12 червня 2023, 10:31

Чому збільшення тарифів не вирішить, а тільки додасть проблем державі?

Заява НКРЕКП про підвищення тарифів на електроенергію з червня – приклад найпростішого, але водночас й найтупішого рішення представників влади.

В Уряді, як і у підзвітних йому державних органах, вкотре намагаються вирішити всі економічні проблеми країни за рахунок пересічних громадян. За їхньою логікою легше здерти зайву гривню з українця, ніж думати на кілька кроків вперед. Але такий підхід, на жаль, лише заганяє економіку під ковдру та б'є по мільйонах людей.

Давайте розбиратися.

НКРЕКП своїм рішенням збільшило тарифи з червня для приватних домогосподарств. Раніше вони платили в залежності від обсягів споживання. Ті, хто використовував менше 250 кВт-год на місяць, сплачували по 1,44 грн за кВт-год, якщо більше – по 1,68 грн за кВт-год.

Зараз же вони всі переведені на новий тариф – 2,64 грн за кВт-год.

При цьому важлива деталь – НКРЕКП також скасувала цінові обмеження на електроенергію. Тобто тепер бізнес зможе продавати електроенергію за необмеженими цінами. А це прямий шлях до суттєвого її здорожчання, що автоматично призведе до зростання цін більшості товарів і послуг у країні.

І це не всі "сюрпризи" для українців. Вже 14 червня той же НКРЕКП розгляне питання зростання тарифів на централізоване водопостачання. Те, що ціна суттєво зросте, виходячи з останніх дій регулятора, справа вже вирішена.

Так чому ця історія критично погана не тільки для українців, а й для всієї держави?

По-перше, в Україні катастрофічна криза неплатежів. Тільки за 2022 рік українці загалом заборгували за комірне 40,5 млрд грн. Чимало людей просто не могли фінансово дозволити собі платити навіть за старим тарифом. На що розраховує Уряд, піднімаючи його в півтора рази?

Простий приклад. Беремо умовну родину з щомісячним доходом у розмірі 10 тисяч грн. Сьогодні зі всіма труднощами їй вдається сплачувати комірне у 2-3 кімнатній квартирі чи приватному будинку на рівні 3-х тисяч. То після збільшення тарифів, сума комунальних платежів для них у середньому зросте до 5 тисяч. Зайвих грошей з 1 червня у родини точно не з'явиться, держава їх забезпечити не зможе. Як результат – родина просто перестане платити за комірне. Держава, яка отримувала 3 тисячі, тепер "на виході" матиме – нуль.

На жаль, така проста, людська математика для урядовців чи для деяких профільних чиновників виявилася недоступною.

По-друге, багато чую заяв Уряду про те, що російські обстріли суттєво пошкодили нашу енергетичну інфраструктуру. Це дійсно правда. Росіяни підступно і жорстко били по цивільних об'єктах, намагаються це робити і сьогодні. Забувати тут про роботу енергетиків, які надзусиллями відновлюють об'єкти, теж не треба. Вони дійсно герої.

Але постає інше питання – чому керівництво Міністерства енергетики, Уряду загалом та відповідальних компаній не зробили максимум для збереження інфраструктури? І я, і мої колеги з "Розумної політики", і інші експерти прямо просили провести прості і зрозумілі заходи для мінімізації шкоди від ударів. Але більшість з цих ідей була проігнорована.

По-третє, це створює негативне підґрунтя для тих, хто сьогодні планує повернутися в Україну. Тільки за офіційними даними, зараз близько 5,5 млн людей знаходяться за кордоном у статусі біженців. Завдання держави – наскільки це можливо, створити умови для їх повернення. Але своїми недолугими кроками влада буквально кричить їм залишатися там, де вони є.

Рішення про збільшення тарифів, як і підвищення ПДВ на пальне до 20% з 1 липня, чи скасування спрощеної системи оподаткування під 2% – навпаки, створює умови для неповернення людей. Навіщо їм їхати в державу, у якій попри повномасштабну війну ще й неможливо вижити?

Хотів би нагадати. Ще на початку вторгнення Президент України чітко говорив – до кінця війни податки підніматися не будуть. І це дуже правильний крок, повністю його підтримую. Але, на жаль, і тут слова розійшлися зі справами.

"Розумна політика" про наведені вище проблеми говорила дуже давно. Ще у березні цього року ми зареєстрували постанову N9102 про мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги для населення. Ми пропонували звернутися до Кабміну з дорученням ввести мораторій на підняття тарифів на час воєнного стану, встановити і зберігати їх на рівні 24 лютого 2022 року. Це стосується цін на тепло, електроенергію та воду. Також пропонували розробити механізм компенсації постачальникам житлово-комунальних послуг за можливі втрати внаслідок встановлення мораторію.

Жодної реакції з боку влади.

Наша команда неодноразово говорила і про систему компенсацій, надання пільгових кредитів компаніям, які займаються водо- чи енергопостачанням. Бо це дасть змогу не збільшувати тарифи для українців, а компаніям – дотягнути до кінця війни і не розвалитися.

Знову жодної реакції з боку влади.

Питання енергетичної безпеки, тарифної політики – складне та комплексне. Особливо в умовах жорсткої війни. Його неможливо вирішувати щоразу підняттям тарифів для населення. Це призведе не тільки до зменшення гаманців українців, а до підриву економіки всієї держави.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...

Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік

Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава...