23 жовтня 2013, 21:09
Американський Сенат. Шок для журналіста, акредитованого у Верховній Раді
Будучи у Вашингтоні, мав нагоду відвідати захід, приурочений до 10-річчя ув'язнення російського бізнесмена Михайла Ходорковського.
У конференції брали участь його син Павло, що заснував у Америці "Інститут сучасної Росії", а також керівник Freedom House Девід Кремер та посол Литви, яка головує зараз в Євросоюзі.
Місцем проведення заходу обрали одну з будівель американського Сенату – Russell Senate Office Building.
Раніше я ніколи не бував у Сенаті – тому запитав у знайомих, що треба для того, аби відвідати захід Ходорковського на території американського парламенту.
"Нічого не треба, жодної акредитації – просто приходь і все", – відповіли вони.
Навчений українським досвідом доступу до парламентських будівель, я взяв з собою посвідчення журналіста та паспорт. А далі – трохи культурного шоку.
Доступ до будівлі Сенату відбувається не просто без попередньої акредитації – а взагалі без пред'явлення жодного (!) документу. Ви просто заходите в двері, проходите рамку металошукача – і все, ідіть куди заманеться.
При тому, що Америка постійно перебуває в стані загрози терористичних атак.
Russell Senate Office Building – це не якась технічна споруда, де розташована друкарня чи відділ діловодства. Це – приміщення, де працюють сенатори та їхні помічники. Тут службові кабінети депутатів верхньої палати, які ми звикли бачити у фільмах про інтриги американської політики.
Будівля Рассела – це аналогія приміщення Верховної Ради на Садовій або Банковій, де також розташовані кабінети народних депутатів. Але, на відміну від Сенату США, до цих будівель Верховної Ради не можуть потрапити не те що прості громадяни – а навіть журналісти з карткою акредитації. У нас засідання комітетів, де відбувається розподіл державних грошей, проходять у повній секретності та без анонсування. А законопроект 0947, який мав би впорядкувати доступ громадськості до засідань представницьких органів, уже півроку зникає з порядку Верховної Ради.
І ще одне, що впадало в око. Хоча захід у Сенаті був присвячений 10-річчю ув'язнення Ходорковського, промовці постійно згадували Україну – як державу, що потерпає від російського синдрому відновлення Радянського Союзу.
Про тиск Москви згадували і литовський посол, і керівник Freedom House. Тобто, всупереч усім антидемократичним крокам Януковича на посаді президента, Україна "завдяки" Кремлю зараз отримала симпатії західного істеблішменту, які поки ще можна конвертувати в Асоціацію з Євросоюзом.
Але дарма Янукович тішить себе ілюзіями – "вікно можливостей" закриється дуже швидко, а іншого шансу в нього просто вже не буде.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.