Тетяна Попова эксперт по страткому ГО "Информационная безопасность", екс-зам министра инфорполитики (2015-2016), советник министра обороны (2014-2015)

Спеціальні операції на Prozorro

08 травня 2018, 06:09

Нечасто пересічна військова частина, яка не знаходиться в епіцентрі гарячих подій на лінії зіткнення з російським агресором, потрапляє в топ-новини ЗМІ. В даному випадку все виявилося навпаки: в центрі уваги опинилася військова частина А4398 Збройних сил України. Згідно з офіційною інформацією на ресурсі "Рrozorro", вона має наміри провести тендер на комплексне соціологічне дослідження "Соціокультурна сегментація населення Південного федерального округу РФ".Якщо коротко, то мова йде про опитування жителів Адигеї, Калмикії, Краснодарського краю, Ростовської області і окупованого Криму щодо їх настроїв, відношення до влади, рівня протесних настроїв тощо. Більш детально – за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2018-05-03-000614-c (станом на вечір 6 травня).

ЗМІ відразу ідентифікували цю військову частину як структуру інформаційно-психологічних операцій у складі Сил спеціального призначення (ССО) української армії. З цього приводу емоцій в публікаціях ЗМІ, соціальних мереж, різноманітних коментарях більш ніж достатньо. Але виваженого аналізу поки що мало, тому виникла ідея поділитися своїми думками з цього приводу.

Отже, якщо власне запит на "Рrozorro" вважати вже інформаційною операцією – далі можна не коментувати. Так, хтось в РФ можливо почне нас боятися. А Російська Федерація можливо використає факт про наміри військової структури сусідньої держави у якості незаперечного аргументу проти України на різноманітних міжнародних переговорних майданчиках. Також це може використовуватися, як доказ в міжнародних судах щодо тих чи інших дій нашої держави або для правового переслідування конкретних військовослужбовців. Не кажучи вже про "жирну кістку", яку отримали російські пропагандисти для "просвіти" власного населення про "підступних та агресивних українців"

Якщо ж тендер дійсно був черговим етапом підготовки певних дій структур Сил спеціальних операцій, то справа є набагато гіршою, бо свідчить щонайменше про низку правових та організаційних проблем в функціонуванні цієї поважної структури та фаховий рівень певних посадових осіб.

Принципи та правила спеціальних операцій відомі давно. Не відкрию велику таємницю, але коли в світі відбувається щось чутливе (наприклад смертельна ДТП з лідером терористів або технічний збій на ядерному об'єкті країни, яка хоче отримати доступ до зброї масового ураження), то майстер-класом наведеного є неможливість встановити джерело походження та зміст спеціальної операції. Тобто країна походження цієї операції має залишитися невідомою, "вуха" замовників, організаторів та безпосередніх виконавців спеціальних операцій не мають "стирчати" ні при яких умовах.

У нашому випадку все навпаки. Потрібна в цілому подія в інтересах Сил спецоперацій завдяки її завчасному "оприлюдненню" тепер не відбудеться взагалі. Бо як можна після такої "реклами" провести дослідження методом фокус-груп та особистих інтерв'ю вдома? При цьому респонденти мають повідомити дослідникам свій рівень доходу, стать, вік, освіту, національність, професію, сімейний стан і статус! Наведене не є фантазією автора, а цитуванням офіційного оголошення з боку військової частини. Тому можете не сумніватися, ФСБ та інші спецслужби Росії свою справу знають.

Наведене означає, що до теперішнього часу в чудовому та вкрай потрібному для державі проекті під назвою "Сили спеціальних операцій" існує низка проблем. Скоріше за все, необхідні нормативно-правові акти щодо підготовки та проведення "чутливих заходів" відсутні. Організація роботи органів управління щодо підготовки заходів інформаційного впливу не визначена. Фаховий рівень певних посадових осіб не дозволяє виконати завдання, які покладені.

При цьому винаходити велосипед – смішно. Є нормативно урегульовані питання роботи розвідувальних органів держави та інших спецслужб, в яких прописані питання підготовки, у т.ч. прихованого фінансування "чутливих проектів". Нарешті, цей шлях давно пройшли наші партнери – читай та впроваджуй у себе.

До речі, а як себе почувають народні депутати, які стали "ідеологами" та співавторами закону про ССО? Самопіару навколо цього проекту було достатньо. А прості та необхідні речі в законопроектах прописати забули? Тепер хлопці в ССО мають самі вирішувати, яким чином викручуватися між бажанням керівництва проводити певні заходи та відсутністю правових підстав та ресурсів для цього.

При цьому існує безліч шляхів цивілізовано отримати необхідну інформацію. Наприклад, сьогодні вже можна говорити про деякі "таємниці". "Соціологічні дослідження" на тимчасово окупованих територіях та інших "цікавих місцях" після початку російської агресії нашою державою проводилися неодноразово. Досить згадати аналогічну операцію, яку провели в 2014 році українські фахівці за активного сприяння однієї з країн-партнерів. Результати дослідження були вражаючі та активно використовуються до теперішнього часу. При цьому безпека операції також стала прикладом її успішного забезпечення. І не було витрачено жодної копійки з державного бюджету.

Виникла також інша думка. Ще в 2015 році завдяки принциповій позиції вищих військових керівників було припинено спробу дуже схожого соціологічного дослідження, яке деякі військові з підприємницьким хистом хотіли провести з витратою кількох мільйонів бюджетних коштів. Мета була дуже сумнівна, плануємий виконавець – підозрілий. Схему лобіювання цього проекту вдалося своєчасно виявити. На щастя, керівництво військового відомства встигло припинити реалізацію чергової "схеми" бізнесменами в погонах. З огляду на недавню історію, хочеться сподіватися, що це не був черговий комерційний проект, який теж мав "виграти" правильний виконавець.

І наостанок. Кадрові експерименти – річ потрібна. Але є дуже чутливі сфери функціонування держави, де аматори під прапорами патріотизму та "доступом до тіла" ніколи не мають підміняти собою професіоналів. Вибачте, скільки ще тендерів на "Рrozorro" слід оголосити, щоб зрозуміти ціну кадрових помилок та необхідність боротьби за професіоналізм та людський капітал?

powered by lun.ua
Коментарі — 3
Alex Berim _ 08.05.2018 11:49
IP: 37.57.176.---
Пані Тетяна – права, на жаль. Сам був здивований такою "новиною". Тепер таке дослідження точно не можливе з отриманням валідних даних. В згадуваній в/ч дійсно є розумні, досвідчені офіцери розвідники... Але коли їм ставлять завдання пояснити щось або обгрунтувати не доцільність вони не можуть... Їх вчили виконувати накази а не обговорювати...
Sawradym _ 08.05.2018 11:16
IP: 91.225.37.---
Майстерно. Під звичайний попил бабла підвела дуже потужне сенсове наповнення.
Як тема опитування "Соціокультурна сегментація населення Південного федерального округу РФ" може мати відношення до того що вона тут понаписувала?
А може у дамочки паранойя і їй треба до спеціалістів?
mihaylenco _ 08.05.2018 07:58
IP: 194.28.4.---
Це писала жінка? Вона хоч читала, що понаписувала?
Корупція1288 Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

4
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

20
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter