МВФ vs ФБ
Марко Цукерберг відмовив Петрові Порошенку у запиті щодо відкриття українського офісу фейсбуку. Так само він, визнаючи, що рівень підтримки запиту стосовно блокування популярних у фейсбуці сторінок українців, сягнув "історичного максимуму", близько 47 тисяч, усе ж заявив, що блокування здійснювалося правомірно – відповідно до політики адміністрування соціальної мережі.
Ідеолог, розробник і співвласник фейсбуку цілком може дозволити собі таку поведінку, бо сам встановлює правила регулювання відносин у створеному ним середовищі та визначає логістику його функціонування і розвитку. Робить він це відповідно до власних уявлень про добро і зло. Слід віддати належне – фейсбук не підвладний явним інтересам корпорацій, політичних угруповань чи окремих держав, хоча й намагається знаходити компроміси з авторитарними режимами. Це забезпечує доступ до нього людям у країнах далеких від демократії.
Разом з тим соціальні мережі, пошукові системи, вікіпедія та інші інтернет служби являють собою неодмінну складову впливу на життя дедалі більшої кількості людей. Вони є частиною способу існування – комунікації, бізнесу, освіти, лікування, мистецтва, а також політики і влади.
Вплив фейсбуку та інших глобальних цифрових сервісів на громадян у різних країнах незабаром буде співставним з впливом національних урядів. При цьому корисність цих сервісів, а відповідно і рівень довіри до них, часто значно вищі за корисність влади та рівень довіри до неї. І то навіть у розвинених країнах. (Зауважимо, що центри управління згадуваними сервісами знаходяться у США.) М. Цукерберг розробляє проект забезпечення безкоштовного доступу до інтернету для Європи, що значно підвищить і без того високий рівень взаємодії людей у цифровому середовищі.
Блокування сторінок українських користувачів фейсбуку показало рівень його впливу на соціальний клімат в Україні. Фейсбук може стати для України ще одним Міжнародним Валютним Фондом, у розумінні зовнішнього центру управління нашою країною. Марко Цукерберг показав, що став суб'єктом української політики, за фактом. З цією реальністю слід щось робити. Вона мала б бути предметом комплексного дослідження, на підставі якого слід підготувати політичні і правові рішення. Не більше й не менше. Які? Далі буде, якщо не заблокують:).