Руслан Кухарчук Журналіст, медіа-менеджер, голова Асоціації "Новомедіа"

Стережіться! Сектанти всюди!:)

21 листопада 2008, 10:34

Коли я спостерігаю за черговою "антисектантською" істерією в українських ЗМІ, моя рука тягнеться до кобури. Проте цього разу обмежуся публікацією заяви Асоціації журналістів "Новомедіа" з цього приводу. До речі: автор тексту – православний журналіст. Адже Асоціація є міжконфесійною організацією.

Звернення Асоціації "Новомедіа" до українських журналістів

Асоціація журналістів, видавців і мовників "Новомедіа" вимушена констатувати, що, на жаль, останнім часом окремі українські ЗМІ розгорнули чергову кампанію з дискредитації християнських протестантських церков, які помилково зараховуються до сект.

Звертаємо увагу, що слово "секта" – не нейтральне, воно найчастіше носить негативний характер. Непрямим підтвердженням цьому є похідні від даного терміну – слова "сектант", "сектантство" і "сектантський", які викликають негативні асоціації і зазвичай використовуються у принизливому контексті. Поряд з ними часто використовується термін "адепт" в значенні прочанин церкви.

Через емоційну забарвленість релігієзнавці уникають використання цього терміну інакше як в описі історичних процесів, віддаючи перевагу термінам "релігійні групи", "релігійні організації", "релігійні утворення", "релігійні течії". Слово "секта" уживається виключно публіцистами і релігійними діячами (стосовно інших релігійних організацій), практично завжди у зневажливому сенсі. Термін "секта" взагалі не вживається в нормативних актах України.

Сектам властиво спотворювати Святе Письмо, редагувати Біблію на свій лад, щось додаючи, щось упускаючи, щось викривляючи. Так само керівники сект вважають написане в Біблії недостатнім, і додають до неї "нові одкровення" або одкровення своїх так званих "духовних лідерів", які приймаються за чисту монету і проповідуються як непідроблена (непогрішима) істина, що підміняє справжнє Писання.

Украй безграмотно зараховувати до сект протестантські церкви, у тому числі і харизматичного напряму, оскільки їхнє віровчення не суперечить Нікійському Символу віри та іншим документам християнства, які визначають істинність вчення і що приймаються і католиками, і православними, і протестантами. Усі протестантські церкви, що поширюють Євангелію на території України, включаючи лютеран, реформатів, баптистів, євангельських християн, п'ятидесятників і харизматів, стосовно ключових питань християнського віросповідання, зокрема божественності Ісуса Христа, догматів про Трійцю й інших віроповчаючих догматів, стоять на тих самих позиціях, що православні й католики.

Слід окремо торкнутися і питань об'єктивності висвітлення у ЗМІ діяльності протестантських церков. У жодному з сюжетів, де протестантські церкви помилково зараховувалися до сект, а їхня діяльність піддавалася різкій критиці, не було наведено думки зворотньої сторони – пасторів цих громад, керівників союзів і об'єднань церков. Не були залучені також незалежні експерти, які б висловилися з приводу звинувачень, викладених в сюжетах. Якби у публікаціях і сюжетах йшлося про політичні або економічні питання, то інформація, подана настільки тенденційно, розцінювалася б як замовлена. Втім, у даному випадку швидше йдеться не про спробу отримати грошову винагороду за сюжет/публікацію, а про незрозумілу ворожість по відношенню до протестантизму зокрема і до християнства в цілому.

Асоціація журналістів, видавців і мовців "Новомедіа" виступає проти однобічного, необ'єктивного і претензійного висвітлення питань християнського церковного життя.

Ми звертаємося до всіх українських журналістів з проханням слідувати стандартам об'єктивності та неупередженості під час підготовки публікацій і сюжетів про християнство і протестантські церкви. Ми закликаємо до того, аби у сюжетах про християнські протестантські церкви у повному обсягу відбивалася думка керівників самих церков, а також залучалися незалежні та компетентні експерти. Наша Асоціація своєю чергою ладна надати колегам, що готують такого роду публікації і сюжети, будь-яку необхідну допомогу, включаючи контакти і довідкову літературу.

(Далі вказані контакти Асоціації, проте я їх тут публікувати не буду, аби ніхто не закидав мені рекламування. Кому треба, легко знайде в Інтернеті).

21 листопада 2008 р.

powered by lun.ua
Коментарі — 43
Анатолій_Бабинський _ 16.12.2008 20:26
IP: 79.124.236.---
Петре, традиція православної чи то католицької Церкви дозволяє існувати в її лоні часом дуже різним традиціям, тому відхід і заснування "своєї" конфесії не є виправданим кроком...
petro33 _ 15.12.2008 21:26
IP: 91.124.154.---
Для Olena_risu
Буваю у Львові. Маю друзів у музеї історії релігії.
Дякую за запрошення. Ближчим часом не планую.
Бажаю жити у мирі з Богом та Його дітьми, різними.
Olena_risu _ 15.12.2008 18:32
IP: 194.44.202.---
Слава навіки, дорогий Петре_33!

Найперше, хочу подякувати Вам за високу оцінку РІСУ, яку Ви висловили раніше. Хоча до Вашої появи розмова зовсім не стосувалась нашого порталу. Але якщо Ви вже згадали і навіть неодноразово посилаєтесь на РІСУ, це тільки робить Вам честь, як фаховому релігієзнавцю =)
Мушу також коротко відповісти на деякі Ваші зауваження. По-перше, щодо ніку. Виник він не вчора, давно і активно використовується в Живому Журналі (olena-risu.livejournal). Не бачу потреби тут вигадувати щось нове. І ця самоідентифікація ніколи не шкодила РІСУ. Так само як і мені – приналежність до редакції. Хоча всі погляди, які я тут висловлюю, є приватними!

Думаю, Ви не так близько знайомі з колективом РІСУ. А маючи трохи більше інформації, певно, і мій попередній коментар інтерпретували би зовсім інакше. По-перше, ми в редакції друзі, колеги, однодумці. І приналежність до різних конфесій (греко- і римо-католики, православні і протестанти) зовсім не заважає нам поважати і приймати одне одного, як братів і сестер у Христі, поважаючи погляди кожного навіть тоді, коли ми в чомусь не згідні одне з одним. Якби Ви все це знали, не ставили би питання щодо "позору" чи "втрати роботи". Вони недоречні. При нагоді запрошую Вас переконатися в цьому особисто: будете у Львові – ласкаво запрошуємо в РІСУ;)

Питання щодо Новомедіа і мого членства в цій організації з Вами не бачу потреби обговорювати. Щоби не порушувати "зобов'язання" і "корпоративну етику". Тож всього найкращого.
petro33 _ 14.12.2008 20:31
IP: 94.178.21.---
Пане Анатолію, цікаву інформацію подаєте – Я можу ще додати двох магістрів зі соціальної комунікації (!!!) Католицької Церкви.
Де-факто: лише ми з вами виявили 6 осіб з вченими званнями. Впевнений, якби в цій дискусії було більше учасників, то цифра стала б значно більшою:)
А якщо розумних людей в асоціації достатня кількість, думаю, вони знайдуть консенсус. Щось же їх об'єднало спочатку.

До Alexblog – ви стали свідком невеличкого конфлікту між дітьми одного Батька. Таке буває в кожній родині;)
Але в фундаментальних питаннях християнської моралі й етики, ці люди єдині. Вони усі не схвалюють содомський гріх, повірте.
Анатолій_Бабинський _ 14.12.2008 13:22
IP: 212.58.178.---
Пане Петре 33,
Ви пишете: подарувало мені наступні знайомства: один бакалавр богослов'я, два магістри богослов'я та один кандидат філософських наук, який викладає релігієзнавство у світському вищому навчальному закладі на Київщині. Усі є членами асоціації Новомедіа
Я можу ще додати двох магістрів зі соціальної комунікації (!!!) Католицької Церкви.
Але питання в тому, чому всі ці люди не були залучені до написання цієї "заяви"??? Мало того вони як члени НМ навіть не були ознайомлені з нею. А ящо вони не погоджуютьс з такими формулюваннями? То я так розумію, що згідно із корпоративною етикою вони повинні мовчати? Адже від їх "корпоративного" імені видається заява. І завтра я пересічна особа – католик, бачачи що в НМ є католики, прочитаю цю "заяву" буду в шоці. Я проти того щоб від "корпоративного" імені католиків видавались такі заяви. Сподіваюсь я зрозуміло висловлююсь?
Stepan_Melnyk _ 14.12.2008 09:28
IP: 77.52.101.---
Говорячи, що Новомедіа захищає лише неопротестантів, я маю на увазі, що не захищає інших від нападків у пресі. І прошу не звинувачувати також і мене у нелюбові до протестантів, бо це буде повна брехня – не пррсто люблю, навітбь дуже поважаю за силу їхньої віри. Але, звиняйте, не всіх. Аферистів, які роблять гроші на вірі, не дивлячись на конфесії, не люблю і відверто готовий засуджувати, щоби не дискредитували.
Ще мені варто звернути увагу членів Новомедії: а чи не здається вам, що в мас-медіа нападають на тих, хто певною мірою все таки заслужив цієї "особливої" уваги? Я впевнений, що в пресі неадекватно висвітлюють діяльність протестантів. Але не лише їх. І на це також потрібно звертати увагу.
Наступне, чи не варто все таки подивитися з боку на діяльність тих, кого найчастіше дістають мас-медіа? Може є за що?
Біда буде, коли керівництво організації змушуватиме її членів пасивно підтримувати (активно, як видно, вони на рішення організації не впливають) ті релігійні організації, які не підтримують чи навіть засуджують духовні наставники з Церков, до яких належить частина новомедійців?
І ще одне, давайте бути щирими: чи в середині організації все гаразд? Судячи з дискусії на форумі, є значні ідейні тертя в середині, які можуть бути наслідком неузгодженої політики керівництва та неготовності представників різних конфесій до взаєморозумінні в межах організації.
Послухайте старшого чоловіка: пізнайте і зрозумійте погляди один одного, знайдіть консенсус і тоді виходьте у світ!
Stepan_Melnyk _ 14.12.2008 09:15
IP: 77.52.101.---
Дивна якась дискусія вийшла. Розпочали із заяви, а перейшли на особистості. Дивно, що немає інших аргументів. Едітор, якщо це і автор, а вам скільки, 22 чи 23 роки? Ви далеко не в тому віці, щоби комусь потикати віком (мені 46 – маю право здається).
Прочитавши все, що написали її учасники, захотілося познайомитися з цією організацією Новомедіа – Інтернет багато розповідає.
Якщо чесно, репутація якась не дуже поважна. Бо захищає лише неопротестантів, зокрема, Сандея Аделаджу, та піарить відому останнім часом структуру Kings Capital.
Погоджуюся з тими, хто покритикував заяву у тому плані, що варто її відшліфувати перед тим, як ставити. По дрібницям (тобто знаковим помилкам) судять про авторів та інституцію.
Наступне, чи було її обговорення на рівні організації? Якщо так, то члени мали би на це звернути увагу (якщо, звісно, знають де був перший вселенський собор). Якщо ні, то хай керівництво образу сховає далеко, що вони тут висловлюють свої зауваження. Бо Новомедіа – не приватний проект, керівництво якого само за всіх вирішує (як виходить фактично, судячи з цією дискусії чи також з деяких виступів на форумі Новомедії).
Звичайно, в організації можуть бути різні люди і різні думки – розумію зауваження Петра. Але якщо викидати з організації людей, які мають перед нею певні заслуги (вели курси), то це має бути аргументовано. Зрештою, вони нічого не втратять, якщо вони мають свій хороший проект, який успішно (на відміну від інших) розвивається.
Всім бажаю всім миру!
Alexblog _ 13.12.2008 09:42
IP: 193.84.90.---
petro33, не треба так вихвалятися своєю титуломанією. В нашій країні є дуже багато людей з дипломами та вченими ступенями, а насправді, ці люди – обмежені та недолугі. В країнах СНГ існує безліч релігійних організацій, які роздають титули, як дід мороз подарунки. В нашій країні сам міністр юстиції був з липовою освітою. Це також стосується і ваших аргументів, що все, зареєстроване державою, потрібно приймати всерйоз. А "Еліта центр", а харизматичний "Кінгз капітал", вони не були зареєстровані?! У них біло безліч реєстрацій, свідоцтв, та сертифікатів. Всі беззаконня в нашій країні робляться під юридичнім прикриттям.
Alexblog _ 13.12.2008 09:29
IP: 193.84.90.---
petro33, вести розмови про корпоративну політику можно стосовно корпорації Майкрософт, а не стосовно об'єднання релігійних журналістів. Ви вважаєте, що об'єднавшись, журналісти повинні мати єдину думку по всім питанням, і дотримуватись однієї ідеології? Я розумію, що "Новомедія" створена Кухарчуком для придання своїй діяльності гучного імені, але ж не виказуйте так відверто читачам цього блогу, що структура "Новомедії" не відрізняється від сектантської – "всім танцювати під дудку лідера".
petro33 _ 12.12.2008 22:08
IP: 91.124.173.---
Слава Ісусу Христу!
Пане Анатолію, поважаю щирість: "...я висловлюю не просто свою точку зору, а стою на грунті богослов'я моєї Церкви". Це ваше право, як і право кожного християнина, обумовлене нашою конституцією, будувати свою точку зору на грунті богослов'я своєї Церкви. Чи не так?
І дозвольте невеличку пораду – не варто попадати в ляпсуси.
Моє стикання з не менш поважною, ніж РІСУ, організацією Новомедіа, подарувало мені наступні знайомства: один бакалавр богослов'я, два магістри богослов'я та один кандидат філософських наук, який викладає релігієзнавство у світському вищому навчальному закладі на Київщині. Усі є членами асоціації Новомедіа. Невелике коло людей, членів цієї асоціації, з якими мене пересікла доля, не дозволяє мені робити висновки, що їх там лише четверо. А як ви собі дозволяєте щось аналізувати? На базі чого?
petro33 _ 12.12.2008 21:30
IP: 91.124.173.---
Слава Ісусу Христу!
Olena_risu, будь ласка, не позорьте РІСУ. Не варто впливати на імідж організації дописом її назви до свого ніку. Ваші ж бо пости з'являються саме після постів співробітників РІСУ Бабінського та Ярошенко і виглядають, як виляння перед ними хвостом, що не робить вам честі.
Як не робить честі ваша присутність і іншій поважній організації в Україні, а саме асоціації Новомедіа. Хотілося б, щоб пан Кухарчук був більш радикальним та вилучав з лав цієї асоціації подібних членів. Бо членство у будь-якій організації людину корпоративно зобов'язує, як відомо.
Анатолій_Бабинський _ 12.12.2008 16:58
IP: 194.44.202.---
Погляньте до речі, що тут робиться – http://uaoc.net/?p=1861#more-1861.
Анатолій_Бабинський _ 12.12.2008 16:44
IP: 194.44.202.---
Петровы 33.
Ні я не боюсь втратити роботу, оскільки зараз я висловлююсь не на сайті РІСУ.
Щодо моїх знань, то пригадується мені одна думка, чим відрізняється релігієзнавець від богослова? Тим що релігієзнавець знає все (ну йому так здається), а богослов навіть теоретично знати все не може:) Оскільки Таїна Бога є незбагненна для людського розуму. У нас різні цілі і підходи, але ви чомусь цього не розумієте. Богословську і релігієзнавчу освіту порівнювати не можна.
Незрозумілою є Ваша апеляція до державного ліцензування, це що для вас означає що наука виникла недавно?:)
Щодо "заангажованості" то я висловлюю не просто свою точку зору, а стою на грунті богословя моєї Церкви. Відкрийте документи того ж ІІ Ватиканського і прочитайте – чи я субєктивний чи ні.

Адміну.
Я не релігієзнавець. І не ігнорую існування євангельського протестантизму. Розмова взагалі цього не стосувалась. Нагадаю Вам що почав я з критики цього недолугого "послання". Яке до речі таким назвали і поважні (це стосується і Петра) релігієзнавці. Не буду тут називати тут імен.
editor _ 12.12.2008 12:49
IP: 93.126.88.---
Важко назвати фаховим релігієзнавцем людину, яка ігнорує існування євангельського протестантизму і його християнської генези. До речі – єдиної християнської конфесійної гілки, яка зростає та розвивається швидше за іслам. (це до пана Бабинського).
petro33 _ 11.12.2008 22:05
IP: 91.124.142.---
На фоні такої розумово високої аудиторії спробую озвучити ще й свою тихеньку суб'єктивну думку: невже законодавчі органи України, котрі реєстрували статути християнських релігійних організацій (в усій палітрі українського розмаїття), так от – невже там такі тупі люди сидять? І ці тупаки дали дозвіл вільно сповідувати свою віру усім цим різнокольоровим християнам? Нічого не поробиш. Такі реалії. Поговорю з О. Н. Саганом з цього приводу, можливо на вашу користь політику держкомітету змінить;)

О, й ще цікаве виплило! Побродивши в мережі Інтернету – бачу, хто й судді  Людоньки – вони ж з різних конфесій!!! І є про їхні помісні церкви у тій мережі не лише рожева інформація! Побійтеся Бога, хто йде проти миру і злагоди між трьома гілками християнства.
petro33 _ 11.12.2008 22:04
IP: 91.124.142.---
До пана Бабінського особливо – чи не боїтеся втратити роботу, поважний знавець у сфері богослов'я? Адже РІСУ про себе дає наступну інформацію "Наша редакція працює на позаконфесійних засадах і намагається об'єктивно висвітлювати життя усіх релігійних спільнот України. Цього ж ми бажаємо від наших дописувачів" http://www.risu.org.ua/ukr/contacts/invitation/
Вашу неприязнь до протестантів тяжко сховати...
Бажаю вам, Анатолію, підвищити свій релігієзнавчий рівень. Бо теологічна освіта, як відомо, в нашій країні лише недавно отримала державне ліцензування. Ваша теологія аж занадто заангажована , магістерія ж ваша була суто конфесійна...
petro33 _ 11.12.2008 22:02
IP: 91.124.142.---
Слава Ісусу Христу!
Бачу – тут цікава розмова. Відрекомендуюся: фаховий релігієзнавець, поки що – магістр . Думаю, ще недовго ним буду;)

Та поважна спільнота, яка зібралася в коментах цього блогу, має знати офіційні документи держави, в якій проживає. А саме – Розпорядження Президента України N1172/2005-рп.
http://www.risu.org.ua/ukr/resourses/govermentsdoc/presidentorder_1172_05/
Не чув, щоб цей документ було анульовано;)

Тут йдеться про "державну програму зміцнення міжнаціонального миру та злагоди в Україні, запобігання виникненню міжетнічних, міжконфесійних конфліктів, ... про ідеї міжнаціональної злагоди, толерантності у відносинах між представниками різних національностей та конфесій..."
Olena_risu _ 11.12.2008 11:11
IP: 77.52.100.---
Анатолій Бабинський – поважний знавець у сфері богослов"я. До нього за коментарями щодо релігії звертаються багато світських журналістів, чим, нажаль, поки що не можуть похвалитися більшість членів Новомедіа. Тому репліка editorа мені видається нефаховою. А по друге, якщо editor – християнин, варто нагадати йому: перш ніж шукати скалку в оці іншого, пошукайте колоду в своєму.
Ви маєте такий рівень освіти, як пан Бабинський? Отже, "Будьте скромнішими! Не превозносіться! Бо це відчувається у кожному вашому реченні"
Ярошенко _ 10.12.2008 16:22
IP: 77.122.252.---
Цілком підтримую Бабинського. Дискусія має бути у площині справи, а не на рівні особистостей. Якщо хтось неспроможний вести її таким чином, то нехай дасть слово фахівцю. Я можу запросити до цієї теми богослова з набором необхідних регалій, і він вам підтвердить все, сказане Бабинським. Питання в докторатах, чи може є зауваження по темі?
Анатолій_Бабинський _ 10.12.2008 16:11
IP: 194.44.202.---
А щодо поводження, то Ви своєю заявою НМ поводитесь як фахові релігієзнавці а серед вас немає жодного фахівця, навіть близько. Богослова в тому числі.
Це куди гірше від того, що інкримінуєте Ви мені.
Анатолій_Бабинський _ 10.12.2008 15:38
IP: 194.44.202.---
Пане Кухарчук апеляція до віку (який ви вказали не правильно мені 29 йде) і освіти – парцюю над кандидацькою, а магістерка вже давно позаду – це апеляція не по суті.

Це свідчить тільки про неспроможність говорити хоча б на рівні тієї ж магістратури з богословя.
editor _ 10.12.2008 12:54
IP: 93.126.88.---
Бабинський, Ви поводитись тут, як доктор історичних наук чи то навіть доктор богослов"я. Але ж ви звичайнісінький магістр богослов"я, як і будь-який інший 22-річний випускник вищого навчального закладу. Будьте скромнішими! Не превозносіться! Бо це відчувається у кожному вашому реченні.
Анатолій_Бабинський _ 10.12.2008 12:13
IP: 194.44.202.---
Я не вірю Вам, що Ви не читаєте нічого окрім Святого Письма. Не бачив в житті жодного протестанта який би не читав своєї "конфесійної" літератури. Я немало думаю своєю головою, але велосипед вигадувати не збираюсь і досвід всіх поколінь християн які жили переді мною відкидати вважаю безглуздям. Моє життя занадто коротке щоб я наново відкривав велосипед. Якщо Ви думаєте що можете еревершити своєю головою соборний разум Церкви – то я слів немаю. Щодо досвіду то прилучаючись до досвіду Церкви, яка несе Істину Христову крізь віки, мій досвід тільки багатіє.
Щодо цеї дискусії, то вона марна. Ви уникаєте грунтовного богословського діалогу. Я Вам написав вчення про "людина, яка сповідує Святу Трійцю" (Ваша цитата) та інші правди віри
Ви ж мабуть не звернули на слова "інші правди віри", які за браком часу я не буду тут перечисляти – хочете дізнаєтесь самі. Тому в своїй фразі я і виділив Православну і Католицьку Церкву і свідомо не приписав туди протестантизм.
Щодо моїх знань я н вашому місці не був би таким швидким на критику, оскільки Ви мене не знаєте.
Ваше знання історії феноменальне я бачу: не тільки православвя, а ще католицизм, який був перше – на хвилиночку – і протестантизм.
На кінець, не скажете будь ласка, які критерії брались до уваги Отцями коли вони формували канон Біблії?
Стефанова _ 09.12.2008 23:42
IP: 94.248.124.---
Мені немає діла до вчень, мені ніхто не казав, що Отець, Син і Дух – одне. Відкриваємо Книгу і читаємо. Там все написано. Якщо, звісно, не якісь "ліві" переклади... Святим Отцям – велике спасибі за працю, але істиною останнюї інстанції вони не являються. Не дорікайте мені безпідставно, доречі, незнанням історіі, її не можна знати, нею можна тільки цікавитись. Там стільки таємниць, вкритих мороком, що ні один поважний історик, а Ви таким не являєтесь, не буде стверджувати, що він історію знає. Повторюю, я не читаю ніяких книг духовного спрямування і не раджу читати такі книги іншим. Потрібно думати своєю головою, а не головою автора. І мати свій досвід. Ніхто нашого життя не проживе за нас, і перед Богом кожен відповідатиме за себе. Анатолій, зауважте, жодним словом Вас я не образила і зараз не буду відповідати на Ваші нападки. Я хочу миру в Христі, а Ви – визнання істинності православного вчення. Якщо буде Божа милість і ми потрапимо на небо, Господь не розведе нас по закутках, бо ми з різних конфесій. Якщо не примиримось тут – туди дорога буде закрита. І не потрібна буде тоді ні історія, ні своя правда. Читайте вчення Христа. І намагайтесь так жити.
Стефанова _ 09.12.2008 23:41
IP: 94.248.124.---
Анатолій_Бабинський, цитую "маєте нахабство критикувати їх". Покажіть де саме, я маю нахабство критикувати Отців? Ще цитата " догмат про божество Христа був проголошений Отцями І Вселенського Собору. Якби не вони, то на сьогодні всі були б свідками єгови." Ви хочете сказати, що завдяки Отцям, Ісус – Бог? А без їхнього догмату Йому б Богом не бувати? "Хто уклав канон Біблії" – хвилиночку! А хто писав???Ще цитата "Я сповідую Христову віру проповідану апостолами та їхніми учнями – вчителями ранньої Церкви, віру Вселенських Соборів, яку зберегла по сьгодні Православна та Католицька Церкви. " Якщо одну віру, проповідану апостолами і їх учнями зберегли, то в одному вигляді. Бо то дві різні церкви: католицька і православна. А чому б тоді не три? Ще разом з протестантизмом? Далі "А щодо "православного вчення", яке Ви критикуєте ". Я не критикую і далі "оскільки православним і є якраз вчення про "людина, яка сповідує Святу Трійцю" Святу трійцю сповідє не тільки православвя, а ще католицизм, який був перше – на хвилиночку – і протестантизм.
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter