19 вересня 2016, 09:40

Перепідпорядкування "Укртрансгазу". Потрібні пояснення!

Міністерство економічного розвитку і торгівлі своїм наказом N1478 від 7 вересня 2016 року внесло зміни до статут НАК "Нафтогаз України" забравши на себе всі функції з управління "Укртрансгазом" і ГТС.

Якщо це не революція у нафтогазовій сфері, то, як мінімум – повстання. Це руйнує віковічну схему управління державним сектором з видобування, зберігання та транспортування газу, котра існувала з часів Кучми.

Рішення не обговорювалося широко ні у парламенті, ні загалом у суспільстві. Для іноземних партнерів України, котрим частково віддано управління нашою енергетикою, це також, схоже, виявилося несподіванкою – принаймні, до певної міри.

Словом, ми маємо справу з тяжким прикладом непублічної політики у одній із життєво важливих для держави сфер.

Отже, які тут ризики?

1. Фінансовий. План реформ у газовій сфері, направлений на управлінське розділення операторів у трьох сферах – газотранспортної системи, добування та зберігання – був узгоджений з представниками ЄС, Світового Банку та МВФ. Цим документом передбачено створення нової компанії-оператора ПАТ "Магістральні газопроводи України", яка буде в сфері управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Є уже заяви з боку Європи, що перепідпорядкування "Укртрансгазу" МЕРТу протирічить згаданому плану, до того ж, не є відокремленням, а скоріше – навпаки.

Відповідно, нам необхідно знати, чи вплине нещодавнє діяння МЕРТ на надання запланованих кредитів, котрі мають допомогти державі безболісно пройти опалювальний сезон. Мова йде про кредит Світового банку на 500 млн доларів і кредит ЕБРР на 300 млн доларів.

2. Міжнародно-юридичний. Як відомо, зараз у Стокгольмському арбітражному суді триває боротьба "Нафтогазу" з "Газпромом". Ціна питання – більше 12 млрд доларів. Ситуація, що виникла, ТЕОРЕТИЧНО може поставити під серйозну загрозу перспективи позитивного вирішення даного спору для української сторони. Адже мова йде, зокрема, і про тарифи на прокачування російського газу в напрямку Європи – а цим у складі "Нафтогазу" займається (точніше, займався) саме "Укртрансгаз".

Отож, тут також необхідно пояснення з боку МЕРТ, яким чином його дії узгоджуються з правовою позицією НАК в Стокгольмі, і які будуть процесуальні наслідки такого кроку.

Очевидно, що ми маємо з тіньовою політикою у енергетичній сфері, котра все життя України славилися саме як джерело найбільших корупційних схем. Якщо ми не побачимо пояснень необхідності настільки важливого кроку, котрий може мати ряд ризикованих наслідків – можна буде вважати, що старі часи непрозорої корупційної енергетики зараз повертаються.

Отож, закликаю МЕРТ та уряд якомога скоріше надати парламенту, суспільству та іноземним партнерам усі необхідні пояснення.

Колеги з міжфракційного об'єднання "єврооптимісти" виступили з відповідною заявою.

[URL=https://www.facebook.com/igor.lutsenko]

ФБ автора[/URL]

Удар, який мали завдати ми, а не РФ

Вночі ворог завдав удару дронами-камікадзе по пункту постійної дислокації моєї бригади. Я там був лише раз у житті, але, принаймні, знаю, як виглядають ці древні будівлі...

Чи стане Україна криптомайнінговим тигром?

Іван Полтавець, керуючий партнер Fipra Ukraine Ігор Луценко, нардеп 8 скликання Заворушення у Казахстані дають Україні унікальний шанс залучити іноземні інвестиції...

До теми результатів Укрзалізниці

На межі 2021 і 2022 виникла дискусія щодо результатів роботи Укрзалізниці (я раніше неодноразово критикував цю компанію за дивні рішення)...

Чому податкова в Києві захищена від дронів, а ЗСУ під Широкіно – ні?

Читаю дослівно новину і охрінєваю: "В районі населеного пункту Широкине противник задіяв безпілотний літальний апарат, за допомогою якого скинув постріл ВОГ-17"...

А давайте все ж обговоримо нову версію законопроекту про столицю?

Шановні кияни, а також люди, котрі співчувають столиці! Як відомо, уже понад 2 роки триває епопея чинної влади по законодавчому облаштуванню нашої столиці...

Новий законопроект про Столицю України

Шановні кияни, а також люди, котрі співчувають столиці! Як відомо, уже понад 2 роки триває епопея чинної влади по законодавчому облаштуванню нашої столиці...