підкріплюємо копіями із Закону про "Державний бюджет України на 2017 рік", на який посилається і сам блогер.

У законі про держбюджет на 2017 рік є стаття 11, яка визначає джерела надходжень грошей в спеціальний фонд бюджету. У цій статті є пункт 10, яким передбачено, що таким джерелом є: "конфісковані кошти та кошти, отримані від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду за вчинення корупційного та пов'язаного з корупцією правопорушення (за винятком конфіскованих облігацій внутрішньої державної позики, вся сума яких за номінальною вартістю відноситься на зменшення державного боргу з одночасним погашенням зобов'язань за цими облігаціями), порядок розподілу яких визначається Кабінетом Міністрів України;".

Утім, Уряд визначає лише пропорцію розподілу, а не напрямки, на які підуть кошти. На виконання цих норм закону у квітні 2017 року Кабмін прийняв постанову, що визначила порядок, тобто, пропорцію, розподілу повернутих "мільярдів Януковича".

Напрямки можуть бути визначені тільки в законі про держбюджет. Так, його стаття 14 говорить, що кошти, отримані до спеціального фонду згідно з відповідними пунктами статей 11, 12 і 13, спрямовуються на 10 напрямків.

Ось вичерпний, визначений законом, перелік:У липні 2017 року Верховна Рада внесла зміни до статті 14 закону про держбюджет, додавши три нових напрямки, на які можна витрачати конфісковані гроші Януковича:

→ ремонт доріг (пункт 12)

→ сільську медицину (пункт 25)

→ облаштування кордону (пункт 26)

У додатках до закону було визначено граничний бюджет на кожний з названих вище напрямків. У липні 2017-го народні депутати дещо відкоригували ці суми.

Інші сім напрямків були передбачені в законі раніше, зокрема і напрямок "фінансова підтримка сільгосптоваровиробників", в рамках якого Косюк і Ко отримують багатомільйонні дотації.

Так от, у липні, коли народні депутати додавали нові напрямки витрачання конфіскованих у Януковича грошей, вони мали нагоду взагалі скасувати можливість витрачати їх на дотації агрохолдингам, але не зробили цього.

Для порівняння: у пункті 11 цієї ж статті закону про держбюджет передбачено витрати на будівництво житла солдатам. Але цей напрямок не фінансується зі спецфонду від конфіскованих "грошей Януковича". В законі чітко передбачено, що житло солдатам мають будувати за рахунок грошей, отриманих в результаті реалізації надлишкової зброї Міноборони та земельних ділянок відомства (пункт 4 ст. 11).

Тепер дивимося додатки до бюджету зі змінами від липня 2017 року.

Спочатку додаток N1, який визначає джерело доходів в державний бюджет.

Бачимо, що в цільовий фонд з підвищення обороноздатності та безпеки держави заплановано мати у 2017 році 22,5 мільярди гривень надходжень від конфіскованих корупційних коштів.До липня 2017 року ця цифра була вдвічі меншою – 11,5 мільярдів грн. Саме тому Мінфін надавав роз'яснення, що уповноважений розпоряджатися лише сумою в межах 11,5 мільярдів грн від конфіскованих "грошей Януковича".

Отже, зміни Закону про Бюджет на 2017 рік, про які пише Уколов і на які посилається Генпрокурор Луценко, збільшили бюджет спецфонду від конфіскату, чим розблокували можливість використовувати конфісковані гроші Януковича в межах 22,5 млрд грн. Правда, на рахунку спецфонду є більша сума від конфіскації "коштів Януковича" – 29 млрд грн. Це означає, що до внесення нових змін в закон про бюджет близько 6,5 млрд гривень не можна використати взагалі.

Зміни закону про бюджет на 2017 рік, про які пише Уколов і на які посилається Генпрокурор Луценко, не відмінили і не могли відмінити чинну постанову Уряду від квітня 2017 року, яка визначила, що 22,2% від конфіскованих 11,5 мільярдів грн Януковича мають надходити в Мінагрополітики на дотації. Липневі зміни в закон змінили граничну суму витрат на напрямки, які мають фінансуватися грошима зі спецфонду від конфіскованого у Януковича. Більшість напрямків, в тому числі – підтримка сільгоспотоваровиробників – лишилася в законі.

Уряд має розробити новий порядок розподілу коштів зі спецфонду, який врахує липневі зміни в закон про державний бюджет. Але наразі постанова Кабміну з підтримкою аграріїв – чинна.

Більше того, гроші в спецфонд надійшли в сумі 29 млрд ще в квітні і, відповідно до постанови Уряду, мають розподілятися "щотижнево по мірі їх надходження".Тобто, з квітня місяця їх уже мали витрачати на закріплені законом напрямки та відповідно до постанови Кабміну.

Так, 2,5 млрд гривень (22.2% від 11.5 млрд) мали у квітні-липні 2017-го надійти до Мінагрополітики на програму підтримки сільгосптоваровиробників, яка, в першу чергу, складається з прямих бюджетних дотацій.

Додаток N3 до закону про бюджет містить детальний перелік та суми витрат на напрямки, які фінансуються зі спецфонду від конфіскату:

1.Будівництво доріг – 7,7 млрд грн (розпорядник – Державне агентство автомобільних доріг України, яке перебуває в управлінні Міністерства інфраструктури).

2.Заходи щодо підвищення обороноздатності та безпеки. Сукупно це 8 млрд 952 мільйонів гривень з обіцяних політиками "на оборонку":

- Національна поліція – 980 млн. грн

- Міністерство оборони – 4.5 млрд. грн

- Служба Безпеки України – 100 млн. грн

- Управління Державної охорони – 60 млн. грн

- Державна служба спецзв'язку – 240 млн. грн

- МВС – 500 млн. грн

- Державна прикордонна служба – 400 млн. грн

- Облаштування кордону, розпорядник – Прикордонна служба – 300 млн. грн

- Національна Гвардія – 900 млн. грн

- Державна служба з надзвичайних ситуацій – 100 млн. грн

- Реформування та розвиток оборонно-промислового комплексу для виготовлення продукції оборонного призначення, розпорядник – Мінекономрозвитку – 400 млн. грн

- Те ж саме, але на підприємствах космічної галузі – 472 млн. грн

3. Держфонд регіонального розвитку, розпорядник – Мінрегіонбуд – 2.5 млрд. грн

4. Субвенція місцевим бюджетам на формування інфраструктури, розпорядник – Мінрегіонбуд – 1 млрд. грн

5. Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників, розпорядник – Мінагрополітики – 3,4 млрд. грн

6. Субвенція місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток територій, розпорядник – Мінфін – 2.5 млрд. грн

7. Субвенція місцевим бюджетам на розвиток сільської медицини, розпорядник – Мінрегіонбуд – 4 млрд. грн

(Документ повністю)

У сухому підсумку маємо наступне:

1. у державний цільовий фонд з підтримки оборони та безпеки України надходить 29 млрд грн від конфіскованих грошей Януковича. Змінений закон про держбюджет на 2017 рік дозволяє витратити 22,5 млрд з цієї суми.

2. лише 8 млрд 952 млн грн з неї йде на програми з підтримки оборони та безпеки, які розподілені між різними державними відомствами.

3. 7.7 млрд грн отримує Державне агентство автомобільних доріг в підпорядкуванні Мінінфраструктури. Цікаво, як державне агентство встигне за 4 місяці освоїти такий шалений бюджет? Досвід моніторингу ЦПК тендерів на ремонт доріг показує, що найпростіше і найнепомітніше можна "розпилювати" гроші саме на цьому, бо проконтролювати якість укладення асфальту та виконаних робіт вкрай важко.

4. 3.4 мільярди грн мають піти на фінансову підтримку сільгосптоваровиробників. І тут всім на ринку наперед відомо, що більшість цього бюджету у формі дотацій має освоїти Косюк. Ну бо просто саме під нього виписана формула видачі дотацій, яка міститься в окремій постанові уряду. Вона залежить від суми сплаченого аграріями ПДВ та встановлює особливі преференції птаховиробникам. У 2016 році під тиском МВФ Україна скасувала податкову пільгу для надприбуткового агробізнесу, який роками мав спеціальний режим сплати ПДВ. Через нього, за даними того ж МВФ, в бюджет країни щорічно недораховували 200-300 млн доларів (0,3% від ВВП).

Замість скасованих податкових пільг вигадали прямі бюджетні дотації. Держава сказала агрохолдингам: "на жаль, ви змушені платити ПДВ в повному обсязі через вимоги МВФ, але не перейматеся. Ми вам дамо з бюджету грошей у формі дотацій, сума яких залежатиме саме від кількості сплаченого вами ПДВ". По суті, просто змінилося корито в державному бюджеті, з якого годуються агробарони. В одну кишеню Косюк поклав гроші, з іншої державної кишені їх вийняв.

5. 7.5 млрд грн отримає Міністерство регіонального розвитку, де також надзвичайно складно прослідкувати ефективність витрачання грошей. У формі субвенцій регіонам це Міністерство має видати 1 мільярд на інфраструктурні проекти і 4 мільярди на розвиток сільської медицини – тієї частини медреформи, на якій піариться особисто Президент. В контексті блокування та опору комплексній реформі и охорони здоров'я буде дуже показово, хто в кінцевому рахунку освоїть ці 4 мільярди до кінця року і на що саме. Ще 2.5 млрд субвенцій на розвиток регіонів має видати Мінфін.

Отже, запасаємося попкорном і далі слідкуємо за руками... тобто, за подальшим освоєнням повернутих "грошей Януковича".

powered by lun.ua
Коментарі — 35
Viktor Tymchuk _ 02.10.2017 23:10
IP: 35.195.209.---
4. ХХХХХ Україна, це мабуть "Королівстві розчарувань та ілюзій" де відбувається боротьба між ідеологіями чий "Ідол" є кращим.
В країні давно відсутні справедливі та ефективні вертикальні соціальні ліфти, тому як внаслідок єдиний стабільний прибуток є державна служба або гранди, куди й намагаються потрапити усі ті хто не зміг себе проявити бодай хоч якоюсь активністю до цього часу у інших сегментах. Проте, без реалізації "контролю над контролем" та коли "пряника" а коли й "батога", Україна як держава мабуть таки й не в силі побороти ту ситуацію у яку самотужки й втрапила через пасивність та безпренципність...
У перспективі – найскладнішим буде 2019 р., адже саме тоді й наступає період повернення позичок що поступають а на додачу ще й %% по борговим зобов'язанням. Мабуть зовнішні кредитори не підуть на те що прагне реалізувати Уряд у своїх задумах, замість 4 млрд. підійти до них із цифрою у 1 млрд...
Viktor Tymchuk _ 02.10.2017 23:03
IP: 35.190.198.---
3. ХХХХХ Сінгапур. Збільшення рівня заробітних плат, як це мало місце у Грузії та практикується наразі в Україні, цілком не зменшило рівень корупції у верхніх ешелонах влади, тоді було вирішено змінили законодавчу базу та посилили кримінальну відповідальність – з того часу по країні почав курсувати спеціальний підрозділ що провокує чиновників на хабарі, у випадку затримання через швидку процедуру відбувається Суд й вступає у силу смертний вирок для корупціонера через повішення, та у родичів "першого коліна" 100 % конфіскація, а у родичів "другого коліна" на рівні 50%.
Паралельно з тим від кандидатів на посади держслужбовців почали вимагати письмового характеру рекомендації як від рідних так й далеких родичів.
Наразі у цю країну по праву називають "фінансовим раєм"...
Цікаво мабуть комусь, невже тільки заради цієї інформації як у них побороти ефективно корупцію, власне Український Гарант й посилає туди власного сина!?
Viktor Tymchuk _ 02.10.2017 22:58
IP: 35.190.221.---
2 ХХХХХ США. У буцегарню мають шанс потрапити усі чиновники/службовці які вчинили корупційні дії, у окремих випадках навіть на термі до 200 років буцегарні, а щоб не допустити неправомірного тиску з боку слідчих – застосовують систему бонусів від прокуратури:
а) співпрацю із слідством – вимагають не більше як 50 % терміну або взагалі підпадають під програму захисту свідка;
б) хто миє нужники у в'язниці – до 25 % "бонусв"
в) по виході на волю, це й контроль з боку соціальних служб, та демонстрація соціальної адаптації щоб знову не добувати термін у в'язниці...
Viktor Tymchuk _ 02.10.2017 22:57
IP: 35.195.209.---
1.ХХХХХ Скільки ще потрібно жертв серед населення щоб усвідомити, що уже прийшов час піднімати планку відповідальності як ще реалізували у себе інші...

Бразилія у 1993 році пережила подібну інфляцію, яку й українці у 1992 р., а президент дивним чином зник з країни. Уже в 1995 р. добиваються через страйки підняття кримінальної відповідальність для політиків та службовців які формували свої родинні клани, тож приймають рішення відправляти до буцегарні усіх як чиновників-службовців так і політиків у випадку проявлення ними бодай незначної б хоча некомпетентності.
З 1998 р. після гучних кримінальних справ починає зростання економічних показників які продовжуються без упину, наразі ця країна вийшла на 7-е місце у Світі по ВВП, а в один період навіть було обійшла Індію та Китай...
Ігор Чернобаєв _ 02.09.2017 07:39
IP: 188.115.190.---
Дар'я Каленюк юрист, виконавчий директор та член правління Центру протидії корупції...

