МАЙДАН ЯКО УКРАЇНСЬКЕ СОЦІАЛЬНЕ ЧУДО. Пробуджена суспільна енергія повинна переродити Україну (оновлено)

18 грудня 2013, 18:19

Найцікавішим, що народила українська груднева революція 2013 року – це Майдан.

Не той студентський, що за ЄС та євроінтеграцію. Не той, що за опозиційні політичні партії та опозиційного триголового лідера.

А той, що виник після кривавого злочину режиму – після майже біблійного (з Євангелія від Матфія) "избиения младенцев" – розгону студентського Євромайдану в ніч на 30 листопада.

Попередні майдани були проти маленької геополітичної зради діючої влади – відмови підписати договір про асоціацію з ЄС (наслідки якого, слід зазначити, не такі вже й однозначні для України).

Головний Майдан має не стільки економічне чи геополітичне, а насамперед екзистенційне вмотивування – не стільки за ЄС чи проти Митного Союзу, Кремля й Путіна. А проти неправедної влади, проти нелегітимних та незаконних дій державних бандюків, проти нелегітимності усієї тої неофеодальної системи, що гарних, розумних, роботящих, креативних людей, які мають у душі Образ Божий, перемелює на фарш або перетворює на бидло, люмпенів, кріпосних, звіро-людин, що живуть виключно інстинктами.

Цей "Майдан гідності" виник тоді, коли люди побачили та відчули, що влада своїми діями розірвала суспільний договір з суспільством і втратила легітимність, тобто моральне право керувати країною. Майдан – як давньоруське віче, як козацька Січ, як демонстрація власної гідності, як засіб народу сказати владі "ні", як апофеоз громадянського суспільства.

І для історії Майдан має набагато більше значення, ніж те, в якому форматі будуть зафіксований компроміс між владою та опозицією і чи підправлять у відставку уряд Азарова.

Отже, 30 листопада влада втратила власну легітимність. Опозиція мала певний час для того, аби виказати власну зрілість – адекватністю та ефективністю політичних кроків, наявністю стратегічного мислення, рішучістю, відповідальністю, системним підходом. Слід підкреслити, що чимало опозиціонерів, членів опозиційних фракцій у Верховній Раді, – люди з інноваційним мисленням, пасіонарії, розумні та моральні політики, щиро зорієнтовані на створення майбутнього, просто приємні люди. Але опозиція в цілому – з того самого тіста, що й влада. Вона – в Матриці, вона – частина Системи. Вона бореться насамперед за владні повноваження, а не за зміну соціальної системи. Вона прогавила свій шанс – взяти на себе відповідальність за управління країною та створити Тимчасовий Уряд Народної Довіри. Вікно можливостей було навстіж відкритим лише 1 грудня – за день після побиття студентів. На вулиці Києва і обласних міст вийшло понад 1 млн. людей, армія та силовики хитались, влада почувалась розгублено, Партія регіонів та її фракція у Раді почали сипатись – Інна Богословська тиражувала свій праведний гнів на весь світ, підстав жахатись розколу країни чи регіонального сепаратизму майже не було, європолітики вжахнулись жорстокості української влади (тож гіпотетично готові були визнати Тимчасовий Уряд), будинок КМДА було захоплено відважними радикалами – на чолі з журналісткою, що свідомо шукає собі долі Жанни д'Арк. (До речі, будинок КМДА на Хрещатику – єдиний з усіх захоплених, з якого можна керувати країною, – там є канали урядового зв'язку.)

Але опозиція на той час не розуміла, чим легальність (правова характеристика) відрізняється од легітимності (категорії моральної та трансцендентної), тому продовжувала вимагати відставки уряду та політичного харакірі Януковича. Але останній чомусь не поспішав робити собі харакірі.

Наступний раз віконце можливостей привідкрилось для опозиції за тиждень, в неділю 8 грудня, на наступному Народному Віче. Але тоді все було набагато гірше та безнадійніше: влада оговталась, провалила голосування у Верховній Раді за недовіру уряду, поборола розкол та вільнодумство у своїх лавах, почала готувати радикальні сценарії (поряд з якими "Северодонецьк-2004" просто відпочиває). Правда, вже стояв Майдан та знову в центр Києва вийшло понад 1 млн. людей. Але опозиція продовжувала вражати народ своєю сміливістю, конструктивністю, відчайдухістю, вмінням брати на себе відповідальність, неординарністю політичних кроків.

Наступної неділі, 15 грудня, вікно можливостей вже було забито великими цвяхами – наче труна на похороні, а провал на довиборах у Верховну Раду в одномандатних округах опозиційних кандидатів теж не додав їм оптимізму. Тому особливо ніхто вже не вимахувався і не загрожував владі власним радикалізмом. Навіть кудись поділись кричалки "Банду геть!" та "Зека геть!". Слід зазначити, що за весь цей час значно зросла акторська майстерність лідерів опозиції, одного з яких тепер точно можна брати в театр – в амплуа трагіка. Також не спрацювала карго-гімно-технологія. Якщо проспівати гімн навіть 5 тисяч разів, воріженьки чомусь не гинуть і нікуди не діваються – перевірено на практиці. (Зазначу, що український гімн справді дуже сильно єднає людей між собою. Нічого подібного не було, нема і не може бути з російським гімном: чи то "Боже, Царя храни", чи то єльцинський – без слів на музику Глінки, чи то радянський "Союз нерушимый", чи то оновлений міхалковський "Россия – священная наша держава, Россия – любимая наша страна" – вони про відносини між людиною та царем, людиною та державою-абсолютом. Український – він про людей, в яких немає власної держави, але через це їхня солідарність лише міцнішає.)

Проте, дуже добре, що опозиція не спробувала ліквідувати режим. (Навіть Лех Валенса зазначив, що немає в Україні лідера, здатного повалити нинішню владу.) Бо якщо не відчуваєш власної легітимності, власної сили, власного права, наданого народом на Провидінням, то краще не берись. Тим більше, головна війна, яку програла опозиція, – смислова. Вона, фактично, дезертувала зі смислового, інтелектуального, концептуального, когнітивного поля бою, відсторонилась од формування порядку денного. От, приміром, взяли б вони владу. І що з нею робити далі? Чи варто цим людям докоряти за те, що вони не "сверхчеловеки" і не юлі тимошенки?

Та в ситуації, коли одна частина політичного істеблішменту – звірі, а інша – імпотенти, сфокусувалось питання про суб'єктність Майдану.

Виявилось, що Майдан – то не масовка, звезена опозицією. То не активісти опозиційних партій (такі, звісно, є, але вони – лише частина, причому, не більша). То не бомжі чи бездільники, яким по приколу тинятись під музику в центрі Києва. То дуже вмотивовані, цілеспрямовані, розумні, усвідомлені люди. За підрахунком Валерія Пекаря, на Майдані представлено не менш як 2 сотні громадських організацій: половина – з Києва, половина – з інших регіонів.

На Майдані нема головного, нема вертикальної субординації, нема жорсткого примусу. Але є умови для формування "мережевого суб'єкту", є зачатки нового суспільства, прояви нової соціальності, нової етики, які вкрай важливі для створення майбутнього. Серед іншого, слід зазначити такі важливі фактори:

1. Самоорганізація – на основі індивідуальної суб'єктності та вмотивованості.

2. Солідарність – на основі спільних цінностей, спільного бачення майбутнього.

3. Взаємодопомога, синергетична взаємодія, домінування горизонтальних зв'язків.

4. Довіра та братське ставлення – це розповсюджується на усіх "своїх", включаючи незнайомих.

5. Ненасильницький характер соціальних відносин.

6. Готовність страждати за братів та побратимів, за ідеї, ідеали та цінності.


Українська влада ненавидить Майдан і намагається його розігнати. Кремль – з шаленим екзистенційним жахом уявляє, що то буде, якщо мільйон вмотивованих людей з залізними діжками, в яких так швидко згоряють навіть мокрі дрова, вийде на Красну площу і розставить намети на Мавзолеї. Опозиція ж його ревнує, бо саме там можуть народитись нові обличчя – нова контреліта, яка посуне їх на опозиційному полі. Опозиція на Майдані Незалежності контролює насамперед сцену (тобто зміст розмов) і частину захоплених будівель. Але без її участі Майдан не може виявляти власну суб'єктність, бо хто такі громадські активісти та розумні інтелектуали – поруч з народними депутатами та майбутніми кандидатами в президенти?

