8 липня 2019, 13:12

Чи уточнять підсудність Вищого антикорупційного суду?

Не пройшло і 5 років!

Сьогодні сталось те, чого варто було очікувати вже досить давно. Нарешті розробили уточнення підсудності для Вищого антикорупційного суду (ВАКС), а сам законопроект вніс Президент України Володимир Зеленський. Правки, запропоновані "гарантом Конституції" усувають потенційну проблему перенавантаження суддів ВАКС та забезпечать більш ефективний розгляд кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів високопосадовців.

Нагадаю, що чинна редакція Закону "Про Вищий антикорупційний суд" була прийнята 7 червня 2018 року. Згодом експерти дійшли висновку, що норми, закладені в цьому акті, дають "лазівку" для того, щоб засипати ВАКС всіма корупційними кейсами. Іншими словами, замість близько 200 проваджень, що розслідувались НАБУ та процесуально скеровувались САП, до ВАКС мало перейти порядка 3600 проваджень. В цифрах – це 5% кейсів. А тепер уявіть, що ці провадження мали б розглядати 26 суддів суддів першої інстанції ВАКС та 12 суддів Апеляційної палати (так, ВАКС складається відразу з двох судів, якщо дуже просто пояснювати). Оперативність була б нульовою. При цьому нормальний розгляд, наприклад, справи умовного Насірова відбулось за декілька років.

Що ж пропонує Зеленський? Цілком очевидні речі.

Перш за все, згадана інституція зосередиться на кримінальних провадженнях, що внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань з дня початку роботи цього суду або до дня початку його роботи, якщо досудове розслідування здійснюється або здійснювалось детективами НАБУ і закінчено прокурорами САП.

По-друге, після початку роботи ВАКС слідчі судді інших судів перестануть приймати до розгляду клопотання і скарги, суди першої інстанції – обвинувальні акти та інші документи, апеляційні суди – апеляційні скарги.

По-третє, клопотання і скарги, що вже надійшли до слідчих суддів інших судів, але не були розглянути до дня початку роботи ВАКС, передаються до згаданого суду.

По-четверте, якщо розгляд у судах першої та апеляційної інстанцій не завершено до дня початку роботи ВАКС, ці провадження також передаються до згаданого суду в установленому порядку.

І наостанок, оскарження судових рішень, ухвалених до дня початку роботи ВАКС, здійснюється за правилами підсудності, передбаченими цим Кодексом. А заяви про перегляд за нововиявленими обставинами судових рішень, що ухвалені судами першої та апеляційної інстанцій до дня початку роботи ВАКС, подаються до ВАКС та розглядаються ним у встановленому порядку.

Отже, Зеленський просто фіналізує те, що мали продумати ще рік тому.

Добре, тоді не здогадались, але розмови про вищезгадані ризики отримати навалу корупційних кейсів на розгляд тривають з осені 2018-го. Чому ні народні депутати, ні екс-президент Порошенко не захотіли доопрацювати документ? Можемо лише здогадувати. Між тим, голосування за внесений Зеленським законопроект або підтвердить, або спростує тезу про те, що Порошенко разом зі своїми сателітами цілеспрямовано блокував створення антикорупційної інсфраструктури, включаючи повноцінний запуск Антикорупційного суду. Для бодай часткової репутаційної реабілітації – треба депутатам натиснути кнопку "ЗА" під час голосування за зміни.

P. S. Запуск ВАКС відбудеться 5 вересня. Суду допомогли з повноцінним приміщенням для роботи. Судді відібрані і призначені. Керівник Апарату – також. Що буде далі -- побачимо.

АРМА і пустота: що робити з неробами в цьому агентстві?

Позавчора, 6 липня 2022 року, на сайті Нацагентства з повернення активів (надалі – АРМА) опублікували новину про особливості канадської моделі конфіскації російських активів...

Які тези у депутатів групи Коломойського-Авакова щодо звільнень в КМУ, НАБУ, ОГП?

Завтра має відбутися двобій за контроль відразу за кількома напрямками – очолення Уряду та силових органів. Серед депутатів почали розповсюджувати тези, якими завтра намагатимуться "звалити" прем'єр-міністра Олексія Гончарука, директора НАБУ Артема Ситника та Генпрокурора Руслана Рябошапку...

Порядок "беспорядку" в РГК при ДБР: що не так?

Вчора на сайті Президента України з'явився Порядок проведення відбору до Ради громадського контролю при ДБР. Ми не будемо довго розмазувати "масло по батону", а просто вкажемо на очевидні промахи, які варто швидко виправити: • Замість мотиваційного листа з'явилось есе на задану конкурсною комісією тему – заміна довільного "твору" на матеріал, який фактично будуть оцінювати є дискримінаційною умовою...

Як поліція розслідує ''злочини'' громадськості?

Черговий виток намагання дискредитувати мене на марші. Близько 2 тижнів тому нардеп Сашко Дубінський опублікував в коментарях інформацію, які нібито мала мене збентежити – стосовно мене відкрили провадження за ознаками злочину по ст...

Монобільшість в Раді: що має зробити "Слуга народу"?

МОНОБІЛЬШІСТЬ – це не тільки грандіозні можливості, але й абсолютна відповідальність за долю країни. Можна довго аналізувати всі фактори, що склались в єдиний результат, але про успіхи можна швидко забувати, якщо не реалізовувати задумане...

Чи уточнять підсудність Вищого антикорупційного суду?

Не пройшло і 5 років! Сьогодні сталось те, чого варто було очікувати вже досить давно. Нарешті розробили уточнення підсудності для Вищого антикорупційного суду (ВАКС), а сам законопроект вніс Президент України Володимир Зеленський...