15 січня 2026, 12:32

"Міністр дронів" Михайло Федоров став міністром оборони

"Міністр дронів" Михайло Федоров став міністром оборони. Важко переоцінити внесок цього молодого талановитого управлінця у становлення технологічних сил України в новій високотехнологічній війні.

Я пам'ятаю, як наприкінці 2022 року Федоров приїжджав до нас, оцінював технічні можливості дронів, ходив по ангарах і лазив по підвалах, задавав питання, від яких тоді крутилася голова – "а зможете наносити удари по 10 аеродромах ворога на місяць?", і надавав підтримку.

Я бував у його офісі на Грушевського, де на столах були розкладені креслення, схеми, фотографії дронів і боєприпасів, на підлозі лежали в купу зразки, натовпами ходили виробники дронів і військові, яким ці дрони були потрібні.

Я був на зборах дронової спільноти України, організованих Федоровим, де вирішувалися складні питання бронювання фахівців і постачання імпортних комплектуючих, де анонсувалася добре відома тепер система "е-балів", яка, безумовно, дала сильний поштовх підвищенню ефективності наших дронових військ.

Та й сама можливість створення нашого підрозділу ударних безпілотників з'явилася тільки тому, що команда Федорова ініціювала створення в ЗСУ РУБАК-ів – рот ударних безпілотних авіаційних комплексів, чимало з яких тепер переросли в полки і бригади.

З тих пір наші сили безпілотних систем – не тільки як структура в ЗСУ під командуванням Мадяра, а як сукупність технологічних дронових військ у всіх силових структурах – зробили величезний ривок вперед. Однак очевидні і серйозні проблеми, які доведеться вирішувати новому міністру.

По-перше, децентралізація. З одного боку добре, що у нас кількість виробників дронів збільшилася в сотні разів. На етапі становлення галузі надзвичайно важливі ініціатива, підприємливість і боротьба ідей. Але ви коли-небудь бачили – наживо! – у військах весь цей "зоопарк" дронів, які поставляються різними виробниками?...

Апарати зі схожими, якщо не однаковими характеристиками, вимагають окремого сервісного обслуговування, різних запчастин, по-різному керуються, комплектуються різними бойовими частинами.

Все це створює великі і непотрібні труднощі у використанні дронів, вимагає наявності великого штату фахівців, які на місцях, в бліндажах, обслуговують ці дрони, готують їх до виконання бойових завдань, це збільшує ризики несанкціонованого спрацьовування бойових частин, травмування і загибелі військовослужбовців.

Давно пора переходити на так звані "військові рейки", вибирати в результаті жорсткого конкурсу 2-3 базові моделі дронів – фпв-дронів, бомбардувальників, розвідників, ударних середньої та великої дальності – серед десятків схожих у своєму сегменті, і робити їх "стандартними" у військах, стандартизувати боєприпаси, навчання та сервісне обслуговування. Стандартизувати тактику застосування.

А всі інші десятки виробників повинні отримати ліцензію на серійне виробництво, повинні мати право на модифікацію і розвиток дронів, на представлення своєї версії дрона на черговому конкурсі, який проводиться, скажімо, один раз на рік.

Така система існувала у всіх воюючих країнах в роки Другої світової війни (як приклад). Скажімо, винищувачі Мессершмита Ме-109 випускали ще більше десяти авіаційних компаній – його прямих конкурентів. Все це дозволяло різко збільшити кількість винищувачів у військах, знизити витрати, стандартизувати продукти, і в результаті постійних модифікацій підтримувати їх актуальність.

Наступним серйозним викликом для нового міністра я вважаю розвиток сектора далеких безпілотних атак – deep strike, який давно став надмірно політизованим і надзвичайно корумпованим.

З десятка виробників далекобійних дронів deep strike в перші два роки війни, на сьогодні реально залишилися два (частка інших надзвичайно мала і її можна не враховувати), один з них – Fire Point – займає більше 50% ринку.

І це зовсім не про чесні конкурси, уніфікацію і стандартизацію – ми маємо справу з лобіюванням інтересів однієї компанії, з нечесною конкуренцією і, ймовірно, корупцією, які гальмують розвиток наших безпілотних систем дальньої дії.

Що тут можна і потрібно (на мій погляд) зробити? – Виділити ударні системи великої дальності deep strike в окремий рід військ, на прикладі СБС, з консолідацією всіх ударних систем під одним командуванням.

Тобто, треба створити умовно СДБС – "сили далекобійних безпілотних систем", до яких передати спеціалізовані підрозділи, дрони і ракети з ЗСУ, ГУР, СБУ, ССО, ДПСУ.

Тоді таке командування, маючи чіткі цілі і завдання, буде відповідати за проведення чесних конкурсів на поставку дронів і ракет, буде видавати технічні завдання на розробку дронів і ракет.

Зараз, по суті, ніхто не відповідає за ефективність, купуючи на ринку "те, що дають", тому існують величезні корупційні ризики, що породжують велетенські нелітаючі ракети "фламінго", коли нам просто потрібна масова, дешева і ефективна зброя, на кшталт "Герань-5" нашого супротивника.

Ще одним найважливішим напрямком роботи нового міністра має стати створення ефективної системи протиповітряної оборони.

Ставка тільки на західні ЗРК і дрони-перехоплювачі не може забезпечити стійкість і надійність нашої системи ППО. Нам потрібні свої, українські зенітно-ракетні комплекси, і я точно знаю, що в структурах, створених Федоровим, робота над ними ведеться, однак це далеко не мобілізація всіх сил держави на вирішення цього надважливого завдання.

Півтори тисячі дронів-перехоплювачів на добу не можуть забезпечити захист від повітряних загроз, тому що немає на них необхідної кількості операторів, екіпажів, радарів. Мені доводилося бачити цілі склади, забиті дронами-перехоплювачами, які нікому застосовувати.

До того ж ефективність дронів-перехоплювачів сильно залежить від підготовки тих самих операторів, їх кваліфікації, досвіду, від погодних умов. Дрони-перехоплювачі – це просто, дешево (відносно) і дає великі заробітки виробникам, але не підвищує ефективність ППО.

Чи можемо ми розробити свої зенітно-ракетні системи ППО? – Можемо. Але для цього повинна бути консолідація всіх сил держави, і цю консолідацію може забезпечити тільки Федоров.

Ті, хто читав спогади німецького рейхсміністра озброєнь Альберта Шпеера, приблизно уявляють собі, як повинна працювати ефективна військова машина в роки війни. Є безліч історичних прикладів, як правильно організувати розробку і виробництво озброєнь в роки війни.

Британія і Німеччина змогли під постійними бомбардуваннями постійно збільшувати військове виробництво. США змогли стати безумовним світовим лідером військового виробництва. СРСР показало приклад (так, так – приклад СРСР теж треба вивчати і враховувати) повної мобілізації всіх сил держави на забезпечення армії в роки війни.

Коротше кажучи, перед Федоровим маса викликів (про проблеми мобілізації, ТЦК, СЗЧ, стосунки з Генштабом я тут навіть не пишу), і я йому не заздрю. На цій посаді він або спалить свій рейтинг, або підніметься до висот рятівника батьківщини. Це навряд чи, але хотілося б.

На фото – німецький "народний" реактивний винищувач Heinkel He-162 Volksjäger "Salamander", розроблений всього за 90 днів і поставлений у серійне виробництво під найжорстокішими бомбардуваннями союзників.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Ніщо не може виправдати знищення людяності

Якщо дійсно те, що говорять про наші так звані "штурмові полки", правда, про ставлення до людей, про вартість людського життя, то це суцільна катастрофа, бо виникає питання, за що ми тоді воюємо...

Про реальну ефективність ППО москви

Майже у всіх ракетних зенітних комплексів є така "мертва" зона, в якій ракета набирає швидкість і не може ще збивати цілі. Для перекриття цієї зони на старий "Панцир" і ставили гармати, але на новому від них відмовились, зменшив "мертву зону" нових зенітних ракет...

Ігор Луценко – совість і честь нашої епохи

Ігор Луценко завжди був моїм героєм. Ми познайомилися на Майдані, він про це не памʼятає, бо це для нього була дрібниця, ввечері першого грудня 2013 року, коли величезний натовп вже розійшовся, бійки закінчились, людей було мало, було трохи ніяково, але на бетонній огорожі виходу з метро стояв Ігор Луценко в лижному костюмі і мотоциклетному шлемі...

В нас з поляками один ворог і спільне майбутнє

В славетному місті Дубно, де я народився, в хаті моїх бабусі і дідуся, на горищі, поруч з запасами борошна і цукру, – бо переживши радянське вторгнення, репресії, страшну війну, вони завжди готувалися до найгіршого, – на тому самому горищі старої хати дбайливо зберігався скарб – старі фотографії тридцятих років, на яких моя люба бабуся в хутряному пальті і поважний дідусь в шикардосовському костюмі в компанії українських мешканців, польських офіцерів, українських і польських митців і бізнесменів...

Ми платимо за все кровʼю

Вчорашню атаку на москву називають рекордною навіть вороги. Такої кількості дронів на болота ніколи не летіло одночасно. В грошах це щонайменше 100 млн доларів за одну добу! Шалені гроші...

Сьогодні в Україні свято – палає московський НПЗ

Сьогодні в Україні свято – картинками палаючого московського НПЗ насолоджується вся країна. Наші українські безпілотники зробили цей день. Я дуже шкодую, що не можу долучитися – мене "вимкнули" з цієї роботи, але як людина, яка розробляла дрони і запускала їх по москві, можу надати свій скромний аналіз...