8 листопада 2010, 11:23

От таке ''підрахуйство''. Лист про демократію до Ганни Герман

Про масові порушення у виборчій кампанії по виборах до місцевих рад 31 жовтня 2010 року

Інформаційно-аналітичний звіт на основі повідомлень громадських організацій, ЗМІ, активу партій "Батьківщина", "Фронту змін", "Свободи", Народного Руху, "Нашої України", "За Україну", "Єдиного центру", КПУ, ПСПУ


На момент оприлюднення звіту результати місцевих виборів взагалі та окремих партій ще невідомі, але, незалежно від того, якими вони виявляться, перебіг всієї виборчої кампанії не залишає сумнівів у нечесності, недемократичності виборів, їхній кричущій невідповідності європейським стандартам.

Порушення та зловживання, які дають підстави зробити такий висновок, почалися ще задовго до старту кампанії – з незаконного перенесення дати виборів, рішення про яке було ухвалене пропрезидентською більшістю у Верховній Раді.



Незаконне перенесення дати виборів

Вибори міських та селищних голів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, міських, районних та селищних Рад (далі – місцеві вибори), згідно Конституції, мали відбутися ще у травні поточного року. В порушення Основного закону, пропрезидентська більшість у Верховній Раді незаконно скасувала ці вибори, згодом призначивши їх на 31 жовтня.

За оцінками різних партій, а також незалежних експертів, перенос дати голосування був викликаний прагненням Віктора Януковича завершити формування виконавчої вертикалі до глав районних державних адміністрацій включно, перебрати контроль за силовими структурами, поставити у повну залежність судову систему, переписати чинне законодавство під електоральні потреби Партії регіонів. Іншими словами, для створення системи фальсифікацій, спотворення волевиявлення громадян влада потребувала додаткового резерву часу – і саме для цього, як переконливо підтвердив подальший перебіг подій, був потрібен перенос виборів.

(З думками експертів можна ознайомитись тут):

Недемократичний Закон "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"

Те, що регіональні вибори пройдуть недемократично, у форматі, вигідному виключно Партії регіонів, а сам виборчий процес – під її диктовку, стало зрозуміло відразу після прийняття Верховною Радою Закону "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі – Закон про вибори).

Зокрема, парламентська більшість законодавчо заборонила участь у місцевих виборах для виборчих блоків. Головною її метою, очевидно, було нейтралізувати головного конкурента і опонента Партії регіонів та особисто Януковича – Блок Юлії Тимошенко. Саме БЮТ протягом останніх років став брендом політичної сили, яку очолює Юлія Тимошенко. Так само чинна влада намагалася заборонити брати участь у виборах тим партіям, чиї обласні та районні осередки зареєстровані менше ніж за рік до дня голосування – згодом опозиція добилася скасування цієї норми.

Крім того, новий Закон про вибори заклав кричуще непропорційне представництво суб'єктів виборчого процесу у територіальних та дільничних виборчих комісіях, що на практиці дало можливість провладним партіям поставити під свій повний контроль переважну більшість виборчих комісій. Така ситуація (детальніше див. у наступних розділах) вкупі із контролем над силовими правоохоронними органами створила та убезпечила від викриття та переслідування безконтрольний механізм фальсифікації в комісіях різних рівнів.

Про те, що новий Закон в принципі унеможливлює проведення чесних і прозорих виборів неодноразово попереджали політичні експерти, міжнародні організації, представники опозиції і навіть члени Центральної виборчої комісії, яка кілька років тому формувалася як незалежний орган на паритетних між владою та опозицією засадах, а нині переважна частина якої перебуває під політичним контролем Януковича та Партії регіонів.

Отже, наприкінці вересня четверо членів Центральної виборчої комісії, які залишилися вірними Конституції, законам України та принципам демократії, попередили суспільство та Віктора Януковича про те, що "перебіг виборчого процесу з усією очевидністю засвідчує наявність системи чинників, які унеможливлюють проведення місцевих виборів відповідно до міжнародних стандартів вільних, справедливих, чесних та прозорих виборів, унеможливлюють додержання виборчих прав громадян"

На початку жовтня лідери дев'яти опозиційних партій, які мають представництво у Верховній Раді, звернулися до європейських структур із попередженням про те, що "нинішня влада, зловживаючи своїми повноваженнями, здійснює комплекс заходів, спрямованих на створення масштабної системи фальсифікації та суттєвого спотворення результатів виборів 31 жовтня 2010 року на свою користь". Були названі й основні технології фальсифікацій: жорстке домінування пропрезидентської більшості у ЦВК; порушення принципу пропорційності при формуванні територіальних виборчих комісій (ТВК) та дільничних виборчих комісій (ДВК), порушення пропорційності призначення керівництва виборчих комісій; закріплення законом можливості підрахунку голосів без наявності кворуму в комісії; рейдерське захоплення владою партійних організацій опозиції; безконтрольне голосування на дому; обмеження прав спостерігачів тощо.

Лідери партій внесли тоді низку пропозицій, щоб виправити ситуацію: змінити склад ЦВК з метою забезпечення рівного представництва у цьому органі всіх парламентських політичних партій; забезпечити голосування громадян на дому лише за медичною довідкою; передбачити наявність кворуму при підрахунку голосів та прийнятті рішень виборчими комісіями; переформувати склад ТВК та ДВК, забезпечивши в них рівне представництво, по одній особі, від усіх парламентських та позапарламентських політичних партій; переобрати на рівних для влади та опозиції засадах керівництво комісій; забезпечити негайну реєстрацію органами юстиції партійних осередків опозиційних партій, які визнані їх керівними органами, а також ліквідувати дублікати печаток та свідоцтв про реєстрацію, які видані фальшивим осередкам.

Свої застереження до законодавчих правил та організації виборчого процесу висловили міжнародні інституції. Як показали дебати в Європейському Парламенті та в Парламентський Асамблеї Ради Європи європейські політики всерйоз і глибоко стурбовані тим, що місцеві вибори 31 жовтня стануть кроком назад в розвитку української демократії. Вони засвідчили "недовіру до чесності проведення та організації" виборчого процесу. Рената Вольвенд та Майліс Репс, як співдоповідачі Комітету з питань виконання обов'язків та зобов'язань державами-членами Ради Європи, висловили цілу низку зауважень до організації виборчого процесу.

Європейська народна партія, яка об'єднує 73 партії з 39 європейських країн, члени якої є правлячими партіями в багатьох країнах Євросоюзу, у спеціальній резолюції піддала жорсткій критиці ситуацією з демократією в Україні в цілому, а спосіб проведення виборчої кампанії – зокрема.

Президент ЄНП Вілфред Мартенс закликав українську владу провести вільні та чесні вибори, а її методи визнав такими, які суперечать всім нормам європейської демократичної поведінки.

Національний демократичний інститут США та Міжнародна фундація виборчих систем висловили низку критичних зауважень до закону про вибори та до того способу, в який влада організовує виборчу кампанію.

Однак Віктор Янукович, який після відомого рішення Конституційного суду, незаконно зосередив у своїх руках абсолютну владу, проігнорував всі ці вимоги та взяв на себе всю політичну відповідальність за фальсифікацію виборів.

Зрештою, дійшло до того, що про зловживання на виборах заговорили навіть члени правлячої парламентської більшості, зокрема комуністи, представники Блоку Литвина та й інші.

(З їхніми оцінками можна ознайомитись тут:

http://www.pravda.com.ua/news/2010/10/18/5490371/

http://tsn.ua/ukrayina/krimski-komunisti-nazvali-regionaliv-fashistami.html

http://tsn.ua/ukrayina/kpu-makiyivska-pokid-virishila-provesti-vibori-z-bitoyu-v-rukah.html

http://www.pravda.com.ua/news/2010/10/20/5498042/

Непропорційний принцип формування виборчих комісій як ключовий елемент механізму фальсифікаціїПредставники провладних партій отримали абсолютну перевагу в комісіях на всіх рівнях та у всіх регіонах. Про жодне паритетне представництво влади і опозиції у виборчих комісіях на цих виборах не йдеться. Очевидно, встановлення повного контролю влади над ТВК та ДВК було головною умовою для фальсифікації результатів голосування.

До складу понад 3000! дільничних комісій представники партії "Батьківщина" не включені взагалі. Так само вони відсутні у половині дільничних виборчих комісій Київської області, у 492 з 1228 дільничних виборчих комісій Криму, 323 з 1425 комісій у Луганській області, 473 з 2444 комісій в Донецькій області. Рекорд влада поставила у місті Донецьку: до складу 420 дільничних комісій обласного центру не включено жодного представника "Батьківщини".

У Львівській міській ТВК з 18-ти членів комісії 13-ть представляють Партію регіонів.

На кричуще несправедливий розподіл керівних посад у ТВК Донецької області звертає увагу й провідний аналітичний політичний тижневик країни "Дзеркало тижня". За даними видання, партії правлячої більшості (ПР, КПУ, Народна партія) отримали на Донеччині 73% своїх голів територіальних виборчих комісій, 69% заступників і 67% секретарів ТВК. "Коли ж дійшло до формування "дільниць", то ПР і поготів відмовилася від послуг союзників, воліючи на базовому рівні відпрацювати особисто" – пише ДТ. Громадянська мережа ОПОРА, яка проводила власний незалежний моніторинг цієї виборчої кампанії, проаналізувавши керівний склад 52,65 % від всіх утворених в Україні ДВК, також зафіксувала дисбаланс політичного представництва у виборчих комісіях. Особливо, за даними цієї організації, він помітний на прикладі розподілу керівних посад: голови, заступника та секретаря ДВК. "...У дільничних виборчих комісіях Дніпропетровської області найбільше представлені Партія регіонів, Комуністична партія України та Народна партія. Абсолютну більшість посад голів ДВК у сільській місцевості займають кандидати від Партії регіонів, посади секретаря почергово займають представники КПУ та Народна партія Литвина. Громадські спостерігачі у кожній області визначили перелік із семи партій, які отримали найбільше керівних посад. В усіх областях домінуюче представництво мають три партії парламентської більшості – ПР, НП, КПУ...

Загалом по країні у 16639 проаналізованих дільничних виборчих комісіях більшість керівних посад, порівняно з іншими суб'єктами виборчого процесу, отримала Партія регіонів (25,8 %). На другому місці – ВО "Батьківщина" (12,5 %), третя за чисельністю керівних посад – Народна партія (7,6 %), четверта – Комуністична партія України (6,5 %). Чимале представництво в керівних органах отримали маловідомі партії. Такі політичні сили активізувалися в регіонах лише під час виборів, і фактично, як засвідчив аналіз роботи їхніх представників у ТВК, в усьому підтримують дії партій влади. Натомість інші партії, що можуть виступити реальними конкурентами влади на місцях, отримали менше представництво"

"Таким чином, керівний склад значної кількості комісій знаходиться під контролем партій влади. Оскільки в день голосування та під час підрахунку голосів рішення ДВК може бути прийняте "не менш ніж 3 членами виборчої комісії", а відмова члена комісії підписати протокол не має правових наслідків для його легітимності, то визначальним для встановлення підсумків голосування на дільницях будуть підписи голови і секретаря та наявність печатки. За таких умов перевага окремих політичних сил у кількості займаних керівних посад може призвести до підтасовок та маніпуляцій" – робить висновок ОПОРА.

Що стосується самих Територіальних виборчих комісій, які формуються ЦВК, то ОПОРА відзначає, що там закріпилася тенденція, коли "внаслідок ротації кадрів збільшується кількість керівних посад, які займають представники Партії регіонів. Так, від часу попереднього звіту (10 жовтня) змінено 24 особи з керівного складу міських (міст обласного значення) та районних виборчих комісій".

(Проміжний звіт ОПОРИ за результатами моніторингу виборчої кампанії з 10 по 28 жовтня 2010 року).

Про те, що Партія регіонів намагалася відсторонити своїх опонентів від роботи і у складі дільничних виборчих комісій Криму повідомив перший секретар Кримського рескому Компартії Леонід Грач. За його словами, на півострові ПР "розв'язала справжню війну за землю-матінку" і "варварськи зробила все, щоб там не було представників не бажаних їм партій ні на чолі, ні у складі селищних і особливо дільничних комісій".

За два дні до формування виборчих комісій в селищах Південного берегу Криму Партія регіонів почала масово прописувати приїжджих (переважно вихідці з Донецького регіону) , а потім включати їх до тервиборчкомів. Схема, застосована в Лівадійській ТВК – 8 членів зареєстровано в одній квартирі напередодні формування комісії, у Сімеїзькій ТВК такими є 6 членів.

Про те, що позапарламентські партії на практиці були позбавлені можливості впливати на формування виборчих комісій повідомив лідер "Свободи" Олег Тягнибок. За його словами, процедура "буцімто чесного жеребкування" дала його політичній силі в комісіях, "всього-на-всього 16 керівних посад на всю Україну". "Наприклад, у Львівській обласній ТВК в нас немає жодної людини! В міській – жодної! В Тернопільській міській – жодної! У Волинській обласній – жодної! В Луцькій міській – жодної!" – заявив в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" Тягнибок. У Львові під час формування дільничних комісій, як повідомив лідер "Свободи", з тисячі кандидатів, прізвища яких подано в ДВК, від цієї партії реєстрували тільки чотири відсотки. "Натомість Партії регіонів реєструють 100 відсотків" – зазначає він.

Маніпуляції зі складами територіальних виборчих комісії продовжилися і в останні дні перед голосуванням. Зокрема, безпосередньо напередодні виборів було усунено з посад 8 голів ТВК – представників "Батьківщини", 4 заступники, 9 секретарів, із складу комісій виведено 23 представника "Батьківщини".

Недопущення партії "Батьківщина" на вибори у Львівський, Київській, Тернопільській, Луганській та Кіровоградській областях

На цих виборах влада застосувала нову для України технологію, яка передбачає створення фальшивих партійних організацій, їхнє оперативне визнання органами юстиції та внутрішніх справ, підтримку в судах, наділення членством у виборчих комісіях та незаконну реєстрацію у якості учасників виборчого процесу.

Внаслідок протиправних дій влади, "Батьківщина" не змогла взяти участь у виборах до Львівської обласної та міської рад, Луганської міської ради, Тернопільської міської ради, Олександрійської міської та Новоархангельської районної рад Кіровоградської області, Київської обласної ради.

Так само заблоковано участь партії "Батьківщина" у виборах у восьми районах та шести містах на Київщині: до Богуславської, Бориспільської, Вишгородської, Києво-Святошинської, Обухівської, Ставищенської, Фастівської та Яготинської райрад та міських рад Борисполя, Броварів, Обухова, Переяслава-Хмельницького, Ржищева та Фастова.

На виборах до більшості зазначених вище рад зареєстровані списки від організацій-клонів "Батьківщини", створених за безпосередньої участі влади в особі Адміністрації президента, міністерства юстиції та міністерства внутрішніх справ з їхніми відповідними регіональними управліннями, а також підконтрольної Януковичу судової системи.

Зрештою, під тиском міжнародних організацій, опозиції та громадськості у більшості вказаних територіально-адміністративних одиниць фальшиві списки "Батьківщини" рішеннями судів буквально за кілька годин до початку голосування таки були зняті з виборів. Але в цілому ситуація для цієї політичної сили не змінилася – реальну "Батьківщину" до виборів допущено не було. При цьому, деякі виборчкоми рішення судів про зняття "клонів" та включення у бюлетені списків справжньої "Батьківщини" просто відмовились виконувати.

Лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко детально інформувала Віктора Януковича про технологію створення фальшивих організацій "Батьківщини", наводила факти прямої причетності до цієї "спецоперації" органів державної влади та управління – від адміністрації президента до управлінь юстиції та внутрішніх справ.

Із закликом виправити ситуацію до Віктора Януковича зверталася і Європейська народна партія, інші міжнародні інституції.

Янукович проігнорував ці звернення, і це означає що він взяв на себе персональну відповідальність і за цю технологію фальсифікації.

Ініційований владою недопуск "Батьківщини" до виборів у низці областей, міст та районів грубо порушує не тільки і не стільки права "Батьківщини", скільки права сотень тисяч виборців, які позбавлені можливості підтримати ту політичну силу, якій симпатизують. Як відомо, у Київській області за Юлію Тимошенко у першому турі, проголосували 42.29% (400000 виборців), у другому – 69.71% (600000), на Львівщині відповідно 34, 7% (512000 виборців) та 86, 2% (1 мільйон 310 тисяч).

Загалом в адміністративних одиницях, де до виборів не була допущена "Батьківщина", проживає 4 мільйони 123 тисячі виборців (11,3% від загальної кількості) – і саме така кількість людей була позбавлена права вільного вибору, оскільки в бюлетенях була відсутня одна з найбільших політичних сил.

Незаконне зняття з виборів та відмова у реєстрації кандидатам у мери та депутатам місцевих рад

Одним з ключових механізмів, який влада застосовувала проти опонентів під час цієї виборчої кампанії, є відмова у реєстрації або зняття з виборів вже зареєстрованих кандидатів у депутати та на посади міських, селищних, сільських голів. В першу чергу під удар потрапляли опозиційні кандидати, які у даному регіоні користуються авторитетом та довірою людей, а відтак мали реальні шанси на перемогу. Будучи неспроможними перемогти їх у чесній та відкритій боротьбі, місцеві органи чинної влади знаходили найменший, переважно надуманий привід, аби цих претендентів просто не зареєструвати або ж зняти з перегонів.

За даними центрального штабу "Батьківщини", станом на ранок 31 жовтня з виборів в мажоритарних округах знято 219 кандидатів в депутати від "Батьківщини".

На Полтавщині 19 жовтня Кременчуцька міська виборча комісія зняла з реєстрації кандидата на посаду міського голови від "Батьківщини" Олега Бабаєва, який зміг відновити свої права лише через суд.

Про перешкоджання реєстрації та незаконне зняття з перегонів повідомляють й інші партії.

Так, голова партії "Сильна Україна" Сергій Тігіпко повідомив, його політичній силі відмовили у реєстрації в одному з районів Харківської області. Крім того, за його словами, Донецький апеляційний суд відмовив у перереєстрації назви "Сильної України" в Луганській області, і практично зняв СУ з виборів до обласної ради.

У Дніпропетровській області у місті Першотравенськ зняли з реєстрації список кандидатів партії "Єдиний Центр". Причому зроблено це було по дзвінку з міськвиконкому, про що на судовому засіданні відкрито заявив голова Першотравенської міської виборчої комісії Петров В.І. Не зважаючи на це, колегія суддів Дніпропетровського окружного адміністративного суду, не звернула увагу на цей факт і відмовила у задоволенні позову Першотравенській міській організації "Єдиного Центру".

За даними голови політради партії "Наша Україна" Валентина Наливайченка, Хмельницька та Кримська організації НУ позбавлені можливості взяти участь у виборах, а Сумська, Волинська, Полтавська, Запорізька організації – мати своїх представників у ТВК і навіть ДВК. Не зареєстровано або знято з реєстрації десятки кандидатів у депутати різних рівнів. На рейтингових кандидатів з різних областей України чинять тиск силові органи.

