Олег Медведєв Приватний політичний консультант, політтехнолог

Перед візитом Кирила УПЦ МП показала дулю Москві. Маленьку, в кишені, але показала

18 липня 2009, 08:48

Минулого тижня в Києв-Печерській Лаврі відбулося засідання Синоду УПЦ Московського Патріархату. Судячи за інформацією сайту "Українське православ'я", розповсюдженою також на офіційному порталі УПЦ КП , ухвалені там рішення навряд чи сподобаються Москві і показують, що ідея автокефалії потроху підточує мури УПЦ Московського Патріархату.

В Москві вже не довіряють Митрополиту Володимиру так безмежно як колись. Новообраний Патріарх Кирило кілька місяців тому вирішив на противагу Предстоятелю УПЦ МП вивищити донецького митрополита Іларіона, одного із солістів жорсткої промосковської партії в УПЦ МП. Іларіона вввели до складу Синоду РПЦ, хоча з 1992 року, коли УПЦ розділилася на дві гілки, київську та підмосковську, в Синоді був представлений лише Митрополит Володимир.

Так от УПЦ МП красномовним жестом висловила своє ставлення до загравання Кирила з Іларіоном. Синод УПЦ МП звільннив Іларіона "від опікування будівництвом Воскресенського кафедрального собору УПЦ МП в Києві". Натомість "стройку века" має очолити митрополит Черкаський Софроній – єдиний в УПЦ МП митрополит, який відверто виступає за автокефалію Української Православної Церкви та її незалежність від Москви."Ми – вільна держава, отже повинні мати вільну Церкву. Я сподіваюся, що так і станеться, це – справа власне часу", – заявив владика Софроній буквально позавчора.. В інтерв'ю сайту "Релігія в Україні" Софроній підтвердив незмінність своєї підтримки автокефалії УПЦ, про яку він публічно заявив у відомій відозві до єпископату УПЦ у 2005 р. "Моя позиція за час, що минув з 2005 року, не змінилася. Єдине, що змінилося в порівнянні з тим періодом – престол Предстоятеля РПЦ посів митрополит Калінінградський Кирил. А всі ми пам'ятаємо народну мудрість про нову мітлу, що по-новому мете".

"Українське православ'я", коментуючи рішення Синоду УПЦ МП, дає кілька пояснень. "З одного боку митрополит Софроній відомий тим, що будучи ще священиком, збудував собор у м. Бориспіль, а нині без особливої сторонньої допомоги збудував кафедральний собор своєї єпархії в м. Черкаси. В той же час кафедральний собор митрополита Іларіона у Донецьку фактично будувала місцева влада. Другий мотив рішення – очевидна бездіяльність митрополита Іларіона у питанні будівництва. Третій можливий мотив – певна демонстрація того, що милість Москви (цьогорічне призначення Іларіона тимчасовим членом Синоду РПЦ) не викликає прихильності Києва (адже митрополит Софроній відомий своїми публічними виступами на користь автокефалії УПЦ МП). І останній можливий привід до рішення – те, що митрополит Софроній, перебуваючи у Черкасах (а це близько 200 км. від Києва) територіально значно ближчий до будівництва, яке він покликаний курувати, ніж митрополит Іларіон у Донецьку".

Синод УПЦ прийняв іще одне "важливе кадрове рішення, яке привертає увагу – звільнення єпископа Євлогія (Гутченка) від керівництва Синодальною богословсько-канонічною комісією УПЦ МП і призначення на цю посаду ректора лаврської Духовної академії архієпископа Антонія (Паканича). Останнім часом єпископ Євлогій був замішаний в ряді гучних скандалів. Саме в Сумській області з його призначенням раптом посилилося міжконфесійне протистояння – так само, як воно посилилося з появою Євлогія у Кременчуці. Останнім проявом протистояння на Сумщині став підпал храму Київського Патріархату в м. Шостка, який здійснили двоє парафіян церкви Московського Патріархату – очевидно під впливом шаленої пропаганди ненависті до Київського Патріархату.

Інший скандал, до якого був дотичний єпископ Євлогій – жваве обговорення питання про можливість офіційного "зняття анафеми" Московським Патріархатом з гетьмана Івана Мазепи. У відповідь на критичні зауваження щодо законності накладання анафеми, які прозвучали в інтерв'ю керівника Відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП архімандрита Кирила (Говоруна), команда "блістатєльних адесітав" розпочала у інтернет-ЗМІ особисту травлю о. Кирила і всіх, хто став на захист його позиції. До хору проклиначів Мазепи підключився і єпископ Євлогій, який свою позицію представив під титулом "голови синодальної богословсько-канонічної комісії". Очевидно, що цей демарш, як і виступи інших "блістатєльних адесітав", а саме священика Новікова і його патрона митрополита Одеського Агафангела, не був погоджений з митрополитом Володимиром. Вже понад місяць розходилася інформація про те, що указом митрополита Володимира Євлогій відсторонений від керівництва комісією – саме після скандалу навколо "анафеми" Мазепі. І ось тепер Синод офіційно підтвердив це рішення, яке дає підстави сподіватися на хоч якийсь розвиток діалогу між УПЦ МП і Київським Патріархатом, бо за керівництва Євлогія такий діалог, через агресивність голови, був зовсім неможливим".

"Але найцікавішим рішенням Синоду стало його "Звернення" з приводу візиту в Україну Московського Патріарха Кирила. При всій своїй дипломатичній витриманості це звернення ясно дає зрозуміти, що візит Кирила в Україну – не просто візит патріарха до своєї пастви. Бо при уважному прочитанні тексту звернення відразу кидаються в очі три важливих моменти, – пише "Українське православ'я. Перший – що Кирил ніде не називається "Предстоятелем", а тільки Московським Патріархом, так само, як немає прямого отожнення УПЦ з Московським Патріархатом. На відміну від Кирила митрополит Володимир – єдиний, хто у зверненні названий Предстоятелем. Другий – що у зверненні ясно вказано на історичну першість Київської митрополичої кафедри у порівнянні з Московським престолом. І третій – що текст звернення складений таким чином, що ім'я і титул Кирила без спотворення змісту з легкістю можна замінити на ім'я і титул будь-якого Предстоятеля Церкви – від патріарха Варфоломія Константинопольського до архієпископа Христофора Чехо-Словацького.

Всі ці моменти у сукупності ясно дають зрозуміти, що у Києві хочуть, аби патріарх Кирил розумів особливість статусу УПЦ МП, поважав її права самоуправління і не робив спроби їх урізати (про можливість чого на засіданні Синоду РПЦ в Києві ходять вперті чутки) ".

"Час від часу у окремих митрополитів УПЦ МП, які плекають надії в майбутньому посісти Київський престол, виникає прагнення демонстрацією показної лояльності Москві добитися від патріарха Кирила статусу "спадкоємця". Але їм не слід забувати, що Київський престол УПЦ МП – не вакантний. Рішення Синоду для них – доволі чіткий сигнал. Як говорять серед католиків "Хто їде на конклав папою, повертається додому кардиналом", – резюмує священик Костянтин Холодов.

Мої джерела в УПЦ МП свідчать, що поява самої статті відбулася не без благословення...

***

Нарешті, наведу ще один пасаж з інтерв'ю Митрополита Софронія. Митрополит констатує відсутність єдності серед ієрархів УПЦ МП у ставленні до автокефалії та умовно поділяє їх за цією ознакою на три групи. "Поки що такої єдності немає. Що ми можемо спостерігати? Одні нібито не проти автокефалії, однак не наважуються зголоситися. Інші хочуть зберегти "статус кво". Їм цілком комфортно в тій ситуації, що є зараз. Тому вони заперечують необхідність зміни статусу УПЦ. Звичайно, є гарячі голови, що хочуть цілковитої самостійності вже негайно – просто зараз. Я бачу цю ситуацію, як класичну модель: Лебідь, Щука, Рак, впряжені в одне дишло. Що з того може вийти, пояснювати не треба".На закиди щодо передчасності автокефалії митрополит Софроній зазначає: "Уже 18 років поспіль ми чуємо: "ще рано". А тоді настане час, коли виявиться пізно".

powered by lun.ua
Коментарі — 44
grafo _ 21.07.2009 18:03
IP: 194.44.153.---
"Ми – вільна держава, отже повинні мати вільну Церкву. Я сподіваюся, що так і станеться, це – справа власне часу", – заявив владика Софроній буквально позавчора.
***
Очікував іншої заяви від митрополита:
"Ми – вільна держава. Отже, повинні мати в Україні Христову Церкву".
Видать владика ще духовно не доріс, не сформувався у зрілого й відповідального за людські душі ієрарха.
ihord _ 21.07.2009 14:14
IP: 195.137.240.---
Знову повертають до теми Матковського і полтавських БЮТівців. Чи ви відрізняєтесь від того ж Гундяєва? Він так само, як і ви, "любить" Мазепу
Al1 _ 21.07.2009 02:17
IP: 91.124.43.---
Аффтар суперечить сам собі: то в нього УПЦ МП – агентура Кремля, що сліпо підкоряється РПЦ, то вже тримають дулю для Москви... Швидше за все у пана МЄдвЄдєва мізки остаточно злиплись в дулю.
nebokray _ 21.07.2009 00:59
IP: 77.122.172.---
Уважаемый Олег Медведев!

1) Обратите внимание на ПРОБЛЕМУ ЛИШЕНИЯ ДОСТУПА К СРЕДСТВАМ МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ, возникшую в связи с отключением аналогового телевизионного сигнала в кабельных сетях компании "Воля"! Сначала "Воля" отключала аналоговый сигнал на Левом берегу, теперь отключает на Правом. "Воля" фактически руководствуется лозунгом ""Воля" или смерть" и ВЫНУЖДАЕТ покупать свои услуги и оборудование, т.к. у людей НЕТ ДРУГОГО ВЫХОДА – сигнал с телевышки стал намного слабее, чтобы принимать его на комнатные антенны качественно, а домовые антенны на крышах ликвидированы (не без участия "Воли"), тюнеров в свободной продаже (кроме как у самой компании "Воля") тоже нет.
nebokray _ 21.07.2009 00:58
IP: 77.122.172.---
2) В большинстве домов "Воле" НЕТ АЛЬТЕРНАТИВЫ – всем известно, что "Воля" является монополистом, который скупил в Киеве практически все мелкие кабельные сети, а теперь ДИКТУЕТ потребителям свои условия и тарифы. Следует особо обратить внимание на тот факт, что Государственная программа внедрения цифрового телевидения предусматривает прекращение аналогового телерадиовещания только в 2015 году, однако "Воля", заполучив монопольный доступ доставки телесигнала к квартирам киевлян (а также жителей других городов) отключает сигнал НА ШЕСТЬ ЛЕТ раньше! И предупреждает об этом в информационных письмах всего лишь ЗА НЕДЕЛЮ до отключения!!!
nebokray _ 21.07.2009 00:58
IP: 77.122.172.---
3) Сейчас люди стоят в очередях у палаток "Воли" и несут деньги за то, чтобы ВЕРНУТЬ в свой дом телевидение. Особенно обидно за пенсионеров. При пенсиях от 550-600 грн пожилые люди вынуждены покупать тюнеры по 400 грн на КАЖДЫЙ телевизор в доме или платить ежемесячно арендную плату за них плюс конечно же ежемесячная абонплата минимум 24 грн за БЕСПЛАТНЫЕ каналы. К сожалению, в большинстве своем наши люди еще не привыкли ОТСТАИВАТЬ СВОИ ПРАВА, а надо бы заставить городские коммунальные структуры восстановить домовые антенны и установить новое (в т.ч. цифровое) оборудование для передачи сигнала по кабелю и вносить плату только за поддержание этого оборудования и охрану, а не быть зависимыми от тарифов "Воли".
nebokray _ 21.07.2009 00:58
IP: 77.122.172.---
4) "ВОЛЯ" ОБРАЩАЕТ НАСЕЛЕНИЕ В ТЕЛЕКОММУНИКАЦИОННОЕ РАБСТВО, при этом не обращая внимания ни на что и ни на кого, ИГНОРИРУЯ решения суда и Антимонопольного комитета Украины. Кроме того, такое поведение приводит к наложению на компанию немалых ШТРАФОВ, которые естественно будут покрыты за счет нынешних потребителей услуг компании. Компания "Воля" ГРУБО НАРУШАЕТ принципы конкуренции и этику сотрудничества между бизнесом и клиентами. Просьба всех заинтересованных принять участие в РАСПРОСТРАНЕНИИ этой информации, чтобы привлечь внимание к проблеме и положить конец НАГЛОМУ ВЫМОГАТЕЛЬСТВУ со стороны "Воли"; к журналистам и представителям власти особая просьба – провести журналистские/депутатские расследования на обозначенную тему.
Wecher _ 20.07.2009 17:34
IP: 212.3.109.---
Taras_Tokar:
Україні потрібна єдина православна церква.
Во главе с Юлией Тимошенко...:)))))))))
Ігор_з_Києва _ 20.07.2009 14:14
IP: 193.93.185.---
От саме через цю гризню православну і необхідно всім переходити до католиків. А як не стане у православних прихожан, так і гризня припиниться, настане мир і спокій.
Serr _ 20.07.2009 13:00
IP: 195.138.193.---
Що таке "канонічний шлях"? Як утворилася Російськап Церква – це каноніцчний шлях? Спершу проголосили де-факто свою окремішність, потім через півтораста років одержали на це сенкцію Константинополя. І в чому "канонічність" анафеми Мазепи, якщо обряд був проведений з елементами "чорної месси"? І в якій дупі була Церква у Росії до 1917 року, позбавлена Патріарха і поставлена на пряму службу царству кесаря? І в чому "канонічність" сергіанців, де "патріарх" входив у номенклатуру політбюро і відбирався КГБ? Де "священиками" нерідко служили персонажі з партквитками? І щодо світового православ"я – то товариш Сталін його купив або залякав у другій половині 1940-х років – і донині не може оговтатися... Знаєте, коли Христос говорив – "Де двоє чи троє зберуться в Ім'я Моє, там і Я серед них", – Він чомусь ані слова не сказав про московський патріархат імені Сталіна та Берії...
Бонні_ _ 20.07.2009 12:39
IP: 78.137.4.---
Звичайно, Софроній на Черкащині відомий як видатний будівничий. Хоча Свято -Михайлівський собор, збудований ним в Черкасах, викликає неоднозначні враження. Хай мене Бог простить, але він якийсь незграбний, незрозуміла еклектика стилей, а найвища баня штучно і непропорційно витягнута (мета Софронія при будівництві була – збудувати найвищий в Україні собор). До того ж цей собор як для невеличких Черкас – здоровенний, ну немає ще в МП такої кількості прихожан, щоб його заповнити. А зайшовши туди, не відчуваєш благодаті Божої. Можливо тому, що добре пам"ятаю, як під час президентської кампанії вцьому соборі агітували за кандидата Януковича...
vitasmal _ 19.07.2009 21:50
IP: 92.243.182.---
Андрей-с-Востока:
vitasmal _ 18.07.2009 23:05
"Путь же уврачевания раскола может быть ТОЛЬКО каноническим – через покаяние и перерукоположение."
А нельзя ли через московскому-патриарху-пинка-под-зад-давание?
Конечно можно! Филарет так и поступил! Хотя на соборе клялся уйти на покой! Результат – ни одна из 15-ти православных церквей не признает КП даже как православную церковь.
Есть пример из прошлого Русская Православная Церковь Зарубежья. Она откололась очень давно, после и в результате революции. Все архиереи там были настоящими архиереями Русской Церкви. Но самостоятельно ушли в раскол. Никто в мире их не признал. Никто не признаёт и не признает катакомбников или ИПЦ-шников. Как бы они не старались. Путь автокефалии только один -канонический. Только неясно, кому и зачем она нужна?
И еще раз напомню – никто в Европе не требует пинка под зад Папе Римскому. Всех устраивает. Только Вам почему-то что-то оранжевое глаза застит. Не странно, нет?
Северянин _ 19.07.2009 21:17
IP: 92.113.196.---
Автору – Да Черт с ним – жеребьячим сословием... С Лозинским то что? Прибили сами или припрятали до лучших времен?
Андрей-с-Востока _ 19.07.2009 20:47
IP: 92.112.17.---
vitasmal _ 18.07.2009 23:05
"Путь же уврачевания раскола может быть ТОЛЬКО каноническим – через покаяние и перерукоположение."
А нельзя ли через московскому-патриарху-пинка-под-зад-давание?
И-н _ 19.07.2009 20:45
IP: 95.135.110.---
seed _ 18.07.2009 12:41 Тому хто нам винний,що в українській Святині Києво-Печерській Лаврі,сидить самозвана,самопроголошена ворожа церква?

Так такие как вы и виноваты. Надо было в руховских листовках периода 90-91 годов, в которых вы и вам подобные клялись в вечной любви и обещали зацеловать до смерти своих будущих, но интуитивно чего то опасающихся сограждан. Надо было написать, то что я выделил из комментария, рисуночек в стиле Кукрыниксов присовокупить – уверен, уже бы жили-не тужили счастливо и умерли бы в один день (не от голодомора и кризиса).
И-н _ 19.07.2009 20:45
IP: 95.135.110.---
"Що з того може вийти, пояснювати не треба"
А поясните, пан Медведев, будь ласка. Вы же аналитик, колоссально информированный человек и умница (в смысле умный человек). В отличие от..., ладно, не будем трогать убогих, пусть отдохнут от дежурного уикэндовского миссионерства. Так вот эти убогие в принципе не понимают, что творят, поэтому и натворили делов, приведших в том числе и к крови и насилию. А настоящий, а не записной мыслитель должен просчитывать ходы. Вот Вы и прочитайте, куда переметнется паства в случае совпадения желаний трех басенных персонажей на приятную Вам комбинацию. 1. УПЦ (КП+УАПЦ+МП на условиях МП). 2. УПЦ (КП +МП, на условиях КП). 3. РПЦ (вычленение из УПЦ).
Deutsch _ 19.07.2009 19:38
IP: 77.25.145.---
vitasmal _ 18.07.09 23:25
"Закликаємо всіх піднести свої молитви...Зустріньмо Його Святість як Архіпастиря,що БЛАГОВІСТВУЄ мир-Іс. 52. 7"

Дожились.Уже и Библию цитируют,как хотят. Или может быть в РПЦ МП,а также в УПЦ МП руководствуются вместо Синоидального перевода самым свежим,современным и патриотичном переводом Библии-сделанном в ФСБ и утверждённым верховным жрецом Путиным?

Вот как это звучит в Синоид. переводе:

"""Как прекрасны на горах ноги благовестника,ВОЗВЕЩАЮЩЕГО МИР, БЛАГОВЕСТСУЮЩЕГО РАДОСТЬ,проповедующего спасение,говорящего Сиону:воцарился Бог твой!'
Ис 52.7

Почему я на это обратил внимание? Только лишь по слову Иоанна Богослова из Откровения 22.18

"И я также свидетельствую всякому слышащему слова пророчества книги сей:если кто приложит что к ним,на того наложит Бог язвы,о которых написано в книге сей;
и если кто отнимет что от слов книги пророчества сего,у того отнимет Бог участие в книге жизни и в святом граде и в том,что написано в книге сей"
ктту _ 19.07.2009 18:12
IP: 93.72.165.---
Це коментар до попередньої вашої замітки. Пане Медвєдєв, а вам самому не хотілося б прокинутися і побачити що то все було марення – і макабричні сколопендри, і закривавлені простирадла, що розвіваються над входом в метро. Щоб можна було брехню і цинізм назвати брехньою і цинізмом, зраду зрадою, а агресивну злостивість – не просто виборчою технологією. Мої знайомі мають різні уподобання, і спокійно сприймають будь чиї електоральні симпатії. Але тільки про-бюти агресивно лаються (особливо зараз – щодо Яценюка – а він же зверхзусиллям продавив прем"єрку на цей пост), чуючи про інших претендентів. Хто завалив Кличка на перших мерських перегонах? Думалося, що Черновецького буде сколупнути легко, як тільки знайдеться підходяща кандидатура. Пане Олеже, хліб з маслом звичайно, краще просто шматка хліба. Але моральні збитки від вашої служби, мабуть, не окуповують того масла. У мене завжди була висока думка про вас.
nuarika _ 19.07.2009 12:48
IP: 94.179.33.---
vitasmal:
В церкви есть путь только канонический. Расколами и самосвятами делу не поможешь!
Ось тільки справа в тому, що підпорядкування Української православної Церкви Московському патріархатові не було канонічним. Як бути з цим?
vitasmal _ 18.07.2009 23:25
IP: 92.243.182.---
Фрагмент Звернення.

"Візит Патріарха Кирила є радісною подією, оскільки дає нам можливість молитовного та євхаристійного єднання з Його Святістю навколо Чаші Христової. Ми сподіваємося, що Патріарший візит додасть наснаги Українській Православній Церкві на чолі з її Предстоятелем Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром звершувати спасительну місію серед народу України, сприятиме утвердженню церковної єдності та подоланню розділень в українському Православ'ї.

Закликаємо всіх піднести свої молитви до Всемилостивого Бога, аби вщухли пристрасті, які останнім часом роздмухуються довкола візиту з боку недоброзичливих сил. Зустріньмо Його Святість як Архіпастиря, що благовіствує мир (Іс. 52. 7).

9 липня 2009 року,
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра"

На мою думку дипломатично витримане та дуже гарне й тепле звернення з великою повагою до Патрiарху.
Glaxo _ 18.07.2009 23:21
IP: 95.132.92.---
НЛО:
Glaxo _ 18.07.2009 13:19Ти, балоганівське, прочитай, якщо вмієшhttp://unian.ua/ukr/news/news-326145.html] В Одесі назріває "справа Лозінського-2"?Ющенка просять взяти під особистий контроль справу про вбивство нардепом Козаченком одесита Жеребка. Козаченко належав до політичної сили Президента...
ЧУМА НА ОБА ВАШИ ДОМА!
vitasmal _ 18.07.2009 23:05
IP: 92.243.182.---
Кроме того, даже если УПЦ станет автокефалией каноническим путем (а таким путем может стать автокефалией только УПЦ МП), то патриаршества в Украине не будет никогда. Не забывайте, что в диптихе15-ти православных церквей украинская церковь, если и займет какое-то место, то только последнее (РПЦ занимает пятое). И никогда ни александрийский, ни иерусалимский, ни антиохийский патриархи не дадут Украине патриаршества. Предстоятелем церкви будет ТОЛЬКО митрополит (как и сейчас собственно говоря). И не забывайте, что даже Предстоятель Элладской Церковью является только лишь архиепископом Афинским и Всея Эллады. УПЦ МП не хочет автокефалии на данном этапе потому, что УПЦ МП получила полную автономию, но не лишилась своих выгод и привилегий (от принадлежности РПЦ) в мире православных церквей.

Путь же уврачевания раскола может быть ТОЛЬКО каноническим – через покаяние и перерукоположение. А сам Филарет по церковным законам может быть принят только простым монахом, даже не в сане митрополита
vitasmal _ 18.07.2009 22:51
IP: 92.243.182.---
Вот мне интересно, почему половина Европы сидит и вполне довольна тем, что относится к Ватикану? Почему та же Испания не изберет своего Папу, а довольствуется кардиналом?

В упоминаемом неуважаемом автором обращении Предстоятелем называется Владыка Владимир, а не Кирилл, т.к. УПЦ МП получила автономию еще от Алексия Второго много лет назад. И УПЦ МП является самостоятельной церковью, со своим Предстоятелем, своим Синодом, своим Церковным Судом, своим Отделом внешних церковных связей. Во всех этих вопросах, в вопросах административных, финансовых УПЦ МП никак не зависит от МП.

В Украине может быть автокефальная церковь, но существует только один путь – МП должен даровать ей автокефалию. В случае УПЦ КП признание ее не только автокефалией, признание КП в качестве православной церкви никогда не состоится. Мировые православные церкви никогда не признают КП, никогда! В церкви есть путь только канонический. Расколами и самосвятами делу не поможешь!
nuarika _ 18.07.2009 21:34
IP: 92.113.69.---
Taras_Tokar:
Україні потрібна єдина православна церква.
Так. І в тому, що в Україні їх три винні саме ті священники УПЦ МП, які спочатку підтримали ідею створення Київського патріархату, а потім відкликали свої підписи. Ну, і Філарет, який так боявся поширення впливу митрополита Мстислава, який пропонував створити єдину православну цервку, а зрештою створив УАПЦ, й так хотів влади, що відмовився об'єднатися з УАПЦ.
Церковні очільники турбуються перш за все про власні інтереси, а потім вже про інтереси церкви, держави й народу. От в цьому основна причина розколу Української православної Церкви.
Taras_Tokar _ 18.07.2009 20:52
IP: 94.248.93.---
Україні потрібна єдина православна церква.
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter