Стосовно підходів до матеріального обчислення і оприлюднення обсягів збитків, завданих Україні російською агресією
У середині листопада минулого року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Резолюцію щодо компенсації Україні збитків, завданих рашистською агресією. Відповідальною за компенсацію визнано державу-агресора – Російську Федерацію.
Наразі комплексний порядок грошового обчислення обсягів цих збитків не затверджено жодним нормативним документом. Існують лише попередні експертні оцінки. Називається сума, що перевищує трильйон доларів США. Для усвідомлення російським суспільством усього тягаря його відповідальності – не лише у моральному, але і матеріальному вимірі – за розв'язування цієї війни, є потреба встановити та оприлюднити порядок обчислення збитків, завданих Україні і запровадити їхнє регулярне оприлюднення.
Збитки доречно розділити за категоріями:
- завдані персонально громадянину – життю, здоров'ю, ментальному стану, майну, включно зі збитками від втрати рідних, так само – особі без громадянства незалежно від місця проживання;
- збитки домогосподарств та їхнім об'єднанням;
- збитки територіальних громад;
- збитки підприємств, кооперативів, навчальних закладів; установ охорони здоров'я, культури, спорту, рекреації, громадських, релігійних та іншим об'єднань;...
- збитки пам'яткам природи, історії, археології, культури;
- збитки від втрат військової техніки, обладнання, спорядження, видатків, пов'язаних з бойовими діями...
До переліку збитків слід окремо включити видатки державного і місцевих бюджетів, пов'язаних з війною, обсяги всіх видів міжнародної допомоги і кредитів, витрати волонтерів, українських та іноземних доброчинних організацій.
Очевидно, що перелічені та не враховані тут категорії збитків почасти дублюються, бо можуть бути вказані двічі і більше разів у різних рубриках. Однак сучасні алгоритми аудиту дозволяють здійснити цілком коректну їхню оцінку. Важливо у щоденному режимі їх оприлюднювати за прикладом оприлюднення втрат агресора на різних сайтах, щоб російський обиватель, разом із "хорошими росіянами" звикали до порядку цифр майбутніх репарацій.