За добу до закінчення виборчої кампанії з реєстрації знято кандидата у мери м. Сєвєродонецьк (Луганська область) діючого міського голову Володимира Грицишина, який балотувався від Прогресивної соціалістичної партії України і мав найбільші шанси на перемогу. Він отримав друге попередження за начебто порушення виборчого законодавства. Це сталося 28 жовтня близько 23:30 на засіданні Сєвєродонецької ТВК. Повторне голосування члени ТВК провели за рішенням Донецького апеляційного суду від 26 жовтня ц.р., який ухвалив рішення на користь місцевої організації Партії регіонів. Відомо, що пан Грицишин мав багатолітній політичний конфлікт з Партією регіонів.

Використання силових структур та адміністративний тиск на опонентів та членів комісій від опозиції

Проти опонентів влади активно використовуються правоохоронні органи, насамперед, СБУ, міліція та прокуратура. Найпоширенішим прийомом проти неугодних кандидатів стало залякування – під загрозою відкриття проти них кримінальних справ, позбавлення бізнесу тощо учасників виборчого процесу від опозиції буквально змушували або взагалі відмовитись від участі в перегонах, або перейти під прапори Партії регіонів.

У Донецьку 22 жовтня СБУ затримала кандидата на посаду міського голови Донецька від "Єдиного центру" Андрія Амбросьонка. Його утримували під вартою без надання жодних пояснень, із порушеннями норм Кримінально-процесуального кодексу. Кандидат був затриманий після виклику до УСБУ для нібито з'ясування деталей за кримінальною справою кількарічної давнини, яку періодично то закривають, то поновлюють, де кандидат виступав свідком.

Наприкінці вересня-початку жовтня правоохоронці Криму показово затримали мерів чотирьох курортних міст – Алупки, Алушти, Лівадії та Гурзуфу, які мали цілком реальну можливість переобратися на свої посади.

Звичайно, в громадській думці діяльність мерів міст та селищ Південного узбережжя Криму оцінюється суперечливо, однак в умовах виборчого процесу арешти не можуть не розглядатися як елемент передвиборчої боротьби, особливо коли вони здійснюються за вибірковою ознакою щодо тих голів, які балотуються не від Партії регіонів.

Через постійні виклики на допити до СБУ керівника центрального штабу "Батьківщини" Олександра Турчинова влада намагалася дезорганізувати та ускладнити виборчу кампанію партії.

Широкого розмаху набуло застосування проти суб'єктів виборчого процесу тиску з боку місцевих державних адміністрацій та контролюючих органів. Щоб змусити людей або зійти з дистанції, або балотуватись від Партії регіонів, підприємцям, наприклад, погрожували позачерговими перевірками та розоренням бізнесу, керівникам установ – звільненням з посад, а з бюджетниками проводили "індивідуальні бесіди" з настійливими вимогами "одуматись", щоб не втратити роботу. Іноді з представниками опозиції взагалі розправлялися бандитськими методами.

Павло Лисянський, кандидат у депутати від партії "Батьківщина" в одному з районів Луганській області, одразу після реєстрації в ТВК одержав два вогнепальних поранення.

Діючого депутата Деснянської районної ради у м. Чернігів, працівника Деснянського районного управління пенсійного фонду під погрозою звільнення з роботи змусили відмовитися балотуватись у районну раду і написати заяву про вихід з партії "Батьківщина".

Представники місцевої влади Драбівського району на Черкащині під час чергової "профілактичної бесіди", яка проводилась 28 вересня, відкрито висунули депутату райради із фракції БЮТ В. Тарасенку вимогу вийти з партії "Батьківщина" та зняти свою кандидатуру з кандидата в депутати райради та на посаду голови села Нехайки. Такі "розмови" проводилися з іншими прохідними кандидатами в депутати, кандидатами на посади сільських та селищних голів району.

На Полтавщині в Гребінківському районі Володимир Терещенко, який балотувався кандидатом у депутати районної ради від "Батьківщини", змушений відмовитися від участі у виборчому процесі, оскільки йому погрожували розірванням договору на оренду приміщення, де знаходиться його магазин.

У Підгаєцькому районі Тернопільської області депутатів від БЮТ в райраді, які є підприємцями, змушували під приводом незаконних перевірок їхніх підприємств відмовитися балотуватися взагалі, або ж балотуватися від владної партії.

Депутата Чернігівської обласної ради М. Шумейка, директора приватного підприємства "Агропрогрес", викликав особисто голова ОДА В. Хоменко і в категоричній формі погрожував йому неприємностями, якщо він не вийде із "Батьківщини".

Під тиском керівництва міської ради два кандидата в депутати Авдіївської міської ради Донеччини від партії ВО "Батьківщина" були вимушені залишити виборчі списки. Керівники підприємств, що належать представникам Партії регіонів, погрожували втратою роботи працівниками, якщо ті не вийдуть із виборчого списку "Батьківщини". Так, керівник шахти ім. Кірова викликав кандидатів до Макіївської міської ради від партії ВО "Батьківщина" В.Мельнікова та Л.Олейнікова з вимогою зняти свої кандидатури з перегонів, або вони втратять роботу. Директор шахти викликав гірничого інженера В.Філімончука та заявив, що генеральний директор "Макіїввугілля" попередив про можливі негативні наслідки участі у виборчій кампанії на боці партії "ВО "Батьківщина".

19 жовтня у Харкові невідомі люди побили члена виборчого штабу партії ВО "Батьківщина" 68-річну М.Ляшенко та розгромили агітаційний намет кандидата на пост мера Харкова Арсена Авакова.

28 вересня в Ковельському районі на Житомирщині директора школи погрожували звільнити, через те, що його син йде в депутати від партії "За Україну!".

У Сумській області кандидат до районної ради від партії "За Україну" Олександр Гурченко написав заяву про відмову балотуватися через тиск з боку райдержадміністрації. (дані моніторингу мережі ОПОРА).

На Сумщині голові Кролевецької райорганізації партії "За Україну!" Олегу Кучерявому пригрозили звільненням з роботи за відмову підтримувати кандидата на посаду міського голови від Партії регіонів. Голова мiської органiзацiї Партiї регiонiв О.Наумов запропонував йому пiдписати звернення на пiдтримку одного з кандидатiв на посаду мiського голови, висунутого вiд ПР. Олег Кучерявий вiдмовився, пiсля того регіонал пригрозив йому звільненням з роботи.

28 вересня в Кононівському навчально-виховному комплексі на Черкащині під тиском директора всі вчителі змушені були написати заяви про вступ у Партію регіонів.

Голова Чернігівської обласної державної адміністрації дав негласне, але обов'язкове для виконання розпорядження начальнику медичного управління області про те, що жоден головний лікар в області не має права висуватись кандидатом у депутати до будь-якої ради від інших політичних партій, окрім Партії регіонів.

У Житомирській області восьми працівникам державних служб, установ, організацій, які є членами партії "Фронт Змін" й виявили бажання балотуватися в депутати місцевих рад, представники влади зробили пропозицію або балотуватися від Партії регіонів чи Народної партії В.Литвина), або звільнятися з роботи. 12 чоловік від "Фронту змін" змушені були знати свої кандидатури. Такі факти зафіксовані у Баранівському, Лугинському, Коростишівському, Чуднівському, Радомишльському та Народицькому районах. На підприємців, кандидатів в депутати від "Фронту Змін", тиснуть шляхом проведення податкових перевірок, під час яких озвучувалася пропозиція балотуватися на місцевих виборах від Партії регіонів чи Народної партії.

Тиску піддавалися не тільки кандидати від опозиції, а й члени виборчих комісій. "Чимало членів комісій, особливо тих, які за основним місцем роботи працюють у бюджетній сфері, складають з себе повноваження. Так, у Житомирській області член однієї з селищних виборчих комісій Бердичівського району, після погроз з боку керівництва районної лікарні, відмовився від виконання обов'язків. Голова Сумської міської ВК Іван Самсоненко (Народна партія) 19 жовтня відмовився від посади нібито через погіршення стану здоров'я, однак при цьому він заявив про тиск на нього з боку влади"

(Проміжний звіт ОПОРИ за результатами моніторингу виборчої кампанії з 10 по 28 жовтня 2010 року).

Грубі порушення у виготовленні виборчих бюлетенів

Із вступом кампанії у фінальну стадію почала надходити інформація про речові докази підготовки тотальної фальсифікації виборів. Йдеться про виготовлення місцевими типографіями додаткових, неврахованих бюлетенів. Стоси фальшивок за кілька днів до дня голосування було виявлено представниками різних політичних сил та спостерігачами в різних регіонах (Харків, Івано-Франківськ, Хмельницький, Одещина), що не залишає сумнівів в тому, що ця технологія має загальнонаціональний характер.

Зокрема, 24 жовтня у харківському видавництві "Фоліо-плюс" депутатом від БЮТ Володимиром Філенком, за підсумками дослідчої перевірки, було виявлено 12,7 тис. неврахованих бюлетенів для голосування на місцевих виборах у Харківській області.

За його словами, у цілому на складі "Фоліо-плюс" зберігалося близько 720 тис. бюлетенів, у тому числі 12 тис. 700 бюлетенів, що були надруковані "наднакладом". Ніхто з керівництва друкарні так і не зміг дати відповіді, скільки та яких бюлетенів надруковано й зберігається на складі видавництва.

25 жовтня в Івано-Франківську члени ТВК від партії "Свобода" в приміщенні друкарні "Кубекс", яка займалася друком бюлетенів, виявили 111 тисяч фальшивих виборчих бюлетенів до Івано-Франківської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі. Ще "80 тисяч фальшивих виборчих бюлетенів" виявлено по мажоритарних округах області.

У Хмельницькому виявлено фальшиві бюлетені у приміщенні фірми, яка одержала замовлення на виготовлення бюлетенів для голосування на місцевих виборах у Хмельницькій області. Представники місцевого штабу партії "Батьківщина" знайшли там близько 1000 незаконно надрукованих бюлетенів, певну кількість яких вдалося вилучити. Хоча про загальну кількість підробок, за їх словами, можна тільки здогадуватися.

Повідомлення про незаконний друк виборчих бюлетенів надійшли також з Білгород-Дністровського району Одеської області від міжнародної громадської організації "Комітет за відкриту демократію", що є спостерігачем на виборах. За словами її представника Брайана Меффорда, на замовлення міського тервиборчкому Одеси надруковано 1 мільйон бюлетенів, що на чверть мільйона перевищує кількість виборців Одеси.

Представники влади, намагаючись виправдатись, заплуталися у різних версіях. Незаконне виготовлення бюлетенів вони пояснювали то друком пробних накладів, то помилками в текстах, то необхідністю виготовити "запасний тираж". Так, у зв'язку із знайденими фальшивими бюлетенями у Харкові міська прокуратура відмовилася порушувати кримінальну справу. За словами прокурора міста Євгена Поповича, це так званий "спеціальний тираж", "резерв, який зобов'язані були надрукувати згідно з законом".

В той же час міліція називає ці бюлетені технологічними, "розгінним тиражем", тобто ті бюлетені "після друку яких, фарба стає стандартною".

Після того, як були виявлені факти друку необлікованих бюлетенів, активісти "Батьківщини" провели перевірку, яким чином в Україні взагалі дотримуються виборчого законодавства щодо друку бюлетенів.

Відповідно до частини 2 статті 66 закону про місцеві вибори, виборчі бюлетені є документами суворої звітності. Пункт 17 ст. 9 Закону "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" чітко фіксує, що виготовлення цінних паперів і документів суворої звітності підлягає ліцензуванню в обов'язковому порядку. Згідно з проведеною перевіркою, вдалося з'ясувати, що бюлетені друкувалися на 487 поліграфічних підприємствах. При цьому лише 30 з них заявили, що мають ліцензію на виготовлення документів суворої звітності. Водночас, сайт Міністерства фінансів підтверджує наявність таких ліцензій лише у 4 друкарень, що становить менше 1% від загальної кількості друкарень, що виготовляють бюлетені.

Попри наявність великої кількості "додаткових бюлетенів" їхня якість не витримує жодної критики. Через величезну кількість так званих "технічних помилок", у т.ч. допущених при написанні прізвищ кандидатів впродовж суботи та ночі на неділю у типографіях було передруковано сотні тисяч бюлетенів. В результаті, на велику кількість виборчих дільниць вони не були доставлені вчасно.

Наприклад, увечері 29 і вранці 30 жовтня через "технічну помилку" Чернігівська обласна виборча комісія вирішила передрукувати близько 50 тис. бюлетенів на вибори Чернігівської обласної ради. Передрук бюлетенів було здійснено також у Луганській області й Кременчуці Полтавської області.

Порушення заборони агітації в переддень та в день голосування

Грубе порушення виборчого законодавства щодо правил ведення передвиборчої агітації та власних указів про проведення чесних виборів допустив президент Віктор Янукович.

У своєму зверненні до народу у суботу 30 жовтня, коли агітація заборонена законом, Янукович кілька разів слово в слово повторив головне передвиборче гасло Партії регіонів, закликавши до "будівництва нової країни", завдяки чому фактично вдався до незаконної передвиборчої агітації за дану політичну силу.

В Ізмаїлі Одеської області на виборчих дільницях в день голосування проводилась агітація за Партію Регіонів. Так, на виборчій дільниці N24 виборців зустрічала група дівчат від Партії регіонів, які звертаються до громадян із словами: "Пам'ятаєте, ми до вас заходили?", а потім називали партію і номер кандидата, за якого необхідно проголосувати. На виборчій дільниці N02-018 були розкидані агітаційні листівки Партії регіонів в кількості 50 штук.

Мешканці Орджонікідзевського району Запоріжжя телефонували у виборчий штаб "Батьківщини" й повідомляли, що агітатори від Партії регіонів ходять по квартирах і від імені кандидата на посаду міського голови Кальцева та кандидата у депутати Запорізької міськради Полюсова, запрошують дітей на циркову виставу, одночасно агітуючи батьків голосувати за представників ПР.

За повідомленням кандидата у депутати в Залізничну райраду міста Сімферополя від "Фронту Змін" Олександра Шатравка, у маршрутках міста в день виборів продовжували демонструвати рекламний відеоролик кандидата в мери Сімферополя від Партії регіонів Віктора Агєєва, що заборонено законом.

У Луганську на дільниці N08181 в приміщенні для голосування перебували агітаційні матеріали. А саме – дві фотографії нинішнього мера Сергія Кравченка, голови обладміністрації Валерія Голенка, а також подяка з емблематикою Партії регіонів. Представники "Фронту Змін" рекомендували голові комісії та складу ДВК видалити зазначені агітаційні матеріали з дільниці.

Як заявив голова обласного осередку партії "Громадянська позиція" Володимир Косюк, у Херсоні за дорученням міського голови автобуси комунального підприємства "Херсонкомунтранссервіс", прикрашені символікою Партії регіонів, підвозили пенсіонерів до виборчих дільниць. Всередині виборцям роздавалася агітація з номерами й прізвищами кандидатів від ПР, за яких потрібно голосувати.

Незадовільна організація дня виборів

Загалом по Україні від 20 до 30% виборчих дільниць не відкрилися вчасно – безпрецедентний випадок в історії виборів в Україні.

В той же час, за даними мережі ОПОРА, на 128 виборчих дільницях виборчкоми розпочали ранкові засідання раніше. Таким чином кандидати, їх довірені особи, спостерігачі та журналісти були позбавлені можливості засвідчити цілісність опечатаного сейфу та належного збереження виборчої документації.

Те ж саме стосується неадекватно великої кількості випадків передруку виборчих бюлетенів, який тривав навіть в останню ніч перед виборами. Головна причина такої ситуації – недбалість та непрофесійність виборчкомів при підготовці до виборів 31 жовтня. В самих бюлетенях прізвища тисяч кандидатів були надруковані з помилками. Багато прізвищ висуванців від опозиції – взагалі відсутні, або включені в бюлетені на інших округах та дільницях.

Крім того, виборчкоми при виготовленні скриньок часто не враховували, що кількість бюлетенів, у яких виборець мав поставити помітку, та їх розміри будуть великими. Тому на багатьох дільницях вже на 12-ту годину дня вони були переповнені і бюлетені було просто нікуди кидати.

Через погану організацію процесу голосування, зокрема, непридатність приміщень та непідготовленість членів комісій на дільницях утворились величезні черги. Виборці по дві-три години стояли в чергах і, не дочекавшись, йшли додому не проголосувавши. Були зафіксовані випадки, коли люди не витримували такого знущання, і навіть помирали.

Поблизу виборчої дільниці, розташованої у середній школі N69 по вулиці Софії Ковалевської в Дніпропетровську, помер чоловік 1946 року народження. Як розповіли очевидці події, чоловік, проголосувавши, вийшов із виборчої дільниці, після чого впав. Медики, які прибули на місце, констатували смерть чоловіка, яка настала, за попередніми висновками, внаслідок серцевого нападу.

В Івано-Франківську на виборчій дільниці помер виборець, про що повідомив голова місцевого відділення Комітету виборців України Юрій Лисюк. Як підтвердили у міській виборчій комісії, він помер на виборчій дільниці N15.

77-річний чоловік, що прийшов на виборчу дільницю в Бахчисараї проголосувати на виборах в місцеві органи влади, помер в першій половині дня неділі 31 жовтня, повідомив співробітник прес-служби кримського управління МВС.

Недотримання вимог закону щодо організації та проведення дня голосування, які в першу чергу свідчать про некомпетентність членів комісій та їх організаційну неспроможність, констатують і спостерігачі ГМ ОПОРА: "Відсутність необхідної кількості кабінок на дільниці та велика кількість бюлетенів стали причиною порушення таємниці голосування, заповнення бюлетенів при третіх особах, формування черг, через які було зафіксовано випадки відмови виборців від голосування".

(Проміжний звіт ГМ ОПОРА за результатами спостереження на виборах 31 жовтня – 1 листопада 2010 року)

Ситуація з чергами вигідна саме владі, бо це дає простір її представникам у виборчкомах для тотальних фальсифікацій – чим менше проголосує громадян, тим більше незадіяних бюлетенів, а відтак, легше маніпулювати результатами виборів.

Чи не вперше за виборчу практику незалежної України на цих виборах зафіксовані випадки, коли на окремих дільницях не вистачило бюлетенів для голосування, зокрема, по мажоритарних кандидатах. В той же час вони у надлишку завезені на закриті виборчі дільниці, наприклад, в психлікарні і тубдиспансери, де проконтролювати об'єктивність волевиявлення для незалежних спостерігачів і опозиції завжди було проблематично.

На виборчих дільницях у Херсонській обласній психіатричній лікарні та протитуберкульозному диспансері виявили надлишок бюлетенів. За даними Херсонської облорганізації КВУ, обидві установи розташовано в селищі Степанівка Суворовського району Херсона. За даними спостерігачів, в тубдиспансер, в якому перебувають 90 виборців, привезли більше 4 тисяч бюлетенів замість необхідних 700. У психіатричній лікарні на 355 чоловік завезли більше 6,5 тисяч бюлетенів замість 3 тисяч.

Голова Рівненської обласної організації партії "Батьківщина", народний депутат Юрій Прокопчук заявив, що через погану організацію виборчого процесу в Рівненській області багато виборців не змогли проголосувати. За його словами, він особисто вистояв майже годину аби проголосувати у місті Корець. Окрім того на виборчих дільницях ряду районів фіксують факти нестачі бюлетенів з голосування за кандидатів до обласної ради, або ж навпаки – зайві бюлетені. Так на Зірненській виборчій дільниці, що у Березнівському районі, знайшли зайвих 500 бюлетенів. На Устянській виборчій дільниці, що у Корецькому районі, спостерігачі виявили порожні протоколи, але вже з підписами та мокрими печатками, повідомляє Юрій Прокопчук.

Загалом, згідно даних ГМ ОПОРА, у 15 % виборчих дільниць зафіксовано втручання третіх осіб, які не мали право перебувати на виборчій дільниці. На 8 % дільниць виявлено групове голосування в кабінках, на 5 % – бюлетені видавали без пред'явлення паспортів.

"У післяобідню пору на більшості дільниць зафіксовано збільшення випадків втручання третіх осіб у роботу комісії – 59,9 %. Серед інших суттєвих порушень виявлено: 20 % випадків, коли члени комісій видавали бюлетені виборцям без пред'явлення паспортів, 5 % – групове голосування у кабінках та порушення громадського спокою".

(Проміжний звіт ГМ ОПОРА за результатами спостереження на виборах 31 жовтня – 1 листопада 2010 року)

Як повідомляє представник "Громадянської позиції" у Херсонській області Валерій Статівко, у Херсонській області більшість людей не витримувала очікування в чергах та залишала виборчі дільниці, так і не взявши участі у виборах.

Крім того, багато людей з обмеженими можливостями, які не могли самостійно прийти на виборчі дільниці, так і не проголосували, тому що до них не довезли скриньки для голосування на дому.

Масове голосування на дому

У деяких регіонах кількість тих, хто виявив бажання голосувати поза межами виборчої дільниці, різко збільшилась у порівнянні з другим туром президентських виборів 2010 року, коли це явище, завдяки внесеним за наполягання Партії регіонів змінам у виборче законодавство, набуло особливо великого розмаху.

Так, в Криму кількість тих, хто голосує вдома, зросла у порівнянні з президентськими виборами, у 2,5 рази. В 2 рази таких виборців стало більше на Вінниччині і Дніпропетровщині, в 1,6 – на Закарпатті, в 1,5 – на Луганщині, в 1,4 – на Одещині і Полтавщині.

При цьому, як зазначали спостерігачі з Одеського регіону та Криму, ніхто заяв не пише. Просто у представників ПР в комісії є список тих, хто хоче голосувати вдома, і за цим списком члени ДВК від провладних партій обходили домівки, щоб вкинути бюлетені з "правильними" позначками в скриньки.

Як повідомляв кримський виборчий штаб партії "Батьківщина", на виборчій дільниці N76 Залізничного району міста Сімферополя члени комісії від Партії регіонів намагалися незаконно зареєструвати більше 100 заяв для голосування вдома.

"Всі ці заяви були написані однією рукою, – говорять члени виборчої комісії і спостерігачі. – Коли почали розбиратися, запросивши ЗМІ, всі ці заяви кудись зникли". У результаті, кількість тих, хто голосував вдома, зменшилась з 150 до 22 чоловік.

На виборчих дільницях N2, N34, N108 члени комісії від Партії регіонів виїжджали на голосування без спостерігачів і членів комісій від інших партій, при цьому не маючи ні списків адрес, ні заяв про таке голосування.

У Харкові, за повідомленням заступника голови Харківської обласної організації партії "Батьківщина" Валерія Дудко, різко зросла кількість тих, що голосують на дому. Зокрема, в Новій Водолазі зростання кількості тих, що голосують вдома, доходить до 27% від загальної кількості виборців на дільниці. Окрім цього, в медустановах Харкова 30 жовтня зросла кількість людей, "які раптом різко захворіли протягом одного дня".

Майже у половині районів Миколаївської області та у самому Миколаєві раптово виявилися тисячі хворих, не здатних самостійно прийти на дільниці. Заяви про голосування на дому в Миколаєві подала 4081 особа, у Вознесенську – 1119, в Первомайську – 1205, в Арбузинському, Березанському, Врадіївському, Доманівському, Єланецькому, Казанківському, Очаківському, Первомайському районах невідома хвороба "скосила" по 5-6 відсотків виборців.

У Сімферополі на виборчій дільниці N08059 готувалося масове вкидання бюлетенів, повідомили у прес-службі кримського рескому КПУ. На зазначеній дільниці спостерігачі виявили 153 фальшивих бюлетені для голосування вдома, про що було заявлено голові комісії. Але, незважаючи на зауваження спостерігачів, машина із фальшивими бюлетенями й скриньками виїхала для голосування. Щоб попередити фальсифікацію, за нею виїхала машина зі спостерігачами, яку по дорозі заблокували три екіпажі ДАІ.

Технологія "каруселей" в день голосування

Про те, що 31 жовтня будуть засновані так звані "каруселі" ще за тиждень до голосування попередив Арсеній Яценюк. За його словами, в Україні почався процес "великого політичного переселення народу" з метою покращити результат Партії регіонів на місцевих виборах у певних населених пунктах. "Завдяки виборчому закону зараз є можливим фактично цілі райони Донецької області вивозити туди, де треба підкоригувати результат місцевих виборів. Подібні факти стали відомі щодо Сумської та Дніпропетровської областей. Це вдосконалена "карусель", яка була випробувана 2004 року", - заявив Яценюк.

Вже у переддень голосування, 30 жовтня представники "Фронту змін" виявили елементи "карусельної" технології на Київщині: в містах Бориспіль, Ірпінь, Боярка, Обухів та в Обухівському районі (м. Українка), у місті Василькові та Васильківському районі. Як з'ясували спостерігачі ФЗ, вона працює наступним чином: з великого міста, переважно Києва, до населеного пункту, де треба "скорегувати" результат, організовано привозять групи пенсіонерів і студентів по кілька сотень осіб, кожна із яких має проголосувати не менш ніж на 10 дільницях. "Вони по одному заходять на "потрібні" виборчі дільниці, підходять до завербованого раніше члена ДВК і отримують від нього бюлетень для голосування за своїм паспортом. При цьому ці "виборці" не прописані в даному населеному пункті і їхніх прізвищ у списку немає. Підпис у відомості такий "виборець" ставить між рядками або на полях документа", – стверджує партія Арсенія Яценюка.

На Кіровоградщині, за повідомленням місцевої "Батьківщини", Партія регіонів підвозить своїм транспортом людей на виборчі дільниці і під виглядом екзітполу, який вони начебто проводять, причому чомусь не на виході з дільниці, а на вході, відкрито наполягає голосувати за їхніх кандидатів.

Спостерігачі від Житомирської обласної організації "Фронту Змін" почали складати акти про підкуп виборців та намагання запустити так звані "каруселі" на виборах у Житомирській області фактично одночасно з голосуванням. Буквально на виборчій дільниці виборцям пропонувалися гроші за "правильне" голосування – для отримання їх треба було показати фотографію бюлетеня на мобільному телефоні. За даними ФЗ, "кожні п'ять хвилин надходить в середньому один акт про порушення від спостерігачів".

За інформацією керівника Олександрійської міської організації партії "ВО "Батьківщина" у Кіровоградській області Юлії Демковської, в Олександрію прибуло кілька автобусів з молодиками з Кіровограда, яких розвозили по дільницях.

Протягом дня у Феодосії виборчим штабом Партії регіонів здійснювалося підвезення людей на виборчі дільниці декількома автобусами, повідомляє прес-служба Кримського виборчого штабу партії "Батьківщина". Під час зйомки Чорноморською ТРК даного факту, представники ПР напали на журналіста і оператора, заборонили зйомку автобусів і силоміць забрали відеокасету, на якій було знято дане порушення.

На виборчій дільниці N24 міста Одеси спостерігачами від "Батьківщини" зафіксовано спробу виносу виборцем із території дільниці всіх п'яти отриманих ним бюлетенів. Людину затримали і змусили проголосувати. Таким чином, є підстави припускати, що була організована "карусель".

Спробу винести бюлетені за межі дільниці зафіксовано спостерігачами від "Батьківщини" на двох дільницях у місті Луцьк. Так, спроба винести бюлетень за межі дільниці була зафіксована на дільниці N19079. Папірець, який намагалися винести, виявився бюлетенем по багатомандатному виборчому округу. Також спроба винести бюлетень була зафіксована на дільниці N0004. Завдяки вчасним діям спостерігачів бюлетень дільниці не покинув.

У Стаханові на Луганщині міліція на дільниці N32 заарештувала учасника каруселі, про що повідомив голова Стахановської міської організації партії ВО "Батьківщина" Юрій Мар'їн. За його словами, загалом є інформація про те, що по місту їздять чотири автівки із грішми та бюлетенями.

У Луганську на дільниці N08083, куди привезли людей, які голосують не за місцем проживання, у розданих їм бюлетенях вже був проставлений кандидат і партія, за яку слід голосувати – Партія регіонів. За повідомленням спостерігача від "Фронту змін" Олексія Кандиби від самого ранку на дільниці відбувалися "каруселі", одних виборців підвозять, інших відвозять на інші дільниці.

У Донецьку на дільниці N10006, за інформацією спостерігачів від "Фронту змін", одні й ті самі люди по кілька разів підходили у кабінки для голосування. Інші, не заходячи до кабінок та не підходячи до членів виборчої комісії для отримання бюлетенів для голосування, вже з бюлетенями прямували відразу до урн і вкидали бюлетені.

У Херсоні, як повідомляє "Фронт змін", зафіксовано підвіз виборців спеціально замовленими автобусами на виборчі дільниці. По факту порушень складено акти, спрямовано скарги до ТВК.

У Донецькій області представники ПСПУ зафіксували випадки застосування технології "карусель" при голосуванні на виборах до місцевих органів влади. За словами заступника голови партії В.Марченка, її представники сфотографували мікроавтобуси, які возили людей. "На автобусах було оголошення, що для проведення виборчої кампанії така-то комісія запрошує взяти участь у виборах".

У Сумській області за межі виборчих дільниць масово виносились бюлетені, стверджує кандидат у депутати Сумської обласної ради від політичної партії "За Україну!" Олег Медуниця. За його словами, це пов'язано з хаосом через велику кількість бюлетенів, "у зв'язку з чим, виборці активно виносять їх за межі виборчих дільниць, продаючи таким чином свій голос".

Як заявив голова обласного осередку партії "Громадянська позиція" Володимир Косюк, у Херсоні на дільниці N21680 (пров. Комбайновий, 13) складено акт про винесення бюлетенів за територію дільниці й передачу їх третій особі. "Сигнали про спроби схожого порушення надходили з багатьох дільниць у Херсоні. Свідки говорять про суму в 100 гривень, яку представники діючої влади пропонують за продаж комплекту бюлетенів із 7 штук", – розповів Косюк.

Масове вкидання бюлетенів

На виборчій дільниці N452, що розташована у середній школі N113 Орджонікідзенського району м. Харків, спостерігач Ігор Нарожний побачив, як в скриньку для голосування невідома жінка вкинула пачку бюлетенів. За його словами, він відразу побачив, що бюлетенів в скриньці, після того, як до неї підійшла ця жінка, стало набагато більше, ніж могло би бути після голосування однієї людини. Намагання запобігти злочину секретар комісії від ПР зупинила словами "не заважайте людям голосувати".

У м. Керч (АРК) члени виборчої комісії N51 видали для голосування по два-три комплекти бюлетенів, повідомляє прес-служба Кримського виборчого штабу партії "Батьківщина". На зауваження спостерігачів і представників ЗМІ члени комісії та її керівництво (Партія регіонів) не реагували. Журналістам удалося зняти дані порушення на відео.

Спостерігачі та члени виборчої комісії N43 в місті Маріуполі Донецької області від "Фронту змін" заявили про факти "вкидання" бюлетенів під час процедури підрахунку голосів. Вони протягом усього повідомляли про ознаки підготовки "вкидання" бюлетенів. Так, станом на 17.00 на цій дільниці у Маріуполі проголосували 430 виборців, проте голова комісії вписала цифру 700. Вкидання бюлетенів відбулося в той момент, коли бюлетені з виборчих урн висипали на стіл. У цей час кілька членів комісії відштовхнули решту і вкинули бюлетені, сховані під верхнім одягом. Порушення зафіксоване на відео.

Заступник голови ПСПУ Володимир Марченко заявив, що у Донецькій області повсюдно на виборчих дільницях зафіксоване незаконне масове вкидання бюлетенів у виборчі скриньки. За його словами, "працювали бандитські групи, які за командою виводили представників нашої партії і наших кандидатів з дільниць, бо вони заважали здійснити нахабне публічне вкидання". Це спостерігалося, наприклад, у місті Дзержинську та у Пролетарському районі Донецька.

ВО "Батьківщина" зафіксувала масове вкидання бюлетенів у місті Димитрові Донецької області, про що повідомив народний депутат від БЮТ Михайло Волинець. За його словами, вкидання бюлетенів відбулося о 18.00, потім о 18.30 тією ж людиною. Спостерігачі його затримали, і коли вже викликали міліцію, з'ясувалося, що це був чоловік голови дільничної виборчої комісії.

За даними "Фронту змін", у місті Суми на дільниці N20041 через 15 хвилин після початку голосування спостерігач від Партії регіонів здійснив незаконне вкидання у скриньку для голосування сторонніх предметів.

Наявність на дільницях зайвих, неврахованих бюлетенів, а також спроби використати зіпсовані чи підроблені

На виборчій дільниці N04002 у місті Котовськ Одеської області виборча комісія зіпсувала всі бюлетені, повідомив голова Котовської міської організації партії "За Україну!" Віталій Левицький. За його словами, напередодні з виборів зійшов один із кандидатів в депутати по багатомандатному виборчому округу до міської ради. А виборча комісія прийняла рішення викреслити його прізвище з бюлетеня. Левицький додав, що вбачає в цьому наміри навмисно зіпсувати виборчі бюлетені, так як комісія, згідно з законом, повинна поставити печатку "вибув" навпроти прізвища кандидата.

У Волинській області на виборчих дільницях знаходиться більше 100 тисяч необлікованих бюлетенів, заявляє голова Волинської обласної організації партії "За Україну!" Ігор Гузь. За його словами, у протоколах виборчих комісій зазначено одне число бюлетенів, а при перерахунку встановлено, що їх більше. "Наприклад, у N27 Старовижівському виборчому окрузі майже на кожній дільниці виявлено щонайменше 100-150 лишніх бюлетенів, а це близько 10% усіх бюлетенів", – повідомив Гузь.

В селі Ільці Верховинського району Івано-Франківської області члени ДВК N02009 видавали виборцям бюлетені уже із відмітками навпроти певних кандидатів. Таке порушення зафіксувала ОПОРА. При цьому, члени ДВК не допустили до спостереженням за підрахунком голосів ні спостерігачів "Опори", ні представників сільської ТВК.

У Ніжині на семи виборчих дільницях (що становить понад 10% від їх загальної кількості) виборчі бюлетені містять помилки. Про це йдеться у відповідній заяві Народної партії. Зокрема, поряд з прізвищем кандидата від Народної партії Валерія Якуби надруковано "не підтримую жодного кандидата", а у бюлетенях по округу N3 зазначено прізвища кандидатів, що зареєстровані по округу N4, і навпаки. На думку представників НП, це є підставою для визнання бюлетенів недійсними.

За повідомленням народного депутата від БЮТ Михайля Волинця, у Красноармійську Донецької області виявлено 36 підроблених бюлетенів, які були копійовані на ксероксі. Він підкреслив, що "це тільки те, що вдалося помітити і зафіксувати у фактах порушень".

У Лисичанську Луганської області в двох лікарнях повністю відсутні бюлетені для голосування на виборах депутатів в міську раду, про що заявила голова Луганської крайової організації Народного Руху Наталія Гайоха. За її словами, у день голосування відбувався друк 300 бюлетенів для того, щоб люди мали можливість обрати своїх представників у Лисичанську міськраду.

У Житомирській області в місті Коростишів на дільниці N09012 в бюлетені з виборів депутатів Коростишівської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі навпроти виборчого списку Коростишівської районної організації "Фронту змін" виявлено безпідставне проставляння штампу "вибув".

Недопуск спостерігачів, тиск на них та членів виборчих комісій від опозиції

За даними керівника регіонального департаменту партії "Наша Україна" Андрія Ніцоя, спостерігачів від опозиції не допускали на виборчі дільниці у селі Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області. Натомість спостерігачі від коаліції і Партії регіонів проходять вільно. За словами Ніцоя, це мотивують тим, що приміщення не розраховані на таку кількість людей.

В Олександрії Кіровоградської області представники Партії регіонів силою відбирали акти у голів комісії і знищували акти, де зафіксовані вчинені регіоналами порушення виборчого законодавства.

На виборчій дільниці N101 (Калінінський район Донецька), за інформацією прес-служби "Єдиного центру" близько 100 невідомих осіб перекрили доступ в приміщення, де відбувається голосування. Спостерігачам, довіреним особам кандидатів у депутати від "Єдиного центру" ці невідомі заборонили вести відеозйомку і не допускають до членів комісії. Співробітники міліції не діють, йдеться у повідомленні.

Члена дільничної комісії від партії "Батьківщина" Філіпову Світлану не допустили до роботи на дільниці в селі Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, мотивуючи це тим, що її дитина хворіє на менінгіт. Вона вимушена була надати довідку від лікаря про стан свого здоров'я, щоб отримати право на участь у роботі ДВК.

На виборчих дільницях Поліського району Київської області після закриття дільниць масово почали виводити спостерігачів та журналістів, довірених осіб кандидатів, повідомляє голова політичної партії "Правда" Сергій Рибалка. Він не виключає, що це робиться з метою сфальсифікувати вибори, бо переважна більшість ДВК представляють партію влади.

За даними прес-служиа Кримського виборчого штабу партії "Батьківщина", після закінчення голосування на виборчій дільниці N76 м. Сімферополь представники комісії від Партії регіонів викликали міліцію, щоб з їх допомогою вигнати з дільниці спостерігачів і представників Чорноморської ТРК, аби розпочати підрахунок голосів тільки без їх присутності.

На виборчій дільниці N1407 села Ковалівка Миколаївського району спостерігачі та кандидати в депутати не були допущені в приміщення виборчої дільниці для присутності під час підрахунку виборчих бюлетенів, повідомляє "Фронт змін".

У Залізничному районі Львова на дільниці номер 11165, спостерігачів від партії "За Україну!" не допустили до процесу відкриття сейфу з виборчими бюлетенями. Про це заявив голова Львівської обласної організації партії "За Україну!" Ярослав Пітко.

На виборчій дільниці N13013, що у місті Боярка Київської області, виборча комісія прийняла рішення обмежити кількість спостерігачів та представників ЗМІ під час підрахунку голосів. Про це повідомляє кандидат від "Громадянської позиції" Наталія Вовк.

У виборчому окрузі N17 у місті Надвірна (Івано-Франківська область) кандидата по одномандатному мажоритарному виборчому округу від "Громадянської позиції" не допускають до спостерігання за підрахунком голосів. Про це повідомив сам кандидат Тарас Бородач. Дільнична комісія прийняла усне рішення посунути представника "Громадянської позиції" з приміщення дільниці, всупереч Закону про вибори.

Підписання порожніх та виправлення вже складених протоколів

Після фальшування бюлетенів, у деяких регіонах представники влади пішли далі і вже взялися за підробку готових протоколів з підсумками виборів. Так, за день до голосування 30 жовтня у Херсоні Комітетом виборців України був виявлений проект зведеного протоколу з підсумками виборів мера міста і депутатів у міськраду. За даними КВУ там були наперед "підраховані" результати голосів і зведена табличка "переможців" по всіх округах. Згідно цих "підсумків виборів" в Херсоні перемогла партія влади і чинний мер.

Народний депутат від БЮТ Юрій Одарченко звернувся з цього приводу до Генерального прокурора, голови ЦВК та прокурора Херсонської області з вимогою вжити заходів для попередження скоєння злочину на місцевих виборах. За інформацією партії "Батьківщина", "отримані матеріали свідчать, що результати виборів вже розбиті по дільницях і містять всі дані, необхідні для оформлення остаточного протоколу, включаючи навіть кількість недійсних та невикористаних бюлетенів. Прораховано навіть кількість мандатів для кожної партії".

На виборчій дільниці N37 Сімферополя підписано незаповнені протоколи про результати виборів, повідомляє прес-служба Кримського виборчого штабу партії "Батьківщина". За даними спостерігачів, члени виборчої комісії поставили свої підписи на ще не заповнені підсумкові протоколи і тепер очікують результатів.

За даними народного депутата від БЮТ Михайла Волинця, у місті Красноармійськ Донецької області голова однієї з дільничних виборчих комісій змзмусив членів комісії підписати чисті протоколи результатів виборів. Згідно повідомлення, "тільки член комісії, представник комісії від "Батьківщини" відмовилася підписувати, сповістила спостерігачів і викликала міліцію". У присутності міліції голова комісії порвала ці, вже підписані бланки протоколів, але їх зібрали, склали і це зняли на відео.

Спостерігачі від "Фронту змін" зафіксували на відео підписані незаповнені протоколи результатів голосування у Маріуполі Донецької області на виборчій дільниці N45. Як повідомляє прес-служба партії, "о 21 годині під час голосування було підписано протокол про підрахунок голосів виборців. Зазначений протокол не був заповнений, оскільки підрахунок голосів, на момент його підписання, членами комісії не здійснювався".

На виборчій дільниці N23008, що у Ленінському районі міста Кіровограда кандидат в депутати районної ради Марина Цапок зафіксувала грубе порушення закону: члени ДВК вписали свої прізвища і поставили підписи під порожнім протоколом виборів до Кіровоградської обласної ради по мажоритарному виборчому округу N43. Про це повідомляє ГМ ОПОРА. За її даними, протокол був заповнений майже повністю – туди варто було вписати лише потрібні цифри результатів голосування, додати підпис голови, члена комісії та секретаря.

Як повідомила голова Ладижинської міської організації Народного Руху Ніна Бурлаченко, станом на 22:00 Ладижинська міська ТВК Вінницької області, не отримавши протоколи з виборчих дільниць, у повному складі підписала незаповнені протоколи результатів виборів. Представники Руху звернулися з заявою про це порушення у прокуратуру та міліцію, на місце події прибув прокурор м. Ладижин і працівники міліції.

На дільницях у Рівному (N20060) та Чернігові (N25031) за дорученням голови ДВК члени виборчих комісій почали заповнювати протоколи про підрахунок голосів – за кілька годин до закриття виборчих дільниць, заявляють спостерігачі від "Фронту змін".

В Луганську КПУ провела мітинг проти масових фальсифікацій результатів виборів, які, на думку комуністів, тривають у місті. За словами народного депутата, кандидата на пост мера Луганська Спиридона Кілінкарова, всю ніч переписувалися протоколи в Луганській окружній комісії, розташованій в будівлі Жовтневого райвиконкому, яка була заблокована міліцією. Він також повідомив, що 1 листопада ввечері комісія припинила свою роботу, і з приміщення були видалені всі спостерігачі.

Маніпуляції з явкою виборців та під час підрахунку голосів У Донецьку КВУ та Громадянська мережа "Опора" зафіксували аномальне зростання явки виборців 31 жовтня у двох районах міста в останні дві години до закінчення голосування (з 20.00 до 22.00). Згідно з повідомленням, в Будьоновському районі Донецька між 20.00 і 22.00 годинами явка виборців зросла на 18,3%, а в Пролетарському районі за такий самий часовий проміжок явка виборців зросла на 12,6%, в інших районах міста такого різкого зростання явки зафіксовано не було. Тому громадські спостерігачі рекомендували головам цих виборчкомів офіційно пояснити цей факт.

На більшості виборчих дільниць міста Вишневого Київської області дільничні виборчі комісії всупереч законодавству припинили підрахунок голосів. Про це повідомив кандидат на міського голову м. Вишневе від партії "За Україну!" Микола Ляшенко. За його словами, "підрахувавши результати голосування до Київської обласної та Києво-Святошинської районної ради, більшість дільничних комісій відмовилися рахувати голоси за кандидатів на посаду міського голови Вишневого".

Кандидат в депутати від партії "Громадянська позиція" повідомив, що під час транспортування бюлетенів з виборчої дільниці N0720 Васильківського району Київської області до територіальної виборчої комісії Іван Харченко, довірена особа кандидата в депутати від Партії регіонів Володимира Березовського, зупинив автомобіль з вимогою повернутися до дільничної виборчої комісії для перерахунку голосів.

Інші порушення

За даними голови Комітету виборців України Олександра Черненка, факти підкупу виборців зафіксовано у Маріуполі, Краматорську, Макіївці Донецької області, в Шепетівці на Хмельниччині, . Спроби підкупу були в Одеській, Вінницькй областях.

За даними незалежних спостерігачів, на виборчій дільниці N1 Білогірського району Криму (село Олександрівка), члени комісії від Партії регіонів і представники керівництва Клінічної психіатричної лікарні N3 допомагали своїм пацієнтам "правильно" голосувати. Пацієнтів підводили до виборчих кабінок і показували, куди треба ставити відмітку, відзначають спостерігачі.

В селі Слободище Бердичівського району Житомирщини на дільниці N03045 за ніч зникли 100 бюлетенів для голосування на виборах до районної ради по мажоритарній системі. Як заявили представники місцевого осередку партії "Батьківщина", напередодні їх було 652, а вранці комісія знайшла тільки 552. Згідно повідомлення, дільниця знаходилась під охороною міліції та зламана не була.

На Київщині у зв'язку з чергою, яка виникла в приміщеннях для голосування, деякі виборці, переважно похилого віку, голосували за межами кабінок, на столику, виставленому біля них, заявляють спостерігачі від громадянської мережі ОПОРА. Члени ДВК, за їх словами, не вважають це порушенням. Голова дільничної комісії у селі Віта-Поштова Людмила Коваленко заявила спостерігачу ОПОРИ, що "таємниця голосування є правом для виборця, а аж ніяк не обов'язком".

У Сумах на дільниці N104 у списках не виявилося виборців з десятиповерхового 80-квартирного будинку. Як повідомляє сайт "Всі Суми", який в он-лайн режимі веде репортаж про проведення виборів в обласному центрі, люди, які прийшли проголосувати, не знайшли себе у списках, хоча напередодні виборів їм прийшли іменні запрошення з правильними даними.

Факт втручання кандидатів у депутати від Партії регіонів у процес волевиявлення громадян зафіксований представниками партії "Єдиний центр" на виборчій дільниці 156 (Київський район м. Донецьк). За словами кандидата у депутати Київської райради від ЄЦ Віталія Юрко, замість відсутніх голови виборчкому, його заступника та секретаря виконують їхні обов'язки, зокрема, видають бюлетені кандидати від Партії регіонів і невідомі люди. "Також регіонали забігають у кабінки для голосування з виборцями і показують, де в усіх семи бюлетенях ставити "галочку", – цитує кандидата прес-служба "Єдиного центру".

На одній з виборчих дільниць Кіровограда виявили відеокамеру над кабінками в приміщенні дільничної виборчої комісії N23049 (навчальний корпус Державної льотної академії України). Про це повідомила заступник кіровоградського обласного виборчого штабу ВО "Батьківщина" Олена Армаш. За її словами, камеру виявили спостерігачі і склали про це відповідний акт.

У Сімферополі на виборчих дільницях N89 і N109 виявлені факти видачі членами виборчих комісій від Партії регіонів бюлетенів для голосування без прописки або по запрошенням, повідомляє прес-служба Кримського виборчого штабу партії "Батьківщина".

У Сумській області Партія регіонів під час виборчої кампанії могла застосувати адміністративний ресурс. Це фактично визнав заступник керівника обласного виборчого штабу Партії регіонів Сергій Вінниченко. При цьому регіонал не зміг чітко пояснити, чому деякі керівники облдержадміністрації до виборів у робочий час агітували виборців за правлячу партію.

Коментуючи оприлюднене в сумській газеті "Панорама" журналістське розслідування під назвою "Піраміда Чмиря" (Юрій Чмирь – голова Сумської облдержадміністрації), в якому повідомлялось про функціонування на Сумщині розгалуженої системи "сітьового політичного маркетингу" із оплатою його учасникам у пропорції 40/60 до і після виборів Вінниченко розповів, що "сітьовий маркетинг працював паралельно".

На виборчій дільниці, де голосував губернатор Миколаївської області, голова обласної організації Партії регіонів Микола Круглов, з самого ранку 31 жовтня спостерігачами та членами ДВК від партії "Батьківщина" неодноразово фіксувалися порушення. Зокрема, люди заходили в кабінки для голосування групами. Микола Круглов особисто завів жінку, що звернулася до нього по допомогу, в кабінку для таємного голосування і невдовзі вийшов з нею, проводжаючи до скриньки.

На виборчих дільницях N22 і N76 міста Сімферополя керівництво виборчих комісій від Партії регіонів свідомо завищує явку виборців, повідомляє прес-служба Кримського виборчого штабу партії "Батьківщина". Зокрема, на дільниці N22 голова комісії завищив явку на 150 чоловік. На виборчій дільниці N76 голова комісії завищив явку на 300 чоловік до 900, хоча спостерігачі кажуть, що проголосувало тільки 600 виборців.

За інформацією голови Ленінської районної у місті Кіровограді ради Петра Романюка, до списку виборців на ДВК N23022 незаконно внесені голова Кіровоградської облдержадміністрації голова обласної організації Партії регіонів Сергій Ларін та ще дев'ятеро його чиновників – мешканців Києва і Донецької області. Їх зареєстрували на дільниці лише за вказівки губернатора і відповідного листа за підписом завідувача відділом адміністрування Державного реєстру виборців у Кіровоградській області Костянтина Яцука.

У Білій Церкві Київської обл. на виборчій дільниці N00020 член ДВК Ірина Головізіна пропечатала пусті бюлетені і передала їх через вікно незнайомим особам, повідомив голова Білоцерківської організації "Батьківщина" Сергій Беркут. За його словами, спостерігачі від ВО "Батьківщина" намагалися завадити цьому, але невідомо звідки з'явилось троє людей (як потім з'ясувалось, серед них було двоє кандидатів у депутати, у тому числі Андрій Ферд від Партії регіонів), які жорстоко побили одного зі спостерігачів, а бюлетені – зникли.

У Сумській області масові порушення закону про місцеві вибори на виборчих дільницях виявив місцевий осередок партії "Фронт змін". За словами керівника обласного осередку ФЗ Миколи Клочка, найбільше порушень було зафіксовано у місті Суми, а також у Білопільському, Буринському та Лебединському районах. Наймасовіші порушення: відсутність на виборчих дільницях інформаційних плакатів із даними про кандидатів у депутати та про партійні списки, недопущення спостерігачів на виборчі дільниці.

В деяких інформаційних плакатах була оприлюднена викривлена або неповна інформація, стверджує Клочко

У Донецьку на одній з виборчих дільниць голосування завершилося на годину пізніше визначеного законодавством терміну, повідомляє прес-служба ВО "Свобода" з посиланням на дані спостерігачів від партії. Зокрема, голова комісії дільниці N10277 (Ленінський просп., 37 б, школа N32), Ірина Хомутова заявила спостерігачам, що дільниця закриється тільки о 23:00 годині. Вона це пояснила тим, що у них "мала явка", йдеться у повідомленні. Спостерігач від ВО "Свобода" склав про це акт

Голова Київської обласної організації партії "За Україну!" Євген Жовтяк повідомив, що станом на 7-му годину ранку 1 листопада на 25-ти із 26-ти виборчих дільниць Ірпеня ще не приступали до підрахунку голосів. Таку поведінку членів ДВК він пояснив "їхнім намаганням дочекатися моменту, коли через втому спостерігачі покинуть приміщення дільниць". За його словами, оскільки всі виборчі комісії сформовані у штабі Партії регіонів, а закон дозволяє встановлювати результати навіть при відсутності кворуму, комісії свідомо затягують процедуру, щоб встановити "потрібні" ПР результати

Як повідомила ГМ ОПОРА, Запорізька міська ТВК рекомендувала дільничним виборчим комісіям зупинити підрахунок голосів і прийняти рішення про "технічну перерву" до 14.00 1 листопада. Офіційна причина – "через втомленість людей". Як зазначають спостерігачі, підрахунок був зупинений саме тоді, коли усі бюлетені вже були пораховані і залишилося тільки підписати протоколи про результати голосування. За попередньою інформацією, серед кандидатів у мери Запоріжжя лідирує Олександр Сін ("Батьківщина"), За даними ОПОРА, члени виборчого штабу О.Сіна вважають, що "технічна перерва" надає широкі можливості для фальсифікацій, зокрема для вкидань, псування бюлетенів або інших махінацій з боку суперників. За неофіційною інформацією, вночі О.Сін отримав пропозицію вступити до Партії регіонів в обмін на збереження його перемоги на виборах мера, йдеться у повідомленні.

Сумська організація партiї "За Україну!" заявляє, що її представники в Недригайлiвському районi зафiксовали факти переписування керiвниками ДВК протоколiв про пiдрахунок голосiв. Порушення, вчинені у примiщеннi Недригайлiвської районної територіальної виборчої комiсiї, зафiксованi на вiдео. Також представники "За Україну!" стверджують, що всi голови дiльничних комiсiй приїжджають до районної ТВК з печатками, щоб на мiсцi "виправляти" проколи про пiдрахунок голосiв.

Кримською республіканською організацією КПУ на всіх виборчих і дільничних комісіях зафіксовані численні порушення виборчого законодавства, повідомив лідер кримських комуністів Леонід Грач. За його словами, на фальсифікацію виборів вказують "запротокольований підкуп виборців; завищений відсоток виборців, які проголосували вдома, що перевищує в кілька разів допустимі норми; організовані регіоналами "каруселі" з перевезенням автобусами груп молоді від однієї дільниці до іншої та багато дечого іншого".

У селі Себіно Новоодеського району Миколаївської області на дільниці N16036 у роботі виборчої комісії брали безпосередню участь особи, які не перебувають у її складі, а саме члени Себінской сільської ТВК, повідомив "Фронт змін

За даними голови Одеської обласної організації Комітету виборців Анатолія Бойка, в Одесі керівники ряду виборчих комісій, зокрема, на дільниці N81 у Суворовському районі, дільниці N342 у Малиновському районі та інших, відмовляються оприлюднювати протоколи підрахунку голосів. Він уточнив, що "керівники дільничних комісій також відмовляються надавати копії протоколів офіційним спостерігачам на виборах від різних політичних сил". При цьому, за словами Бойка, вони вдаються до протиправних мотивацій своїх діянь: "спершу передамо бюлетені в окружну комісію, де затвердять документи, а потім вивісимо протоколи і надамо копії протоколів підрахунку голосів".

За словами кандидата в мери Луганська від КПУ Спиридона Кілінкарова, у зв'язку з численними порушеннями у Луганську комуністи не збираються визнавати виборів, навіть якщо виграють, оскілки такої кількості зухвалих і відвертих фальсифікацій ще не було. За даними спостерігачів від КПУ, складено близько 2 тисяч протоколів про порушення. Причому. це ті, які складалися за всіма правилами, а насправді актів було значно більше – в рази. Численні порушення зафіксовані на відео. "Я особисто затримав 20-річного молодого чоловіка, у якого було виявлено 50 протоколів. Пояснити, звідки вони у нього і за яким правом, він не зміг", – повідомив, зокрема, Кілінкаров

Члени виборчої комісії від КПУ у Криму не довіряють представленим до виборчкому підсумковим протоколам з місцевих виборів і вимагають перерахунку бюлетенів у зв'язку з порушеннями законодавства, які, за їх даними, мали місце в регіоні. За словами кримських комуністів, системна фальсифікація волевиявлення кримчан відбувалася "шляхом масового вкидання фальшивих бюлетенів, псевдоголосування вдома, створення злочинного співтовариства "Симеїз" для проведення всекримських "каруселей", численні випадки загроз, підкупу, шантажу".

Комуністична партія виступає за перерахунок бюлетенів по всій Україні, в усі органи влади по всіх дільничних комісіях. За словами членів кримської ТВК від КПУ, насамперед, це стосується Криму, де зафіксовані численні випадки погроз, підкупу й шантажу. У заяві трьох членів ТВК говориться, що різні факти вказують на розроблену технологами Партії регіонів "цілу стратегію системної фальсифікації, яка й була покладена в основу проведення виборів".

Про те, що вибори до органів місцевої влади в Україні 31 жовтня, не відповідали повною мірою стандартам Ради Європи, заявили представники місії спостерігачів Ради Європи на українських виборах. Зокрема, голова делегації Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Гудрун Мослер-Тьорнстрьом заявила: "Ті, хто прийняв закон, який уможливив політично незбалансовані склади виборчих комісій і сприяв, зокрема, скасуванню реєстрації кандидатів в останню мить перед виборами, мали б визнати, що голосування не відповідало стандартам, які ми хотіли побачити, зокрема, всім вимогам європейських стандартів про чесні, прозорі і професіонально організовані вибори".

"День голосування продемонстрував слабкість нового виборчого закону, прийнятого лише за три місяці до цих виборів", – додав представник Комітету регіонів ЄС Тііт Калласвее.

Члени делегації також висловили стурбованість повідомленнями про те, що фальшиві бюлетені могли бути "вкинуті" у скриньки для голосування. Також, через складність підрахунку голосів та те, що рішення могли бути ухвалені кворумом 3 із 18 членів виборчкомів, слід очікувати судових позовів після оголошення результатів виборів, констатують європейські спостерігачі.

Є всі підстави стверджувати: місцеві вибори 31 жовтня є недемократичними, такими, що не відповідають європейським стандартам чесних, вільних та прозорих виборів. Фальсифікація волевиявлення – це не одноденна акція, а тривалий процес, який охоплює всі етапи виборчої кампанії, починаючи з її законодавчого забезпечення.

Аналітична служба БЮТ "Батьківщини"

А ще окрема історія – Харків