15 березня 2018, 13:17

#ЧужихДітейНеБуває, або як примусити батьків виконувати свій обов'язок

Вже більше місяця, з 6 лютого, діє розроблений Міністерством юстиції закон #ЧужихДітейНеБуває. Він запровадив дієві заходи впливу на тих батьків, які покинули свою родину напризволяще та не бажають фінансово підтримувати своїх дітей.

Багато разів – і в особистих розмовах, і від журналістів – я чув запитання, чому Уряд та Мін'юст зараз так багато уваги приділяють проблемі несплати аліментів? Питання цілком логічне, адже всі роки незалежності цю тему намагалися не піднімати, чиновники її замовчували і всіляко обходили.

Насправді, це одна з найгостріших соціальних проблем. Сотні тисяч дітей позбавлені достатньої фінансової підтримки, простіше кажучи – іграшок, книжок, розвиваючих ігор – всього, що дає можливість виростити повноцінну людину, яка стане достойним членом суспільства. На обліку виконавчої служби Мін'юсту 549 тисяч проваджень про стягнення аліментів на користь 446 тисяч дітей. Майже кожен п'ятий з 3 млн маленьких українців, які мають отримувати виплати, не отримують їх.

На захисті найменших громадян

Минулого року за моїм розпорядженням стягнення боргів стало пріоритетом роботи виконавчої служби. У 2017-му виконавцями стягнено понад 2,4 млрд грн на користь 576 тисяч дітей.

Що дивує – у багатьох випадках неплатниками є заможні люди: бізнесмени, чиновники. Їхні борги сягають мільйонів гривень. Є випадки, коли діти вже давно переступили 18-річний вік і жодного разу не отримали фінансової підтримки від горе-батька.

Однак виконавцям не вистачало дієвих засобів впливу на боржників. Саме тому разом з Іриною Луценко, іншими народними депутатами та громадськими активістами ми розробили законопроект 7277 #ЧужихДітейНеБуває. Якщо батьки самі не бажають забезпечувати дітей, держава спонукатиме їх до виконання цих обов'язків.

Реальні результати на користь дітей

6 березня минув місяць з початку дії цього закону. Ми запустили публічний реєстр неплатників аліментів і гарантуємо, що ні високий статус, ні посада, ні фінансове становище боржника не дадуть змоги уникнути потрапляння до цієї "дошки ганьби". Паралельно Мін'юст сформував у регіонах спеціальні групи виконавців, до яких приєдналися співробітники центрального апарату міністерства, запрацювали місцеві штаби.

Результати не примусили довго чекати. З початку дії закону боржниками сплачено понад 254 мільйонів гривень аліментів. Окрім цього, державними виконавцями винесено:

- 82 397 постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України,

- 79 843 постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами,

- 79 591 постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування зброєю,

- 78 887 постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання,

- більше 7000 подань про оголошення боржника у розшук.

Ось кілька реальних прикладів з життя, як діють ці заходи.

• Один з боржників заборгував своїй малолітній дитині майже 80 тис. грн. Державні виконавці винесли постанову про тимчасове обмеження у праві полювання. Це для затятого мисливця виявилося вагомим аргументом для сплати боргу.

• Заборону покидати територію України отримав бізнесмен, який мав їхати за кордон для проведення переговорів. Гроші на аліменти за 7 років знайшлися дуже швидко.

• У ще одного бізнесмена за рішенням суду було описано й передано на реалізацію пароплав. Після цього він миттєво погасив усю заборгованість, боячись, що й інше майно піде з молотка.

Для тих, кому "платити нема з чого", ми передбачили такий засіб впливу як суспільно корисні роботи. Оплата за них перераховуватиметься на сплату боргу перед дитиною. Державними виконавцями вже складено понад 5,5 тис. відповідних протоколів. Це дуже перспективний напрямок. За даними центрів зайнятості – по всій країні тисячі вакансій двірників, прибиральників цвинтарів, сміттярів.

Вже почала діяти система щомісячного моніторингу дії закону на практиці, фіксуючи по всій країні статистику за ключовими напрямками.

Що робитимемо далі?

Ми продовжимо напрацьовувати зміни, які забезпечать права дітей на гідне дитинство.

Я особисто виступатиму з ініціативою ввести норму, за якою діти так само як і батьки мають право на частку спільного майна колишнього подружжя.

Вже розроблено законопроект, яким пропонується збільшити мінімальний розмір аліментів на одну дитину. На сьогодні цей розмір становить 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Окрім того, нині йде серйозне обговорення можливості збільшення обсягу утримання дитини після розлучення. Зокрема, ми взяли за основу норму французького законодавства, за якою нащадки після розлучення батьків повинні отримати такий самий рівень утримання, який вони мали під час проживання у повній сім'ї.

Окремо ми плануємо прописати норми мотивації для тих батьків, які відповідально ставляться до виховання своїх дітей. Це будуть відповідні податкові й соціальні пільги.

І ще одна новація – створення реальних стимулів для органів влади на місцях, які вкладають кошти в розширення дитячого простору: створення дитячих садочків, будівництво спортивних майданчиків, відкриття різного роду курсів і гуртків.

Окрім цього, Уряд доручив органам влади та представникам силових структур на місцях забезпечити:

 координацію роботи та обмін інформацією щодо встановлення тимчасового обмеження боржника у правах;

 негайну реакцію на факти тиску на виконавців при виконанні ними рішень про стягнення аліментів;

 посилити роботу поліції із розшуку боржників та їх майна й забезпечити дотримання правопорядку у разі їх залучення до проведення виконавчих дій;

 передбачати в місцевих бюджетах кошти на оплату суспільно корисних робіт;

 щомісячно до 10 числа інформувати Міністерство юстиції про проведену роботу.

Головне, що зараз мають зрозуміти неплатники – ми більше не будемо крізь пальці дивитися на те, як вони ігнорують свої обов'язки і порушують права дітей. Наше завдання – повна ліквідація такого ганебного явища як несплата аліментів.

Зі свого боку ми забезпечили повний інструментарій впливу на неплатників. Не слід забувати, що нікуди не зникли такі засоби як арешт майна, притягнення до адміністративної й кримінальної відповідальності. Для їх ефективного застосування принципову позицію мають зайняти наші суди й не тягнути роками з винесенням відповідних рішень.

Наступний крок – ліквідація боргів із зарплат по всій країні

З 2 квітня штаби та мобільні групи Мін'юсту займуться ще одним важливим соціальним напрямком – стягненням заборгованостей по заробітній платні. За даними статистики, роботодавці заборгували більше 2,5 млрд грн. У органах виконавчої служби виконавчих документів на 500 млн грн.

Це шалені суми, які недоотримали українські робітники.

Тож нам є над чим працювати.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чужих дітей не буває! Доведено Мін'юстом

Рівно рік тому було прийнято другий пакет законів в рамках ініціативи Уряду Володимира Гройсмана #ЧужихДітейНеБуває. Поштовхом до цієї боротьби особисто для мене стала конкретна історія мами з Одеської області...

Захищаючи дітей, ми захищаємо майбутнє

У ці дні світ відзначає День захисту дітей. Це слушний момент, щоб озирнутися назад й запитати себе, що ми зробили для найменших громадян? І які кроки ще потрібні, аби життя малечі в Україні було щасливим і безтурботним...

#ЧужихДітейНеБуває, або як примусити батьків виконувати свій обов'язок

Вже більше місяця, з 6 лютого, діє розроблений Міністерством юстиції закон #ЧужихДітейНеБуває. Він запровадив дієві заходи впливу на тих батьків, які покинули свою родину напризволяще та не бажають фінансово підтримувати своїх дітей...

Мобільне життя, або як телефон здатен замінити чиновника

Як і передрікали письменники-фантасти, світ ХХІ сторіччя кардинально змінився. Поки що ми не літаємо на вихідні подивитися на інші планети, не навчилися мандрувати в часі й не винайшли універсальні ліки від усіх хвороб...

Конкурс на посаду керівника люстраційного департаменту Мін'юсту: не шукайте зраду там, де її немає

З моменту оголошення конкурсу на посаду керівника Департаменту з питань люстрації одним із пріоритетних завдань Міністерства юстиції є проведення цього відбору максимально публічно й прозоро...

Міністерство юстиції 2016: "СКАЗАНО – ЗРОБЛЕНО"

Не буває планів, які не можна реалізувати. Якщо є чітке бачення цілі, будь-яка нездійсненна мрія може стати реальністю. Будь-які зміни й реформи, навіть якщо вони постають перед шаленим опором, можна втілити у життя...