Головна зрада Майдану – це його приватизація найслабкішими людьми з опозиції. Це якщо з цього вибуху людської енергетики нічого не народиться. Якщо всі роз'їдуться – без конкретних наслідків та домовленостей. Якщо все стане пустоцвітом.

Той факт, що серед лідерів опозиції немає єдиного та беззаперечного харизмата, може зіграти в позитив – бо була б спокуса знову закохатись в "доброго царя" – як то сталось в 2004 році. А так – спрацьовує така собі політична гіпоксітерапія: людина з хворобами легенів спеціально дихає повітрям зі зниженою долею кисню, аби починали працювати навіть судинки, які давно не працюють (піонером цього лікувального методу в Україні є, до речі, батько Ольги Богомолець; метод відомий також під назвою "Горный воздух").

Так і на Майдані: на тлі недолугої, поміркованої та ревнивої опозиції починають працювати технології самоорганізації, пасіонарії створюють нові проекти, активно і предметно думають про перезаснування країни, про "перезавантаження" системи, про Установчі Збори, про нову Конституцію та модель влади, про нову країну та нову реальність. На Майдані повинні народитись кілька нових політичних партій нового (суб'єктного) типу, громадських рухів та експертних угрупувань, зацікавлених в створенні нової країни.

Не виключено, що Майдан – це прообраз отого новітнього суспільства, актуального у XXI столітті, яке зараз всі шукають та моделюють. І події грудня 2013 року в центрі Києва, які в усьому світі спостерігають в прямому ефірі, стануть переламними не лише для історії України, але й для людства в цілому, оскільки тут-і-зараз народжуються нові відносини, нові соціальні формати, нові моделі Царства Божого на Землі.

powered by lun.ua
Коментарі — 75
Олег Пономарчук _ 22.12.2013 20:14
IP: 93.180.225.---
Вадим Кварцяный:
Дивне співпадіння думок. Саме про це я й хотів написати. А перед цим вирішив подивитись всі коменти, хотів вражих троляк почитати.
А тепер – просто підтримую.
Олег Пономарчук _ 22.12.2013 20:04
IP: 93.180.225.---
Сергей Тищенко:
Хочу сказать по поводу выборов. Кто не в курсе
"Слон сказал, не разобравшись: "Видно, быть потопу!"

Мова, пане Сергію, зовсім не про вибори, – хоча, фрагмент про це є, – а про Майдан.
Олег Пономарчук _ 22.12.2013 20:00
IP: 93.180.225.---
Браво, пане Окара. Може, Ви в чомусь і помиляэтесь. Та, як на мене, Ви зробили дуже точний висновок, який міститься в останніх рядках публікації. І це – друге досягненя Майдану. Перше досягнення – Майдан спонукав до протесту мільони українських громадян, розбудив суспільство, яке перебувало у напружено – дрімливому стані.
Олег Пономарчук _ 22.12.2013 19:22
IP: 93.180.225.---
Сергей Тищенко:
А что тут делать выводы? Украинские выборы – самые справедливые выборы в мире!
Олег Пономарчук _ 22.12.2013 19:22
IP: 93.180.225.---
Сергей Тищенко:
А что тут делать выводы? Украинские выборы – самые справедливые выборы в мире!
Oleksandr Loboda _ 20.12.2013 16:58
IP: 88.154.223.---
to Satvit: прекрасно написано, достойно отдельной статьи. Могу подписаться под каждым словом. Спасибо за высказанные рассуждения.
satvit _ 20.12.2013 15:04
IP: 74.125.181.---
. Стать вторым Лукашенко. Но ни Янукович, ни Путин не понимают одной простой вещи. Украинцы, это не россияне и не беларусы. В нас нет антиутопического фатализма, как в русских. В нас нет чрезмерной терпимости, как в беларусах. Но, в отличие от России и Беларуси, мы успели узнать, что такое настоящая свобода, мы успели победить власть в 2004 году, и теперь мы не сдадимся так просто. А теперь скажите мне, наши митинги, потому что мы хотим к вам в ЕС? Нет, дорогие. Мы прекрасно знаем о всех сложностях в ваших странах. Мы прекрасно знаем, как нам будет тяжело с евроинтеграцией. Но для нас соглашение с ЕС, это не безвизовый режим, не высокие зарплаты, не хорошая медицина и образование. Для нас соглашение с ЕС, это знак, что криминальная система будет разрушена. Это в первую очередь – контроль Европейских политиков за бандой у власти. Именно этого наш президент так боится. И это именно то, чего мы так хотим.
satvit _ 20.12.2013 15:00
IP: 74.125.181.---
... Это, страна, в которой 45 миллионов людей не могут избавиться до кучки бандитов из 10 человек, захвативших власть в государстве. Наш "президент", зная, что никогда не выиграет выборы 2015 года, сейчас всеми силами старается узурпировать власть. Стать вторым Лукашенко. Но ни Янукович, ни Путин не понимают одной простой вещи. Украинцы, это не россияне и не беларусы. В нас нет антиутопического фатализма, как в русских. В нас нет чрезмерной терпимости, как в беларусах. Но, в отличие от России и Беларуси, мы успели узнать, что такое настоящая свобода, мы успели победить власть в 2004 году, и теперь мы не сдадимся так просто. А теперь скажите мне, наши митинги, потому что мы хотим к вам в ЕС? Нет, дорогие. Мы прекрасно знаем о всех сложностях в ваших странах. Мы прекрасно знаем, как нам будет тяжело с евроинтеграцией. Но для нас соглашение с ЕС, это не безвизовый режим, не высокие зарплаты, не хорошая медицина и образование.
satvit _ 20.12.2013 14:54
IP: 74.125.181.---
. Поэтому дело для них не в геополитике, у них не стоит выбор – Россия или ЕС. Им выгодна изоляция Украины. Потому что в изолированной стране они смогут делать все, что захотят. Сейчас Янукович фактически выставил Украину на торги – кто больше даст, Россия или Европа. Призвав ЕС вести переговоры в трехстороннем порядке – ЕС, Украина, Россия, он фактически признал, что Украина не является суверенным государством, она принадлежит России, которая должна договориться с ЕС "за сколько" и "продлевать будем?". Потому что для Януковича и его банды Украина – это не страна. Это бизнес-проект. Это насос, перекачивающий деньги в их карман. Сейчас вы наверное спрашиваете себя, как же мы живем. Как видите, мы боремся. Мы образованы, мы умеем работать, и что важно мы не собираемся предавать свою страну. Потому что для нас Украина – не бизнес-проект. Это наша Родина. Поэтому мы протестуем уже много долгих дней и холодных ночей.
satvit _ 20.12.2013 14:52
IP: 74.125.181.---
-... Наш президент купил более 3 гектар земли национального заповедника "Мыс Айя" всего за 800 000 долларов. Опустим тот факт, что нельзя. продавать. заповедник! Но почему так дешево? (квартира на 100 кв.м. в соседнем Севастополе стоит в среднем 70 000 долларов) Наверное, потому что он "президент". Это лишь неполный список успехов семьи Януковича. Я не буду вспоминать, как клан Януковича убирает своих конкурентов и бывших друзей. Посмотрите в интернете – Евгений Щербань, Евгений Кушнарев, Георгий Кирпа, Зиновий Кулик. Посмотрите, как они умерли. Ничего не докажешь, но я и не настаиваю. Янукович – не КГБ, не Лукашенко, не Путин, не Чаушеску. Он – бандит. За ним стоит его мафиозная семья – Янукович Младший, Ринат Ахметов, Сергей Левочкин, Дмитрий Фирташ и т.д. Все они воруют из украинского бюджета миллиарды евро ежегодно. Все они ведут бизнес в Украине, занимаются рейдерством и сведением страны к дефолту. Их не интересует европейский рынок. Поэтому дело для них не в геополитике, у них не
satvit _ 20.12.2013 14:41
IP: 74.125.181.---
Александр Бровко:
В Скандинавии король катается на автобусе, в Голландии, министры ездят на велосипедах. Вот как наши президент и премьер-министр ездят на работу: КОРТЕЖ яНУКОВИЧА" Этот аппарат излучае радиацию" Кортеж Президента – как Янукович едет на работу Все дороги по пути следования кортежа перекрываются на 20-40 минут. Машины простых смертных прижимаются к обочинам или просто ждут. Так несколько раз в день Когда перекрыть движение не удается, охранники нашего премьер-министра матерятся на водителей и бьют их машины: охрана Азарова.flv Что делают украинцы? Они сигналят из своих авто, чтобы хоть как то выразить свой протест: Водіїв дістав кортеж Януковича (была ссылка) motorcade Вы говорите, Украина сильно зависит от России и российского газа. Давайте анализировать. Украина добывает около 21 миллиардов кубометров газа в год. Для сравнения, государство Польша в год потребляет менее 15 миллиардов кубометров. Украинского газа Украине должно хватать.
satvit _ 20.12.2013 14:37
IP: 74.125.181.---
Александр Бровко _ 18.12.2013 23:48
IP: 74.125.181.--
Не знаю хто автор цих слів, але тут істинна суть МАЙДАНУ:
– Друзья, может кто – то еще не понял?! Из интернета: Читая материалы в иностранной прессе, слушая ваши "зачем вам в ЕС???? здесь так плохо..." я пришла к выводу, что вы не понимаете, что происходит в Украине. здесь все легко можно объяснить. Дело не в ЕС. Дело не в вашей шенгенской зоне, не в ваших ценностях, уровне жизни, культуре и тд. Наш "президент" дважды сидел в тюрьме за ограбление в юности. Наш "премьер" не говорит на украинском. На английском никто из них не говорит вообще. Все наши суды коррумпированы и работают на интересы мафиозной семьи Януковича. В стране процветает рейдерство. Наша полиция насилует женщин, убивает людей и избегает тюрьмы. Сыновья наших депутатов и сами депутаты убивают людей, садясь за руль пьяными. И они никогда не оказываются в тюрьме Милиция на дорогах берет взятки ВСЯ. Они уже не фиксируют нарушения. Они просто вымагают взятки:
Oleksandr Kharchenko _ 19.12.2013 23:26
IP: 74.125.181.---
Андрій на диво чітко бачить коріння явищ.
Майдан – це сучасне духовне диво.
Іван Пиртик _ 19.12.2013 17:22
IP: 74.125.181.---
На 90% поділяю думку автора.
dmytro_kl _ 19.12.2013 17:00
IP: 194.44.167.---
Доповнюю.
Детальніше про світоглядну складову нинішньої ситуації та її вирішення є у моєму блозі на сайті Політіко. Бажаючих запрошую до конструктивної співпраці.
dmytro_kl _ 19.12.2013 16:54
IP: 194.44.167.---
Авторе, насправді на Майдані зібралися люди із вродженою світоглядною особливістю: доброзичливі мрійники із духовними цінностями. Але таких народжується десь 5-7%, а до життя дорослого їх стає ще менше.
Тому вони протестують проти суспільних негараздів виключно інстинктивно, аж ніяк їх не розуміючи.
А отже – майданівці принципово неспроможні покращувати життя всіх.
А решта населення, 93 – 95%, цілком вдовольняються інтересами власної шкури та власної кишені. І теж вроджено.
І властивостей людини і суспільства вони також не вчили і вчити не хочуть.
Якраз такі люди складають владу та її прибічників.
До того ж, в силу куплених дипломів, вони судять про інших по собі. Тому навіть не можуть повірити, що є люди, які справді доброзичливо ставляться до ближнього.
А тому майданівці в їхніх очах такі ж брехуни й махінатори, як вони самі. тільки ще й підло прикриваються всілякими благородними гаслами.
Тому основна причина сьогоднішнього протистояння – СВІТОГЛЯДНА.
ктн _ 19.12.2013 16:50
IP: 176.36.153.---
Взагалі то в статті замість слова "бездільники" треба писати "нероби".
А так, в принципі, можна погодитись, що в Україні "народжуються нові відносини, нові соціальні формати, нові моделі Царства Божого на Землі". Питання лише в тому, чи переможе те, що народжується "тут-і-зараз" того, що вбито в голову громадян окупаційними режимами. Адже поки що влада та сама, яка сформована радянською гебнею, а зараз танцює під дудку гебешників з Москви.
skiovtez _ 19.12.2013 15:35
IP: 37.229.48.---
Ти ж знаєш, що Клюєв інспірував звіряче побиття людей на Майдані.
Роман Перебийніс _ 19.12.2013 14:57
IP: 74.125.17.---
нові лідери на майдані
kolibri _ 19.12.2013 14:05
IP: 37.53.40.---
Є такий в науці термін "синергія – феномен самоорганізації народу" Саме таким є сучасний Майдан. Не політики зіброали людей, а злибин віків притаманне нашому народу почуття власної гідності. Це почуття пройшло черенз випробування і нищення сатрапами Московії – Росії, радянськоюх- КГБешною іделогією і таборами, але вистояло Зараз можна з впевненістю сказати про повне відновлення генетичного коду Укрвахнської Нації. СЛАВА УКРАЇНІ!
Федір К _ 19.12.2013 12:50
IP: 78.25.36.---
Пане Окара, а чому Ви зараз не на овочевій пресконференції? Вас не кликали, чи Ви ігноруєте того дядьку? Бачу 5-й, 1+1, Інтер та ICTV, а що там за ще чотири опудала з комсомольскими обличчами? Чому всі ті чотири тулуба розмовляють російською та питають про якісь "інвестиційні проети влади"? Знову постановочний спектакль?))))
Oleg Ishchenko _ 19.12.2013 11:55
IP: 74.125.17.---
Опозиція має всебічно підтримувати всю активну громадськість як на Майдані так і по всій країні і не цуратись появи в своїх лавах нових облич і ідей. Тільки через постійне оновлення кадрів вона може бути актуальною, насамперед "на місцях".
Oleg Ishchenko _ 19.12.2013 11:55
IP: 74.125.181.---
Опозиція має всебічно підтримувати всю активну громадськість як на Майдані так і по всій країні і не цуратись появи в своїх лавах нових облич і ідей. Тільки через постійне оновлення кадрів вона може бути актуальною, насамперед "на місцях".
Вадим Кварцяный _ 19.12.2013 11:42
IP: 194.50.169.---
Андрію, описаний вами сценарій повалення режиму був неможливий з однієї причини – ніхто не прогнозував,що 1 грудня вийде стільки людей і ніхто не готував ніякої революції.29 листопада опозиція оголосила віче на неділю,на яке напевно розраховувала зібрати кілька десятків тисяч людей, щоб "красиво" завершити "Євромайдан" і розійтися до весни.Потім сталися події,що викликали хвилю народного обурення і спричинили інший Майдан,який за інерцією продовжують називати "євро",хоча це не зовсім так.І з гіпотетичною підтримкою Тимчасового уряду з боку ЄС та США також не все однозначно,бо якщо Ви пам'ятаєте,реакція Заходу перші кілька днів була досить стриманою,більше того,звідти лунали голоси, що засуджували захоплення адмінбудівель і наголошували,що все має вирішуватися мирно і в правовому полі.Як повели б себе силовики теж питанні.Принаймні, "Беркут" на Банковій влаштував ще більш жорстоке побоїще,ніж напередодні,і тут є однозначно велика провина опозиції,яка не передбачила цього сценарію.
Вячеслав Степанюк _ 19.12.2013 11:09
IP: 95.132.117.---
Українці живуть в Англії і їм там добре.
Українці живуть в Америці і їм там добре.
Українці живуть в Австралії і їм там добре.
Українці живуть в Канаді і їм там добре.
Українці живуть в Італії і їм там добре.
Українці живуть в Бразиліїі і їм там добре.
Українці живуть в Новій Зеландії і їм там добре.
Стара приповідка (приказка) "Добре там, де нас нема" – неактуальне.
Актуальна нова приповідка (приказка) -вирок діючій владі: "Добре там, де ВАС нема!"
ONLINE
Корупція1399 Україна та Європа1117 Донбас26 Уряд реформ419 Зеленський56
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter