Wikileaks
Документи, опубліковані на сайті Wikileaks, аналіз одного з яких, зроблений британською газетою "Guardian", буде приведено нижче, дають документальні підтвердження тому, що Партію регіонів фінансують кримінальні структури. Двома головними спонсорами виборчої кампанії Віктора Януковича у 2010 році були Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ.
Книга "Донецька мафія", вперше опублікована в 2005 році, а згодом у 2007 році, спричинила великий скандал в Україні. Партія регіонів намагалася заборонити цю книгу, а одного з її редакторів було ув'язнено.
У розділі цієї книги, присвяченому Ахметову, написано, що в 1988 році його викликали на допит за звинуваченнями в тому, що він входив до організованої злочинної групи, яка займалася грабунками та вбивствами на Донбасі. Вказана інформація міститься в документі КДБ, який показав журналістам колишній офіцер КДБ, який, у свою чергу, був зв'язковим із департаментом Міністерства внутрішніх справ, що займався боротьбою з організованою злочинністю на Донбасі в 1980-х роках.
Один із членів кримінального угрупування, якого було ув'язнено, дав свідчення про те, що членом групи був "Рінат Ахметов, який народився у 1966 році". Ім'я Ахметова немає в архівах тих, хто служив у радянських збройних силах в Донецькій області протягом 1980-х років, що може свідчити про те, що він відкупився від служби. У першій половині 1990-х років Ахметов був "правою рукою" Ахата Брагіна – відомого донецького бізнесмена та кримінального авторитета за прізвиськом "Алік Грек". Брагіна було вбито на стадіоні донецького футбольного клубу "Шахтар", яким він тоді володів, у жовтні 1995 року – за рік до смерті Євгена Щербаня. На думку політичного експерта Костя Бондаренка, Ахметов перейняв бізнес Брагіна, оскільки мав "високий авторитет і залізну волю, а також був менеджером Брагіна". Крім того, Брагін був "наставником по життю" Ахметова.
Після того, як у 1997 році губернатором Донецької області став Янукович, лідерів організованої злочинності, таких як Ахметов, було інтегровано в бізнес, і під час другого президентського терміну Леоніда Кучми вони стали повноправними олігархами. У 2008 році, напередодні світової фінансової кризи, журнал "Корреспондент" оцінив статки Ахметова в 31 мільярд доларів – за цим показником він став найбагатшою людиною Євразії, випередивши навіть найбагатшого російського олігарха Олега Дерипаску. Україна не має російських запасів нафти, газу, золота чи діамантів, і тому Ахметов не міг заробити такі статки легальним шляхом.
Документи на Wikileaks з приводу України показують, як у беззаконні 1990-і роки російський та український президенти допустили організовану злочинність до контролю над великим бізнесом, зокрема, енергетичним. Газові посередники контролювали особи, близькі до мафіозного боса Семена Могилевича. Найбільша послуга Фірташа Януковичу полягала в тому, що він дав йому користуватися телеканалом "Інтер", 60% якого, за даними Wikileaks, належать саме Фірташу.
Документи на Wikileaks також виявили чотири важливі факти.
По-перше, Фірташ був близьким союзником Віктора Ющенка і – подібно до Ахметова – лобіював створення широкої коаліції між "Нашою Україною" та Партією регіонів. Широку коаліцію після парламентських виборів 2006 року підтримував також колишній лідер "Нашої України" Юрій Єхануров, а з 2007 року – після заснування партії "Єдиний центр", п'ятої колони Януковича, – Віктор Балога.
По-друге, Фірташ зізнався в тому, що намагався не допустити створення коаліції між БЮТ і Партією регіонів протягом зими 2008 року – весни 2009 року. Тому лицемірно вважати, що така коаліція була б поганою, а коаліція "Нашої України" та Партії регіонів – хорошою. Ідея створити широку коаліцію для того, щоб об'єднати українські еліти та побороти світову фінансову кризу, була доброю, однак потаємний характер переговорів і плани змінити Конституцію були великими помилками, що знівелювали її цінність.
По-третє, Тимошенко була єдиним українським політичним лідером, який постійно виступав за усунення газових посередників.
По-четверте, жовтневий "аудит" діяльності уряду Тимошенко 2007-2010 років був, як зазначили представники міжнародної організації "Transparency International", що займається моніторингом корупції, політично однобоким, адже абсурдно вважати, що лише один з чотирнадцяти українських урядів був "корумпованим". Ще більш абсурдним це виглядає зараз, коли документи на Wikileaks підтвердили, що Партію регіонів і Януковича фінансує кримінал.
WikiLeaks: російський мафіозний бос пов'язаний з постачальником енергоносіїв до ЄС
Люк Гардінг
1 грудня 2010
За даними посла США в Києві, поставки газу до України та країн ЄС пов'язані з російською мафією.
Його депеша була оприлюднена WikiLeaks після того, як тодішній Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко розповіла БіБіСі, що вона має "документальні докази того, що за компанією РосУкрЕнерго (РУЕ) стоять потужні кримінальні структури".
Чутки про те, що російський кримінальний барон Семен Могилевич має приховані інтереси у зареєстрованій в Швейцарії РУЕ, яка постачає газ з Середньої Азії, ходили вже давно.
Половиною компанії номінально володіє український мільярдер Дмитро Фірташ. (Російська державна компанія володіє другою половиною). Під час конфіденційної зустрічі з послом Фірташ визнав, що насправді за його багатомільярдною газовою компанією стоїть Могилевич. Він наполягав, що у 1990-х в Україні було неможливо вести бізнес, не укладаючи брудні угоди з організованою злочинністю.
У таємній записці Посол Вільям Тейлор написав: "Він [Фірташ] визнав зв'язки з організованим злочинцем Семеном Могилевичем, заявивши, що йому було потрібне схвалення Могилевича, щоб потрапити у бізнес." Тейлор зазначив, що "м'яко кажучи" Фірташ прийшов на зустріч з ним 8 грудня 2008 та "довго говорив про свій бізнес та політику, очевидно намагаючись покращити свій імідж перед урядом США".
Його аргументи були відкрито "своєкорисливими", писав Тейлор. "У довгому монолозі Фірташ описав свою еволюцію як бізнесмена від самого початку як торговця продуктами до створення РУЕ... Він був непохитним, наполягаючи, що не здійснив жодного злочину, коли будував свою бізнес імперію, та зазначив, що стороннім все ще важко зрозуміти той період беззаконня, який запанував в Україні після розпаду Радянського Союзу".
Тейлор розпитував олігарха про його зв'язки з організованою злочинністю в Росії. Українська преса досить широко висвітлювала коло справжніх бенефіціарів РУЕ, включаючи Могилевича. Фірташ відповів, що було неможливо підступитись до посадовця, "не зустрівшись також з членом організованого злочинного угруповання".
Далі в депеші йдеться: "Фірташ визнав, що коли він створював свій бізнес, йому був потрібен, і він його отримав, дозвіл Могилевича, однак він заперечив тісні відносини з останнім".
В інших депешах зазначається, що ці двоє були тісно пов'язані через "спільні офшорні холдинги" та "особисті взаємовідносини". У них також спільний адвокат.
Під час відвертої розмови з послом Фірташ зробив різкий випад проти Тимошенко. На той час вона погрузла у протистоянні зі своїм колишнім соратником по Помаранчевій революції тодішнім президентом Віктором Ющенком. Фірташ назвав себе "близьким другом" Ющенка та його довіреною особою, тому його обурення було зрозумілим. За місяць до того, як він зустрівся з Тейлором, Тимошенко уклала тимчасову угоду з російським прем'єр-міністром Володимиром Путіним щодо усунення посередників з газової торгівлі з Росією. Метою цієї угоди, яку все ще не було запроваджено, було позбутись РосУкрЕнерго.
США заявляють, що Могилевич є одним з головних міжнародних мафіозних босів. Вони звинувачують його у створенні у 1990-х найпотужнішої кримінальної групи у Східній Європі. Він входить до десятки найбільш розшукуваних ФБР злочинців через свою участь у багатомільярдному шахрайстві, до якого була причетна одна з пенсільванських компаній у 90-х.
Росіяни заарештували Могилевича у 2008 за звинуваченнями в ухилянні від сплати податків за мережу магазинів косметики. Однак у 2009 його загадково відпустили. Міністр внутрішніх справ Росії називає ці звинувачення "не дуже серйозними". Сама ж депеша є дуже недоречною для чинного проросійського президента України Віктора Януковича. Засновник та голова Групи "DF" Дмитро Фірташ є одним з основних олігархів, які фінансували повернення Януковича до влади цього року. Бізнесові інтереси Фірташа в Європі включають енергетику, хімічну промисловість та нерухомість, він також володіє впливовим українським телеканалом.
У своїй депеші Тейлор зазначив, що газова торгівля зробила Фірташа надзвичайно багатим: "До 2006 Фірташ мав статок у приблизно 5 мільярдів доларів, однак більшість експертів були переконані, що він применшив його справжній розмір, та оцінювали його статок у десятки мільярдів. У своїй розмові з послом Фірташ не сказав нічого про своє багатство".
http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/01/wikileaks-cables-russian-mafia-gas
WikiLeaks cables link Russian mafia boss to EU gas supplies
Semyon Mogilevich, one of FBI's most wanted people, identified as real power behind billionaire owner of Ukrainian-based RUE
US embassy cables show the Russian mafia boss Semyon Mogilevich is linked to RosUkrEnergo gas company. Photograph: FBI/AFP/Getty Images
Gas supplies to Ukraine and EU states are linked to the Russian mafia, according to the US ambassador in Kiev.
His cable, released by WikiLeaks, followed statements by the then prime minister of Ukraine, Yulia Tymoshenko, to the BBC that she had "documented proof that some powerful criminal structures are behind the RosUkrEnergo (RUE) company".
Allegations have long swirled that the Russian crime don Semyon Mogilevich had covert interests in Swiss-registered RUE, which distributes gas from central Asia.
A billionaire Ukrainian businessman, Dmitry Firtash, nominally owns nearly half the company. (The Russian state firm Gazprom owns the other half.) In a confidential meeting with the ambassador, Firtash admitted Mogilevich was the real power behind his own multibillion-dollar gas interests. He insisted it was impossible to do business in Ukraine in the 1990s without striking sleazy deals with organised criminals.
In a secret memo the ambassador, William Taylor, wrote: "He [Firtash] acknowledged ties to Russian organised crime figure Semyon Mogilevich, stating he had needed Mogilevich's approval to get into business in the first place." Taylor said the "softly spoken" Firtash had come to see him on 8 December 2008 and "spoke at length about his business and politics in a visible effort to improve his image with the USG [United States government]".
His arguments were obviously "self-interested", Taylor said. "In a lengthy monologue Firtash described his evolution as a businessman from his beginnings as a food trader to the creation of RUE... He was adamant that he had not committed a single crime when building his business empire and argued that outsiders still failed to understand the period of lawlessness that reigned in Ukraine after the collapse of the Soviet Union."
Taylor grilled the oligarch about his alleged ties to Russian organised crime. The Ukrainian press had widely reported that RUE's circle of true beneficiaries included Mogilevich. Firtash countered that it had been impossible to approach a government official for any reason "without also meeting an organised crime member".
The cable stated: "Firtash acknowledged that he needed, and received, permission from Mogilevich when he established various businesses, but he denied any close relationship to him."
Other cables said the two men were closely linked through "joint holdings in offshore vehicles" and "mutual personal relationships". They also share the same lawyer.
During his frank conversation with the ambassador, Firtash launched an attack on Tymoshenko. At the time she was locked in a power struggle with her former Orange Revolution ally Viktor Yushchenko, who was president. Firtash called himself Yushchenko's "close friend" and confidant, and his anger was understandable. A month before he met the ambassador, Tymoshenko had reached a provisional agreement with the Russian prime minister, Vladimir Putin, to abolish all intermediaries in the murky gas trade with Russia. The deal – still unimplemented – was specifically drawn up to get rid of RosUkrEnergo.
.
The US says Mogilevich is one of the world's top mafia bosses, accusing him of creating eastern Europe's most powerful crime group in the 1990s. He is on the list of the FBI's 10 most wanted fugitives for his alleged part in a multimillion-dollar fraud involving a Pennsylvania-based company in the 90s.
The Russians arrested Mogilevich in 2008 over tax evasion at a cosmetics chain. But in 2009 he was mysteriously released. Russia's interior ministry described the charges against him as "not of a particularly grave nature". The cable is deeply embarrassing for Ukraine's new pro-Russian president, Viktor Yanukovych. Firtash, the founder and chairman of Group DF, is one of the main oligarchs who financed Yanukovych's rise to power this year.Firtash's business interests across Europe include energy, chemicals and real estate, and he owns an influential Ukrainian TV station.
In his cable Taylor noted that the gas trade had made Firtash staggeringly rich: "By 2006 Firtash's estimated worth was over $5bn, but most experts believed that Firtash had low-balled his true worth and estimated it was in the tens of billions. In his conversation with the ambassador Firtash gave no indication of the scope of his wealth."
http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/01/wikileaks-cables-russian-mafia-gas