3 лютого 2012, 03:28

EX.UA: поразка влади

Сьогодні вночі EX.UA відновив свою роботу. Сервіс працює поки що не в штатному режимі, але найближчим часом в компанії обіцяють все налагодити.

Тобто існує ймовірність, що вже незабаром ми повернемось до ситуації станом на 30 січня, коли сервіс ще працював. А разом з ним і сайти українських органів влади.

Що ж змінилось в суспільстві за ці 60 годин.

Найголовніше: громадяни відчули перемогу. Відчули, що "їх багато, і їх не подолати". Після 2004 року важко пригадати схожі події.

Так, масштаби не ті. Так, все відбувається в онлайні, так, в теплих квартирах. Але влада давно не виглядала такою безпорадною перед простим бажанням людей отримати те, на що вони, як вважають, заслуговують.

Тому не треба недооцінювати ні повернення в онлайн EX.UA, ні "завалені" сайти органів влади, ні появу десятків організованих онлайн-груп. Всі ці маленькі перемоги протестувальників мають символічний характер.

Влада показала, що вона слабка. Що у владі недостатньо фахівців, які б могли прораховувати можливі наслідки від онлайн-заворушень. Адже вже ввечері 31 січня було зрозуміло, що онлайн-протести щодо закриття EX.UA будуть розвиватись по експоненті.

Зрозуміло, що рушієм онлайн-протестів було не лише бажання людей отримати знову доступ до "халявного контенту", а й негатив до влади, який накопичився в суспільстві за останні роки. Закриття EX.UA – це лише привід, навколо якого можна об'єднатись і показати дулю владі.

Повалення режимів в Тунісі та Єгипті теж починались з подій, які з першого погляду не могли мати за собою ніяких наслідків. І в українських владних коридорах це прекрасно розуміють.

У зв'язку з цим пригадується стара притча про те, як чоловік прийшов додому, а дружина вирішила засмажити йому яєчню, але спалила. Чоловік подивився на яєчню. Потім розвернувся, пішов в спальню, спакував всі свої речі і пішов назавжди. Дружина: "Ну як же так, через якусь яєчню!". Це була просто остання крапля.

Українське суспільство зараз – як заведена пружина. Вистрілити може в будь-який момент.

Певно, й дії української влади щодо швидкого здавання позицій в ситуації з Ex.Ua – є свідченням страху перед повторенням єгипетського сценарію.

Ще один висновок після 60 годин протистояння – українська влада не готова протистояти кібер-загрозам. Можна скільки завгодно розповідати про австралійських чи румунських хакерів, але сайт МВС впав через годину після оприлюдненням там прес-релізу про EX.UA. А заклики "валити сайти", почали активно поширюватись в соцмережах лише за 6-7 годин по тому. Весь цей час сайт МВС лежав лише через те, що люди заходили через посилання на новинарних сайтах.

Думаю, що урок з цієї ситуації повинна отримати не лише влада, а й опозиція. Перші повинні думати, як понижувати напругу в суспільстві, другі – про більш активну роботу в інтернеті.

Соцмережі стали ефективним інструментом руйнування демократій

Ми часто обурюємось бездіяльністю Фейсбука (як й Інстраграма) щодо дезінформаційних кампаній росіян. Так само ми обурюємось відвертим шкідництвом Фейсбука щодо контенту, який створюють українці (коли вас можуть банально забанити за те, що ви пишете правду про злочини росіян)...

Instagram в Україні вперше випередив Facebook за аудиторією

Instagram за 6 місяців стрімко зріс – до 17,3 мільйона користувачів (+2,3 млн). Facebook за півроку збільшив українську аудиторію на 800 тисяч користувачів – до 16,8 мільйона...

Суспільні травми та ІТ-підприємництво

Кожного разу, коли з'являється чергова крута історія про успіх українських ІТ-підприємців, виникає купа коментаторів, які починають копатись в тому, де зареєстрована компанія, де її хедофіс, скільки часу проводить підприємець в Україні, чи немає раптом у нього подвійного громадянства і купа всього іншого...

Про маски в ліфтах

У ліфтах нашого бізнес-центру все рідше можна побачити людей у масках. Таких певно відсотків 10-20. Часто їздять групками по 2-4 людини. На обід, на каву, додому...

Губернатор Каліфорнії заборонив Президенту США робити будь-які заяви на території штату

"Губернатор Каліфорнії заборонив Президенту США робити будь-які заяви на території штату" – звучить дивно? Але це приблизно те, що відбулось з баном низки соціальних мереж акаунтів Трампа...

Як ваше спілкування в Zoom може допомогти мільйонам українців

Комунікаційна агенція plusone знайшла рішення для безкоштовного просування ініціатив українських регіональних антикризових штабів. Для цього використовується фон у сервісі відеозв'язку Zoom...