Ющенко-Тимошенко: хто кого?
За два місяці Ющенко повністю поламав політичну ситуацію на свою користь.
Згадаймо серпень місяць – уряд Тимошенко не змогли відправити у відставку, парламент пішов на канікули, прем'єр має коаліцію в 227 голосів і постійний резерв у вигляді комуністів. Її перспективи безхмарні. Ющенко виглядає немічним і списаним на пенсію. Влада сама падає в руки Тимошенко.
Що ми маємо сьогодні? Коаліції немає, парламент розпущений, наступна мета – усунення Тимошенко з посади прем'єра, яка є плацдармом для її президентства.
Треба просто правильно розуміти мотиви Ющенка. Не говорити пафосні слова про реформи, а жити цинічними політичними реаліями.
Зараз Ющенко розуміє: для того, щоб зберегти владу, треба нейтралізувати Тимошенко. Щоб прибрати Тимошенко з уряду, треба провести дострокові вибори. Ця для телеглядача виглядає драмою. А для Ющенка вибори – це лише один з інструментів. Треба? Не питання – вибори оголошені!
І хоча БЮТівці намагаються чинити спротив, дострокові вибори будуть.
Згадаймо 2007 рік. Тоді було агресивне несприйняття указів Ющенка про розпуск парламенту Януковичем з Морозом. Тоді були сумнівні підстави для дострокових виборів. Але вони все одно відбулися.
А зараз, порівняно з попередньою ситуацією, Ющенко має набагато сприятливіші умови домогтися свого.
По-перше, конституційність підстави для розпуску парламенту не викликає ні в кого сумнівів. Коаліції у парламенті немає зараз і не буде 16 жовтня, коли, на думку частини юристів, Ющенко мав би отримати право на припинення повноважень Верховної Ради.
По-друге, зараз Ющенко співпрацює з лояльним до себе спікером парламенту – на відміну від 2007 року, коли Олександр Мороз постійно гальмував процес виборів.
По-третє - ще одна відмінність нинішньої ситуації – зараз Ющенко має вплив на уряд, де контролює щонайменше 10 міністрів. У разі загострення ситуації, саботажу виборів з боку Тимошенко, вони можуть облишити свої посади, поставивши під сумнів усю легітимність Кабміну. Парламент розпущений, коаліції немає, призначити нових урядовців на місце відставників нікому. Президент стане єдиним повноцінним органом влади.
По-четверте, для Тимошенко неможливо отримати негативний вердикт стосовно указу про розпуск парламенту в Конституційному суді. Не менше половини членів КС чутливі до побажань Банкової та Партії регіонів, яка сьогодні є союзником Ющенка.
По-п'яте, Ющенко і Партія регіонів мають абсолютну більшість у керівництві Центрвиборчкому. Голова ЦВК – людина президента, секретар комісії, яка також підписує всі рішення – сестра Олени Лукаш з Партії регіонів.
По-шосте, помиляються ті, хто думає, що Ющенко має начебто остерігатися виборів через падіння рейтингу НУНС, і як наслідок – зменшення фракції у парламенті.
Насправді, як показали останні події зі збором підписів за коаліцію з БЮТ, у фракції НУНС президент контролює не 72, а близько 40 депутатів. Решта ж переключилася на співпрацю з Тимошенко.
Тобто справжня мета Ющенка у новій Верховній Раді – не 72, а мінімум 40 депутатів.
Є всі шанси, що внаслідок дострокових виборів фракція Ющенка матиме не менше 40 депутатів – для цього треба буде набрати близько 8%, що "Нашій Україні" цілком під силу.
Другою опорою Ющенка у новому парламенті має стати фракція... Черновецького-Балоги.
В'ячеслав Кириленко категорично відмовився блокувати "Нашу Україну" з "Єдиним центром". У цих умовах глава секретаріату цілком серйозно проробляє варіант блоку з мером Києва.
Хоча опитування Центру Разумкова, проведене на замовлення Леоніда Черновецького, показало йому рейтинг 0,9% у всеукраїнському вимірі, мер має всі шанси.
Для того, щоб набрати 3% на виборах по країні, треба заручитися підтримкою близько 800 тисяч виборців. Черновецький 300 тисяч може взяти в Києві. Балога 200 тисяч може привезти з Закарпаття. Решту голосів можна дібрати/докупити/додавити.
Далі.
Не факт, що Янукович знову очолить уряд. Він сам відчуває, що соратники поступово списують його в архів, тому оголошує начальником виборчого штабу Партії регіонів особисто себе. Це треба Януковичу, щоб потім тримати в своїх руках усі майбутні переговори.
Янукович розуміє, що єдиною запорукою його спокійного прем'єрства є домовленість з Ющенком.
Президент почне спекулювати своїм правом вносити кандидатуру прем'єра. Він вимагатиме коаліційної угоди на 100 сторінок. Потім згадають про норму закону про Кабмін, за якою прем'єром не може стати людина з непогашеною судимістю.
Потім у найвідповідальніший момент згадають, що МВС у 2006 році порушувало кримінальну справу за підробку рішень суду, які зробили Януковича несудимим. Ситуація почне нагнітатися, справу можуть знову витягнути з-під сукна...
Щоб отримати нарешті владу, Янукович буде змушений піти на умови Ющенка. Тим більше зараз діє зовсім інший закон про Кабмін, ніж це було в часи минулого прем'єрства Януковича.
Тому навіть якщо "Наша Україна" не піде в коаліцію формально, люди президента все одно працюватимуть в його уряді.
А далі Ющенко домовлятиметься з Януковичем про головне – збереження влади після 2010 року.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.