11 липня 2023, 11:52

Легалізація медичного канабісу. Що не так із законопроектом N7457

Україна давно мала б легалізувати медичний канабіс, і я однозначно підтримую цей крок. Але лише у тому випадку, коли дійсно йдеться про допомогу і покращення якості життя пацієнтів – ветеранів з ПТСР, дорослих і дітей, які страждають на онкологічні захворювання, епілепсію, мають інші страшні діагнози.

На жаль, внесений Кабміном законопроект N7457 не про це. Суспільство знову намагаються ошукати – у Раді протягують суто комерційну історію. Цього разу, цинічно прикрившись турботою про здоров'я людей. І це єдина причина, з якої я і мої колеги з "Розумної політики" фікцію під назвою "N7457" підтримувати не будемо.

Отже в чому проблема? Використання ліків на основі канабісу в Україні заборонено не законом, а постановою Кабінету Міністрів від 6 травня 2000 року N770 "Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів".

Постанова прийнята на підставі Закону України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори". Він містить перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які згруповані і поділені на чотири таблиці. Закон дозволяє використання у медицині речовин з II і III таблиці переліку. Але на канабіс і його похідні це не поширюється, бо вони у таблиці І. Головне тут інше – цей перелік і зміни до нього затверджуються Кабінетом Міністрів.

Тобто у Кабміна є усі законні підстави і повноваження раз і назавжди поставити крапку у цій проблемі. Все що для цього потрібно – внести зміни у перелік, перемістивши канабіс з І таблиці у II або III таблицю. Ніяких нових законів тут не треба в принципі.

Усі вищенаведені законодавчі норми є чинними з 1 січня 2008 року. Тобто Уряд цієї і всіх попередніх каденцій сто разів міг це зробити і забезпечити ліками на основі канабісу ветеранів ще не повномасштабної війни, а АТО і ООС. Могли і зробили б, якби були зацікавлені у полегшенні життя людей.

Натомість з шухляди знову дістають законопроект N7457, який був внесений у Раду 10 червня 2022 року. Рік він вкривався пилом, бо об'єктивно не мав шансів бути проголосованим. Чому?

Насправді для пацієнтів він нічого не змінює. Канабіс і похідні як були "особливо небезпечними і забороненими", так фактично ними ж і залишаються. Зато є норми про вирощування та обіг конопель не тільки в медичних, але й у промислових цілях. Простіше кажучи, за "правильною" назвою законопроекту ховається суто бізнесова історія. Ніколи такого не було, і от знову.

І ще цікаве. Навіть якщо владі вдасться зібрати голоси і ухвалити проект N7457, знеболювальні медикаменти власного виробництва українці, в кращому випадку, отримають лише через 3-5 років. Весь цей час наші захисники та тисячі пацієнтів не зможуть отримати такі препарати – ні українського виробництва, ні вироблених в Україні із закордонних компонентів, бо закон встановлює мораторій на імпорт речовин для виробництва таких ліків до 2028 року.

Тож маю до Уряда кілька конкретних питань.

1) Чому Кабінет Міністрів за 15 років не скористався нагодою і не вніс зміни до своєї ж постанови N770?

2) Поясніть, що нового пропонує законопроект N7457 для забезпечення пацієнтів ліками на основі канабісу?

3) Що саме мається на увазі під вирощуванням, культивуванням і обігом конопель (та похідних) у промислових цілях?

4) У який строк вирощування конопель, що передбачено проектом N7457, дозволить забезпечити пацієнтів ліками на основі канабісу?

Перед тим, як оприлюднити ці питання публічно, я надіслав їх у зверненні на ім'я Прем'єр-Міністра Дениса Шмигаля. З нетерпінням чекаю відповіді.

І наостанок. Легалізація ліків на основі канабіса – тема дуже чутлива і створює родюче поле для маніпуляцій суспільством і підміни понять. Окремі діячі вже починають навішувати ярлики на всіх, хто говорить про, м'яко кажучи, недосконалість проекту N7457.

Тиснуть на те, що всім болить. Апелюють до емоцій, намагаючись прикрити ними закладене у законопроекті "подвійне дно" та імітацію замість реальних рішень. Це шкідлива тактика. До законодавчих змін ми зобов'язані підходити з холодною головою. Особливо коли вони безпосередньо стосуються життя і здоров'я наших людей.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...

Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік

Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава...