Стережіться! Сектанти всюди!:)
Коли я спостерігаю за черговою "антисектантською" істерією в українських ЗМІ, моя рука тягнеться до кобури. Проте цього разу обмежуся публікацією заяви Асоціації журналістів "Новомедіа" з цього приводу. До речі: автор тексту – православний журналіст. Адже Асоціація є міжконфесійною організацією.
Звернення Асоціації "Новомедіа" до українських журналістів
Асоціація журналістів, видавців і мовників "Новомедіа" вимушена констатувати, що, на жаль, останнім часом окремі українські ЗМІ розгорнули чергову кампанію з дискредитації християнських протестантських церков, які помилково зараховуються до сект.
Звертаємо увагу, що слово "секта" – не нейтральне, воно найчастіше носить негативний характер. Непрямим підтвердженням цьому є похідні від даного терміну – слова "сектант", "сектантство" і "сектантський", які викликають негативні асоціації і зазвичай використовуються у принизливому контексті. Поряд з ними часто використовується термін "адепт" в значенні прочанин церкви.
Через емоційну забарвленість релігієзнавці уникають використання цього терміну інакше як в описі історичних процесів, віддаючи перевагу термінам "релігійні групи", "релігійні організації", "релігійні утворення", "релігійні течії". Слово "секта" уживається виключно публіцистами і релігійними діячами (стосовно інших релігійних організацій), практично завжди у зневажливому сенсі. Термін "секта" взагалі не вживається в нормативних актах України.
Сектам властиво спотворювати Святе Письмо, редагувати Біблію на свій лад, щось додаючи, щось упускаючи, щось викривляючи. Так само керівники сект вважають написане в Біблії недостатнім, і додають до неї "нові одкровення" або одкровення своїх так званих "духовних лідерів", які приймаються за чисту монету і проповідуються як непідроблена (непогрішима) істина, що підміняє справжнє Писання.
Украй безграмотно зараховувати до сект протестантські церкви, у тому числі і харизматичного напряму, оскільки їхнє віровчення не суперечить Нікійському Символу віри та іншим документам християнства, які визначають істинність вчення і що приймаються і католиками, і православними, і протестантами. Усі протестантські церкви, що поширюють Євангелію на території України, включаючи лютеран, реформатів, баптистів, євангельських християн, п'ятидесятників і харизматів, стосовно ключових питань християнського віросповідання, зокрема божественності Ісуса Христа, догматів про Трійцю й інших віроповчаючих догматів, стоять на тих самих позиціях, що православні й католики.
Слід окремо торкнутися і питань об'єктивності висвітлення у ЗМІ діяльності протестантських церков. У жодному з сюжетів, де протестантські церкви помилково зараховувалися до сект, а їхня діяльність піддавалася різкій критиці, не було наведено думки зворотньої сторони – пасторів цих громад, керівників союзів і об'єднань церков. Не були залучені також незалежні експерти, які б висловилися з приводу звинувачень, викладених в сюжетах. Якби у публікаціях і сюжетах йшлося про політичні або економічні питання, то інформація, подана настільки тенденційно, розцінювалася б як замовлена. Втім, у даному випадку швидше йдеться не про спробу отримати грошову винагороду за сюжет/публікацію, а про незрозумілу ворожість по відношенню до протестантизму зокрема і до християнства в цілому.
Асоціація журналістів, видавців і мовців "Новомедіа" виступає проти однобічного, необ'єктивного і претензійного висвітлення питань християнського церковного життя.
Ми звертаємося до всіх українських журналістів з проханням слідувати стандартам об'єктивності та неупередженості під час підготовки публікацій і сюжетів про християнство і протестантські церкви. Ми закликаємо до того, аби у сюжетах про християнські протестантські церкви у повному обсягу відбивалася думка керівників самих церков, а також залучалися незалежні та компетентні експерти. Наша Асоціація своєю чергою ладна надати колегам, що готують такого роду публікації і сюжети, будь-яку необхідну допомогу, включаючи контакти і довідкову літературу.
(Далі вказані контакти Асоціації, проте я їх тут публікувати не буду, аби ніхто не закидав мені рекламування. Кому треба, легко знайде в Інтернеті).
21 листопада 2008 р.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.