20 червня 2023, 17:21

Пиво, таранька і бюджет ОТГ: як у саунах розпилюють державні гроші

Українські чиновники, лікарі, поліцейські, судді та військові комісари "впрягаються" одне за одного і покривають розкрадання та злочини. Керівники всіх "бюджетників" ходять разом на шашлики, у сауни і кнайпи та пилять державні гроші за кухлем холодного пива. За таких інтимних умов починає існувати "кругова порука", яка полягає у тому, що одні прикривають інших. Тому так і виходить, що деякі чиновники не сидять за розкрадання, поліцейські – за злочини, лікарі – за халатніть, судді і військові комісари – за хабарництво. "Кругова порука" – це не вигадка, а реальність України. Вона існує не лише у органах національного рівня, але й у маленьких ОТГ. Вся управлінська система тримається саме на цій "круговій поруці".

Аби уявити національні масштаби проблеми – звернемося до прикладу невеликих ОТГ і розглянемо, що відбувається у них. Докази того, що в ОТГ, можливо, є корупція і розкрадання я отримала з сайту ProZorro, де можна подивитися всі державні публічні закупівлі в Україні. На сайті ProZorro розміщені і тендери ОТГ.

У 2014 році в Україні почали проведення децентралізації. Результатом проведення реформи стало створення 1439 об'єднаних територіальних громад. Скільки чиновників задіяні у роботі ОТГ сказати складно, адже такої інформації немає. Ніхто не знає точно скільки в Україні людей з чиновницькими функціями, які отримують зарплату від держави.

Децентралізація не допомогла ні зменшити кількість чиновників, ні позбутися корупції, схематозу та розкрадання державного бюджету.

Звідки гроші у ОТГ

ОТГ мають різні джерела надходжень коштів, проте їх можна умовно поділити на 4 групи:

1) Загальнодержані податки (частина)

Місцеві бюджети отримують частину з ПДФО, податків на прибуток підприємств, ренти за користування природними ресурсами, акцизів на тютюнові вироби, спирт та пальне.

2) Податки, що збираються в ОТГ

У ОТГ залишаються податки на майно, єдиний податок, збір за паркування та туристичні збори.

3) Неподаткові надходження

До цього джерела поповнення місцевого бюджету входять прибутки комунальних підприємств, збори та платежі за надання адмінпослуг державними установами, штрафи.

4) Дотації та субвенції

Дотації – це гроші, які держава дає місцевим громадам, коли їхні видатки більші за надходження. Субвенції – це гроші з державного або місцевого бюджету на якісь конкретні цілі.

Важливо зазначити, що гроші ОТГ залишаються зараз "на місцях", а тому громади мали би бути зацікавленими, щоб заробляти більше і вкладати кошти у розвиток. Ті громади, які отримують найбільше дотацій та субвенцій є збитковими і не зацікавлені у розвитку бізнесу.

Можна припустити, що не завжди ОТГ використовують гроші раціонально та можуть вступати у змови з підрядниками. Аби підтвердити чи спростувати це – розглянемо детальніше на прикладі Косівської ОТГ, що у Івано-Франківській області.

Косівська ОТГ: чи є розкрадання та змови?

Косівська ОТГ складається з 14 сіл та одного міста. Населення ОТГ – майже 33 000 осіб.

Зарплати чиновників Косівської ОТГ

Ми подали запит на публічну інформацію щодо зарплат чиновників Косівської ОТГ.

Згідно з наданою інформацією бачимо, що голова Косівської ОТГ Юрій Плосконос у 2022 році почав регулярно отримувати премії. Так, премії голови Косівської ОТГ коливалися від 5 461, 98 грн. до 16 689, 38 грн. Цікаво, що найбільшу премію Юрій Плосконос отримав у грудні 2022 року, якраз, коли закривається фінансовий рік.

2022 рік закінчився з премією і для секретарки Косівської міської ради Світлани Медведчук. Чиновниця отримала у грудні 2022 року премію розміром 14 742, 00 грн. Але цікаво й те, що у цьому місяці Світлана Медведчук отримала і матеріальну допомогу у розмірі 36 957,70 грн. Таким чином, секретарці у грудні 2022 року "на руки" видали 68 808,94 грн – вона "обігнала" навіть голову Косівської ОТГ та отримала на понад 22 000 грн більше.

Матеріальну допомогу у грудні 2022 року отримав і перший заступник голови Косівської міської ради Святослав Костинюк – 37 082,02 грн. Ну і як всі згадані вище – він отримав премію розмір якої склав 8 344,69 грн.
Тобто, вже через декілька місяців після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну чиновники Косівської ОТГ почали себе активно преміювати.

Голова Косівської ОТГ Юрій Плосконос за період з липня 2022 року по травень 2023 року отримав лише премій на суму 107 593, 74 грн. Секретарка Косівської міської ради Світлана Медведчук за аналогічний період отримала премій на суму 43 509,76 грн. А перший заступник голови Косівської міської ради Святослав Костинюк – 82 937,79 грн. Загальна сума премій лише трьох держслужбовців при Косівській ОТГ за період з липня 2022 по травень 2023 склала 234 041,29 грн.

Загалом у виплатах зарплат держслужбовцям Косівської ОТГ можна знайти ще багато цікавого, але преміювання самих себе під час війни – це найочевидніший доказ того, що в ОТГ, можливо, щось йде не так.

Секретарка Косівської міськради на варті туризму у Карпатах

Секретарка Косівської міської ради Світлана Медведчук ще до призначення на посаду була головою Снідавської сільської ради.

Село Снідавка знаходиться у Карпатах на висоті 920 метрів над рівнем моря. Станом на 2021 рік у селі проживало 882 особи.

Фото: Сироварня "Далекі гори"

Село має перспективи для туристичного розвитку. З метою популяризації туризму, тодішня керівниця села Світлана Медведчук вирішила провести капітальний ремонт приміщення сільської ради та відкрити там туристично-інформаційний центр.

За 2020-2021 роки було проведено декілька тендерів на реалізацію проєкту. Загальна сума всіх тендерів – 433 141 грн.

Найцікавіше те, що немає жодних фото чи звітів, які би підтверджували проведення капітального ремонту.

Зі слів однієї з місцевих мешканок – її особу ми не будемо розкривати – "у сільській раді видно, що зробили ремонт. У одній кімнаті, мені здалося, що не було ремонту. Є там якісь книжечки на столику".

Тобто, можна припустити, що 433 141 грн було витрачено косметичний ремонт приміщень та створення брошур. Проте, за словами місцевої мешканки, ознак проведення капітального ремонту та створення туристичного центру – немає.

Вже після входження села Снідавка до складу ОТГ у вересні 2022 року був проведений ще й тендер на створення пішохідної доріжки на суму 107 103 грн.

Місцеві мешканці на питання про пішохідну доріжку відповідають, що це, очевидно, встановлення тротуарної плитки біля місцевої церкви. Наскільки доречним було виділення коштів на створення пішохідної доріжки у селі, де навіть немає асфвальту – вирішувати вам.

Фото: Wikimapia

Тендери в Косівській ОТГ

Питання щодо проведення тендерів є і на рівні Косівської міської ради, очолює яку Юрій Плосконос.

У серпні 2022 року Косівська міська рада купила 72 папки за 291 072 грн. Тобто, одна папка коштувала 4 042,67 грн!



Навесні 2023 року у селі Яворів, яке входить до складу Косівської ОТГ, провели капітальний ремонт автобусної зупинки за 342 727 грн.



Виконавцем стала компанія ТзОВ "Комфортбуд", яка зареєстрована у місті Косів. Статутний капітал компанії – 2000 грн.

Що ж такого, спитаєте ви? Статутний капітал – це гарантія того, що компанія виконає свої зобов'язання. Гарантія того, що проєкт за понад 342 000 грн буде реалізований – це 2000 грн статутного капіталу.

Але набагато цікавіша ситуація з іншою компанією, яка доволі часто перемагає у тендерах Косівської міської ради. Ця компанія називається ПП "Промбудсервіс-Косів". Ось одні з найбільших тендерів, які вигравала компанія протягом останнього часу:
Це лише незначна частина тендерів у яких перемогла компанія "Промбудсервіс-Косів", але дуже показова. У тендерах, які організовує Косівська міська рада, програють компанії, які пропонують вартість меншу, ніж "Промбудсервіс-Косів". Це може свідчити про існування домовленості між Косівською міською радою та ПП "Промбудсервіс-Косів".

І ось ще один цьому приклад.

У 2020 році Відділ будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Косівської районної державної адміністрації проводив тендер на капітальний ремонт відділення невідкладної медичної допомоги.
Очікувана вартість тендеру – 4 137 468 грн. У результаті торгів "Промбудсервіс-Косів" переміг у тендері, запропонувавши суму 3 838 700 грн.
Через деякий час був проведений ще один тендер на реалізацію того ж проєкту з капітального ремонту відділення невідкладної медичної допомоги на суму 292 745 грн. Знову переміг "Промбудсервіс-Косів".
А зараз трішки порахуємо.

3 838 700 + 292 745 = 4 131 445 грн. Нагадаю, очікувана сума першого тендеру – 4 137 468 грн.

Тобто, компанія "Промбудсервіс-Косів" перемогла у першому тендері запропонувавши нижчу ціну, але незабаром з'явився ще один тендер, який, фактично, відшкодував занижену ціну.

Звертала увагу на цей тендер в Державна аудиторська служба. Ознайомитися з деталями можна за посиланням.

Що не так з компанією "Промбудсервіс-Косів"?

ПП "Промбудсервіс-Косів" фігурує у декількох кримінальних справах.

Косівський районний суд Івано-Франківської області

Справа N1-кс/347/560/22 від 02.12.2022

У справі вказано, що посадові особи ПП "Промбудсервіс-Косів" спільно з службовцями Управління капітального будівництва в Івано-Франківській області розтратили бюджетні кошти, які були виділені на проєкт "Амбулаторія монопрактики сімейної медицини участок Село-2 с.Річка Косівського району Івано-Франківської області".

До 1 червня 2023 року тривало досудове розслідування.

Першотравневий суд м. Чернівці

Справа N725/2864/15-к від 25.05.2015

Директор ПП "ПРОМБУДСЕРВІС-КОСІВ" при здійсненні реконструкції пренатального центру структурного підрозділу КМУ "Чернівецька обласна клінічна лікарня" підробив акти виконаних робіт форми КБ 2-в, чим завдав збитків інтересам держави у сумі 34547,80грн. Про це писали в медіа.

Івано-Франківський міський суд

Справа N344/6741/19 від 16.04.2019

Кримінальне провадження щодо розкрадання коштів за ч. 3 ст. 191 КК України.

Таким чином, можна припустити, що існує домовленість між компанією "Промбудсервіс-Косів" та Косівською міською радою. Окрім того, компанія фігурує у декількох справах про розкрадання бюджетних коштіва посадові особи компанії згадуються у співпраці з держслужбовцями, що призвело до розтрати бюджетних коштів (За матеріалами справи N1-кс/347/560/22 від 02.12.2022). Враховуючи вищезазначене, припущення про існування домовленостей цієї компанії з Косівською міською радою є імовірним, проте не є підтвердженим.

Отже, навіть у невеликих за розмірами ОТГ може відбуватися схематоз та тендери за домовленістю. Навіть повномасштабна війна росії проти України не стоїть на заваді бажанню чиновників збагатитися. І якщо корупція великих масштабів імовірно відбувається у малих регіональних ОТГ, тоді яких ж масштабів корупція у інших держорганах національного рівня?

Приклад невеликої ОТГ у глибокому тилу є дуже показовим щодо того, що відбувається в Україні зараз. Чиновники не бояться покарань, а місцеві органи поліції та суди їх покривають. Лише розірвавши це коло "кругової поруки" ми зможемо позбутися корупції та розкрадань. Але для цього треба заново реформувати органи державної влади та правопорядку.

Я не можу стверджувати, що у Косівській міській раді чиновники займаються корупцією чи проводять тендери за домовленістю. Дана стаття є лише зведенням публічної інформації, яку можна отримати у мережі Інтернет або за запитом на публічну інформацію, на який має право кожен громадянин України.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Укроборонпром постачав неякісні міни ЗСУ, але цього можна було уникнути – Яна Матвійчук

Укроборонпром у центрі скандалу – ЗСУ отримали неякісні міни і зараз їх відкликають з фронту. Ще у листопаді стало відомо, що ЗСУ отримали партію бракованих мін калібру 120мм, які на замовлення Міноборони виготовив Укроборонпром...

Капіталізм в США не помре. Трамп проводить чистки, щоб побороти лівацтво. Як з цього повчитися Україні – огляд Яни Матвійчук

Дональд Трамп тільки переміг на виборах в США, а вже почав готуватися до масштабних чисток в уряді. Багатьом може здатися, що США – це еталон капіталізму, але це не так...

На протезі звільняв Харківщину і боронив Бахмут. Геннадій Керничний – подвиг, гідний звання Героя України. Посмертно

Геннадій Керничний заслужив звання Герой України ще за життя, але має отримати його посмертно. Геннадій Керничний – військовий, ветеран війни з 2014 року, поклав життя за Україну...

Еліти гублять тапки – так спішать перевзутися. Перемога Трампа всіх налякала. Погляд Яни Матвійчук

В Україні всі перелякані, бо переміг Трамп. Передусім налякана еліта і це те, про що я давно казала. Я їжджу в США, займаюсь адвокацією інтересів України і працюю в основному з республіканцами, консерваторами...

Вибори в США 2024: демократи проти республіканців. Думки Яни Матвійчук після візиту до Штатів

Вибори в США наближаються. Але що від виборів в США очікувати українцям? Я, Яна Матвійчук, протягом двох тижнів була в Нью-Йорку та Вашингтоні, де займалася адвокацією України і знаю, що відбувається в США зсередини...

Податки в Україні шалено ростуть: Гетманцев "зжирає" бізнес та громадян

Податки в Україні шаленими темпами продовжують рости. Головним "ідейником" збільшення податків є Данило Гетманцев. Чиновник постійно "виводить бізнес з тіні" і шукає можливості для підняття податків...