"Філософський барабан": філософія в подкастах
Платон, Кант, Маркс, Конфуцій, Аристотель – що би сказали вони, подивившись новини на "1+1" чи "5 каналі"?
Якби вони жили у наш час, серед нас, в Україні? Мислителі, чиї ідеї запалювали серця людей в різні історичні періоди, і чиї думки й досі вплітаються у спосіб мислення цілих народів. Якби розум, який давно став історією, обдумував наші з вами проблеми, і пропонував варіанти їхнього розв'язання сьогодні?
Журналіст і письменник Олег Шинкаренко вирішив зробити подкаст-програму про філософію як привід задуматися – над нашими страхами, догмами, доцільністю порядку речей і можливими альтернативами. Як шанс на переосмислення "очевидних" речей. Як момент перевірки чи не застаріли істини, які кожен з нас приймає на віру.
Зрозуміло, що "Громадське радіо" радо вітало цю ідею. Ну, хоча б просто заради дотримання правил інтелектуальної гігієни. Тому, що громаді потрібна вільна думка. А вільна думка потребує підтримки.
Адже комерційно філософія себе не виправдовує. В мас-медіа це сором'язливо називають словом "неформат", у вищій школі обрізають бюджети, видавництва крутять носом – адже філософія не детективи. Але це не означає, що її не має бути.
За якогось ідеального соціального устрою, філософію мають підтримувати відповідальні громадяни, через сповна сплачені податки і вибори тих, хто використає податки на спільне благо, і в тому числі – на підтримку філософії.
Але ми живемо у суспільстві дуже далекому від ідеалу. Тому відповідальні громадяни з "Громадського радіо":) і вирішили видавати на гора цю програму, не чекаючи, коли хтось зробить це у більш довершеній формі.
"Філософський барабан" не любомудрість заради любомудрів. Це відправна точка для тих, хто хоче самостійно якнайближче дістатися істини.
Отже, якби Ніцше був сьогодні в Україні президентом: як би це виглядало? Чи він би проголошував радикальні заходи, а сам не наважувався їх виконувати?
Хто зробив більший внесок у образ Ніцше як антисеміта: він сам, його вороги, чи його рідна сестра Елізабет, персональна пенсіонерка Третього рейха і наглядачка музею геніального філософа, котра так і не змогла зрозуміти його вчення?
Це усе – і набагато більше – у першому випуску програми "Філософський барабан" з Тарасом Лютим, викладачем і автором кількох книжок.
Слухайте на сайті "Громадського радіо".
Або на SoundCloud.
Або на "ВКонтакте".
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.