Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Як Луценко з Княжицьким легалізували оборудку Котвіцького

04 листопада 2016, 11:48

Столичні прокурори Романа Говди – протеже Юрія Луценка – не знайшли складу злочину у виведенні Ігорем Котвіцьким, нардепом з Народного Фронту, 40 мільйонів на Панаму і закрили кримінальну справу.

Це – яскравий приклад того, як правоохоронний орган на чолі з піар-прокурором Луценко вміє порозумітися з політичним естеблішментом країни.

Також це – наочне пояснення намірів словоблуда Луценка взяти під контроль ГПУ перевірку електронних декларацій чиновників.

Результати розслідування, у ході якого столичні прокурори здобули докази виключно невинуватості нардепа Котвіцького, чудово ілюструють, яким чином і для чого прокурори будуть досліджувати декларації, подані високопосадовцями, і розслідувати злочини, пов'язані з набуттям активів і готівки.

Повна свобода дій і гарантії безкарності, отримані Луценком від Президента, уповноважують генпрокурора плювати на закони і тріпатися про перевірку електронних декларацій попри відсутність двох базових законних прав у ГПУ – на проведення таких перевірок (робить НАЗК) та на розслідування таких злочинів (виключне повноваження НАБу щодо високопосадовців).

Очевидно, що генпрокурор хоче і буде робити це з однією метою – тримати під контролем подібні розслідування та сприяти легалізації сумнівного походження задекларованих активів завдяки тому, що такі розслідування будуть неповними, упередженими і неправильно кваліфікованим від самого початку.

Закрита "справа Котвіцького" наочно демонструє, що чекає усі справи, які збирається порушити Луценко у зв'язку із електронним декларуванням.

Як це було – в деталях описано в судовій ухвалі.

Відомий участю в рейдерському захопленні ТВі Микола Княжицький – однопартієць Котвіцького – навесні 2016-го, через пів року від першої публічної згадки про оборудку, подав до прокуратури Києва заяву про вчинення злочину.

Прокуратура возбудилася, хоча на той час слідство уже вели детективи НАБУ, оскільки поєднання народного депутата і корупційного злочину – якраз підслідність Антикорупційного Бюро.

В заяві Княжицького йшла мова про можливе незаконне виведення коштів за межі України, легалізацію доходів, одержаних злочинним шляхом, ухилення від сплати податків, зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, декларування недостовірної інформації та незаконне збагачення. Все перелічене Кримінальний кодекс відносить до корупційних злочинів, а закон – до підслідності НАБУ.

Тому київські прокурори кваліфікували справу як шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах – за частиною 4 статті 190 Кримінального Кодексу.

Це – єдина можлива кваліфікація, що дозволяє вести розслідування саме прокурорам, а не детективам.

Тобто, від самого початку метою правоохоронців було не всебічне досудове слідство, а розслідування помилково кваліфікованого злочину задля сприяння легалізації цих операцій в очах суспільства.

Варто згадати, що в НАБУ відкрили кримінальне провадження за частиною 3 статті 209 (відмивання грошей), частиною 2 статті 364 (зловживання службовим становищем), частиною 3 статті 368-2 (незаконне збагачення) Кримінального кодексу. Детективи розслідують, як Котвіцький, будучи народним депутатом України, тобто особою, яка посідає особливо відповідальне становище, набув у власність активи у значному розмірі, законність набуття яких не підтверджена доказами.

Різниця у підходах – разюча.

Київська прокуратура розслідувала справу майже 6 місяці та закрила її за відсутністю складу злочину 24 вересня, після чого Княжицький пішов до суду оскаржувати цю постанову.

Суд, звичайно, відмовив, описавши в своїй ухвалі всю "грунтовність" такого розслідування.

Так, під час розслідування з'ясувалося, що 40 млн доларів Котвіцький позичив у далекому 2007 році. Попри давність, проведена слідчими технічна експертиза документів, що ніби то фіксували цю позику, не встановила фактів їх підробки. Слідчі навіть не допустили, що справжні документи можуть свідчити про фіктивний правочин.

Цікаво, що під час досудового розслідування слідчими отримано тимчасовий доступ до матеріалів Державної служби фінансового моніторингу стосовно проведених Котвіцьким фінансових операцій, які можуть бути пов'язані із легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Держфінмон вивчив операції і запідозрив Котвіцького в організації схеми з виведення коштів за кордон з використанням договорів позики та відступу права вимоги. При цьому, кошти виводилися з непідтвердженого офіційно задекларованими доходами джерела, а зазначені договори могли укладатися з "фіктивними" компаніями-нерезидентами.

Однак слідчі нічого такого підозрілого у повідомленнях фінансової розвідки не побачили і матеріали Фінмону до уваги не взяли. Тим більше, і перевірка фіскалів не підтвердила порушень податкового законодавства, оскільки Котвіцький, після розголосу про оборудку, вніс корективи в свою декларацію за 2014 рік та відобразив там усі суми, які фактично знаходились на його рахунках.

Нагадаю, що влітку минулого року Котвіцький 4 платежами перевів сукупно 40 млн. доларів США з власного рахунку, відкритого в Ощадбанку, на рахунок панамської компанії "KINGSTON GROUP S.A.", відкритого в FALCON PRIVATE BANK LTD. Для цього Котвіцький перекупив борг однієї з українських компаній перед закордонною фірмою. У декларації народного депутата цих заощаджень відображено не було – вони з'явилися там пост-фактум.

Тим не менше, слідство не працювало в міжнародному напрямку та навіть не намагалося з'ясувати інформацію про панамську компанію, яка отримала кошти: суть її діяльності та головне, її бенефіціарів – хто був фінальним одержувачем цих коштів – сама компанія або гроші перераховувалися далі іншим суб'єктам, які керували рахунками цієї компанії.

Слідство не намагалося з'ясувати походження коштів та джерела доходів позичальника Котвіцького! Це довелося робити журналістам. За даними "Наших грошей", кредитором Котвіцького виступив екс-заммера Сімферополя Наріман Хаялієв. У електронній декларації нардепа за 2015 рік вказано, що Хаялієв позичив йому у 2007 році $11 млн та 841 млн грн.

Що тепер?

Поки детективи НАБУ ведуть розслідування панамської оборудки, захист Котвіцього і банкірів, які дозволили цю фінансову операцію, уже отримав залізобетонний доказ невинуватості своїх клієнтів, що буде використаний у Європейських судах.

А генпрокурор Луценко отримав іще один месседж в свій темник про НАБУ – про те, що Ситник виконує політичне замовлення Банкової щодо Котвіцького то його соратників у владі, послаблюючи тим самим вплив екс-партнера народофронтівця, а нині – міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Єдиний позитив з цього сорому – продемонстрована широкому загалу схема, за якою прокурори будуть розвалювати справи про незаконне збагачення чичновників, що вилазитиме з їхніх електронних декларацій: умисно неправильна кваліфікація, недолуге та однобоке слідство, "ляльковий" суд і виправдальний вирок.

Що-що, а поки саме це підопічним Луценка вдається найкраще.

powered by lun.ua
Коментарі — 67
Малюта Скуратов _ 08.11.2016 17:32
IP: 93.74.55.---
mihaylenco:
Президента і нардепів вибирають, ну і що? Треба відділити бізнес від влади, а це може зробити особистість світового масштабу. На жаль, в Україні така постать ще не з'явилася, але бурні події в Україні підштовхують до появи такого лідера.
Вадим Волков _ 07.11.2016 11:54
IP: 95.133.225.---
Администарция Украинская правда... Вы правда в ТОПЕ, но почему публикуете статьи Игоря Луценка, Фесенка, Уколова, котрые из боязни общения с людьми ОТКЛЮЧИЛИ КОММЕНТАРИИ...
Гоните их в шею!
Вадим Волков _ 07.11.2016 11:44
IP: 95.133.225.---
Всем добрый день!
Коллеги, соотечественники надеюсь Вы разделяете тезис, что мы украинцы затаив дыхание ждем итогов Президентских выборов в Штатах. С богом Гиллари Клинтон!
Злобствующие тролли из России не пылите... все будет Украина!
mihaylenco _ 07.11.2016 09:28
IP: 146.148.115.---
Ось наші мудрі керманичі 25 років чого лише не вигадують для наведення ладу в державі. І ВРЮ, і ВКК, іНАБУ, НАЗК. Й до них чого тільки не було. А варто зробити одну поправку в Конституцію. Виборність суддів, прокурорів, та начальників поліції, та дільничних. І все. Крапка. Зробити трирівневу систему – район, область, держава. Вибори – щорічно. Один рік обирають місцевого прокурора, обласного начальника поліції, та верховних суддів. Наступного разу – місцевого начальника поліції, обласних суддів, та прокурорів генеральної прокуратури. Третього року – місцевого суддю, обласного прокурора, та вищих поліцаїв держави.

І нічого чистити не треба. Ніяких люстрацій не треба. Ніяких органів створювати не треба. Нових законів писати не треба. Найголовніше, людям голову морочити не треба. Лише виборна система кривдоохоронні органи держави перетворить на правоохоронні. Цивілізованим шляхом. Інакше – кривавий бунт.
Василь Таранович _ 06.11.2016 19:06
IP: 188.163.107.---
mihaylenco:
Андрей Крахин
Нам Пан Президент заявил, что ОН, по поводу, – ГОЛУБИ СИЗОКРЫЛЫЕ – Обьясните – ОТКУДА ЗАНАЧКИ? А – САМ НЕ ХОЧЕТ ОБЬЯСНИТЬ НАЛИЧИЕ ТАКИХ СВОИХ АКТИВОВ???????????

З 1998 року, порошенко займав найвищі посади в державі. Тобто, треба визнавати лише зароблене до 1998 року. Те, що з'явилося пізнше, все злочинне.
Петруха забув розказати хто хазяїн цієї голубятні.
mihaylenco _ 06.11.2016 07:57
IP: 93.171.72.---
руслан49 _ 05.11.2016 10:40IP: 37.52.19.--
Кремлівський пропагандист Олег Матвейчев написав
То есть, сами создали себе "условия" для захвата власти, постреляв "мырных активистов", вышедших свергать "злочынну панду".

Щось видно таке і белькоче наш Герой України.

Так то пише ватний пропагандист. А ти повторюєш його маячню.
Малюта Скуратов _ 05.11.2016 19:44
IP: 93.74.55.---
Обставини призначення Луценка Генеральним прокурором, його діяльність на цій посаді свідчать про те, що він був всунутий в цей орган не для знищення прогнилої корумпованої прокурорської системи, а за для того, щоби її залишити під новим патронатом. І тут треба чесно сказати Луценко досяг певних результатів. Питання стоїть, чи на довго? На моє глибоке переконання, він вже пересік межу дозволеного. І кваліфікувати його діяння можна за статтям Кримінального кодексу.
руслан49 _ 05.11.2016 10:40
IP: 37.52.19.---
Кремлівський пропагандист Олег Матвейчев написав у себе статтю в жж під заголовком – "Надя Савченко заявила, что власть сама перестреляла "Небесную сотню" и на ее крови дорвалась до корыта."
І далі Матвейчев пише – "вчера протестующие провели "генеральную репетицию": на 4 ноября, то есть на сегодня, намечен массовый "Майдан вкладчиков", под патронатом партии Юлии Тимошенко. На разогреве, традиционно уже, выступила "младшая сестра" Юлии Владимировны и нардеп от "Батькивщины" Надя Савченко. Она, по сути, взорвала ситуацию, открыто признав, что нынешние правители пришли во власть на крови Майдана. То есть, сами создали себе "условия" для захвата власти, постреляв "мырных активистов", вышедших свергать "злочынну панду".

Щось видно таке і белькоче наш Герой України.
dengidengi _ 05.11.2016 09:42
IP: 188.163.107.---
"Столичні прокурори Романа Говди – протеже Юрія Луценка – не знайшли складу злочину у виведенні Ігорем Котвіцьким, нардепом з Народного Фронту, 40 мільйонів на Панаму і закрили кримінальну справу."

Так было, так есть, так будет. Это те Украина, детка! Пока Луценко – прокуратор, ничего не поменяется. Он пришел "изсвоих" и "своих" никогда не сдаст.
Княжицкий... Эттто что-ттто)))
mihaylenco _ 05.11.2016 07:10
IP: 93.171.65.---
Evgeniy Stolyarenko
все эти декларанты – так очень надеятся, что и к ним "казус Лещенко" применят в случае чего)

Підстави для сподівання занадто серйозні. Чому ви називаєте "казус Лещенко"? Чому не казус Котвіцького? Казус Арбузова? Казус Януковича? Казус Злочевського? Казус, казус, казус............
Цих казусів стільки... Одні казуси. І жодного вироку.
Вадим Волков _ 05.11.2016 01:07
IP: 95.133.225.---
Уколов Витюха, комментарии включи, а!
Каміла Остапенко _ 04.11.2016 22:21
IP: 94.179.229.---
Evgeniy Stolyarenko:
Ну не факт, Лещенко ще буде відповідати за свої махінації з олігархами, як би він зараз не виправдовувався, але правда не на його боці!
Evgeniy Stolyarenko _ 04.11.2016 22:07
IP: 46.119.253.---
Александр Бутко:
Evgeniy Stolyarenko:
Да никого они бы не привлекли к ответственности. Как до этого ничего не сделали, так ничего сделано и не будет. Так что не нужно сильно надеятся на эту организацию.
смотря кому) нам – так точно нет, а все эти декларанты – так очень надеятся, что и к ним "казус Лещенко" применят в случае чего)
Александр Бутко _ 04.11.2016 22:06
IP: 176.36.172.---
Как уже надоели эти так называемые игры патриотов. Может опять напустят НАБУ и ГПУ друг на друга. Может и довоевались бы до победы.
Александр Бутко _ 04.11.2016 22:04
IP: 176.36.172.---
Evgeniy Stolyarenko:
Да никого они бы не привлекли к ответственности. Как до этого ничего не сделали, так ничего сделано и не будет. Так что не нужно сильно надеятся на эту организацию.
Evgeniy Stolyarenko _ 04.11.2016 21:41
IP: 46.119.253.---
Александр Бутко:
Это дело НАБУ, вот пусть оно и занимается. Проблема только в том, что НАБУ просто защищает коррупционеров. Вот они и продолжают воровать, ведь все безнаказанно.
НАБУ теперь смотрит на эту тучу деклараций. и кусает себе локти – вот где парни б развернулись – столько упущенных возможностей. а они на Лещенко – оп, и погорели, всё, теперь все эти декларации – пустые бумажки для них.
Evgeniy Stolyarenko _ 04.11.2016 21:39
IP: 46.119.253.---
mihaylenco:
да вы их как не назовите – суть от этого не меняется) парни нашли себе отличную ячеечку для заработка, ну и сидели бы себе тихо, вешали лапшу на уши прекрасным в своей наивности западным людям. но чего в политику-то полещли? К денежкам власти захотелось?)
Александр Бутко _ 04.11.2016 21:37
IP: 176.36.172.---
Pisatel Pisatel:
Конечно, НАБУ теоретически ничего не мешает. Только вот практически – никаких результатов. Только одни разговоры, дальше которых, к сожаленю, дело не идет.
Александр Бутко _ 04.11.2016 21:15
IP: 176.36.172.---
Это дело НАБУ, вот пусть оно и занимается. Проблема только в том, что НАБУ просто защищает коррупционеров. Вот они и продолжают воровать, ведь все безнаказанно.
Настя Гук _ 04.11.2016 20:36
IP: 176.36.168.---
Дмитро Ткачук:
З совістю Ситник бореться, але ніяк не з корупцією. Йому до тої корупції діла немає, він тільки знає як про неї росказувати і не більше.
Настя Гук _ 04.11.2016 20:33
IP: 176.36.168.---
Pisatel Pisatel:
НАБУ заважають їх "принципи", своїх вони не чпають, вони не одноразово це доказали.
downbuss _ 04.11.2016 20:08
IP: 91.202.213.---
Неслыханное дело: Шабунин ни разу не упомянул фамилию Тимошенко. Как же так?
mihaylenco _ 04.11.2016 19:45
IP: 104.199.35.---
Pisatel Pisatel
Ніхто не заважає НАБУ довести свою справу до суду. Це інший склад злочину і інша доказова база. Нічого не загублено поки що, принаймні. Але без громадського контролю нічого доброго не вийде. Питання до Віталія, чому не почав бити на сполах раніше? Може такого і не булоб.

Не дуже вони зважають на громадський контроль. Адекватність цієї влади під великим питанням. Якби були нормальними, вони б ніколи не пропустили закон про е-декларації. Вони переконані, що Майдани здійснили олігархи, а не народ. Вони гордяться своїми деклараціями збоченців. І презирливо дивляться на тих декларантів, в кого мільйонів немає.
mihaylenco _ 04.11.2016 19:27
IP: 93.171.73.---
Настя Гук
На сьогодні вигадали такі способи боротьби з корупцією, як е-декларація, НАБУ, ГПУ, а політики все одно вигадують, як це обійти... Хоча б десь мозок застосовують)

Мозок застосувати потрібно виборцям. Чому? А проскочила стаття під назвою: "Народ не будєт ізбірать ніщєбродов". І це є центральним коренем корупції. Порядна людина, в нас не те що богатою, навіть заможною бути не може. Щоб заробити мільйон доларів в нас треба вчинити безліч злочинів. Навіть найкрутіші ІТшники з їх зарплатами, за 10 років мільйона заробити не зможуть. Хіба що зірки спорту, та шоу-бізнесу.
Alex Ataxia _ 04.11.2016 19:27
IP: 5.248.91.---
Президент підписав законопроекти про СМС-благодійність -Це круто.Вже хочу скинути пару грн.Звичайно будуть і кончені-мошейники.Хочу зробити для хворих на атаксію смс-номер
Корупція1374 Aтака Путіна1254 Свобода слова572 Зеленський44 Україна та Європа1105
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter