3 лютого 2012, 03:28

EX.UA: поразка влади

Сьогодні вночі EX.UA відновив свою роботу. Сервіс працює поки що не в штатному режимі, але найближчим часом в компанії обіцяють все налагодити.

Тобто існує ймовірність, що вже незабаром ми повернемось до ситуації станом на 30 січня, коли сервіс ще працював. А разом з ним і сайти українських органів влади.

Що ж змінилось в суспільстві за ці 60 годин.

Найголовніше: громадяни відчули перемогу. Відчули, що "їх багато, і їх не подолати". Після 2004 року важко пригадати схожі події.

Так, масштаби не ті. Так, все відбувається в онлайні, так, в теплих квартирах. Але влада давно не виглядала такою безпорадною перед простим бажанням людей отримати те, на що вони, як вважають, заслуговують.

Тому не треба недооцінювати ні повернення в онлайн EX.UA, ні "завалені" сайти органів влади, ні появу десятків організованих онлайн-груп. Всі ці маленькі перемоги протестувальників мають символічний характер.

Влада показала, що вона слабка. Що у владі недостатньо фахівців, які б могли прораховувати можливі наслідки від онлайн-заворушень. Адже вже ввечері 31 січня було зрозуміло, що онлайн-протести щодо закриття EX.UA будуть розвиватись по експоненті.

Зрозуміло, що рушієм онлайн-протестів було не лише бажання людей отримати знову доступ до "халявного контенту", а й негатив до влади, який накопичився в суспільстві за останні роки. Закриття EX.UA – це лише привід, навколо якого можна об'єднатись і показати дулю владі.

Повалення режимів в Тунісі та Єгипті теж починались з подій, які з першого погляду не могли мати за собою ніяких наслідків. І в українських владних коридорах це прекрасно розуміють.

У зв'язку з цим пригадується стара притча про те, як чоловік прийшов додому, а дружина вирішила засмажити йому яєчню, але спалила. Чоловік подивився на яєчню. Потім розвернувся, пішов в спальню, спакував всі свої речі і пішов назавжди. Дружина: "Ну як же так, через якусь яєчню!". Це була просто остання крапля.

Українське суспільство зараз – як заведена пружина. Вистрілити може в будь-який момент.

Певно, й дії української влади щодо швидкого здавання позицій в ситуації з Ex.Ua – є свідченням страху перед повторенням єгипетського сценарію.

Ще один висновок після 60 годин протистояння – українська влада не готова протистояти кібер-загрозам. Можна скільки завгодно розповідати про австралійських чи румунських хакерів, але сайт МВС впав через годину після оприлюдненням там прес-релізу про EX.UA. А заклики "валити сайти", почали активно поширюватись в соцмережах лише за 6-7 годин по тому. Весь цей час сайт МВС лежав лише через те, що люди заходили через посилання на новинарних сайтах.

Думаю, що урок з цієї ситуації повинна отримати не лише влада, а й опозиція. Перші повинні думати, як понижувати напругу в суспільстві, другі – про більш активну роботу в інтернеті.

Instagram в Україні вперше випередив Facebook за аудиторією

Instagram за 6 місяців стрімко зріс – до 17,3 мільйона користувачів (+2,3 млн). Facebook за півроку збільшив українську аудиторію на 800 тисяч користувачів – до 16,8 мільйона...

Суспільні травми та ІТ-підприємництво

Кожного разу, коли з'являється чергова крута історія про успіх українських ІТ-підприємців, виникає купа коментаторів, які починають копатись в тому, де зареєстрована компанія, де її хедофіс, скільки часу проводить підприємець в Україні, чи немає раптом у нього подвійного громадянства і купа всього іншого...

Про маски в ліфтах

У ліфтах нашого бізнес-центру все рідше можна побачити людей у масках. Таких певно відсотків 10-20. Часто їздять групками по 2-4 людини. На обід, на каву, додому...

Губернатор Каліфорнії заборонив Президенту США робити будь-які заяви на території штату

"Губернатор Каліфорнії заборонив Президенту США робити будь-які заяви на території штату" – звучить дивно? Але це приблизно те, що відбулось з баном низки соціальних мереж акаунтів Трампа...

Як ваше спілкування в Zoom може допомогти мільйонам українців

Комунікаційна агенція plusone знайшла рішення для безкоштовного просування ініціатив українських регіональних антикризових штабів. Для цього використовується фон у сервісі відеозв'язку Zoom...

Ти можеш врятувати

Вірус поширюється. Ми самі не усвідомлюємо, але світ змінюється на очах. І ці зміни зачеплять кожного з нас. У тебе є унікальний шанс врятувати сотні життів – сусідів, родичів, знайомих...