Янукович бере приклад з Німеччини. Тільки епохи кайзера та нацистів
Протягом останнього тижня в Німеччині я шукав журналістів, які могли би підтвердити, що в їх державі діє кримінальна відповідальність за наклеп.
Саме посилаючись на Німеччину, українська влада намагається запровадити цю норму.
Про це написано у пояснювальній записці формального автора законопроекту, радника президента Віталія Журавського: "...Необхідно зауважити, що кримінальна відповідальність за "наклеп" передбачена у законодавстві багатьох європейських країн, зокрема Німеччини, Австрії, Франції, Чехії, Польщі, що свідчить про ефективність такого виду відповідальності та його відповідність європейським стандартам".
Про це ж ідеться і в довідці, яку в супровід законопроекту Журавського підготувала адміністрація президента Януковича: "Німеччина – передбачена кримінальна відповідальність. При цьому міра покарання різниться у залежності від виду злочину – наклеп, умисний наклеп, наклеп щодо політичних осіб".
Усі опитані мною журналісти, профспілкові діячі та менеджери німецьких медіа були вражені такою маніпуляцією.
В один голос вони стверджують, що в Німеччині немає кримінальної відповідальності за наклеп. Вони допускають, що така норма може існувати в законодавстві як пережиток минулого, але просто не використовуватися.
Німецькі колеги дозволили себе процитувати.
Єва Вернер, речник Німецької асоціації журналістів, що об"єднує 38 тисяч осіб у сфері медіа: "У Німеччині журналісти ніколи не потрапляють у тюрму за те, що вони пишуть. Ніколи не чула про такі випадки. Не здивуюсь, що востаннє це було при нацистах".
Дітер Пінкни, член програмного комітету Першого каналу Німеччини ARD та комітету з мовлення місцевої телерадіокомпанії RBB: "Тюрма за наклеп у Німеччині? Не чув такого. Може, це було в часи Прусії у 19 столітті. Але за 30 років, які я працюю в медіа, не чув про жоден такий випадок".
Марін Маїца, журналіст головної міської газети столиці "Берлінер Цайтунг": "За останні десятиліття жоден президент Німеччини не використовував кримінальне законодавство про наклеп на нього. Це релікт епохи імперії. При необхідності президент захищатиметься як звичайний громадянин".
Окрім того, в Німеччині медіа не просто настільки впливові, що можуть відправити у відставку президента. Там широко використовується критика та сатира на політиків на межі фолу. Ось підбірка обкладинок "відривного" журналу Titanic.
Після такого, посилатися на Німеччину, намагаючись запровадити кримінальну відповідальність за наклеп в Україні – це не просто безглуздя, а цинічна технологія.
Карикатури на найвищих посадових осіб Німеччини сотнями друкуються в пресі, їх жорстко висміюють на телебаченні.
Це – невід"ємна частина життя політиків. Як чистити зуби чи мити руки. Вони не просто не уникають критичних матеріалів – навпаки, їх навмисно оточують ними. Для прикладу, карикатури вкладають у щоденну підбірку матеріалів, яку готують персонально для канцлера Меркель у Федеральному відомстві преси та інформації.
Це – моніторинг за конкретне число, 24 вересня цього року. "Пані Меркель дуже уважно слідкує за критикою на адресу уряду", – пояснюють у Федеральному відомстві та дивуються, чому українські журналісти цим так вражені.
Поясню, чому. Чи можете ви уявити, щоб Дарка Чепак вкладала у моніторинг Януковичу карикатури на нього – та ще для того, щоб "більш уважно відслідковувати критику"?!
Впевнений, що це Дарці не може навіть наснитися у найжахливішому сні. Тому Янукович досі думає, що німецькі тюрми заповнені журналістами, які пишуть наклеп на політиків. Спробуємо довести йому в понеділок, що це – не так.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.