Дело в том, Дарья, что ЦПК и вся его богуцкобратия, начиная с шабунина и заканчивая какой-нибудь дарьей-юристом – уже давно стали полными синонимами таких слов, как ложь, стяжательство, манипуляции... Вы просто не заметили, как из "верящих" вам остались только те,кто тут в комментариях пишет "гриценко наш президент". Да и им вы похер. Просто сегодня ситуационно ЦПК и его сотрудники оказались в одной корзине с активными врагами Украины
Федор Микула _ 01.09.2017 14:22
IP: 46.133.53.---
Ostap Kycher:
именно таки и происходит. когда пропагандист на зарплате выдает себя за независимого блогера ему говорят: вы брешете, вы проплаченный агитатор, а не блогер
Він не проплачений...Він заангажований і зазомбований...Точніше, забалванений...
Федор Микула _ 01.09.2017 14:19
IP: 46.133.53.---
Евген Дергаченко:
Міст через Керченську протоку став складовою частиною силовоі окупаціі Криму і приєднання його до Росіі...Але цього не признає світ...
Олександр Перший _ 01.09.2017 10:28
IP: 188.163.12.---
Ostap Kycher:
именно таки и происходит. когда пропагандист на зарплате выдает себя за независимого блогера ему говорят: вы брешете, вы проплаченный агитатор, а не блогер
А як що він говорить правду? Ви що робите? Закриваєте очі, щоб правду не бачити? І кричите "не вірю", бо ви на зарплаті? На мій погляд, це не розумно.
Ostap Kycher _ 01.09.2017 10:16
IP: 35.195.43.---
именно таки и происходит. когда пропагандист на зарплате выдает себя за независимого блогера ему говорят: вы брешете, вы проплаченный агитатор, а не блогер
Олександр Перший _ 01.09.2017 10:11
IP: 188.163.12.---
Ostap Kycher:
пропагандистом быть неплохо, плохо когда пропагандист выдает себя за независимого блогера...
Яке це має значення? Має значення лише те, чи говорить він правду, чи бреше. Як що говорить правду, прийміть до відома. Як що бреше, то спростовуйте.
Ostap Kycher _ 01.09.2017 09:36
IP: 35.189.208.---
пропагандистом быть неплохо, плохо когда пропагандист выдает себя за независимого блогера...
Олександр Перший _ 01.09.2017 09:15
IP: 188.163.12.---
Anton Boyko:
1. Уколов ніякий не "блогер". Це пропагандист Банкової...
Ну припустимо, навіть, що це так. І що тут поганого? Чому можна бути пропагандистом Тимошенко чи інших опозиціонерів, а пропагандистом президента – не можна. Чи не можна бути пропагандистом держави (Мінстець). Було на цей рахунок багато критики. А всі держави надають величезні кошти на свою пропаганду (Росія, США, Євросоюз) Невже добре, коли є лише ті, хто критикує владу і немає тих, хто відповідає на критику чи на відверту брехню та показує досягнення, яких опоненти в упор не бачать? Ви ж не спростували Уколова? Лише спробували принизити.
На мій погляд, наша держава дуже мало уваги надає пропаганді своєї діяльності. Це приводить до однобічного чисто негативного погляду на все, що робиться і вже зроблено в Україні і тому шкодить державі, а значить, і вам у тому числі.
Anton Boyko _ 01.09.2017 08:26
IP: 92.242.97.---
1. Уколов ніякий не "блогер". Це пропагандист Банкової.
2. Він не "співпрацює" з АП, а ПРАЦЮЄ там.
3. Уколов не "помиляється", а свідомо бреше, щоб відбілити Пєцю і його зграю.
Anatol Zubenko _ 31.08.2017 20:15
IP: 94.153.158.---
Віктор Петренко:
поважає вас Дарино (все таки Дар'я це по російськи),але ви тут маніпулюєте.ці кошти виділяються ж не в кишеню косюку та іншим олігархам.а на виробництво.адже вони є великими товаровиробниками де працюють тисячі людей.чи вітчизняних товаровиробників не потрібно підтримувати?
Кого поддерживать?Если поддерживать, то всех,а если нет-то никого, иначе мы оказываемся не в равных условиях...Я тоже за год сплачиваю порядка 450тыс. ПДВ, но мне никто ничего не компенсирует,перебиваюсь...
borodinn _ 31.08.2017 19:26
IP: 35.195.100.---
Олександр Палій:
Дмитро Візір:
Олександр Палій:
Палій, скільки нині платять придворному політологу?
Хочете побрехати?
Олександр Палій:
Дмитро Візір:
Олександр Палій:
Палій, скільки нині платять придворному політологу?
Хочете побрехати?
Шурік, декларацію в студію...!!!
ато почнем копати, будеш 5-й угол іскать...

Света Заліщук уже показала свою 13 мілліонную квартиру в хрущовке.
і твою найдьом...))))
Олександр Палій _ 31.08.2017 19:18
IP: 93.74.31.---
Дмитро Візір:
Олександр Палій:
Палій, скільки нині платять придворному політологу?
Хочете побрехати?
borodinn _ 31.08.2017 18:51
IP: 35.195.100.---
Orest Jj:
ти забув як Юлічка втирала лохам про перепелиниє яйця, а Шурік був головою Юлькіной ОПГ, підписував всі газові бамаги...
borodinn _ 31.08.2017 18:37
IP: 35.190.221.---
Дмитро Візір:
Олександр Палій:
Палій, скільки нині платять придворному політологу?
Правильно Палій каже.
гроші пішли всім аграріям, втч Заслуженому Аграрію України Шуріку Тимошенко, виробнику перепелиних яєць.
Юлєчка на тих яйцях як перепьолочка сидить, багатіє на очах...)))
Orest Jj _ 31.08.2017 18:10
IP: 77.52.46.---
Віктор Петренко:
поважає вас Дарино (все таки Дар'я це по російськи),але ви тут маніпулюєте.ці кошти виділяються ж не в кишеню косюку та іншим олігархам.а на виробництво.адже вони є великими товаровиробниками де працюють тисячі людей.чи вітчизняних товаровиробників не потрібно підтримувати?
а свои деньги Косюк не пробовал вложить в поддержку своего бизнеса? Тем более, такие цені на птицу и яйцо что кажется товар получают и везут со Шпицбергена.
Дмитро Візір _ 31.08.2017 18:07
IP: 35.190.219.---
Олександр Палій:
Палій, скільки нині платять придворному політологу?
Олександр Палій _ 31.08.2017 17:11
IP: 93.74.31.---
Трішки забрехалися, то ви писали про левову частку на підтримку аграріїв-друзів Порогенка, а коли виявилося, що левовва частка – це 3,4 з 29 млрд і не на друзів, а на всіх аграріїв взагалі, почали писати про корупцію на будівництві доріг. Корупція, напевно, є, і це дуже погано, аое приватно мотивованою брехнею її не виженеш.
Vasily Tcheloveck _ 31.08.2017 16:35
IP: 35.192.9.---
Кроме того, не совсем понятно почему именно строительство дорог вы считаете таким сложным делом, которое невозможно проконтролировать.

Дороги, как раз, спрятать невозможно: езжай да проверяй. Информация, касающаяся строительства дорог, к категории государственной тайны не относится. В каждом городе есть департамент, или отдел, который этим занимается. Доступ к дорогам – круглосуточный. Порядок цен на подобные работы давно установился.

На самом деле, довольно трудно представить себе такую область государственной деятельности, результаты которой настолько были бы у всех на виду. Вопрос только в желании общества их проконтролировать.
Vasily Tcheloveck _ 31.08.2017 16:29
IP: 23.251.157.---
Вот вы пишете, что Косюк должен освоить большую часть бюджета в 3,6 млрд. Ранее указывалось, что он будет осваивать 800 с небольшим млн. Скажите, ранее были даны неверные данные, или все-таки это у вас манипуляция проскакивает по поводу "більшості цього бюджету"?

А остальные 2,8 млрд, которые тоже пойдут фермерам, большим и малым? Они для прикрытия этой коварной схемы с Косюком существуют, или, может быть, тут все-таки вырисовывается относительно справедливый принцип распределения дотаций – по объему НДС?

По какому принципу вы бы стали распределять дотации, чтобы было правильно, поделитесь, пожалуйста.
Oleksandr Kyrychenko _ 31.08.2017 15:40
IP: 35.195.70.---
СЛАВА УКРАЇНСЬКІЙ УКРАЇНІ!!!
СЛАВА УКРАЇНСЬКІЙ НАЦІЇ!!!
НАРОДНИМ ГЕРОЯМ СЛАВА!!!

СМЕРТЬ ворогам...!!!!!

Д-ор Ор.
Oleksandr Kyrychenko _ 31.08.2017 15:37
IP: 35.195.204.---
На троні сидить відвертий кримінальний порожняк...: паханà кучмaнà=путaнà... наймит=резидент... ===

явний бойні скота ЧК... аґент...!

A Гриценко А.С. є наш Народний Президент!!!

АнтиЧКатила --
НАРОДНА НАЦІОНАЛЬНА ДУХОВНА... Орачів=Русів=Українців Перуна... Гати-Сила.
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter