Чужих дітей не буває! Доведено Мін'юстом
Рівно рік тому було прийнято другий пакет законів в рамках ініціативи Уряду Володимира Гройсмана #ЧужихДітейНеБуває. Поштовхом до цієї боротьби особисто для мене стала конкретна історія мами з Одеської області. У неї четверо дітей, одна з яких хвора на дитячий церебральний параліч. При цьому, бувший чоловік просто викинув жінку з дітьми на вулицю. Вона не могла отримати захист, адже чоловік раніше працював міліціонером і активно використовував колишні зв'язки, щоб уникнути відповідальності.
Завдяки повній підтримці Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, який поставив піклування про дітей одним із пріоритетів роботи Уряду, вдалося не просто примусити депутатів проголосувати. Ми змогли знищити інформаційний вакуум, замовчування і байдужість суспільства до цієї проблеми.
Для нас це були не просто низка документів, які посилили відповідальність за несплату аліментів. Для нас, передусім, це був бій за свідомість суспільства, яке нарешті відкрило очі й побачило наскільки серйозна проблема невиплати аліментів. А найголовніше – перестало бути толерантним до цього ганебного явища.
Це перемога мільйонів громадян, які повірили нам, не зважаючи на те, що до цього роками оббивали пороги кабінетів без жодного результату. Ми продемонстрували, що держава може бути ефективною.
Зламати систему
Насправді, в Україні два з половиною десятиліття існували закони, які зобов'язували батьків піклуватися про власних дітей та виплачувати аліменти. Але мільйони малюків за ці роки про це навіть не чули через безвідповідальність батьків та повну безпорадність держави.
Для чиновників питання не було актуальним. Вони жили в рамках поширеного стереотипу, мовляв, виплата аліментів – це внутрішнє питання родини. А дитина – це об'єкт щодо якого вирішують питання дорослі. Насправді ж дитина – такий самий громадянин України, який має такі ж самі права, як і кожен дорослий.
Держава, яка не дбає про своїх дітей – не має майбутнього. Саме з такої позиції ми підійшли до цього питання, коли у 2017 році почали розробку законодавчих змін.
І що ми чули у відповідь? "Ви не тим займаєтеся... що за "бабські" теми... краще б реальними проблемами переймалися", – ці слова нам кидали в спину багато депутатів та чиновників. І аліментників. Насправді ж на той момент ми мали 700 тисяч дітей, які не отримували належного фінансування. Ще мільйони виросли, так і не побачивши фінансової підтримки від того з батьків, хто проживав окремо від родини.
Боржники часто шантажували тих, хто хотів з дитиною виїхати за кордон на відпочинок або лікування, вимагаючи фактично відмовитись від аліментів. Це була масова проблема по всій країні. Люди мали йти на злочин, діставати фіктивні довідки чи підробляти дозволи, щоб вивезти дитину, яка потребувала термінового лікування за межами України. А чиновники продовжували казати: "це не важлива проблема, хай батьки самі розбираються".
Що змінилось?
2 пакети законів #ЧужихДітейНеБуває створили ефект вибуху. Ніхто не очікував, що ми зможемо запровадити настільки жорсткі заходи, серед яких:
заборона виїздити за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю та полювати,
штрафні санкції від 20% до 50% від суми боргу,
суспільно корисні роботи, оплата за які йде на погашення боргу,
конфіскація майна та продаж його на торгах,
адміністративний штраф і кримінальна відповідальність аж до 2 років тюрми,
відкриття реєстру боржників.
Це далеко не повний перелік заходів, які дали можливість виконавцям Міністерства юстиції здійснити справжню революцію в цій сфері. Лише декілька сухих цифр: стягнено 7,3 млрд грн аліментів на користь майже 1 мільйона дітей, щодо 128 тисяч боржників застосовано заборони виїжджати за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю, полювати, а за злісне уникнення від суспільно корисних робіт один неплатник з Одеси вже отримав тюремний строк.
Це той успішний приклад, який демонструє, що закон є одним для всіх. До реєстру аліментників потрапляли політики, прокурори, судді, мільйонери та інша так звана "еліта". Так само не зважали на статус, коли зупиняли боржників на кордоні чи не видавали дозвіл на плювання. Багато хто схаменувся після конфіскації елітних автівок чи пароплавів.
Не покаранням єдиним
Прийняті закони містили не лише покарання. Ми забезпечили підняття мінімальної суми аліментів, яка становила близько 900 гривень. На ці гроші не можливо було навіть купити дитині їсти. З іншого боку ми чітко прописали механізм перевірки того, чи справді сплачені аліменти йдуть на потреби дитини.
Окрім цього, ми гарантували рівність прав батьків у вихованні дитини. Кожен з них, у разі виконання своїх обов'язків, отримав право поїхати з малюком за кордон. Однак для цього слід не мати боргів з аліментів для того з батьків, хто живе окремо, а тому, хто живе разом з дитиною, не перешкоджати іншому з батьків бачитися з малюком.
Ми взялися зо допомогу в отриманні роботи для тих з батьків, хто її не має. Разом з Державною службою зайнятості нам вже вдалося працевлаштувати понад тисячу людей.
Ще одна революційна новація Уряду Володимира Гройсмана – економічні стимули для доброчесних батьків. Для прикладу, ініціатива #ЧужихДітейНеБуває передбачає надання податкової знижки для всіх батьків, які вкладають кошти у розвиток своєї дитини, сплачують за її навчання, гуртки, спортивні секції, музичну школу тощо.
До нашого проекту ми включили за ініціативи Уряду проект "Муніципальна няня", який передбачає, що кожна сім'я має право на компенсацію частини витрат на няню. І цією нянею може бути навіть бабуся, яка зареєструє себе як суб'єкт підприємницької діяльності.
Все це стало частиною великої урядової програми "Відповідальне батьківство".
Незворотність змін
Нині для нас важливо зберегти ці здобутки. Якщо в Парламенті не буде потужної позиції тих, хто опікуватиметься захистом інтересів дітей, є ризик того, що дані ініціативи відійдуть знову на другий план. Адже ті самі судові рішення про стягнення аліментів є одними з найбільш складних для виконання. Тому багато чиновників залюбки знову покладуть їх на полиці "припадати пилом".
На жаль, жодна з політичних сил, окрім Української стратегії Гройсмана, не говорить про пріоритетність роботи у цьому напрямку. Тому ми маємо зробити все можливе, щоб прийняті зміни були незворотними, і надалі захищати інтереси українських дітей.
Це не про гучні слова або передвиборчі гасла. Це про захист громадянина в заможній, успішній країні. Адже, як казав один з найвидатніших боксерів всіх часів Мухаммед Алі: "Діти – це всього третина населення, але – це усе наше майбутнє".