30 травня 2023, 16:29

Повернення 30-ки військовим, виведення поза штат і строковики: "Розумна політика" підготувала термінові рішення

Мобілізовані, контрактники, строковики, поранені військові поза штатом. За кожним цим словом стоїть не просто "категорія", а сотні тисяч людей. І в них є не лише обов'язки перед державою, а й права, які держава зобов'язана захищати.

"Розумна політика" робить усе, щоб повага до військовослужбовців перестала бути гаслом, а стала нарешті державною політикою. Сьогодні зранку ми зареєстрували ще один надважливий законопроект N9342-1, яким пропонуємо вирішити одразу кілька термінових проблем.

Але більшість, як завжди, пішла іншим шляхом, поставивши на голосування свою ідею – законопроект N9342. Він ухвалений у 1-му читанні, хоча містить чимало недосконалостей і несправедливості.

Ми вже готуємо до нього правки, аби фінальний документ відповідав інтересам ЗСУ.

Що пропонуємо?

Перша важлива складова – чітке закріплення виплат для військових від 30 тисяч грн. "Закріплення" саме на рівні закону, щоб жоден урядовець не зміг потім "кинути" військових. Наприклад, як це було коли потреби Міноборони були профінансовані лише на 39%, а в Уряді це приховали.

Більше того, наша команда не просто готує закріплення 30-ки, а й пропонує збереження 100 тисяч для тих, хто безпосередньо вступає у бій з ворогом на лінії зіткнення.

Також будемо вимагати доручити Кабінету Міністрів протягом 14 днів з дня набрання чинності закону, подати на розгляд Парламенту нову схему посадових окладів військовослужбовців (тарифну сітку), щоб вони самостійно не змогли це змінити і "покращити життя" наших військових.

Стосовно повернення доплат військовим було сказано дуже багато. Але повторюсь: захисники і захисниці в тилу та на фронті мають отримувати гідні гроші.

Усі пам'ятають, як представники влади протягом декількох місяців волали на кожному куті, що повернення виплат військовим буде коштувати бюджету від 150 млрд грн до 1 трл грн. А коли внесли свій законопроект, то зазначили, що він не потребує додаткових видатків з бюджету. Тобто виникає питання: гроші були, але вони просто не хотіли повертати доплати військовим? Або вони вирішили знову їм нічого не повертати, а просто затягнути процес?

Другий важливий пункт – вирішення питання поранених захисників, виведених поза штат.

Просто кричуща проблема, з якою до мене і колег за останні тижні звернулися сотні людей. У месенджерах, в коментарях, телефоном. Виходить просто маразм: пораненого військового після рішення ВЛК виводять поза штат. Перші 2 місяці він отримує попереднє фінансове забезпечення, але далі, якщо йому не знайдеться нове робоче місце, то після цього в середньому він має лише по 800 грн щомісяця.

Новий законопроект, ухвалений сьогодні, цю ситуацію не тільки не вирішує, а й погіршує. Він передбачає нарахування для військових щомісячної зарплати в 6 тисяч одразу після виведення поза штат. Тобто виходить нонсенс: якщо сьогодні поранений військовий, який воював на фронті і отримував максимальну зарплату, може отримати за перші два місяці поза штатом близько 200 тисяч грн, то за новими нормами він матиме в 10 разів менше.

Ми ж пропонуємо зберегти чинну норму: за пораненими військовими зберігається попередня зарплата протягом 2-х місяців з моменту виведення поза штат. У цей період їм командування шукатиме роботу на штабних посадах чи у військкоматах. Якщо таку посаду не знайдено, то військові повинні мати право звільнитися з військової служби за власним бажанням. Бажаючим продовжувати службу, перебуваючи поза штатом, платити 2 мінімальні зарплати – станом на зараз це 13,4 тисяч грн. Це невеликі, але бодай якісь гроші, які в держбюджеті цілком можливо відшукати.

Третій пункт – надати строковикам можливість лише за власним бажанням мобілізуватися до ЗСУ. Таким чином вони отримають більші виплати і всі соціальні гарантії військовослужбовців, але при цьому після перемоги матимуть можливість відразу демобілізуватися і повернутися до цивільного життя.


Вже неодноразово писав про цю проблему, її варто терміново вирішувати. Бо сьогодні строковики отримують мізерні щомісячні виплати: від 352,4 до 704,8 грн.

Але у даному законопроекті, ухваленому сьогодні, є і правильні рішення. Наприклад, доплата військовим інструкторам, відпустки для наших захисників та інші позитивні новели, які були напрацьовані робочою групою.

Тим не менш, "Розумна політика" продовжить відстоювати інтереси військовослужбовців у Верховній Раді стільки, скільки буде необхідно. Ми будемо робити все, щоб усі важливі ідеї виносилися на голосування, який би спротив вони не зустрічали. У держави зараз одне завдання – виграти війну за існування, тож усі проблеми, пов'язані з військом і оборонцями, мають вирішуватися першочергово. На жаль, інколи складається враження, що не до всіх у владі це дійшло.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...

Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік

Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава...