Криза поглиблюється, а чинна влада й пальцем не ворухне
Економіка України котиться у тартарари – спад у ключових галузях з дня на день лише поглиблюється, при цьому розуміння того, що чекає на країну у наступному році досі немає – основні показники держбюджету на 2014 рік, за словами чинної влади, "у процесі узгодження".
Так, за даними Держстату, спад промислового виробництва у вересні в порівнянні з відповідним періодом минулого року становив 5,6%. Це більше, ніж за підсумками серпня на 0,2%.
Зокрема, поглиблення спаду виробництва характерне для всіх ключових галузей української промисловості. Так, скорочення виробництва в харчовій промисловості за минулий місяць поглибилося з 8,5% до 12,8%, а в машинобудуванні – з 13,4% до 16,2%. У металургії виробництво впало понад як удвічі – з 2,4% до 5,2%.
Не кращий стан справ і у інших галузях економіки. За останній місяць темпи зростання у сільському господарстві сповільнились у чотири рази – з 13,3% до 3%. Не така радикальна, проте не краща ситуація в будівництві – спад поглибився з 15,1% до 16,2%.
Ці сухі цифри, насправді говорять про одне – в країні поглиблюється економічна криза, при чому надто швидкими темпами. За такої ситуації необхідно вживати радикальних заходів і якнайшвидше. І що ж робить чинна влада? А нічого. Показово приймаючи "програми-пустишки", які є нібито надважливими для вітчизняної економіки, уряд їх успішно провалює, а чинний очільник пригадує про їхнє існування на завершальному етапі та показово "відвішує по шапці" профільному міністерству.
Давайте пригадаємо одну таку "надважливу програму", яку навесні цього року затвердив Кабмін – Державну програму активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки. Тоді урядовці переконували, що завдяки цій ініціативі вже в 2013 році нібито вдасться "забезпечити прискорення розвитку пріоритетних галузей економіки та досягти позитивних структурних зрушень в економіці". А основним результатом, який чинна влада очікувала від держпрограми, декларувалося прискорення зростання ВВП до 2,5-3,4% в 2013 році і до 3-4% в 2014 році. Тоді ще прем'єр вдався до літературного порівняння, назвавши економіку країни "кораблем, який бореться зі штормом".
Відтоді минуло півроку і схоже на те, що шторм не лише не минув, а розгулявся до небезпечних балів. Хто в цьому винен – і так зрозуміло. Проте давайте ще раз поглянемо на цифри. Обіцяне урядом зростання ВВП до 2,5-3,4% інакше, як порожньою балаканиною не назвеш. Так, Світовий банк нещодавно вдруге переглянув прогноз зростання економіки України в бік погіршення. Вперше СБ погіршив прогноз зростання ВВП України до 1% з 3,5% у квітні, а от минулого місяця – до 0%. Такої ж версії притримується МВФ.
Натомість експерти переконані, що для України успішним результатом цього року буде навіть нульове зростання ВВП. Тільки от відстрочка реального відновлення економіки не дозволить розраховувати на високі темпи її зростання і наступного року.
Що в цій ситуації робить президент? Очільник публічно критикує діяльність уряду, назвавши роботу керівників Міністерства економічного розвитку і торгівлі незадовільними. От тільки чомусь "згадує" очільник про зазначену програму тільки тоді, коли вже немає можливості хоч якось покращити цьогорічні економічні показники.
Тим часом уряд, схоже, не має навіть орієнтовного розуміння стану економіки країни ні на кінець цього, ні у наступному році. Бюджету на 2014 рік досі немає, хоча документ мав бути внесений до парламенту ще у вересні. А прем'єр-міністр "годує" всіх байками щодо того, що показники держбюджету на 2014 рік досі не готові, оскільки вони нібито залежатимуть від того, чи підпише Україна Угоду про асоціацію з ЄС.
Пане Азарове, останні події переконливо доводять те, що політична сила, яку Ви представляєте, вже давно визначила для себе вектор у даному питанні і вперто його дотримується. Тому Ви б мали вже давно вирахувати показники держбюджету-2014. Але для цього треба хоч трохи попрацювати не на себе, а на благо українців.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.