Відкриті реєстри Мін'юсту: майно чиновників – як на долоні
Корупція всі 24 роки існування незалежної України визнавалася головною проблемою у розвитку держави. Однак далі визнання справа зазвичай не заходила. Приймалися стоси документів, які мали б побороти цю напасть, однак боротьба далі тих самих паперів не заходила.
Аби побороти цю систему потрібно було кардинально змінювати правила. Всі ми добре знаємо, що корупціонер водиться лише в каламутній воді, де можна приховати власні оборудки. Як тільки змінюються обставини і всі процеси стають прозорими, корупціонерів як вітром здуває. Таким був досвід усіх країн, які пройшли цим шляхом.
Найбільш дієвим інструментом боротьби з корумпованою системою є прозорість. Коли кожен чиновник знає, що він перебуває під пильною увагою громадськості та журналістів. Коли чиновник знає, що вся інформація про його статки, про статки його сім'ї є публічною, і йому доведеться пояснювати походження цього майна.
Міністерство юстиції спільно з громадськими активістами були першими, хто пропагував ідею відкриття інформації з реєстрів майнових прав. Не зважаючи на критику з боку чиновників старого формату, ми відкрили доступ до реєстрів і в тестовому режимі запустили систему пошуку майна за адресою.
Однак зупинитися на цьому було б неправильно. Спільно з громадськими активістами та членами парламенту нам вдалося домогтися змін до закону, якими розширено можливості пошуку майна.
Ці зміни передбачають дуже простий, але дуже дієвий механізм – фактично, майно чиновників, суддів, прокурорів та інших громадян віднині можна знайти за прізвищем, ім'ям та по батькові особи.
Для того, щоб скористатися новою послугою, достатньо зареєструватися на сайті онлайн-сервісів Мін'юсту (https://kap.minjust.gov.ua), у списку сервісів обрати пошук майна за суб'єктом, ввести прізвище, ім'я та по батькові особи, дані про яку ви хочете взнати, здійснити оплату банківською карткою та отримати документ з даними. Послуга коштує близько 20 гривень, а отримання інформації забирає лише кілька хвилин.
Отримати доступ до порталу можна підтвердивши свою особу електронним цифровим підписом або увівши дані свого паспорту та ідентифікаційний код. Далі українців чекає запровадження ще однієї справді революційної новації – можливості ідентифікації за допомогою BankID. Тобто власники банківських карток зможуть користуватися порталом онлайн-сервісів без необхідності окремої реєстрації.
Ми відкриваємо нові горизонти для отримання простою людиною послуг держави без довідок і різних папірців. Ще рік тому ідентифікація через банківську карту була фантастико і в її запровадження мало хто вірив. Сьогодні ця ідея стає реальністю.
Доступ до цього реєстру – це можливість для кожного з нас перевірити майновий стан будь-кого – від сусіда до міністра. Адже будь-який чиновник має бути прозорим і чистим перед тими людьми, які його наймають на роботу.
Один з творців сінгапурського економічного дива Лі Куан Ю сказав: "Людська винахідливість не має меж, коли справа стосується конвертації влади у особисту вигоду". Це правда, адже якщо немає контролю за державним службовцем, то, як показує практика, він головним пріоритетом ставить власну вигоду.
Сьогодні ми запустили механізм, який стане дієвим інструментом для боротьби з нечистими на руку державними службовцями і виведенням чиновників на чисту воду.
З одного боку органи по запобіганню та боротьбі з корупцією, журналісти та прості громадяни зможуть перевірити чи все своє майно задекларував чиновник і чи збігається його стиль життя із доходами. З другого – відкриття доступу до реєстру ліквідує можливості для рейдерських захоплень нерухомого майна чи інших махінацій з нерухомістю.
Закликаю всіх активних громадян користуватися реєстром та допомагати державі викривати хабарників.
P.S. Прошу вибачення за певні технічні незручності – сьогодні сайт працює ще в тестовому режимі. До того ж кількість запитів цього дня просто зашкалює)
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.