Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Ламаємо схему закупівлі ліків через прокладки. Прокладки – в агонії.

20 квітня 2016, 10:16

Міжнародні організації а з ними – тяжкохворі на гемофілію та онкологію діти – опинилися в пастці постачальників-прокладок, що виграли тендери на поставку ліків і вже місяць не підписують контракти.

За рештою переданих міжнародникам програм жодниних проблем немає – ліки вже давно відвантажені, адже переможцями стали виробники, які зацікавлені в найшвидшій реалізації своїх товарів. Натомість, посередники мріють про повернення до старих схем – без міжнародних закупівельних компаній.

- – -

Сьогодні більшість із закуплених міжнародниками препаратів за програмами дитячої онкології та гемофілії лежать мертвим вантажем на складах виробників або вже на українській митниці.

За ними ніхто не поспішає, адже в МОЗ іде торг: дистриб'ютори, що роками отримували надприбутки за паперову роботу або перепакування препаратів, шантажують міжнародні організації і вимагають прибрати з контрактів державні підприємства МОЗ, що здійснюють розмитнення ліків.

Власне, саме за збереження цієї схеми і б'ються окремі українські дистриб'ютори – компанії з "групи Багрія" та ТОВ "Людмила Фарм". Саме вони до передачі закпівель ліків міжнародним організаціям вигравали по 96% тендерів кожна в своїй програмі.

Результати закупівель у 2014 році:Не виключно, що саме з метою саботажу міжнародних закупівель ці фірми-прокладки сунулися на торги в цьому році і запропонували найкращу ціну.

Тепер дистриб'ютори під різними приводами затягують підписання контрактів, що остаточно знищують роками напрацьовану ними схему заробляння на рівному місці.

Виглядала вона так: замовник – МОЗ – оголошував тендер. Дистриб'ютори ліків корумпували чиновників в МОЗ і отримували зелене світло на тендері; далі – купували за НЕВІДОМОЮ ціною у виробників ліки, завозили їх в Україну, розмитнювали і, вже за ІНШОЮ, в рази більшою ціною продавали всередині країни, в тому числі – самому МОЗ на тендері.Всім було вигідно – чиновники МОЗ отримували свою корупційну маржу, прокладки – надприбутки.

Із передачею закупівель ліків від чиновників міжнародним організаціям стабільна схема заробітку може бути знищена.

Згідно контрактів міжнародних організацій, що були частиною тендерної документації та були доступні для ознайомлення всім учасникам процесу закупівель ще з грудня минулого року, поставка товару здійснюється на умовах DAP Incoterms 2010. Це означає, що дистрибютор повинен поставити нерозмитнений товар на склад, вказаний покупцем.

Тобто, завдання дистриб'ютора – лише привезти товар на митну територію України і передати товар покупцеві – міжнародній організації. В свою чергу міжнародна організація залучає для розмитнення уповноважені державні підприємства МОЗ. Вони самостійно роблять всю подальшу роботу – з розмитнення товару, звільнення від ПДВ, доставки препаратів до хворих тощо.

Це – не влаштовує дистриб'юторів з двох причин.

Перше. За таких розкладів буде викрито непрозоре ціноутворення на лікарські засоби. Ввезений дистриб'ютором товар разом із рахунком від виробника відразу ж потрапить уповноваженому підприємству МОЗ, де чорним по білому будуть вказані реальні ціни на препарати, які в Україні мріє побачити кожен, хто бореться з корупцією в цій сфері протягом багатьох років.

Громадські та пацієнтські організації запропонували дистриб'юторам компроміс – добровільно оприлюднити свої договори з виробниками та показати реальні ціни, за які вони закуповують ліки. Досі цього ніхто не зробив і зрозуміло чому. Якщо закупівельна ціна на препарати виявиться в рази меншою, ніж та, яку вони вже запропонували на тендерах, такі як Людмила Фарм або інші компанії з "групи Багрія" миттєво опиняються в чорному списку і ними почнуть предметно займатися правоохоронні органи.

Ось як виглядала ціна питання у 2014 році:Поки дистрибютори не оприлюднять договори з виробниками, закупівельні ціни на ліки та інші умови (бонуси, безкоштовні упаковки препаратів) – тиск на міжнародні організації, МОЗ і антикорупціонерів – триватиме, бо це – боротьба за збереження надприбутків та вигідних для себе умов, а не рух в бік прозорості у веденні фармацевтичного бізнсу.

Друге. Завдяки тому, що дистриб'ютори завжди самостійно розмитнювали препарати, вони за документами вважалися постачальниками товару.

Ось "ексклюзиви" ТОВ "Людмила Фарм" (дані 2014 р.):А це – перелік препаратів, які в Україні можутть офіційно продавати тільки компанії з "групи Багрія" (2014 р.):У процедурі закупівлі ліків міжнародними організаціями їм не лишилося місця!

Тепер виробник привозить ліки до кордону України, а звідти їх розмитнює та забирає підпорядкована МОЗу державне підприємство, що працює в інтересах міжнародної закупівельної організації.

Міжнародна організація проводить тендер та обирає переможця-виробника, той сам привозить до кордонів країни ліки, МОЗ їх отримує, розмитнює і розвозить по своїх закладах. Тепер непотрібні прокладки, які перекладали папірці з одного столу на інший та "рішали" в МОЗі. Вони ж навіть поставок не робили – це все лягало на плечі виробників.

Компаніям прокладками більше немає місця на ринку державних закпівель, принаймні, допоки закупівлями ліків займаються міжнародники.

Тому контракти і досі не підписані, ліки – лежать на складах, а в лікарнях – лежать та помирають хворі діти.

Рішення проблеми є.

Міжнародні організації, так і не дочекавшись підписання договорів із дистрибюторами, укладуть договори напряму із виробниками препаратів. Товари вже заброньовані, лежать на складах, адже тендери були проведені ще місяць тому. І для цього не портібно переоголошувати тендер – все вирішується скороченою переговорною процедурою.

Доставити ліки від виробника – хворому – чесніше та швидше, ніж годувати дистрибюторів, яких ніколи не обходило життя тяжко хворих поцієнтів.

Тим більше, що одна з ключових задач, що ставилася Урядом перед міжнародними закупівельними організаціями, якраз і полягала в тому, щоб витіснити дистриб'юторів з ринку та закуповувати препарати напряму у виробників.

Ми всього за один крок до цієї #перемоги.

powered by lun.ua
Коментарі — 19
-Vesna- _ 21.04.2016 14:19
IP: 93.72.134.---
Якщо тендер по програмі прямих міжнародних закупівель виграли виробники (а не дистрибютори) – то в чім проблема з розмитненням?
Logic2009 _ 21.04.2016 13:23
IP: 91.196.177.---
mihaylenco:
Людмило! Ви прокинулися після 25 річної летаргії?
Глашатай совка, мовчали би.
25 років тому люди тихо вмирали. Ліки закупались тільки для Феофанії і подібних.
Ніхто про це і не думав писати, а хто писав опинявся у Лук'янівський.
Наталя Гудзь _ 21.04.2016 11:03
IP: 130.211.95.---
Є кілька речей, які потрібно швидко зробити на законодавчому рівні:

– чітко визначити хто такий імпортер ліків, привівши у відповідність до спеціального митного законодавства відповідний закон та підзаконні акти про ввезення лікарських засобів, ІМПОРТЕРОМ може бути тільки – іноземний виробник або УПОВНОВАЖЕНИЙ НИМ ПРЕДСТАВНИК!!!!
- розділити два види діяльності – ДИСТРИБУЦІЮ (в українському еквіваленті – це оптова торгівля) та безпосередньо ВВЕЗЕННЯ. і памятати, що поза митницею товар стає українським.
Сергей Дибров _ 21.04.2016 09:24
IP: 23.251.142.---
Хвилинку.

Цитаю: "За рештою переданих міжнародникам програм жодниних проблем немає"
За рештою???? Тобто ці посередники тех працюють за міжнарожними програмами?

Читаю: "шантажують міжнародні організації і вимагають прибрати з контрактів державні підприємства МОЗ, що здійснюють розмитнення ліків".
"шантажують"? яким чином? Що, є им шатажувати?
Є договори, в яких чітко вказано ціну умови постачання. Їх виконано, чи ні? Вони оприлюднені?

Читаю: "Саме вони до передачі закпівель ліків міжнародним організаціям вигравали по 96% тендерів кожна в своїй програмі."
Хвилинку. А хто зараз виграв тендери?

Читаю: "А це – перелік препаратів, які в Україні можутть офіційно продавати тільки компанії з "групи Багрія""
Хвилинку. А хто надав їм той ексклюзив? МОЗ? Чи, може, все ж таки виробник, через певні міркування?
Pixel _ 20.04.2016 21:45
IP: 94.178.192.---
Валерий Николаев:
Pixel:
Музыкальная пауза.
В музыкальной паузе вопрос: не помню, я вам уже говорил, что вы шизофреник?
- – - – - – -
фОРУМЧАНИН Валерий Николаев! ВИ ОТРИМУЄТЕ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗА ХАМЬОЖ НА ФОРУМІ УП!
НАСТУПНИМ БУДЕ ТОТАЛЬНИЙ ІГНОР.
ВАС ПОПЕРЕДЖЕНО!
Анатолий Моцпан _ 20.04.2016 20:59
IP: 130.211.73.---
Шановний Віталій Шабунін! Ви робите добру справу. Бажаю успіхів! При усіх наших негараздах, невгамовній коррупції з вини, на мою думку, Президента України Петра Порошенка та т.п. наявність в українському суспільстві таки громадян, як Віталій Шабунін, дає підстави вважати, що ми здолаємо шлях євроінтеграції та побудови демократичної держави з прогресивними стандартами життя США, ЄС, інших розвинутих країн та регіонів світу.
mihaylenco _ 20.04.2016 14:39
IP: 37.55.146.---
Людмила Олеговна Кострюкова
Вони справді божевільні! Ті, хто паразитує на ліках, хто не має серця і душі, щоб відчути страждання хворих людей.

Людмило! Ви прокинулися після 25 річної летаргії? Те, про що Ви пишете, (серце, душа, співчуття) вже давно запльовано. І цим пережиткам дали назву – КОМПЛЄКСИ. Комплєкси перетворюють ЧЄЛАВЄКА на ЛУЗЄРА.
Владимир Королёв _ 20.04.2016 12:23
IP: 130.211.73.---
runner:
Британські Віргінські острови – найвідоміший офшор.
-vts-m- _ 20.04.2016 12:09
IP: 130.211.73.---
Людмила Олеговна Кострюкова:
Вони справді божевільні! Ті, хто паразитує на ліках, хто не має серця і душі, щоб відчути страждання хворих людей.
Грошеманія? Грошезалезність як маніакальний стан. Чи є у психіатрів такий діагноз?
уви, мадам...
ето вполне нормальніе здоровие люді, у которих, как і у большінства із нас, матеріальная вигода – сільнее моральних запретов...
-vts-m- _ 20.04.2016 12:08
IP: 130.211.73.---
Людмила Олеговна Кострюкова:
Вони справді божевільні! Ті, хто паразитує на ліках, хто не має серця і душі, щоб відчути страждання хворих людей.
Грошеманія? Грошезалезність як маніакальний стан. Чи є у психіатрів такий діагноз?
Іван Огоновський _ 20.04.2016 11:43
IP: 194.44.240.---
І що Вам треба щоб це втілити в життя?
Людмила Олеговна Кострюкова _ 20.04.2016 11:32
IP: 212.115.248.---
Вони справді божевільні! Ті, хто паразитує на ліках, хто не має серця і душі, щоб відчути страждання хворих людей.
Грошеманія? Грошезалезність як маніакальний стан. Чи є у психіатрів такий діагноз?
runner _ 20.04.2016 11:25
IP: 93.73.50.---
Що таке "бівіай"?
Василь Бондаренко _ 20.04.2016 11:23
IP: 130.180.209.---
"Ловкость рук и никакого мошенства?"
Ludmyla Zagoruyko _ 20.04.2016 11:18
IP: 77.90.251.---
Не забудьте повідомити, коли цей крок буде зроблено. Якщо буде.
Леонід Кожевніков _ 20.04.2016 11:11
IP: 176.120.33.---
Те що ліквідовуються прокладки це добре,навіть дуже добре, але виникає ще одна проблема-це якість лік, які видає безкоштовно держава.Наприклад інсулін, який видається хворим на діабет -найгіршої якості.
Шамиль Абдулахман _ 20.04.2016 10:55
IP: 93.188.35.---
Поки буде інститут фармакології і токсікології... І все це в країні навіть не третього, а четвертого світу... Корупція в цій галузі буде буяти...
Шамиль Абдулахман _ 20.04.2016 10:47
IP: 93.188.35.---
А міжнародні організації, це не кіпр чи бівіай?...
руслан49 _ 20.04.2016 10:23
IP: 37.52.17.---
Шабуніна треба слухати і депутатам Ради і міністрам. Він зараз як би смотрящий від США по Україні. Уряд США Шабуніна високо цінить і платить йому зарплату. А США ясно сказали – "Будуть в Україні реформи – будемо її підтримувати. Не буде реформ – не будемо підтримувати". А по реформам Шабунін старший від США.
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter