15 березня 2016, 20:31

Згадати все. Нова система електронного декларування виведе на чисту воду українських чиновників

"Людська винахідливість не має меж, коли мова йде про те, як конвертувати владу в вигоду"

Ці слова одного з творців сінгапурського дива Лі Куан Ю якнайкраще ілюструють сучасні українські реалії. Впродовж останніх двох десятків років весь чиновницький апарат, який приходив до влади на будь-яку посаду, мав одну ціль – використати свої повноваження у особистих, а не державних цілях.

Цьому серед іншого сприяла неефективна система декларування та контролю за тим, що можновладці вносили до своїх декларацій. Фактично стало нормою, коли у нас чиновники бідні, як церковні миші, а їхні родичі за дивним збігом обставин виявлялися успішними бізнесменами, справжніми олігархами.

Минулого року ми підготували й забезпечили прийняття величезного пакету антикорупційних законів, які вже почали діяти, та за якими вже можна говорити про перші реальні результати.

Підтвердженням моїх слів є запуск Національного антикорупційного бюро України.

Всі ми добре пам'ятаємо, скільки критики було відносно даної структури на початку її роботи. Говорили, що бюро не запрацює і не зможе справитися із завданнями, які перед ним поставив закон.

Нині я переконаний, що НАБУ – найбільш ефективний новий антикорупційний орган.

Фільтруючи каламутні води

Сьогодні у нас без перебільшення історичний день – ми презентували електронну систему декларування для українських чиновників.

Те, що кілька років тому сприймалося як ідея низки активістів і романтиків, які вірили в можливість існування в нашій країні прозорої системи контролю державних службовців, сьогодні, фактично, перетворюється в реальність.

Саме сьогодні, після того, як ми вийшли на фінішну пряму електронного, прозорого і повністю відкритого декларування, ми можемо з упевненістю сказати, що ще один, не менш важливий антикорупційний орган ‑ Національне антикорупційне агентство ‑ стоїть напередодні свого повноцінного функціонування.

Боротьба з корупцією – це не лише кримінальні справи. Боротьба з корупцією ‑ це в тому числі і превенція, яка передбачає ліквідацію корупційного поля. Полем для корупції у нас завжди були бюрократія, зарегульованість, а також безконтрольність чиновника.

Запровадивши нову систему, ми ліквідовуємо корупційне поле в частині, пов'язаний із безвідповідальністю і безконтрольністю чиновника.

Адже, коли інформація про доходи і реальний стан життя будь-якого державного службовця стає публічною, багато людей, які хочуть жити по-іншому і не бути під публічним контролем, просто підуть з державної служби. Повірте мені, державна служба від цього не постраждає. Такі люди не приносять в держслужбу жодного позитиву.

Плюси електронного декларування

Тепер трохи про те, чим нова система декларування буде відрізнятися від старої.

Нині чиновники від руки заповнюють паперові декларації та здають їх до відділу кадрів за місцем роботи. Тут вони і залишаються лежати "мертвим вантажем", адже лише в деяких органах декларації керівництва оприлюднюються на веб-сайтах. При цьому чиновники не декларують готівку, незавершене будівництво, власність, де службовець є бенефіціарним власником.

Нова декларація виправляє усі перелічені недоліки. А самі декларації зберігатимуться в єдиному реєстрі електронних декларацій. Реєстр буде відкритим, тож кожен зможе здійснити моніторинг процесу декларування.

Замість ДФС декларації перевірятимуться співробітниками НАЗК, які матимуть доступ до сучасних систем аналізу електронних декларацій. Система буде інтегрована з реєстрами Мін'юсту, тож вся інформація про чиновника буде доступна слідчим. Разом з тим, нове законодавство передбачає як адміністративну, так і кримінальну відповідальність за внесення неправдивих даних.

Я глибоко переконаний, що система електронного декларування – це той інструмент, який забезпечить українське суспільство дієвим механізмом контролю державних чиновників. Ця система дасть можливість кожному платнику податків взнати, чи не витрачає службовець державні кошти на власне збагачення.

Скажу більше, Україна має шанс збудувати одну з найефективніших і модернових систем запобігання та боротьби з корупцією. Ми взяли найкращі практики наших партнерів, і реалізовуємо їх в життя.

Принагідно хочу подякувати Уряду Данії та ПРООН, які долучилися до цього процесу, а також усім, хто причетний до запуску системи електронного декларування за запуску антикорупційної агенції.













Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чужих дітей не буває! Доведено Мін'юстом

Рівно рік тому було прийнято другий пакет законів в рамках ініціативи Уряду Володимира Гройсмана #ЧужихДітейНеБуває. Поштовхом до цієї боротьби особисто для мене стала конкретна історія мами з Одеської області...

Захищаючи дітей, ми захищаємо майбутнє

У ці дні світ відзначає День захисту дітей. Це слушний момент, щоб озирнутися назад й запитати себе, що ми зробили для найменших громадян? І які кроки ще потрібні, аби життя малечі в Україні було щасливим і безтурботним...

#ЧужихДітейНеБуває, або як примусити батьків виконувати свій обов'язок

Вже більше місяця, з 6 лютого, діє розроблений Міністерством юстиції закон #ЧужихДітейНеБуває. Він запровадив дієві заходи впливу на тих батьків, які покинули свою родину напризволяще та не бажають фінансово підтримувати своїх дітей...

Мобільне життя, або як телефон здатен замінити чиновника

Як і передрікали письменники-фантасти, світ ХХІ сторіччя кардинально змінився. Поки що ми не літаємо на вихідні подивитися на інші планети, не навчилися мандрувати в часі й не винайшли універсальні ліки від усіх хвороб...

Конкурс на посаду керівника люстраційного департаменту Мін'юсту: не шукайте зраду там, де її немає

З моменту оголошення конкурсу на посаду керівника Департаменту з питань люстрації одним із пріоритетних завдань Міністерства юстиції є проведення цього відбору максимально публічно й прозоро...

Міністерство юстиції 2016: "СКАЗАНО – ЗРОБЛЕНО"

Не буває планів, які не можна реалізувати. Якщо є чітке бачення цілі, будь-яка нездійсненна мрія може стати реальністю. Будь-які зміни й реформи, навіть якщо вони постають перед шаленим опором, можна втілити у життя...