Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Шокін-2. Питання до Юрія Луценка

14 лютого 2017, 13:32

6 лютого 2015 року, напередодні звільнення генпрокурора Віталія Яреми, ми поставили йому публічно низку питань і передали їх народним депутатам.

Тоді він виступав перед парламентарями в Раді. Виступ та відповіді на ці питання могли остаточно потопити або врятувати Ярему.

"Хто "злив" справу Злочевського і буде покараний, скільки із заблокованих у Януковича і Ко грошей вдалося повернути? Що з документами по Танталіт, які передали журналісти? Чому ГПУ досі не передала до суду жодного обвинувального акту по корупційних злочинах фігурантів санкційного списку ЄС?", – питали ми через рік після Революції гідності.

Але на більшість питань відповідей у генпрокурора не було.

Минуло два роки і практично ті ж самі питання лишаються актуальними для уже четвертого генерального прокурора Юрія Луценка.

Очищення прокуратури.

Луценко у своїх публічних виступах постійно наголошує на тому, що під його керівництвом триває очищення лав прокуратури від недоброчесних прокурорів. Для цього він навіть ініціював таємну перевірку доброчесності, за результатами якої обіцяв звільняти прокурорів. Однак замість звільнень Луценко карає "доганами" та "застереженнями".

Дмитро Сус, слідчий з департаменту "Кононенка-Грановського", відомий незадекларованим бабусиним Audi Q7 (ціною в 1 млн. грн.) та катуванням співробітників Антикорупційного бюро. Замість звільнення за брехню в анкеті доброчесності Юрій Луценко виніс Дмитру Сусу догану за "порушення порядку подання декларації" та "подання недостовірних тверджень" в анкеті доброчесності прокурора. Сус продовжує працювати слідчим.

За підсумками службових перевірок Луценко оголосив догану старшому слідчому ГПУ Олексію Алфімову, який вкрав талони на пальне під час обшуку, та застереження про припинення неетичної поведінки прокурору-спрінтеру Сергію Стороженку, який забув вказати в декларації за 2015 рік власні фірми та щосили тікав від журналістки, яка питала про це. Замість звільнення обидва недоброчесні прокурори залишилися при своїх посадах.

Прокурор ГПУ Юлія Кулікова. Приховала у своїй декларації згадку про бізнес чоловіка, що пов'язаний з сином Януковича Олександром. Ця інформація підтверджується державним реєстром. Утім, в генеральній прокуратурі не повірили офіційній інформації і не побачили "підстав для вжиття заходів реагування" стосовно Кулікової. Кулікова сьогодні ходить на роботу.

Ніхто з організаторів та учасників затримання, викрадення та катувань співробітників Антикорупційного бюро не був покараний. Дмитра Суса та двох його колег з департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки було тимчасово відсторонено від роботи на час проведення службового розслідування. Перевірка закінчилася 19 жовтня 2016 року. Після цього Сус і його команда повернулися до роботи.

Слідчий з департаменту Кононенка-Грановського В.Машика, який вів сфальсифіковану справу проти ЦПК, продовжує кар'єрний рух вгору. Попри те, що ми таки домоглися відкриття кримінальної справи за цими фактами, Генеральна прокуратура не знайшла підстав для службового розслідування дій слідчих та прокурорів-фальсифікаторів. У грудні минулого року Луценко зробив старшого слідчого Машику начальником першого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки.

У листопаді посаду від Луценка отримав і син Баганця, звільненого з ГПУ екс-заступника Шокіна та адвоката самого Юрія Луценка. Баганець-молодший став заступником прокурора Полтавської області.

Військовий прокурор Кулик, якого детективи Антикорупційного бюро звинувачують у незаконному збагаченні, досі працює військовим прокурором. По ньому було проведено службове розслідування, в результаті якого "встановлено неетичну поведінку". Суд відмовився відсторонювати Кулика з посади.

1. То ж скільки насправді було звільнено прокурорів у результаті перевірки доброчесності? Хто втратив свої посади?

Так само на посадах лишилися працювати одіозні заступники Віктора Шокіна.

Роман Говда, екс-заступник Шокіна. На посаді керівника одеської прокуратури закрив кримінальне провадження щодо будівництва на Одещині "найдорожчого" на той час в Україні дитсадка. За Пшонки очолював відділ нагляду за мєнтами, які незаконно полювали на активістів Майдану і здійснювали їх прослуховування. На посаді прокурора Києва Говда закрив справу мажора-Толстошеєва, якого рік відмазують від тюрьми. Луценко мав намір поновити слідство та покарати слідчих, які закрили справу. Хто покараний?

Юрій Столярчук. Відповідав за все слідство ГПУ ще за Шокіна. Злив справу Іванющенка – суд змусив ГПУ її закрити. Злив справу Олени Лукаш, тримав під своїм дахом діамантового прокурора Шапакіна, незаконно переслідував "реформаторів" Сакварелідзе, саботував реформу прокуратури... Луценко свідомо залишив Столярчука на посаді – аби були результати для піару. Столярчук і досі залишається людиною, яка контролює процес розслідування "санкційного списку" та персонально відповідає за рух справ – саме він підписує нам усі відповіді від ГПУ про стан цих проваджень. Також з постійного листування ЦПК з ГПУ стало зрозуміло, що саме Столярчук наразі курує департамент "Кононенка-Грановського" – всі відповіді про справи цього департаменту підписує саме він.

Юрій Севрук – сьогодні виховує нове покоління прокурорів – з посади заступника Шокіна попав на "пенсіон" до Академії прокуратури, де став проректором.

2. Чому заступники Яреми-Шокіна досі на посадах? Коли і на кого Юрій Луценко їх замінить?

Справи санкційного списку.

Коли нардепи голосували за призначення генпрокурором Юрія Луценка, пакетом були ухвалені і зміни до законів, які полегшували притягнення до відповідальності осіб з санкційного списку. Зокрема спростили процедуру заочного засудження.Отже, Луценко був озброєний всім необхідним, щоб довести до кінця розслідування корупції Януковичів та його поплічників.

Але на практиці цього не відбувається. У своєму звіті ми детально пояснили, чому.

Віткор Янукович (стор.19). З 7 кримінальних проваджень, 5 – щодо вчинення корупційних злочинів. У жодній справі не розпочато судове розслідування. Деталі – нашому звіті. Арештовані десятки активів: мільйони грошей, автомобілі, будівлі, квартири та земельні ділянки. Однак у власність держави нічого з арештованого не повернуто, адже обвинувального вироку Януковичу теж немає.

Олександр Янукович (стор.23). У всіх чотирьох справах немає руху – розслідування призупинені у зв'язку із розшуком підозрюваного.

Віталій Захарченко (стор.25). Чотири кримінальних провадження, в яких Захарченко оголошено про підозру, зупинено зв'язку із розшуком підозрюваного. Тим часом золоторудні підприємства Захарченка не арештовані і продовжують працювати.

Віктор та Артем Пшонки (стор.27-28). Справа про розкрадання грошей на ремонті главку ГПУ заглохла – підозрювані у розшуку. Арештований прокурорами будинок Пшонки був вщент розграбований невідомими. Збитки, спричинені державі обома кадровими правоохоронцями, не відшкодовані.

Олена Лукаш (стор.30). Справа злита.

Брати Клюєви (стор.31-32). ГПУ арештувала бутафорні цінності в одному з будинків, в той час як мільярді збитки, нанесені Клюєвими нашій економіці, лишаються невідшкодованими. Жодний з кредитів, взятих підприємствами Клюєвих у державних банках, не було повернуто.

Сегій Арбузов (стор.39). Справа зависла. Арештовані 1,5 мільярди доларів у державних облігаціях, які належали пов'заним з Арбузовим офшорним компаніям, були продані фірмам, пов'язаним з Онищенком. Це встановили детективи Антикорупційного бюро, а не слідчі генпрокуратури. Останні, навпаки, не надали достатніх доказів зв'язку арештованих на латвійських рахунках Арбузова 50 мільйонів доларів і Латвійці конфіскували гроші в свій бюджет.

Справи по Злочевському та Іванющенко безперспективні, Богатирьова, Присяжнюк, Ставицький, Колобов, Клименко, Табачник... корупційні злочини не доведені, нічого не конфісковано, рештки справ розсипаються на очах. По Єфремову в суд пішла справа по сепаратизму, Курченка і досі розслідують "орли Матіоса", слідство оцінює збитки у 7,8 мільярдів гривень, арештована майна на 3 мільярди.

Перелічені особи досі перебувають під санкціями ЄС та інших країн. Кожен день затягування кримінальних справ стосовно фігурантів санкційного списку стає додатковим аргументом для міжнародних інстанцій про саме політичні мотивів цих справ і нівелює знайдені докази.

Жодної обіцянки Луценка про передачу таких справ до суду в 2016 році не виконано.

3. Коли всі ці справи підуть в суд? Що генпрокуратурі вдалося повернути у власність держави в рамках адміністративних позовів?

Арештовані та повернуті активи.

"За позовами ГПУ на користь громадян та держави в 2016 році присуждено 15,5 млрд. грн. Реально повернуто за рік 9 млрд. Грн. Скасовано майже тисячу незаконних судових рішень, чим попереджено втрати держави на 2,3 млрд. Грн." – вітав громадян з новорічними святами генпрокурор Юрій Луценко.

Ми запитали у генпрокурора про номери всіх цих судових рішень, аби власноруч перевірити його слова про повернуті в дохід держави мільярди. ГПУ нам інфомаціїї не надала.

Утім, вдалося частково розшифрували ці дані. Йдеться про виконання судових рішень за позовами прокуратур всіх рівнів, всього близько 8 тисяч. В той же час, за позовами конкретно ГПУ задоволено позовів лише на суму 613,6 млн грн, з яких лише по факту стягнуто 271,6 млн грн, тобто лише трішки більше третини озвученого генпрокурором!

Якщо говорити чесно, то фактично із реально виконаних судових рішень за позовами прокуратур усіх рівнів "виграшні" судові справи ГПУ становлять лише 4%. Водночас, ГПУ має розслідувати особливо тяжкі та тяжкі злочини і, відповідно, суми їх позовів мали б бути більшими за суми позовів регіональних прокуратур, чиї перемоги Луценко докинув у свій "кошик".

Більшість результатів, озвучених генеральним прокурором, не знаходять документального підтвердження – в результаті перевірки фактів ми встановлюємо маніпуляції, перекручування, перебільшення, подекуди – відверту брехню.

І це особливо контрастує з тим, як про свої результати звітує директор Антикорупційного бюро: схемами, конкретними показниками і документами.

Можливо, саме тому між двома органами триває постійне протистояння.

Наступ ГПУ на НАБУ.

4. Хто був покараний за викрадення та тортури технічних співробітників Антикоурцпійного бюро, які опинилися у підвалі ГПУ і були незаконно "допитані" співробітниками департаменту Кононенка-Грановського?

Нещодавно Ситник публічно заявив, що у всього керівництва НАБУ забрали повний доступ до ЄРД, Водночас, керівник антикорупційної прокуратури та його заступники такий доступ мають. Обмеження керівництва НАБУ в доступі до повних даних щодо кримінальних проваджень, які розслідують інші правоохоронні органи – суперечить законодовству та обмежує спроможність Бюро здійснювати повноцінно свої функції.

5. На яких підставах ви забрали доступ? І чому тільки у трьох ТОП-керівників Бюро? І яким чином НАБУ реалізувати функцію витребування справ з інших органів, якщо ознайомитися з такими справами детективи не мають ніякої можливості?

6. Коли припиняться постійні спроби Юрія Луценка підрізати підслідність Антикорупційного бюро?

Спочатку він обмежив НАБУ у можливості вивчати справи інших правоохоронців, які можуть стосуватися високопосадовців. Потім в Раді з'явилися ініційовані Луценком зміни до цілої низки законів, суть яких зводиться до того, що генпрокурор має право забрати у НАБУ будь-яку справу і передати її розслідувати іншому правоохоронному органу.

Тільки за січень-лютий 2017 року ГПУ 4 рази порушили підслідність НАБУ і розслідують справи без залучення детективів стосовно: службових осіб столичного главку поліції, яких викрито у привласненні майже 10 млн грн, що призначалися для виплати поліцейським; службових осіб ПАТ "Укрзалізниця", які привласнили кошти в розмірі майже 50 млн грн; службових осіб ПАТ "Білоцерківська ТЕЦ", які заволоділи грошима на суму понад 170 млн грн; заступника прокурора Кіровоградської області при наданні ним неправомірної вигоди.

powered by lun.ua
Коментарі — 31
Олександр Палій _ 18.02.2017 21:05
IP: 93.74.31.---
Віталію, це все дрібниці, внутрішнє вовтузіння і конкуренція контор. Головне, що Генпрокуратура і СБУ нарешті щодня дають результат у вигляді арештів корупціонерів – до речі, значно масовіший, ніж нові правоохоронні органи.
grom2468 _ 16.02.2017 13:05
IP: 130.211.91.---
:
Пусть аннулируют Портновский УПК по которому можно посадить любого в нашей стране,этот кодекс хуже сталинского, там три судьи судили а не один взяточник.
16.02.2017 11:47IP: 146.148.21.-Админы пора уже обратить внимание на этого ватника из якобы Воронежа!
_ 15.02.2017 20:24
IP: 130.211.103.---
Пусть аннулируют Портновский УПК по которому можно посадить любого в нашей стране,этот кодекс хуже сталинского, там три судьи судили а не один взяточник.
_ 15.02.2017 13:43
IP: 104.155.127.---
Приглашайте европейских или американских сотрудников правоохранительных органов для расследования преступлений на самом высшем уровне и продажи страны.
Ololosha Ololoev _ 15.02.2017 12:01
IP: 95.134.162.---
valsh01:
Ololosha Ololoev:
scs111:
scs111:
Андрей Федоренко:
Віталій допоки Ви,та Ваша команда працюєте, і боретесь наша Батьківщина має шанс на існування
Боже, это же надо быть таким наивным.
==
Это надо быть таким беспочвенно высокомерным.
Большая дорога начинается с одного шага. И Виталий с его командой делают этот шаг вопреки нанятым троллям, которые пытаются очернить каждую открытую демонстрацию коррупции в интересах тех, для кого работают схемы.
Если уж вы используете терминологию про "шаги" Шабунина, то неплохо при этом вспомнить одну известную песню – "две шаги налево, две шаги направо, шаг вперед и два назад". Если такими "шагами" двигаться к намеченной цели, то можно оказаться от этой цели дальше, чем в начале))
опять говорите вещи не имеющие отношения к теме вопроса. Песни свои пойте в другом месте. Если вам, конечно, не платят именно за это.
Aleksandr Khloponin _ 15.02.2017 11:35
IP: 37.55.118.---
Навіть читати не хочу. Це як горохом об стінку. Тактика влади проста – НЕ РЕАГУВАТИ! Ви скажіть як цю банду скинути з горба українців.
valsh01 _ 14.02.2017 22:26
IP: 31.31.103.---
Ololosha Ololoev:
scs111:
scs111:
Андрей Федоренко:
Віталій допоки Ви,та Ваша команда працюєте, і боретесь наша Батьківщина має шанс на існування
Боже, это же надо быть таким наивным.
==
Это надо быть таким беспочвенно высокомерным.
Большая дорога начинается с одного шага. И Виталий с его командой делают этот шаг вопреки нанятым троллям, которые пытаются очернить каждую открытую демонстрацию коррупции в интересах тех, для кого работают схемы.
Если уж вы используете терминологию про "шаги" Шабунина, то неплохо при этом вспомнить одну известную песню – "две шаги налево, две шаги направо, шаг вперед и два назад". Если такими "шагами" двигаться к намеченной цели, то можно оказаться от этой цели дальше, чем в начале))
Ololosha Ololoev _ 14.02.2017 21:55
IP: 95.134.162.---
scs111:
scs111:
Андрей Федоренко:
Віталій допоки Ви,та Ваша команда працюєте, і боретесь наша Батьківщина має шанс на існування
Боже, это же надо быть таким наивным.
Это надо быть таким беспочвенно высокомерным.
Большая дорога начинается с одного шага. И Виталий с его командой делают этот шаг вопреки нанятым троллям, которые пытаются очернить каждую открытую демонстрацию коррупции в интересах тех, для кого работают схемы.
Logic2009 _ 14.02.2017 21:46
IP: 91.196.178.---
Alex Wright:
Надо уезжать.
Скатертью дорога, шавка Януковича.
Вслед за кумиром.
Володимир Скачко _ 14.02.2017 21:42
IP: 104.155.104.---
Alex Wright:
Петр Алексеевич пришел навсегда. Толку в этой стране уже не будет никогда. Надо уезжать. Единственный шанс жить в нормальной стране – уехать.
Або усунути цю причину навіки
Logic2009 _ 14.02.2017 21:41
IP: 91.196.178.---
chsaber:
Мало ли кем может быть назначен Манафорт.
Ага, к примеру, директором Президентского туалета.
Этот товарищ утонул, и не вынырнет.
Володимир Скачко _ 14.02.2017 21:37
IP: 130.211.91.---
Alex Wright:
вряд ли это имеет значение, но папа у Луценко – секретарь ЦК Коммунистической партии Украины
Має значення. Дуже погана спадковість. Homo komusho i jak spizdit називається
valsh01 _ 14.02.2017 21:02
IP: 31.31.103.---
Молодые ребята-реформаторы (или искренне желающие реформ). Сколько еще нужно сменить генеральных прокуроров и глав НАБУ, чтобы понять достаточно простую вещь – пока у руля власти будут люди, для которых прокуратура и НАБУ всего лишь инструмент политического влияния-давления на оппозицию и на неугодных – никаких результатов от деятельности этих гос.органов ждать не стоит. Вы, ребята, не там ищете тормоз в работе Луценко-Шокиа, они – в кабинетах Банковой. Реально изменить правила политической игры можно будет только с того момента, когда на высшие гос.должности придут люди, понимающие и принимающие принцип независимости прокуратуры-НАБУ. С Петром Алексеевичем, я бы так сказал, это весьма проблематично сделать (это я еще мягко говорю):-)
Shtaller Sergey _ 14.02.2017 20:23
IP: 104.155.92.---
:
Кацапура!! Спорим -2 травня ти помреш!!
mihaylenco _ 14.02.2017 18:01
IP: 93.171.66.---
SARA21
Це той самий Юра,революціонер він був і є тільки для своєї кишені.Подивіться передачу,,Без парканів,,і зрозумієте що Янукович не один,їх таких багато.А в сізо його заслужено посадили.

Цікаво, що зробили з Парубієм? На який гачок його зачепила мафія?
Євгеній Диров _ 14.02.2017 17:42
IP: 146.148.21.---
Lena Samojlenko:
Не вижу разницы между ГПУ и новоиспеченным НАБУ. Разве что у последних ЗП гораздо больше и денег из бюджета уходит по 550-700 млн грн на их содержание в год.
є різниця – НАБУ піарить себе як АНТИКОРУПЦІЙНИЙ орган, тоді як в царині боротьби із топ-корупцією не зроблено НІЧОГО!!!!! справи розвалюються в судах і причому навіть тих, які контролюються самим НАБУ!!!!!
Євгеній Диров _ 14.02.2017 17:41
IP: 104.199.49.---
Alex Wright:
вряд ли это имеет значение, но папа у Луценко – секретарь ЦК Коммунистической партии Украины
має значення, це все старі еліти які повязані одним минулим, саме тому Банкова встановлює контроль над усіма гілками влади – щоби мати там отаких КОНТРОЛЬОВАНИХ людей для подальшої узурпації!!!!!
Sergiy Gorbatko _ 14.02.2017 17:01
IP: 130.211.91.---
scs111:
Sergiy Gorbatko: – это бот, на его странице нет ни фото, ни истории
Так. Порохобот. А хто ти такий, загадковий scs111? І де, цікаво, твоя сторінка з фото?
Sergiy Gorbatko _ 14.02.2017 16:50
IP: 146.148.21.---
Віталій, ви ж напевно розумієте, що порошокін, як і всі його попередники, так і наступник луценко фігури не самостійні. Тому вони виконують волю того, хто їх у це тепле, з їхньої точки зору, крісло посадив. Треба щось міняти у правовому устрої держави. Може треба щоб генпрокурор призначався опозицією. Але опозицією конструктивною. Або ще кимось. Але він повинен бути незалежним від влади. Тому що якщо він почне робити дійсно те що від нього чекає суспільство, то він швидко з того крісла вилетить. А при існуючому стані речей, апріорі, не може бути чесного, толкового, безкомпромісного професіонала у креслі генерпльного прокурора при нуворіші президенті, та такій самій верховній зраді... Отаке...
chsaber _ 14.02.2017 16:27
IP: 194.0.206.---
Олеся Дещенко:
когда там уже наконец-то разберуться с "черной бухгалтерией ПР"

А, зачем? Вся эта лажа с "черной бухгалтерией ПР" затевалась с единственной целью, – напакостить Трампу, вымазав в, не существующее на самом деле, дерьмо Манафорта и, тем самым пособить Клинтон.
Номер не прошёл. Наоборот, – теперь необходимо перед Трампом отмываться.
По этому, за ненадобностью, дело "чёрной кассы ПР" потихоньку прикрывают.
И, правильно делают. Мало ли кем может быть назначен Манафорт.
Sergiy Gorbatko _ 14.02.2017 15:55
IP: 104.199.39.---
Tamara Stefanova:
TikiTak:
Це не справжній Юрій Луценко того Луценка в сізо підмінили, той був революціонер, а цей хапуга брехун мудак – да як не назви все про його
Луценко никогда не был революционером. Всю свою жизнь является аферистом, жуликом и приспособлением.
Цілком погоджуюсь!
Sergiy Gorbatko _ 14.02.2017 15:53
IP: 104.155.92.---
Люди вже зрозуміли що цей луценко ніякий не генпрокурор, а шут гороховий свого царя-батюшки, з того самого приходу того самого ПОПа. Зрозуміли також для чого цей самий ПОП з такими потугами протискував його, свою маріонетку на цю посаду, згвалтувавши конституцію, а заодно й верховну зраду, протискуючи відповідний закон. Це дали йому зрозуміти в коментах на його передостанній блог від 3 лютого цьго року, які він змушений був вимкнути. Тепер він (судячи з крайнього його блогу), як і аваков думки людей про свої опуси а заодно і про себе знати не бажають. Коменти вимкнені. Думають, що сховавши голову у пісок, та награбувавши повні кишені грошей, якось воно мимо них проскочить... Але шось мені здається, що це бабуся надвоє казала...
Lena Samojlenko _ 14.02.2017 15:28
IP: 130.211.103.---
Не вижу разницы между ГПУ и новоиспеченным НАБУ. Разве что у последних ЗП гораздо больше и денег из бюджета уходит по 550-700 млн грн на их содержание в год.
Serge Severn _ 14.02.2017 15:17
IP: 146.148.21.---
scs111:
Андрей Федоренко:
Віталій допоки Ви,та Ваша команда працюєте, і боретесь наша Батьківщина має шанс на існування
Боже, это же надо быть таким наивным.
Але ж не треба бути й занадто циничним. Крапля камінь точить, а новий Майдан наближається.
Олег Иващенко _ 14.02.2017 15:15
IP: 46.133.248.---
Сейчас Юра рубит капусту а времени мало, но отвечать за всё придётся.
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter