Олексій Рябчин Народний депутат України.
Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективностi Комітету паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

Президент повинен взяти на себе відповідальність для виводу енергетики України з кризової ситуації у опалювальний період

30 листопада 2017, 14:38

На сьогоднішній день остаточно заблоковано діяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Розберемось, що це за орган, чому енергетика не може функціонувати без регулятора, і який прямий вплив матиме ця ситуація на усіх українців?

Трансформатори Григоришина, Ротердам+, космічні ціни на приєднання.

НКРЕКП здійснює регулювання на ринках сукупним обсягом до 400-450 млрд грн, встановлює нам тарифи на електроенергію та комунальні послуги, регулює відносини між гравцями на ринку. Це колегіальний орган, який діє у складі семи комісіонерів, а для ухвалення рішень потрібно, щоб на засіданні Комісії було щонайменше чотири члени. До останнього часу НКРЕКП працювала у складі якраз чотирьох членів, мінімальним складом. Чому так?

НКРЕКП було створено в 2014 року Указом Президента і всі члени, відповідно, призначалися Президентом. Така ситуація суперечила Закону України "Про природні монополії" та європейським Директивам, які є обов'язковими для України. Окрім суто формальних проблем діяльності НКРЕКП, існувала проблема гострої кризи довіри до ключового органу в галузі з боку споживачів та гравців ринку.

Трансформатори Григоришина, Ротердам+, космічні ціни на приєднання – це те, з чим увійшла в історію НКРЕКП під головуванням Дмитра Вовка.

Було прийнято рішення почати з чистого листа: прийняти закон про регулятора, який би усував можливості політичного впливу на діяльність енергетичного ринку, змушував би приймати обґрунтовані та об'єктивні рішення. Водночас, народні депутати боролися за те, що новий орган повинен працювати під керівництвом нових людей. Це питання стало яблуком розбрату, яке довгий час гальмувало прийняття закону. В кінці кінців керована Президентом більшість замість моментального звільнення вирішила поступово міняти чинних комісіонерів.

Так, 3 члени Комісії повинні були піти в ротацію через 6 місяців з дня прийняття закону, 2 члени – через 12 місяців, ще 2 – через 18 місяців. Нових членів НКРЕКП повинна була тим часом призначити Конкурсна Комісія, проведення конкурсу займає близько трьох-чотирьох місяців, тому до другої хвилі ротації були усі шанси обрати кандидатів на заміну. Конкурсну комісію формують Верховна Рада, Кабінет Міністрів і Президент.

Очікування vs Реальність

Вище описано, як планувало здійснювати ротацію, що ж ми отримали насправді? На момент прийняття закону членів НКРЕКП було шість, а не сім. Ще раніше Андрій Герус та Юлія Ковалів звільнились з-за небажання приймати участь в корупційному розпилі "енергетичего пирога".

В кінці травня перші двоє комісіонерів пішли на виліт, і залишилося четверо НКРЕ'ят. Наступна хвиля ротації була призначена на листопад. Влітку повинне було початися негайне призначення Конкурсної комісії. Верховна Рада, якій найважче досягти компромісу, адже для висунення кандидата в Конкурсну комісію потрібно 226 голосів, впоралася першою. Далі Кабмін висинув свого кандидата, проте, на жаль, не впорався із завданням пошуку особи без потенційного конфлікту інтересів. Отже, вже маємо одного сумнівного члена Конкурсної комісії, а, іншими словами, бомбу сповільненої дії. Справа залишалася за Президентом, який замість того, щоб продемонструвати лідерство і першим призначити своїх кандидатів, дуже зважено підійшов до вибору власних представників. Настільки зважено, що зміг висунути кандидатів лише 17 листопада, за 10 днів до часу "Ч".

На 26 листопада була призначена чергова хвиля ротації, після якої НКРЕКП втрачає правомочність: 4 члени було, 2 йдуть, для прийняття рішення потрібно мінімум 4. НКРЕКП готувалась до часу "Ч" як могла: рішення приймалися практично в режимі нон-стоп за чітко визначеним графіком, щоб потім як скажений принтер їх ухвалити.

Аж тут, неочікуване, пішов на затяжний лікарняний один зі членів Комісії, про що я вже писав на УП, паралізувавши її роботу в останні два тижні чинної каденції. Вірогідно, хвороба була зумовлена не сезонним вірусом грипу, а загостренням боротьби між Ахметовим та Григоришиним. Справа в тому, що серед рішень, які поспіхом приймала Комісія, повинне було також закрастися підвищення тарифів для теплової генерації, але не знайшлось місця для компенсації коштів через проблеми неплатежів за електроенергію, в т. ч. що поставляється на тимчасово неконтрольовані території.

Менше з тим, через ці олігархічні війни ми отримали патову ситуацію: діяльність комісії заблоковано і не прийнятими залишились надважливі рішення, схвалення інвестиційних програм для державних підприємств, енергогенеруючих, енергорозподільних та газорозподільних підприємств, ліцензіатів у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, встановлення тарифів для нових об'єктів, що виробляють електричну енергію з використанням відновлюваних джерел енергії загальним обсягом 138 МВт тощо.

Слідкуйте за руками

З огляду на те, що ціла низка важливих рішень залишилася не прийнятою, почався лихоманковий пошук рішення чи то пак гра в наперстки.

1. 27 листопада замість двох членів НКРЕКП Президент звільняє лише одного. Вгадайте кого? Ставленика Григоришина, який своєю хворобою зламав попередні плани. Звільнення лише одного, а не двох комісіонерів є прямим порушенням закону про НКРЕКП. До того ж, пан Циганенко де-юре був на лікарняному, що може додати головного болю, якщо він буде скаржитись на порушення законодавства про його звільнення.

2. Депутатам пропонують внести зміни до Закону про НКРЕКП, згідно з якими кворум для прийняття рішень буде знижено з чотирьох – до трьох членів. І поки Конкурсна комісія ще три-чотири місяці буде обирати кандидатів для призначення оновленого складу, буде якраз достатньо часу, щоб виконати всі домовленості з олігархами. Такий варіант може пройти з мовчазної згоди інвесторів та гравців на енергетичному ринку. Так, нелегітимно, але ж тарифи комусь затверджувати потрібно. Проте це дуже небезпечний прецедент, коли за "революційною доцільністю" змінюється кворум для притягнення власних бажань. Сьогодні НКРЕКП кворум знизили, завтра Нафтогазу, післязавтра взагалі депутатам через фейсбук дозволять голосувати. Навіщо тоді взагалі обирати сім високооплачуваних членів НКРЕКП, якщо і втрьох можна впоратись?

3. Розглядаються також варіанти продовжити дію всіх попередніх рішень НКРЕКП, які не встигли прийняти до колапсу по аналогії з бюджетом, коли у разі не затвердження головного фінансового документу діє правило 1/12 на кожен місяць.

Дуже серйозно розглядалась ідея запропонувати Номінаційній Комісії призначити тимчасових комісіонерів, поки вони не виберуть нових кандидатів на вакантні посади.

Також пропонувалось передати тимчасово функції НКРЕКП Кабміну чи навіть РНБО через закон/розпорядження уряду про надзвичайні заходи в електроенергетиці.

Я чув і про більш екзотичні варіанти, про які навіть писати немає бажання.

4. Ми з Вікторією Войцицькою пропонуємо інший вихід і зареєстрували законопроект 7342. НКРЕКП було створено указом Президента, чинних комісіонерів призначено указом Президента, затримка із призначенням Конкурсної комісії сталася через надто тривале прийняття рішення Президентом.

То чому б не надати Президенту всі повноваження для виводу країни з кризової ситуації? Ми пропонуємо, щоб Президент своїм Указом призначив відсутніх комісіонерів на вакантні посади. А коли Конкурсна комісія визначиться з кандидатами, цей "тимчасовий" склад піде у відставку.

Чи дозволить це вивести енергетику з піке? Чи врятує людей від чергового необґрунтованого збільшення тарифів? Чи не спровокує це нездорове бажання заблокувати роботу Номінаційної Комісії, і використати нові повноваження, щоб продовжити третій рік вручну керувати енергорегулятором, кожного разу продовжуючи ще на пів року роботу тимчасових членів НКРЕКП? Можливо. Але це рішення, на відміну від будь-яких інших, надає повноту політичної відповідальності за результат, або його відсутність, і всі точно будуть знати хто безпосередньо відповідає за колапс енергетики.

Висновки

Президент України завів ситуацію у цугцванг. Всі запропоновані політико-правові варіанти, включаючи запропонований нами, так саме як і повна бездіяльність, ведуть до погіршення позиції всіх. Пікантності ситуації додає той факт, що сам НКРЕКП – неконституційний орган, повноваження якого не прописані в Конституції. Звернення в Конституційний суд було подане Юлією Тимошекно та іншими підписантами рік тому.

Мені відомо, що Президенту пропонувалось проявити лідерство та записати собі в актив реальну реформу енергоринку, включаючи зміни до Конституції та створення незалежного регулятора за європейською моделлю. Петро Порошенко прислухався до інших порад, створивши кризу, щоб зняти з енергоринку мільярдний ґешефт, який повинен піти на фінансування виборчої кампанії 2019.

Найбільш дратує розуміння того, що як завжди не будуть покарені винні у тому, що країна в опалювальний період залишилась некерованою, вітчизняні та закордонні підприємства понесуть мільйонні збитки, а імідж країни вчергове зруйновано вщент.

Єдине, що об'єднує всіх енергетиків, це розуміння того, що відсутність будь-якого рішення у питанні НКЕРКП – найгірша з можливих опцій.

Коментарі — 23
Віктор Тарасов _ 01.12.2017 11:53
IP: 35.195.76.---
Олександр Палій:
А на майбуній рік МВФ обіцяє Україні 3% зростання.

Палій, ти хоч зрозумів що написав? Зростання чого? Відсотків по кредиту, або збільшення траншів? Чи може збільшення "відкатів". А може зростання особистих статків порошенка? Висловлюйся зрозуміліше, профффесор.
Віктор Тарасов _ 01.12.2017 11:32
IP: 104.155.18.---
Дивно чути такі заяви від депутата "Батьківщини". Ви, шановний Олексій Рябчин, що, прокинулися з летаргічного сну? У країні відбувається завершення створення поліцейської держави, викрадення людей особами без розпізнавальних знаків, депортація захисників України, знищення НАБУ. Судова гілка повністю підпорядкована порошенку, безграмотний прокурор, схоже що з великого "бодуна", розкриває агентів НАБУ, арештовує їх, бо вони небезпечно наблизились до головного таргана. До речі, ви особисто та партійці "Батьківщини" будуть приймать участь 3 грудня у "Народному Імпічменту" президента? Мова зараз повинна йти не про чергові обіцянки та зони відповідальності, а про негайне усунення від влади однотурового оліхарха, брехуна та зрадника України.
Володимир Науменко _ 01.12.2017 10:50
IP: 93.77.159.---
А. Палій.При світовій фінансовій кризі,яка була під час урядуЮ.Тимошенко.Буханка білого хліба коштувала 1гр.60коп,чорного1гр.30коп.І люди брали кредити на покупку побутової технікі,а не напогашення боргу за комуналку.Але ти лижи,лижи далі риго – соєву дупу, невідволікайся!!!
-Vesna- _ 01.12.2017 09:04
IP: 93.74.211.---
Олег Кара:
Да бросьте...Порошенко ли, другой ли президент все равно будут выполнять только решения Вашингтонского обкома.
Канешно-канешно... именно по-этому вы полезли на Украину войной, cволочи.
Еще и Геббельса (своего старого коллегу) в помощь взяли.
Лара Крофт _ 30.11.2017 20:43
IP: 94.230.198.---
Orest Jj:
Олег Кара:
ось би якби вибрали тимошeнко прeзидeнтом-то жрали би жрали і до цієі пори би мали,олeксандрик.
Лара Крофт _ 30.11.2017 20:41
IP: 94.230.198.---
Олег Кара:
якбивиконували рішeння вашингтонського обкому,як ви кажeтe,то в нас вжe давно нe було б корупціі.і виконувати рішeння вашингтона кращe,ніж бути під каблуком рашки.
Orest Jj _ 30.11.2017 18:17
IP: 35.195.251.---
На сколько я знаю, все учебные заведения сейчас переведены на дистанционное обучение, короче говоря, студентов распустили по домам из за холодов в аудиториях.
Такого в СССР не было, даже после войны.
Бородиенко Андрей _ 30.11.2017 18:15
IP: 35.195.177.---
Станислав Цилык:
?
Рошеновский бот – звучит сладко, звучит лучше, чем баба-бот, и да чушь не читаю
О! Опять! Стас -не читатель. Стас- писатель. Молодец. Получи рошенку. А понял. Стас читает не текст блога (за это ничего не дают), а только комменты. Он "чушь" не читает. Он ее пишет. Смешной...
руслан49 _ 30.11.2017 17:41
IP: 95.134.97.---
Ключове в усьому цьому ось що. Пише Рябчин – " встановлення тарифів для нових об'єктів, що виробляють електричну енергію з використанням відновлюваних джерел енергії загальним обсягом 138 МВт." Тобто НКРЕКП не підвищить тарифи на електроенергію для лобійованих Рябчином бізнесменів, що встановили вітряки.
Yur Buryms'kyy _ 30.11.2017 17:35
IP: 93.73.108.---
обов*язково візьме, якщо буде що з цього додатково взяти
Лара Крофт _ 30.11.2017 17:28
IP: 46.252.210.---
Олександр Палій:
чогось при кризі тимошeнко усі дрбрe жили.і молоді,і люди сeрeднього віку,і пeнсіонeри.памятаю в чeргах в магазинах пeнсіонeри могли собі купити крім нeобхідного щe й якусь цукeрку.а зараз підприємці вжe нe можуть позволити собі купитм якийсь фрукт чи цукeрку.а ви палій олeксандр,скільки б нe намагались відбілмти владу-прочитайтe відгуки про сeбe.всі знають,що ви блюдолиз.спішіть облизати хазяіну...
Лара Крофт _ 30.11.2017 17:23
IP: 46.252.210.---
Олександр Палій:
чогось при кризі тимошeнко усі дрбрe жили.і молоді,і люди сeрeднього віку,і пeнсіонeри.памятаю в чeргах в магазинах пeнсіонeри могли собі купити крім нeобхідного щe й якусь цукeрку.а зараз підприємці вжe нe можуть позволити собі купитм якийсь фрукт чи цукeрку.а ви палій олeксандр,скільки б нe намагались відбілмти владу-прочитайтe відгуки про сeбe.всі знають,що ви блюдолиз.спішіть облизати хазяіну...
Андрій Павловський _ 30.11.2017 17:18
IP: 35.187.20.---
Марні сподівання, що Президент візьме відповідальність... він навпаки її у будь-який спосіб уникає
Эдуард Техов _ 30.11.2017 16:28
IP: 104.155.82.---
Станислав Цилык: Вы можете не любить Тимошенко, ее и так есть кому любить...
Можете не голосовать за Батьківщину – это сделают другие.
Но надо голову на плечах иметь и учиться вникать в СУТЬ написанного обязательно – кем бы это ни было написано.
Впрочем, некоторым трудно много думать. Так и не напрягайтесь зря – морщины могут появиться!
Голосуйте дальше за "жити по-новому"...
Бородиенко Андрей _ 30.11.2017 16:23
IP: 35.195.250.---
Станислав Цилык:
Vasil Galan:
Бородиенко Андрей:
Олександр Палій:
Ви не ображайтесь на пана Палія. Він на роботі. Дивно, як його ще впускають в Києво-Могилянську
академію.
Написал БЮТовский баклан, не на работе.
Ну, а по поводу написанного, так я эту БЮТовскую чушь не читаю и другим не советую.
Не читал но осуждаю. Написал РОШЕНовский бот под блогом, который не читал. Смешные вы. За что вам платят?
Vasil Galan _ 30.11.2017 15:58
IP: 93.73.123.---
Бородиенко Андрей:
Олександр Палій:
Как только напишут пост твои друзья по любви к шоколадкам Яхно или Уколов ты сразу выдаешь (не зависимо от темы, всезнайка ты наш) "оды" поддержки,даже если они напишут полную чушь. Как только мнение отличное от "линии партии", даже если оно правильное – моментально "гадишь",как правило не по теме написанного, в комментах. Меняй методичку. Денег не дадут
Ви не ображайтесь на пана Палія. Він на роботі. Дивно, як його ще впускають в Києво-Могилянську академію.
Олексій Рябчин _ 30.11.2017 15:53
IP: 193.19.152.---
Олександр Палій:
Ви переплутали, криза була тоді, коли Юлія Тимошенко була прем'єром – тоді то бензин пропадав, то гречка, то падіння економіки найглибше у всьому світі (точніше, 2 місце знизу серед 206 країн-членів ООН, мінус 14,8% ВВП).
А на майбуній рік МВФ обіцяє Україні 3% зростання.
Олександре, почекай працювати по темнику "У всьому винна Тимошенко". Зараз нарада на Банковій по цьому питанню. Можливо, буде інший темник – чому саме цей запропонований по НКРЕКП варіант найкращий для Президента:) Доведеться потім на ефірах зовсім інше казати.
Orest Jj _ 30.11.2017 15:40
IP: 35.195.152.---
Президент во всеуслышание, каждый день считает дни без российского газа, а народ мёрзнет как собака в неотапливаемых помещениях.
Все учебные заведения закрыты кроме школ, но и до них время дойдёт.
Бородиенко Андрей _ 30.11.2017 15:25
IP: 35.195.144.---
Олександр Палій:
Как только напишут пост твои друзья по любви к шоколадкам Яхно или Уколов ты сразу выдаешь (не зависимо от темы, всезнайка ты наш) "оды" поддержки,даже если они напишут полную чушь. Как только мнение отличное от "линии партии", даже если оно правильное – моментально "гадишь",как правило не по теме написанного, в комментах. Меняй методичку. Денег не дадут
Эдуард Техов _ 30.11.2017 15:24
IP: 188.163.72.---
Олександр Палій: пишіть, Олександре, пишіть...
Втім, усі тямущі люди вже знають, на кого Ви працювали раніше і на кого тепер.
Andrey Kononenko _ 30.11.2017 15:23
IP: 188.163.73.---
Порошенко много за что должен брать ответственность. Но он не хочет ни за что отвечать. Поэтому стране нужен другой президент.
Арсен Ратушко _ 30.11.2017 15:21
IP: 35.195.250.---
ЦЕЙ президент на себе міг взяти відповідальність лише за виступ Джамали на Евробаченні.
Відповідальности за всі неподобства, що коїться (зокрема і від його імени в країні) Цинічний Барига уникав, уникає і (сподівається) уникнути пізніше.
Олександр Палій _ 30.11.2017 15:02
IP: 93.74.31.---
Ви переплутали, криза була тоді, коли Юлія Тимошенко була прем'єром – тоді то бензин пропадав, то гречка, то падіння економіки найглибше у всьому світі (точніше, 2 місце знизу серед 206 країн-членів ООН, мінус 14,8% ВВП).
А на майбуній рік МВФ обіцяє Україні 3% зростання.
Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter