27 червня 2023, 17:35

Що буде з пенсіями військових? Пропонуємо важливе рішення

Останніми місяцями ми підіймаємо питання справедливості щодо ЗСУ. Спочатку про повернення 30-ки військовим, а згодом щодо строковиків та виведених поза штат.

По кожному з цих викликів "Розумна політика" давала власне бачення. Уже найближчим часом відповідні рішення, сподіваюся, будуть ухвалені в Парламенті.

Але сьогодні ми поговоримо трохи про інший аспект справедливості щодо нашої армії.

А саме про пенсії і надбавки за вислугу років.

З ними є проблеми, про що мені і колегам з "Розумної політики" неодноразово говорили самі військові. Розповім про це детальніше.

Сьогодні понад мільйон українців, які беруть участь у бойових діях проти росії, не можуть претендувати на пільгову вислугу років та відповідну надбавку, а також на призначення військової пенсії на пільгових умовах.

Чому? Формально в Україні "стан війни" (це поняття не тотожне з воєнним станом) не оголошувався, а в Постанові Уряду від червня ще далекого 2018 року, яка регулює це питання, написано наступне: пільги нараховуються тільки у "воєнний час", а також під час проведення АТО та ООС. Виходить законодавча колізія через те, що документ застарілий.

Військові, які захищали країну до 24 лютого 2022 року під час АТО і ОСС, мали право на пільгову вислугу років (тобто 1 місяць рахувався за 3 під час участі у бойових діях), а всі ті, хто воює проти ворога з початку повномасштабного вторгнення, – не мають. З несправедливістю вже зіштовхнулися тисячі захисників, які могли б піти на пенсію за вислугою років або отримувати відповідну надбавку до посадового окладу, але через недосконалість законодавства цього зробити не можуть.

Це ще один демотивуючий аспект для ЗСУ. При чому його вирішити нескладно – проголосувати відповідний закон у Верховній Раді.

Який вихід?

"Розумна політика" проблему буде вирішувати. Ми вже зареєстрували законопроект N9420, який передбачає закріплення на рівні закону права на пільговий обрахунок вислуги років для тих військових, що беруть участь у бойових діях з 24 лютого 2022 року: один місяць за три під час участі у бойових діях у період воєнного стану.

Право на таке обчислення матимуть військовослужбовці (окрім строковиків) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу. Вони також матимуть право на перерахунок вислуги років на вказаних вище умовах, починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності закону.

Пропозиція повинна бути якомога швидше включена у порядок денний і проголосована. Сподіваюся, що тут колеги і керівництво Ради не зволікатимуть. Щоб не вийшло як з поверненням 30-ки військовим. Коли правка "Розумної політики" була проголосована у першій половині квітня, але через блокування рішення доплати досі не повернулися. Справедливість щодо ЗСУ – не просто слова, а одна зі складових, що наближає нашу перемогу.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...

Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік

Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава...

Що криється під урядовим "збільшенням фінансування" сектору оборони

Середина вересня, в Уряді вирішили внести зміни до Бюджету на 2023 рік. Як завжди, процес супроводжують гучні заяви, які подекуди не відповідають дійсності...