Руслан Кухарчук Журналіст, медіа-менеджер, голова Асоціації "Новомедіа"

Гривню добивають банкіри і експортери

14 листопада 2012, 12:38

Фактори, які визначають процеси у фінансовій сфері, здебільшого геть не матеріальні і не виробничі. Ці фактори – абстрактні. Наприклад, політична нестабільність, очікування населення, інформаційні повідомлення, необдумані слова якогось банкіра (або ж навмисно "необдумані").

І хто-хто, а от банкіри і експортери чудово про це знають і цим користуються. Саме вони створюють регулярні проблеми навколо курсу гривні. Саме банки і експортери відверто псують настрій більшості українців, які мають доходи у гривнях.

Банкіри

Зо тижні два тому я зайшов до великого банківського відділення на Хрещатику обміняти кілька сотень доларів. Після мене до каси підійшов чолов'яга з проханням продати йому мою ж валюту. Касир відмовилася. Ошелешений я повертаюся і запитую панянку: "А чому це?" У відповідь: "Банк накопичує долари для своїх виплат". І так у кількох банках. Що це, як не реальне штучне створення паніки?!

Банкіри ходять на свої сходки до Нацбанку. Після чаю і кави в Арбузова, звісно, ще ведуть сепаратні переговори у своїх колах голів комерційних банків. І постійно про щось там домовляються, і більшість домовленостей нам ніколи відомою не буде. Банкіри – це специфічна тусівка в усьому світі, яка для публіки виглядає респектабельно, але по факту є любителями сумнівних фінансових ігрищ різного масштабу. І після чергового їхнього чаювання у вузькому колі, ми вранці ніде не можемо купити валюту.

Звісно, Арбузов показово просить фінустанови не створювати паніку, мовляв, НБУ курс гривні не змінює. Але всі комерційні банкіри розуміють, що їм дають зелене світло на стимулювання панічних настроїв. Мотив банків зрозумілий, фінансові ігрища – це їхній хліб і хобі. Але от чому НБУ так мляво поводиться? Насправді, Арбузов справляє враження людини з достатньо міцною волею. Як треба, то зміг змусити всю країну міняти валюту за паспортами. А змусити банки не ховати валюту у шухляду слабо?

Валютне регулювання і нагляд за діяльністю банків – одні з головних завдань НБУ. Принаймні, так написано у законі. Ну то, може, варто якось виконувати свої статутні завдання?!

Експортери

Експортери – це ще одна каста недоторканих. Звісна річ, що експорт – свята річ для розвитку національної економіки і промисловості. Але під час чергових ігрищ з курсом національної валюти на його зниження чомусь регулярно закрадаються сумніви щодо об'єктивності процесу. Тим більше, що в Україні всі найбільші експортери – близькі друзі влади і спонсори провладних політичних кіл.

Експортери мають стабільні валютні контракти, які укладаються заздалегідь, і часто – не на один рік. Отже вони мають фіксовані обсяги валютних надходжень. Проте намагання підвищувати рентабельність і збільшувати прибуток регулярно штовхає їх на пошуки нових пригод.

Піднімати доларову вартість своєї продукції на зовнішніх ринках – безперспективних шлях, дурних покупців немає. Тоді в експортерів залишається ще один варіант – наганяти рентабельність за рахунок підвищення курсу долару (автоматично зниження вартості гривні) на внутрішньому ринку. Бо ж зарплату та чимало інших платежів вони роблять саме у національній валюті.

І якщо з банками повинен розібратися НБУ і Арбузов. То привести до тями експортерів – святий обов'язок КМУ і Азарова. (Сорі за наївність!) Було б непогано законодавчо змусити всіх найбільших експортерів (передусім металургів) прив'язувати зарплати на своїх підприємствах до курсу долару. Тоді в них поменшає бажання через свої важелі впливу на Уряд і Нацбанк стимулювати девальвацію гривні.

powered by lun.ua
Коментарі — 28
shumer _ 15.11.2012 19:15
IP: 78.25.20.---
Gonta_20:
Но кто-нибудь может ответить на ряд дурацких вопросов. Как может курс гривни напрямую влиять на внешнеторговые операции: мы что что-то продаем или покупаем на внешнем рынке за национальную валюту?...
Отвечу на первый вопрос (на все отвечать – не хватит времени). Да, напрямую влияет – если национальная валюта девальвирует, то происходит удорожание импорта, вследствие чего его объемы сокращаются. Это существенно ограничило импорт в 2008 году и сократить растущий дефицит торгового баланса. Если упрощенно – представьте, что сегодня за 1 доллар дают 5 гривен, а завтра – 9. Возьмем для примера условный товар за рубежом, который стоит 100 долларов. Для того, чтобы его ввезти сегодня – вам нужно потратить 500 гривен (чтобы купить 100 долларов и заплатить за товар), а чтобы сделать это завтра – уже 900. Если на рынке есть идентичный товар, но по цене 600 грн., то, как вы понимаете, не очень выгодно ввозить что-то по 900.
Spirito _ 15.11.2012 12:52
IP: 93.72.94.---
УНИАН. " За два года вывели в оффшоры 70 миллиардов долларов,это целый бюджет страны – это гривня,которая была конвертирована и вывезена из страны,её пока нет в Украине." – заявила Кужель. (?)
Gonta_20 _ 15.11.2012 11:40
IP: 88.81.233.---
Вот у нас постоянно пишут, в т.ч. и "эксперты", что гривну необходимо девальвировать из-за отрицательного сальдо внешнеторгового баланса. Но кто-нибудь может ответить на ряд дурацких вопросов. Как может курс гривни напрямую влиять на внешнеторговые операции: мы что что-то продаем или покупаем на внешнем рынке за национальную валюту? Или почему установился отрицательный торговый баланс? Уверен, что нам в кредит никто ничего не дает. Поэтому эти доллары и евро для импортных операций где-то реально берутся? И почему внешний рынок экспорта-импорта сам себя не регулирует: не хватает валюты – меньше покупаем (потому что не на что) и баланс выравнивается? В каждом отдельном домохозяйстве или компании этот принцип действует: никто не тратит больше, чем зарабатывает (это физически невозможно). А вот в государстве этот закон почему-то не работает. Я тут только про внешние отношения, потому что внутренний рынок и его регулирование это отдельная тема.
Al La _ 15.11.2012 09:53
IP: 212.82.212.---
Хорошо бы заставить. Принуждение – это вообще основа рыночной экономики. Краеугольный камень, так сказать. Административно устанавливаем курс доллара, и дрючим всех, кто ставит доведенную высочайшим указом цифру под сомнение. Нормалек.
А банкиры пусть туфли идут чистить. Не нужно их столько.
Al La _ 15.11.2012 09:50
IP: 212.82.212.---
Vivat-UA 1:
Може автору зробити інший аналіз? Наприклад,власної сечі.
В этом тоже нужно быть специалистом)
GvinPin _ 15.11.2012 01:51
IP: 193.16.101.---
Затягування з девальвацією гривні і валютні інтевенції НБУ по низькому курсу це лише золотий парашут для власників великих гривневих накопичень з метою дати їх перевести у валюту перед падінням гривні.
GvinPin _ 15.11.2012 01:35
IP: 193.16.101.---
Фіксований занижений курс, це інструмент інфляційного відйому коштів населення, який дозволяє накачувати держбюджет не забезпеченою емісійною гривнею, не даючи можливості втечі у валютні збереження. Відсутність еквівалентного обміну валюти на гривню стимулює її втечу в офшори, але ні, зрозуміло, імпортери, при фіксованому курсі, ні експортери не страждають (якщо навіть це не одні і тіж особи, що сумнівно) експортери продають за валюту і купують сировину чи енергоносії за валюту, якщо ж їм треба гривня то її завжди можна отримати через товарно-імпортні операції через офшори з великим зиском для себе. Тому скасування фіксованого курсу гривні не буде в цьому ніхто не зацікавлений.

Звичайно, періодично виникає потреба раптовим стрибком (щоб пересічна маса не встигла купити валюту) девальвувати гривню для встановлення еквівалентного обміну з метою поповнення валютних запасів, які знову підуть на підтримання фіксованоного курсу. Такий собі насос.
shumer _ 14.11.2012 17:21
IP: 78.25.20.---
Гривна у нас не выполняет роль инструмента регулирования конкурентоспособности. (Хотя по правде говоря, он не являются решающим, но это так, к слову). Это, макроэкономический (типа сдерживаем инфляцию) и, увы, политический инструмент – держим ее до "посинения" торгового баланса и экономики, а потом спускаем с такой скоростью, что свистит и в ушах, и кошельках (при этом о публичной и информационной работе НБУ теперь принято молчать – ввиду ее сильнейшей атрофированности). Ну и, конечно, некоторые особо осведомленные и приближенные успевают подзаработать. А реплика автора – это взгляд человека у окошка обменника. Не более.
Олег Марчук _ 14.11.2012 17:01
IP: 93.178.243.---
Добре все розписав, пропозиція в кінці мені сподобалась, якщо її реалізувати може постати 2-ге питання: навіщо потрібна гривня? Якщо ми все прив'язуємо до долара: кредити, нерухомість, авто, газ, бензин, зерно... чи не доцільніше було б замінити гривню доларом? Люди перестануть нарешті вкладати зароблене в долари, а почнуть вкладати в банки, ліквідуємо НБУ, від нього все одно самі проблеми, рештки функцій, які лишаться можна передати до Держфінпослуг
mestniy _ 14.11.2012 16:31
IP: 178.137.9.---
Коротко, зрозуміло, в яблучко!
Cienfuegos _ 14.11.2012 15:55
IP: 46.203.46.---
Gleb 78:
Ясно одно – выбрали бы в президенты ЮВ, умеющую усмитрить банкиров (история с банком "Надра" тому подтверждение) и тяготеющую к импортерам, доллар стопудово был бы сейчас копеек по 70. Как в СССР.
Да,это она могеть.Надру положила качественно,на пятёрку
vandraren _ 14.11.2012 15:53
IP: 193.169.80.---
Козьма Прутков говорил: "Зри в корень". А по сему, основа любого экономического кризиса – жульничество, жадность и алчность. А нашим деятелям этого не занимать. Ибо в мире людей все зависит только от них. Вот такая философия. В этом вся суть.
Тверезий _ 14.11.2012 15:04
IP: 91.208.52.---
Ну дуже бредова стаття. Як експортери фізично можуть наганяти курс? І звісно ж, що паніка на безготівковому міжбанківському ринку, де банки продають або купують валюту для своїх клієнтів і за їх заявками наганяється касирами, які прячуть готівкові сотки для родичів.
Автор явно переплутав причини та наслідки.
Щоб банально зрівняти торгівельний баланс, тобто мати стільки валюти від експорту, щоб вистачало на імпорт та зовнішні платежі курс мав би бути вже 10 грн.
Vivat-UA 1 _ 14.11.2012 14:53
IP: 46.203.43.---
Може автору зробити інший аналіз? Наприклад,власної сечі.
Petttro _ 14.11.2012 14:46
IP: 91.201.246.---
"Какие руки, какие ноги..." При чем тут банкиры и экспортеры? Наша валюта всего-лишь показывает, сколько стоят наши товары и услуги. Чего такого мы умеем, за что будут много платить? Наши хреновенькие товары и хамоватые услуги будут продолжать дешеветь, а с ними и гривна.
Gennadiy Skaraeff _ 14.11.2012 14:14
IP: 46.203.85.---
Ахметову нужно отбить вложенные в партию регионов деньги. Это сделать легко за счет повышения курса доллара. Хорошо, когда в кармане есть президент и национальный банк... И куча дебилов, которые из года в год голосуют за 'стабильность'
alexa71 _ 14.11.2012 13:46
IP: 95.135.18.---
Alex:
І яка чатка експорту послуг українських підприємців на АйТі ринку?
Так смислу заводити валюту в Україну і так немає. Це якщо Україна не держава, а просто країна. І в Росію немає смислу заводити валюту, але заводять. Тільки Березовський не хотів заводити один.
Alex _ 14.11.2012 13:41
IP: 176.36.19.---
alexa71:
Це буде вже щось реальне.
Вы очень узко мыслите. После этого сразу поток валюты в страну значительно упадет, налоговые отчисления упадут. Сейчас есть сотни способов оптимизации, не будет смысла в Украину заводить валюту.
Alex _ 14.11.2012 13:39
IP: 176.36.19.---
alexa71:
Це що сотні тисяч підприємців на айті ринку в Україні експортують, що не хочуть продавати валюту? Ноутбуки в Києві випускають чи мобільники під Харковом? Чи в них оплата у валюті, НБУ друкує вже валюту?
Вы вообще не в теме. Причем здесь мобильники и ноутбуки? Они услуги экспортируют, аутсорсинг. У них прямые договора с западными партнерами. Им платится валюта.
alexa71 _ 14.11.2012 13:29
IP: 95.135.18.---
Alex:
Не статья а ерунда. Во-первых экспортом занимаются не только олигархи приближенные к власти а еще и сотни тысяч предпринимателей, особенно на айти рынке. Какая есть причина заставлять их продавать их честно заработанную валюту за копейки????? Ну вот объясните, они ведь и так платят налоги, но не хотят они продавать валюту по текущему курсу. И так налогами душат, еще и заработанное забирают, какой дурак здесь захочет после такого налоги платить. Сейчас способов оптимизации много...
Це що сотні тисяч підприємців на айті ринку в Україні експортують, що не хочуть продавати валюту? Ноутбуки в Києві випускають чи мобільники під Харковом? Чи в них оплата у валюті, НБУ друкує вже валюту?
alexa71 _ 14.11.2012 13:26
IP: 95.135.18.---
Зарплату прив'яжуть до долара, це нічого не змінить.Навіть якщо податки прив'яжуть, теж нічого не змінить. Вся суть у постійному падінні гривні.
Ось опозиція вся і об'єднана і ударна і націонал-соціалістична може щось зробити. Замість того щоб скавунчати під Качанівкою і звати народ на світлий шлях боротьби з режимами по всьому світу, може спробувати пришвидшити підписання президентом законопроекту про обов'язковий продаж 50% валютної виручки на міжбанку.
Це буде вже щось реальне.
Alex _ 14.11.2012 13:26
IP: 176.36.19.---
Не статья а ерунда. Во-первых экспортом занимаются не только олигархи приближенные к власти а еще и сотни тысяч предпринимателей, особенно на айти рынке. Какая есть причина заставлять их продавать их честно заработанную валюту за копейки????? Ну вот объясните, они ведь и так платят налоги, но не хотят они продавать валюту по текущему курсу. И так налогами душат, еще и заработанное забирают, какой дурак здесь захочет после такого налоги платить. Сейчас способов оптимизации много...
ramboombar _ 14.11.2012 13:22
IP: 94.179.120.---
Курс валюти – це термометр економіки. Якщо хворому і його сім'ї не будуть показувати реальну температуру, і підлаштовувати показники під певний стандарт для заспокоєння переживань, то наслідки можуть бути трагічні. Дія за принципом "Нам би ніч протриматись"
Anatoly Tretyakov _ 14.11.2012 13:14
IP: 85.90.221.---
Чукотские мотивы – что вижу то пою (С) Народное творчество.
Великий журналист после "победы" над гомосексуалами решил взяться за банкиров и экспортеров. Это вам не голубые могут и больно сделать;).
Идите лучше, мол-чел, приставать к Ляшко – народу нравятся бои клоунов.
Velar _ 14.11.2012 13:10
IP: 193.93.185.---
Gena Romankov:
Дворовые спорят о чем угодно,а здесь молчат,как вроде это высокая материя,Где комментарии на злобу дня, люди?
О чем тут спорить? О том как непрофильный журналист, ничего не смыслящий в финансах, написал какую-то ерунду? Зачем тратить время на обсуждение этой ахинеи, поданой под видом статьи?

Гривня "давно добита". За то, что она до сих пор держится возле отметки 8 (плюс-минус) заплачено из нашего кармана и даже уже из кармана наших детей. Мы реально более нищие, чем это кажется в настоящий момент, просто расплачиваться будем чуть позднее. Вот и вся выжимка из текущих реалий.

Довели до этого страну последовательно 2 супернепрофессиональных правительства Тимошенко и Азарова. Банкиры и экспортеры – это все вторично. Это лишь бизнесмены, которые ищут свою выгоду.
Зеленський63 Aтака Путіна1280 Корупція1418 Україна та Європа1122 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter