''Балик по-київськи'', якого боїться Путін
Лякати Україну жахами Євросоюзу Кремль відсилає хамовитого Сергія Глазьєва, тоді як до Вашингтона презентацію Митного союзу приїхав робити Андрій Слєпнєв. Він – міністр торгівлі Євразійської економічної комісії – аналог єврокомісара в ЄС, людина набагато стриманіша та інтелігентніша.
Слєпнєва запросив The European Institute для промови в престижному Cosmos Club. На цьому заході було помітно дві тенденції, які впадали в око. Перша – Слєпнєв всіляко уникав самостійно порушувати питання України. Україна – це політична тема, тоді як він – професійний чиновник-переговорник, не уповноважений розмовляти на делікатні теми публічно.
У ході презентації Слєпнєв жодним чином не згадував про Україну, хоча для солідності Митного союзу вказав її серед "спостерігачів" у організації.
І друге – Україна постійно лунала в запитаннях присутніх, хоча формально захід не стосувався України.
У списку осіб, які письмово акредитувалися на захід, було з десяток співробітників Державного департаменту та Американського агентства з міжнародного розвитку, що знову вказує – до України є інтерес через спровокований Росією конфлікт. Але скоро він згасне – і згаяти такий сплеск уваги та симпатій буде величезною зовнішньополітичною помилкою Януковича.
Гість, на відміну від Глазьєва, представляв клас російських бюрократів. Тому деякі його пояснення були надто відвертими. Наприклад, він зізнався, що створення Митного союзу було "антикризовим заходом" Кремля, і поскаржився, що всередині союзу Росії, Білорусі та Казахстану "інтеграційний процес іде складно, постійно народжуються конфлікти з національними бюрократіями".
Російський чиновник чомусь вважав, що захід відбувається в режимі off the record, хоча самі організатори стверджували, що захід публічний та вільний для цитування – і навіть пропонували після закінчення аудіоверсію. Тому відповідь міністра на питання про Україну можна вважати трохи більш відвертою, ніж зазвичай чути в промовах політиків.
Отже, Слєпнєв чесно зізнався, чому Росія не хоче Асоціації України з Євросоюзом.
Перше – тому що, в теорії росіян, українські підприємства не виживуть, і українські робітники поїдуть до Росії на заробітки, позбавляючи роботи самих росіян.
"Враховуючи, що в нас сьогодні закритий режим, я можу сказати, що ми оцінюємо, що протягом трьох-п'яти років цей крок України (Асоціація з Євросоюзом) призведе до великого потоку трудових мігрантів на нашу територію. Кількість може подвоїтися – з 3 до 6 мільйонів осіб", – сказав Слєпнєв.
І друга причина спротиву – Росія боїться дешевих українських товарів після підписання Угоди про асоціацію.
"...Лише один приклад. Я займався СОТ, і одна з ключових тем, яку ми обговорювали з США – це свинина. Це входило в топ-3 найважливіших питань. Ми сперечалися про 10-20 тисяч тон на місяць. І сьогодні ми маємо певний режим. Завтра Україна відкриває кордон з ЄС – і має вільний режим по свинині. Завозимо свинину – посолили поперчили, назвали "Балик Київський" – і відправили до нас без мита. Ми пам'ятаємо, як на початку року впали ціни на 30 відсотків на свинину – і це була велика проблема уряду Росії. Звісно, ми будемо захищати свої ринки".
Власне, цей пасаж розкрив підноготну проблеми – Москва ціною добробуту власних громадян готова вводити санкції проти української продукції, яка буде конкурентоздатнішою за російську. Бо росіяни мають платити високу ціну за свої російські товари. Адже заробляти на росіянах можуть тільки учасники їхнього геополітичного клубу. Іншими словами, пересічний росіянин має заплатити зі своєї кишені за амбіції Путіна. А санітарна служба тут завжди прийде на допомогу.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.