19 грудня 2025, 12:56

Наші західні партнери не хочуть і далі фінансувати топ-корупцію

Нарешті ще хтось написав про вартість наших далекобійних дронових атак.

10 млн доларів, каже шановний Сергей Флеш, за 60 дронів. Десь по 167 тис доларів за дрон.

Це "середня ціна", і мені здається, трохи завищена.

Бо якщо "Лютий" коштує близько 200 тис, а FP-1 компанії Fire Point – близько 100 тис, але фаерпоінтів виробляється і запускається в рази більше, то середня ціна буде близько 120 тис доларів.

При тому що за добу зараз запускається не 60, а десь 100 дронів.

Однак, в підсумку так і буде – десь 10 млн доларів на добу, з яких компанії-виробники заробляють тільки офіційно – з урахуванням собівартості – 2,5 млн доларів (25%).

Це не тільки зброя, яка дійсно завдає великої шкоди ворогу, але і великий бізнес. Дуже великий бізнес на західні гроші – бо це все фінансується партнерами.

А де великий бізнес – там величезна корупція.

Гроші на ці дрони Україна отримує по так званій "данський моделі", коли наші високопосадовці просять фінансування саме для Fire Point, фактично лобіюючи інтереси одної приватної компанії.

Для виробництва "Лютого" теж просили гроші, але значно менше.

Важливе питання ціни. Я про це неодноразово писав, посилання на розрахунки в коментарях.

Я не чипаю питання вартості "Лютого", вважаючи її непомірно високою, однак це державне підприємство, яке закладає в ціну всі свої неефективні і непотрібні витрати.

"Фаерпоінти" могли би коштувати значно дешевше.

Політики, урядовці, генерали, "експерти", деякі виробники дронів deep strike полюбляють маніпуляції з ціною "безпілотника стратегічного рівня".

За їх хибною логікою, вартість дронів потрібно розраховувати виходячи з ваги бойової частини і дальності дії дрона.

Нібито, чим далі дрон літає і чим більшу несе бойову частину – тим він коштує дорожче.

Але це не так.

Дальність дії як і вага бойової частини залежать від розмірів дрона, площі його крила, потужності двигуна і запаса палива.

В собівартості безпілотника вартість двигуна, паливного бака і планера (корпуса) – складає не таку велику частину.

Більше можуть коштувати електроніка, електромеханічні прилади, софт.

Тож дрон на дальність 500 км з вагою бойової частини в декілька кілограм може коштувати не набагато дешевше дрона на відстань 1000 км з вагою бойової частини 50 кг.

Якій з них кращій – залежить від застосування, бо менший дрон може бути менше помітним для радарів ППО і може залітати туди, куди великий дрон не дістанеться, бо його зібʼють.

А для того, щоб знищити ворожій літак, або С-300 – вистачить і 0,5 кг бойової частини. Головне – долетіти і влучити.

Таким маленьким дроном deep strike був наш "Спис", якій розроблявся саме для подолання ППО і атак по ворожім літакам на аеродромах, системам ППО, другим важливим не броньованим обʼєктам.

Так, він не дуже підходить для руйнування нафтопереробних і хімічних заводів, але ж ППО москви долав, засоби ППО і літаки знищував. І навіть важливий завод мікроелектроніки "Кремній Єл" зупиняв.

При тому що електроніка на "Списі" – не гірша, ніж на "фаерпоінті" – FP-1, а ціна – майже в 20 разів менша.

Якщо взяти наш "Спис" за ціною 6 тис доларів, додати вартість мотора FP-1 – приблизно 6 тис доларів, додати багатоелементу антенну CRPA – ну, нехай за 14 тис доларів, хоча вони використовують і 4-х елементну за 5 тис доларів, то вийде ціна всього 26 тис доларів за "фаерпоінт", але аж ніяк не 100 тис доларів.

Тож ціна FP-1 завищена в 2-3 рази щонайменше.

Пропоную Флешу, як фахівцю з електроніки, самому порахувати.

Не дивно, що Fire Point отримує корупціїні надприбутки. Про це знає президент, про це знає НАБУ. Про це всі знають.

І всі знають, чому ліквідували "підрозділ Касьянова" – нефіг на москву літати, ще й за таки маленьки гроші, бо це дискредитує великі корупційні оборудки.

Зараз влада намагається в процесуальній площині довести, що саме Касьянов отримував надприбутки з дронів вартістю 6 тис доларів, яких за весь час війни було вироблено десь на 5 млн доларів, в той час, як Fire Point тільки за одну добу виробляє дронів на 10 млн доларів, і "заробляє" на цьому не менше 5 млн доларів.

Якби не було такої тотальної корупції, точніш сказати мародерства під час війни, ми могли би мати ті самі дрони по ефективності, але – в 2-3 рази більше.

Або витрачати зекономлені, забрані від корупції кошти на фпв-дрони, на фронт – бо саме на фронті вирішується сьогодні доля України.

Проте, президент шкодує, що саме на далекобійні дрони буде менше грошей, бо наші західні партнери не хочуть і далі фінансувати топ-корупцію.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Ніщо не може виправдати знищення людяності

Якщо дійсно те, що говорять про наші так звані "штурмові полки", правда, про ставлення до людей, про вартість людського життя, то це суцільна катастрофа, бо виникає питання, за що ми тоді воюємо...

Про реальну ефективність ППО москви

Майже у всіх ракетних зенітних комплексів є така "мертва" зона, в якій ракета набирає швидкість і не може ще збивати цілі. Для перекриття цієї зони на старий "Панцир" і ставили гармати, але на новому від них відмовились, зменшив "мертву зону" нових зенітних ракет...

Ігор Луценко – совість і честь нашої епохи

Ігор Луценко завжди був моїм героєм. Ми познайомилися на Майдані, він про це не памʼятає, бо це для нього була дрібниця, ввечері першого грудня 2013 року, коли величезний натовп вже розійшовся, бійки закінчились, людей було мало, було трохи ніяково, але на бетонній огорожі виходу з метро стояв Ігор Луценко в лижному костюмі і мотоциклетному шлемі...

В нас з поляками один ворог і спільне майбутнє

В славетному місті Дубно, де я народився, в хаті моїх бабусі і дідуся, на горищі, поруч з запасами борошна і цукру, – бо переживши радянське вторгнення, репресії, страшну війну, вони завжди готувалися до найгіршого, – на тому самому горищі старої хати дбайливо зберігався скарб – старі фотографії тридцятих років, на яких моя люба бабуся в хутряному пальті і поважний дідусь в шикардосовському костюмі в компанії українських мешканців, польських офіцерів, українських і польських митців і бізнесменів...

Ми платимо за все кровʼю

Вчорашню атаку на москву називають рекордною навіть вороги. Такої кількості дронів на болота ніколи не летіло одночасно. В грошах це щонайменше 100 млн доларів за одну добу! Шалені гроші...

Сьогодні в Україні свято – палає московський НПЗ

Сьогодні в Україні свято – картинками палаючого московського НПЗ насолоджується вся країна. Наші українські безпілотники зробили цей день. Я дуже шкодую, що не можу долучитися – мене "вимкнули" з цієї роботи, але як людина, яка розробляла дрони і запускала їх по москві, можу надати свій скромний аналіз...