ЄСПЛ розпочав розгляд справи по суті, але лише майбутні історики оцінять стратегічну цінність угод-2009
Європейський суд з прав людини почав розглядати другу скаргу Юлії Тимошенко щодо газової справи. Припускаю, що не всі скарги Юлії Володимирівни буде задоволено. Тим ЄСПЛ і відрізняється від українських судів, що там в принципі неможливо замовити рішення, а люди в мантіях виносять його згідно законів. Однак не багато розуму треба, щоб спрогнозувати вплив на вердикт по основній скарзі винесеної раніше ухвали ЄСПЛ із визнанням незаконності та політичної мотивації арешту лідера опозиції. Дуже ймовірно, а, може й неминуче, що така оцінка перекочує і в майбутнє рішення, яке може не вистигнути до Вільнюського саміту, але явно поспіє до старту президентської кампанії, в якій Конституція, всупереч поширеній хибній думці, не забороняє брати участь навіть із-за грат.
Випадково чи ні, але саме сьогодні сьогодні РІАН з посиланням на ГПУ повідомило про закриття справи проти колишнього голови "Нафтогазу" Олега Дубини за відсутністю складу злочину.
Нема сумніву, що ГПУ очевидна відсутність складу злочину і в діях Юлії Тимошенко, однак виплодки Андрія Януарійовича Вишинського виконують замовлення Януковича з такою ж відданістю, як їхній прокурорський пращур нищив ворогів Сталіна.
Можливо, лише майбутні історики оцінять стратегічну цінність угод 2009 року, які спричинили порядкове зменшення надмірного споживання російського газу, диверсифікацію джерел газопостачання, боротьбу за зниження енергоємності економіки. Якщо ця лінія буде витримана й далі, і Росія таки не вдасться до політичного зниження ціни, Україна зіскочить з наркотичної блакитної гілки і зміцнить свою незалежність від настирливого сусіда.
А щодо обставин укладення угод варто ознайомитися з витягами із розвідки доповідача ПАРЄ Пітером Омцигта: "Відокремлення політичної та кримінальної відповідальності".
"На мій погляд, політичний вибір, зроблений пані Тимошенко, як прем'єр-міністром,укласти газову угоду з Росією, навіть за високою ціною був зроблений для того, щоб запобігти серйозній політичній і гуманітарній кризі. Він вплинув на її політичні позиції, на наступних виборах. Неможливо навіть припустити, що вона могла отримати з цієї угоди якусь особисту фінансову вигоду, чи порушити права окремих громадян. Отже, у світлі вищезгаданих "Керівних принципів", вона не мала бути притягнутою до відповідальності в кримінальному порядку за її політичне рішення.
Прокуратура і суд у газовій справі були заплямовані вірогідними процесуальними порушеннями. Презумпція невинності (стаття 6 пункт 2 ЄКПЛ) була очевидно порушена численними публічними заявами високопоставлених політичних і судових осіб, що оголосили її винною до закінчення суду над нею, у тому числі президент, прем'єр-міністр, віце-прем'єр-міністр, генеральний прокурор, його перший заступник та депутати Верховної Ради, що належать до правлячої партії. Президент Янукович насправді припустив, що Тимошенко має "довести свою невинність у суді". Заступник генерального прокурора Кузьмін, старший член Вищої ради юстиції (вищого дисциплінарного органу для суддів і прокурорів) публічно заявив, що Тимошенко винна у злочинах, після рішення першої інстанції – за кілька днів до апеляційної скарги у справі.
Незалежність та неупередженість судів, які розглядали її справу також сумнівна. Молодий суддя, суду першої інстанції мав всього два роки досвіду і ще був на випробувальному терміні. Він систематично відхиляв процедурні клопотання адвокатів Тимошенко, в тому числі клопотання про перенесення слухання у зв'язку з проблемами з її здоров'ям, і клопотання про отримання доказів, в тому числі заслуховування свідків висунутих захистом.
Справедливість судового розгляду також ставиться під сумнів через відмову суду надати достатньо часу і можливостей для підготовки захисту, що передбачено змістом статті 6 пунктами 3 (б) – (г). Справа щодо газового контракту складається з близько 4300 сторінок, у тому числі з двадцяти експертних висновків, 360 годин заяв записаних на аудіокасети і близько 100 стенограм показань свідків. Тимошенко та її адвокати мали тільки 15 робочих днів для вивчення цього матеріалу, у травні 2011 року, і вони отримали час, щоб скопіювати 10 з 15 папок. Суд відхилив всі клопотання захисту щодо отримання додаткового часу для ознайомлення з матеріалами справи. У ході судового розгляду, пані Тимошенко була в суді майже щодня, протягом незвично довгих сесій, які серйозно обмежували час проведення консультацій з її адвокати до або між судовими засіданнями".