20 травня 2022, 14:07

Третя річниця початку п'ятого етапу становлення сучасної України

Перш, ніж перейти до лаконічного нарису власне про п'ятий етап, слід дуже побіжно згадати чотири попередні.

Як на мене, то перший розпочався у листопаді 1982 року, коли помер самодержавний Генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брєжнєв. Державні механізми СРСР раптом виявилися застарілими та слабкими. Вимушена "перебудова" за Михайла Горбачова відкоркувала можливості національно-визвольних рухів, що, зрештою і призвело до краху Радянського Союзу. Крах стався саме із проголошенням Україною своєї незалежності.

Другий етап почався 1 грудня 1991 року, коли на Референдумі український народ затвердив Акт проголошення незалежності, було обрано першого Президента Леоніда Кравчука та почалося власне будівництво інститутів держави.

Цей етап тривав і за правління Леоніда Кучми. З одного боку йшла подальша розбудова держави, а з іншого – мали місце: постання олігархічної системи, кардинальне майнове розшарування, соціальні і політичні протести, акція "Україна без Кучми", як предтеча Помаранчевої революції, викликаної спробою передати владу російському ставленику Віктору Януковичу.

Третій – президенство Віктора Ющенка та Віктора Януковича. "Любі друзі", що перебрали значну частину важелів правління, суспільне розчарування та апатія, які дозволили В. Януковичу, шляхом фальсифікацій та підкупу викрасти перемогу на виборах Президента у Юлії Тимошенко. Політичні репресії, бандитський переділ бізнесів, включно з середніми, а у Києві, то навіть, з малими, спроба різко розвернути європейський курс України у бік підпорядкування Росії – Майдан Гідності.

Втеча В. Януковича, обрання, вже в ході війни з Росією, в першому ж турі, Петра Порошенка – початок четвертого етапу, що став дзеркальним відображенням п'ятирічки правління В. Ющенка з тим самим результатом, з поправкою на війну.

Вище описаним чотирьом етапам слід було б присвятити кожному окремий допис.

Обрання Володимира Зеленського Президентом багато-хто порівнює з Третім Майданом, здійсненим у цілковито мирний, законний спосіб – на виборах.

Таким чином три роки тому, 20 травня 2019 року, розпочався п'ятий етап розвитку державності України у сучасній історичній добі.

Країна В. Зеленському дісталася у фактичному стані війни, з окупованими 7% території та високим рівнем недовіри до основних державних інституцій, окрім Збройних Сил.

Разом із тим чинник недовіри дав змогу новообраному Президенту виграти вибори і до Верховної Ради, при цьому з безпрецедентним результатом. У Верховній Раді дев'ятого скликання утворилася монобільшість з 254 народних депутатів – висуванців президентської партії "Слуга народу". Було утворено однопартійний Уряд. Таким чином фактична повнота влади зосередилася в руках Президента.

В інавгураційні промові В. Зеленський заявляв, що прийшов на один термін. Ще до початку 24 лютого цього року другого етапу гарячої фази війни з Росією, учасники довкола політичних тусовок висловлювали сумніви стосовно того, що цей намір буде виконано Президентом, зокрема, через те, що країна зіткнулася з унікальними викликами пандемії, які в нашому випадку кардинально підсилилися агресією Росії.

Сьогодні ж цілком зрозуміло, що В. Зеленський є фаворитом виборчих симпатій і було б просто політичною безгосподарністю відмовлятися від участі у наступних виборах. Президент України став її обличчям в світі. Читачі журналу Time назвали його найвпливовішою людиною планети. За цим показником він випередив Ілона Маска, Джозефа Байдена та Боріса Джонсона.

Хід бойових дій та потужна підтримка світу створює для України унікальне вікно можливостей для розвитку: економіки на нових технологічних, фіскальних та інфраструктурних засадах; соціальної ролі держави – на засадах адресної точності, справедливості, необхідної достатності; політичної системи – усунення впливу фінансово-промислових угрупувань на інформаційний простір та політиків, ефективності політичних партій та самодостатності місцевого самоврядування...

Це не перший шанс для України. Він був після проголошення незалежності і після Помаранчевої революції, і після Революції Гідності. Усі ці можливості було нездарно змарновано. Може вже досить. Між іншим, В. Зеленський перший президент України, який ніколи не був членом Компартії Радянського Союзу.

Референдум 1 грудня і причини та перспективи війни

Сьогодні минає 33 роки з дня, коли в Україні пройшов Референдум, який припинив Союз Радянських Соціалістичних Республік. Саме з 1 грудня 1991 року СРСР зник як геополітичне, соціальноекономічне, етичне явище – імперія Зла, як його називали у цивілізованому світі, одна із реінкарнацій Росії...

Не та тепер тисяча та й влада не та, або: ні собі ні людям

На тлі зростання цін практично на всі товари першої необхідності, підвищення податків та акцизів Президент оголосив про надання громадянам України матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн...

Щодо фетишизації постаті Михаїла Булгакова

У пізньому Радянському Союзі Михаїл Булгаков був напівзабороненим письменником. Перед усім через його роман "Майстер і Маргарита", бо єдиним дозволеним літературним, ширше – мистецьким, жанром тоді був звісно "соціалістичний реалізм"...

Слід публічно викривати рашистських агентів у інформаційному просторі

Цій події в Україні не надали того значення, на яку вона направду заслуговує. До прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі з'явився із зізнанням у скоєнні воєнних злочинів, зокрема в Україні, російський військовослужбовець, колишній співробітник спеціального підрозділу ГРУ Генштабу Росії Ігор Саліков...

Для розробки Генерального плану Великого Києва слід оголосити міжнародний конкурс

Ситуація із закриттям шести станцій метрополітену у Києві концентровано відобразила катастрофічний стан речей у комунальному господарстві столиці...

Парламент виходить з під контролю?

Сьогодні Верховна Рада спрямувала на повторне друге читання (не підтримала) проект закону щодо вилучення з місцевих бюджетів надходжень від податку на доходи фізичних осіб, які сплачують військовослужбовці, зареєстровані за місцем проживання у територіальних громадах...