Валерій Пекар Співзасновник Громадянської Платформи Нова Країна

Хроніки Національної ради реформ. 30 березня

03 квітня 2015, 10:53

У понеділок ввечері відбулося чергове (N4) засідання Національної ради реформ. На жаль, хоч я зробив ці записи в основному наступного ж ранку, лише зараз завершую. Як завжди, спочатку про факти, потім про враження.

У вступному слові Президент зазначив, що надання Україні позик та фінансової допомоги з боку європейців, американців, міжнародних організацій є хорошим знаком того, що світ продовжує підтримувати Україну. Але водночас ставлення міжнародних партнерів до України, підкреслив Порошенко, можна визначити так: втрата довіри та розчарування (loose of confidence and frustration, сказав Президент). Темп змін не влаштовує ні українське суспільство, ні міжнародних партнерів, і вже немає особливої віри в те, що ситуація зміниться. Про це детальніше відповідно до порядку денного.

1. Важлива частина будь-якої управлінської роботи – це контроль виконання. Дмитро Шимків проаналізував виконання рішень попередніх засідань Національної ради реформ, і здається, все непогано: 45% виконано, 5% не виконано, решта в процесі відповідно до встановлених строків. Але серед цих 5% невиконаних – надзвичайно важлива робота профільних міністерств по імплементації (впровадженню) Договору про асоціацію з ЄС. Також загальмоване призначення директора Національного антикорупційного бюро. Серед важливих успішно виконаних завдань – виконання умов надання кредиту МВФ, перші кроки економічної дерегуляції, старт судової реформи.

Як зазначив Дмитро Шимків, наразі виконано лише 5,2% зобов'язань Коаліційної угоди. Такий самий жалюгідний стан справ з виконанням Договору про асоціацію з ЄС та інших стратегічних зобов'язуючих документів. Не буду тут сипати цифрами, але кожному, хто слідкує за реформами в Україні, зрозуміло: такими темпами будемо "різати хвостик собачці" 20 років, не доживемо до перемоги, врешті так і помремо у пострадянському середньовіччі.

2. Далі був заслуханий черговий звіт про імплементацію Угоди про асоціацію з ЄС. Розлогий звіт Наталії Гнидюк, директора Урядового офісу з євроінтеграції (у статусі заступника міністра Кабінету міністрів), був жорстко перерваний Президентом.

Суспільство очікує безвізового режиму як одного із символів успішної євроінтеграції, підкреслив Порошенко, а Україна не виконує своєї частини роботи. Корупція, жахливий організаційний стан відповідальних відомств (у тому числі міграційної служби), безлад із базами даних. Ми не маємо права дати європейцям жодної підстави відмовити нам через технічні причини, тобто невиконання певних умов, наголосив він.

Потрібен віце-прем'єр-міністр з євроінтеграції, заявила Ірина Геращенко. (Від себе додам, що створення цієї посади давно й успішно блокується прем'єр-міністром, який вбачає у тому можливу конкуренцію.)

3. Наступне питання має надзвичайну вагу у подальшому просуванні України. Як відомо тим, хто слідкує за подіями, минулого року планувалося, що на початку 2015 відбудеться донорська конференція – великий міжнародний саміт, де іноземні уряди та міжнародні організації оголошуватимуть про подальші програми фінансової підтримки України. Але гальмування реформ призвело до того, що донорська конференція була скасована. Спільними зусиллями українських та європейських урядовців було знайдене хороше рішення: провести наприкінці квітня міжнародну конференцію на підтримку України ("International Support for Ukraine" Conference). На цій конференції фактично Україна звітуватиме про проведені реформи, а вже восени може бути власне донорська конференція.

Наступний параграф, що у фігурних дужках, був написаний одразу після засідання Національної ради реформ, але з того часу пройшло два дні, і я маю вже його викреслити.

{{{ На мою особисту думку, українська сторона сильно пригальмувала з цією конференцією. Запрошення були розіслані фактично за один місяць – так справа не робиться. Але зараз не стану ні шукати винних (навіщо їх шукати, коли вони відомі), ні називати їх: нам зараз свари ні до чого, а треба об'єднати зусилля всіх урядових організацій та структур громадянського суспільства, аби ця конференція була успішною і досягла мети. }}}

Замість викресленого тексту зазначу: за останні два дні прем'єр-міністр та його оточення зробили ще декілька потужних кроків для того, щоб остаточно зірвати конференцію. Це заслуговує на окремий допис, який з'явиться за кілька днів.

4. Як домовилися на попередніх засіданнях Національної ради реформ, кожного разу будуть розглядатися стратегії двох реформ. Цього разу були дві надзвичайно важливі і пріоритетні – енергетика та сільське господарство.

Концепцію реформи енергетики представляв міністр Володимир Демчишин та голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв. Основне завдання реформи підкреслив Президент у вступному слові: деолігархізація і демонополізація всіх сегментів енергоринку. Надзвичайно важливий закон про ринок газу готується до другого читання. Написав би більше, але я не фахівець у цій сфері. Набрав документів для читання, тож як розберуся, то розкажу вам.

5. Концепцію реформи агропромислового комплексу представляв міністр Олексій Павленко. Ще на початку засідання Президент зазначив: через спричинене війною падіння промисловості аграрна галузь стала локомотивом українського експорту. Представлена міністром стратегія, на мій погляд, обіцяє успіх. Найближчим часом напишу про це детальніше.

Але, як кажуть, є одне "але". Стратегія реформи сільського господарства ґрунтується на вирішенні певних політичних питань, щодо яких ані в суспільстві, ні в парламенті немає єдності (у першу чергу щодо ринку землі). Тому присутні керівники парламентських фракцій домовилися найближчим часом спробувати досягти згоди по цих питаннях і вийти до суспільства зі спільною точкою зору.

6. Насамкінець ми разом із Наталією Севостьяновою, першим заступником міністра юстиції, доповідали про систему моніторингу успішності реформ. Цей проект, яким протягом всього березня інтенсивно займалися десятки активістів Громадянської Платформи Нова Країна разом з десятками урядовців, експертів з інших спільнот та європейськими фахівцями, заслуговує на окремий допис. Що і буде зроблено найпізніше завтра.

Серед інших питань було коротке обговорення ситуації з прозорими державними закупівлями. Були названі поіменно міністерства та відомства, які активно впроваджують електронні торги, а також відстаючі.

Володимир Гройсман серед інших законів, які будуть розглядатися на пленарному тижні 6-10 квітня, згадав надзвичайно пріоритетний закон про державну службу та обіцяв зробити все можливе для прийняття його у першому читанні. Голови парламентських фракцій схвально кивали.

Ось такі факти. А тепер про суб'єктивне. Всім вже зрозуміло, що реформи гальмують Яценюк та його команда, чи то на замовлення олігархів, чи то задля збереження власного політичного статусу (хоча рейтинг вони все одно втратили, як особистий, так і партійний). У цьому блокуванні активно допомагає середня ланка невичищених бюрократів, не кажучи вже про російську агентуру тощо. Зробити з цим нічого не можливо: Народний Фронт є партнером по коаліції, розпад коаліції означатиме нові парламентські вибори й остаточну втрату підтримки світової спільноти. Окрім того, є ще низка ускладнюючих факторів. Куди це все призведе та як з цього вийти, читайте у наступних дописах.

Дякую всім, хто дочитав.

powered by lun.ua
Коментарі — 27
Теодор Дяків _ 05.04.2015 17:11
IP: 92.112.136.---
Дмитрий Котельников:
Теодор Дяків:
Але ж ми бачимо, що реформи ро6лять люди – на прикладі деяких міністерств. А деякі не робили, і поплатилися місцями в парламенті. Чим не функціональна система: нема результату – до побачення? Наступний!
- Ви, очевидно, думаєте, що заяви Авакова про ліквідацію МРЕО та "глибоке реформування" Державтоінспекціі це реформи? Це "фігня на постном масле" – не раз було і ще не раз буде... Ніхто не збирається змінювати с у т н і с т ь цієі служби, яка сьогодні є потужною помпою доставки хабарів з усієі Украіни на киівський рівень в цій сфері суспільних відносин. А це тільки о д н а сфера з дуже багатьох...
Теодор Дяків _ 05.04.2015 17:05
IP: 92.112.136.---
Сьогдні приймаються фейкові, фальшиві закони. Приклад – про длступ до реєстрів прав власності: спочатку прийняли закон про доступ, але не передбачили (забули...) обов'язок реєстраціі цих майнових прав для в с і х суб'єктів, наступним законом передбачать реєстр для в с і х, але "забудуть" передбачити відповідальність за уникнення реєстраціі цих прав. Потім передбачать відповідальність у вигляді штрафу в розмірі мінімальноі зарплати... Це безкінечний процес, який може перервати тільки з м і н а системи влади. А про це ніхто (з о в с і м НІХТО) і не заікається... Так що будьте готові наступити на чергові граблі Майдану-3...
Теодор Дяків _ 05.04.2015 16:59
IP: 92.112.136.---
Дмитрий Котельников:
Теодор Дяків:
Але ж ми бачимо, що реформи ро6лять люди – на прикладі деяких міністерств. А деякі не робили, і поплатилися місцями в парламенті. Чим не функціональна система: нема результату – до побачення? Наступний!
- Ви не бачите головного – ніяких с у т н і с н и х реформ не відбувається. Просто азійсько-радянська с и с т е ма влади мімікрує під тиском обставин і суспільства. Проте жодних ознак з а м і щ е н н я азійсько-радянськоі системи формування та функціонування влади НЕ СПОСТЕРІГАЄТЬСЯ. Пройде трохи часу і народ знову заволає – "За що ми стояли на Майдані, за що загинула Небесна сотня..." І т.д.
Ляльководи знову водять нас за носа, але мало людей це розуміють...
Дмитрий Котельников _ 04.04.2015 22:33
IP: 31.40.108.---
Теодор Дяків:
Але ж ми бачимо, що реформи ро6лять люди – на прикладі деяких міністерств. А деякі не робили, і поплатилися місцями в парламенті. Чим не функціональна система: нема результату – до побачення? Наступний!
Теодор Дяків _ 04.04.2015 15:04
IP: 194.44.247.---
Саме намагання зберегти теперішню модель олігархічноі влади в Украіні є головною причиною війни...
Теодор Дяків _ 04.04.2015 15:01
IP: 194.44.247.---
Маша Затірко:
Що ви взагалі пишете, пане Пекар?... "Всім вже зрозуміло, що реформи гальмують Яценюк та його команда" – яка команда Яценюка? О_О Реформи гальмують Аваков, Кириленко і Петренко? Тобто ті, хто найбільше реформ якраз і зробили? Найбільші претензії до економічно-фінансового блоку, який весь під контролем Президента, то чому ж він робить вигляд, що він тут ні до чого? Де справедливість?
- Маша, та не збираються вони в с і робити р е а л ь н і, сутнісні реформи. Іх завдання – зберегти азійсько-радянську сутність влади в Украіні, напустивши туману в очі таким довірливим громадянам, як Ви.
Теодор Дяків _ 04.04.2015 14:56
IP: 194.44.247.---
meua:
Спасибо за информацию. Обязательно продолжайте.
То, что международные партнеры СИЛЬНО не довольны (loss of confidence), а правительство ОЧЕНЬ довольно реформами, и только война ему во всем мешает, это известно.
Мы видим, что творит правительство, премьер и президент, который назначает руководителя регулятора, с тарифами и нормативами в энергетике, с пенсиями, пытаясь переложить всю тяжесть на самую бедную часть населения...
- Вони правильно прогнозують, що прийдеться "затягнути ремені"... А на чиіх шиях і в якій послідовності народ сам розбереться.
meua _ 04.04.2015 03:42
IP: 93.74.11.---
Спасибо за информацию. Обязательно продолжайте.
То, что международные партнеры СИЛЬНО не довольны (loss of confidence), а правительство ОЧЕНЬ довольно реформами, и только война ему во всем мешает, это известно.
Мы видим, что творит правительство, премьер и президент, который назначает руководителя регулятора, с тарифами и нормативами в энергетике, с пенсиями, пытаясь переложить всю тяжесть на самую бедную часть населения. И почти ноль с фундаментальными законами и реформами – только под БОЛЬШИМ давлением людей что-то появляется. Нет руководителей Антимонопольного комитета, Фонда майна, Членов КС, ... Поэтому все правильно: Яценюк и окружение в парламенте и не только – главный тормоз, а президент ему активно помогает.
Рудольф Петров _ 03.04.2015 23:57
IP: 93.74.31.---
І мені здається, що в цьому протистоянні є лише один маленький нюанс, який змінює баланс. Україна є парламентсько-президентською республікою. Ми відстояли холодну зиму 2004го року за те, аби більше ніякий диктатор не панував одноосібно. Янукович отримав вигнання за порушення цього принципу. Тому відповідальність за стан країни, реформ, армії неуть солідарно, як Прем'єр, так і Президент. І на мою думку – зливаючи цей уряд, Президент тягне нас у безодню.
Рудольф Петров _ 03.04.2015 23:52
IP: 93.74.31.---
То стандартна схема президентів – ухилятись від відповідальності і спрямовувати народний гнів на когось зі свого оточення. В психології то називається розщепленням. Це такий психолоцічний захисний механізм. Добрий Президент, поганий міністр. Ще з часів Китайських імператорів ця стратагем спрацьовує. Єльцін так дрючив Чубайса, Нємцова та інших, зберігаючи при тому свій рейтинг.
Рудольф Петров _ 03.04.2015 23:49
IP: 93.74.31.---
Мені здається, що пан Пекар занадто категоричний у своїх висновках. Відповідальність за успіхи чи невдачі несе весь кабмін, а не лише прем'єр особисто. Кабмін – то колегіальний орган, і більшість міністрів – то креатура Блоку Петра Порошенко. І саме тому, не можна змінити Народний фронт – бо на міжнародному рівні за рік побудовані міцні зв'язки. Треба навпаки – дати можвивість Яценюкові сформувати цряж зі своїх людей, а не переборювати опір фахівців з іншого табору.
Маша Затірко _ 03.04.2015 23:25
IP: 93.73.198.---
Що ви взагалі пишете, пане Пекар?... "Всім вже зрозуміло, що реформи гальмують Яценюк та його команда" – яка команда Яценюка? О_О Реформи гальмують Аваков, Кириленко і Петренко? Тобто ті, хто найбільше реформ якраз і зробили? Найбільші претензії до економічно-фінансового блоку, який весь під контролем Президента, то чому ж він робить вигляд, що він тут ні до чого? Де справедливість?
Oleksander Matvienko _ 03.04.2015 23:18
IP: 188.231.190.---
Брехло N1 – Ющ, брехло N2 – Порох.
Всі щось щебечуть про реформи, тільки бояться казати правду про реформи, які полягають в ринковій платі за все (в наших умовах – комуналка за ринковими цінами) і бездефіцитний бюджет (в наших умовах – максимальне скорочення витрат бюджету, т.б. скасування всіляких пільг і обмеження зарплат) В іншому є національні особливості.
Автор сам знає які реформи потрібні, а вірніше, як їх зробити? Як витрусити з Пороха все те, що прилипло державного за 23 роки? А якщо трусити, то трусити треба всіх, а він призначив генпрокурора, якого самого треба трусити не перетрусити, який рік те й робив, що допомагав бандюкам ховати награбоване. А вони, бандюки, на всіх шоу владі крутять долі і насміхаються з імпотентної влади з імпотентним презом.
Larisa Brodnik _ 03.04.2015 22:48
IP: 74.125.18.---
С каких это пор те реформы, которые проводит Яценюк тормозят развитие страны? Привлеченные инвестиции в Украину смогут только в будущем привлечь западных инвесторов и валюту, благодаря которой будут улучшены условия труда. К тому же по поводу дорог Сеня тоже активно сотрудничает с Польшей или это тоже плохо? А на счет президента, так он просто боится ответственности из за того,что ничего не делает
Игорь Зибачинский _ 03.04.2015 18:46
IP: 93.126.74.---
Дякую за статтю.
Теодор Дяків _ 03.04.2015 18:11
IP: 91.124.4.---
Дмитрий Котельников:
Час змінити Прем'єра та частину міністрів. Призначити врешті віце-прем'єр-міністра з євроінтеграції. А Мінстець взагалі прибрати.
Кулявлоб, чого мовчиш???
- Всі ці "зміни" урядів повна дурня – перемішування одного і того ж (за своєю сутністю) лайна в тій же ополонці... Систему формування і функціонування влади треба змінити...
Теодор Дяків _ 03.04.2015 18:07
IP: 91.124.4.---
Юрий Вологжанинов:
В. Пекар: " "Стратегія реформи сільського господарства ґрунтується на вирішенні певних політичних питань, щодо яких ані в суспільстві, ні в парламенті немає єдності (у першу чергу щодо ринку землі). "

За этой витиеватой фразой стратегия скупки земли Украины олигархами задёшево, затем перепродажи её задорого и, с набитыми миллиардами долларов карманами "издалека долго" помахать Украине ручкой.
...
100%.

Юрий Вологжанинов
Теодор Дяків _ 03.04.2015 18:05
IP: 91.124.4.---
Я дочитав, але не побачив нічого нового... В т.ч. – від пана професора...
Про Яценюка не буду, нема змісту... А Президент, який "жорстко перервав" якогось чиновника, с а м поки-що не запропонував суспільству притомного плану реформ... Національна Рада реформ – фейк, фальшивка, ніякого толку з неі не буде по тій простій причині, що вона "підспівує" владі, а влада с у т н і с н и х реформ не хоче І ТОМУ, якщо не візметься за розум, ТО БУДЕ ЗМЕТЕНА через 2-3 місяці...
Ims Sim _ 03.04.2015 16:48
IP: 46.160.99.---
А последний абзац самый интересный! Коломойского убрали, теперь крайний Яценюк. Даешь порошенкизацию всей страны!))).

Но Порошенко – чмо. Единственный "плюс" – он удобный для таких же чмошников типа меркель и олланда. Они создают буферную зону между европой и рашей, а пеца заглядывает им в рот. Внутри страны – отсутствие креатива, слюни и истерика, на кого бы наброситься. Друзей же же трогать нельзя!

Так и будем болтаться как дерьмо в болоте – ни денег, ни НАТО и ЕС.
Ims Sim _ 03.04.2015 16:30
IP: 46.160.99.---
taksist:
я не проти коли яценюка в багнюці топлять. але я хочу твердо знати що це не буде повторення ситуації ющенко-тимошенко і мені мало просто слів, український народ вимагає гарантій. перестаньте, пад.люки, собачитися.
А когда Порошенко – Вы уже против? Перевести?
Сергій Медвідь _ 03.04.2015 15:00
IP: 178.93.148.---
З усього написаного зрозумів, що бездіяльність і некомпетентність влади у боротьбі з корупцією, невиконання передвиборчих обіцянок як і президента так і депутатів мають перекрити продажею земель с-г призначення. До речі питання продажі земель с-г призначення, це питання не політичне це питання бути чи не бути Україні.
taksist _ 03.04.2015 14:40
IP: 74.125.18.---
я не проти коли яценюка в багнюці топлять. але я хочу твердо знати що це не буде повторення ситуації ющенко-тимошенко і мені мало просто слів, український народ вимагає гарантій. перестаньте, пад.люки, собачитися.
Костянтин Свіржецький _ 03.04.2015 14:14
IP: 212.90.169.---
Цікаво б подивитись, що там Демчишин і аграрії "наваяли". Чому не обнародуємо? Чому ховаємо від людей?
Юрий Вологжанинов _ 03.04.2015 12:50
IP: 93.72.20.---
В. Пекар: " "Стратегія реформи сільського господарства ґрунтується на вирішенні певних політичних питань, щодо яких ані в суспільстві, ні в парламенті немає єдності (у першу чергу щодо ринку землі). "

За этой витиеватой фразой стратегия скупки земли Украины олигархами задёшево, затем перепродажи её задорого и, с набитыми миллиардами долларов карманами "издалека долго" помахать Украине ручкой.
Это убедительно показано в телепередаче "Прямым текстом" 02.04.15 – zik.ua/tv/video/22897/

Юрий Вологжанинов
Дмитрий Котельников _ 03.04.2015 12:01
IP: 176.36.189.---
Час змінити Прем'єра та частину міністрів. Призначити врешті віце-прем'єр-міністра з євроінтеграції. А Мінстець взагалі прибрати.
Кулявлоб, чого мовчиш???
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter